Προς το περιεχόμενο

Στα 6GHz θα φτάνουν οι 13ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core (Raptor Lake)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Filip Katund είπε

Δεν εισαι καν μες στη συζητηση. Δες τα προηγουμενα που εχω γραψει. Και μετα σχολιασε.

Αναφερομουνα σε όλους που εχουν κολήσει με το mac m1, mac, m1, m2, mac ενω το θέμα είναι για το vεο DESKTOP intel. Αν δεν σε αφορα οκ. Δυστυχώς όμως είδα και τα post. Πως ξεκινησε να πηγαινει προς το άσχετο mac laptop. Πως έγινες προσβλητικός στον αλλο που συζητας με το εισαι γέρος και δείχνεις την ηλικία σου κλπ. Βασικα απο εκει εγινα triggered.

Τι να γινει δηλαδη, δεν γεννηθηκαν όλοι χτες. Δες το αλλιως μπορει καποιος να έχει και παραπανω γνώσεις  λογω εμπειριας (ή και να μην έχει δεν χρειαζετε να γίνει προσβλητικός). Για κάποιους μπορει το arm vs x86  ή risc vs cisc να είναι μια συζήτηση που είχαν κάνει πριν 30 χρόνια και να μην εκστασιαζονται τόσο. Αcorn, 68040, powerpc, 486 , pentium κλπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, brightblade είπε

Fanboyism αυτη η μάστιγα. Εχω εκτός απο πολλά  pc και δύο mac (και με m1 σιγα τα λάχανα) και ντρέπομαι να το πω.

E, καλά τώρα... Μην κατηγορείς τον εαυτό σου γι'αυτό - άλλωστε με 2 mac δεν σου γίνεται συνήθεια... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, brightblade είπε

Αναφερομουνα σε όλους που εχουν κολήσει με το mac m1, mac, m1, m2, mac ενω το θέμα είναι για το vεο DESKTOP intel. Αν δεν σε αφορα οκ. Δυστυχώς όμως είδα και τα post. Πως ξεκινησε να πηγαινει προς το άσχετο mac laptop. Πως έγινες προσβλητικός στον αλλο που συζητας με το εισαι γέρος και δείχνεις την ηλικία σου κλπ. Βασικα απο εκει εγινα triggered.

Τι να γινει δηλαδη, δεν γεννηθηκαν όλοι χτες. Δες το αλλιως μπορει καποιος να έχει και παραπανω γνώσεις  λογω εμπειριας (ή και να μην έχει δεν χρειαζετε να γίνει προσβλητικός). Για κάποιους μπορει το arm vs x86  ή risc vs cisc να είναι μια συζήτηση που είχαν κάνει πριν 30 χρόνια και να μην εκστασιαζονται τόσο. Αcorn, 68040, powerpc, 486 , pentium κλπ

Δεν τον προσβαλα με την ηλικια, απλα με τη μια, καταλαβα οτι κατι δεν στεκι με αυτα που λεει. Μπορει να εισαι 50-60 και να εισαι μες τα πραγαματα καλυτερα απο εναν νεο. Γτ το πηραν ολοι ως προσβολη?! Και εγω οταν παω 50-60 θα εχω μεινει πισω στα πραγματα γτ δεν θα εχω χρονο να μαθαινω καινουργια, η ζωη προχωραει. 

Στην αρχη ελεγα αποκλειστηκα για τα τους επεξεργαστες και ειπα οτι ελπιζω να αρχισουν τα windows να τρεχουν σε arm επεξεργαστες. Και μετα αναφερθηκα στην apple και m2 και ειπα οτι τα λαπτοπ της σε ποιοτητα κτλπ ειναι ανωτερα, σε ολα τα επιπεδα, τι να κανουμε. Αλλα πολλοι fan boys της χ86 ή ιντελ ηταν φουλ επιθεση. Και ειμαι χρηστης windows και χ86 μια ζωη αλλα βλεπω οτι η arm αρχιτεκτονικη ειναι ανωτερη σε πολλα σημεια απο το x86. Τα πραγματα αλλαζουν δεν χρειαζεται να κολλαμε ως cult σε κατι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Filip Katund είπε

Στην αρχη ελεγα αποκλειστηκα για τα τους επεξεργαστες και ειπα οτι ελπιζω να αρχισουν τα windows να τρεχουν σε arm επεξεργαστες. Και μετα αναφερθηκα στην apple και m2 και ειπα οτι τα λαπτοπ της σε ποιοτητα κτλπ ειναι ανωτερα, σε ολα τα επιπεδα, τι να κανουμε. 

Άποψη σου. Τέλεια, γιατί δεν την έκφραζεις σε ένα θέμα με laptops παρά το κάνεςι σε θέμα με desktops όπου ο m1 και m2 δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, μιας και ανταγωνίζονται CPU 5ετίας και βάλε? It does not compute

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Νομίζω ότι μάλλον ψάχνεις για κάρτα γραφικών και σωστό software - όχι για επεξεργαστή.

Το Topaz κάνει AI upscale video από 720 -> 4Κ με δύσκολο αλγόριθμο (artemis) με 5-6 fps/sec σε 3080ti, με 5% χρήση επεξεργαστή. Στη CPU, απλά δεν το τρέχεις ποτέ, είναι αρκετές τάξεις μεγέθους πιο αργό από την GPU.

Και για gaming σε 4Κ μάλλον καλυτερη GPU πρέπει να κοιτάξεις. Εφόσον αυτά είναι τα use case σου, ο επεξεργαστής είναι απλά χρηστικός ή απλά διακόσμηση.

Πλάκα έκανα..... 

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Με τον 3770 εκανα περιπου 10000 Ιterations / ωρα και με τον 12700κ κανω περιπου 25000 Iterations / ωρα.

Ρε αδερφέ οι δύο επεξεργαστές έχουν 8 χρόνια διαφορά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Ρε αδερφέ οι δύο επεξεργαστές έχουν 8 χρόνια διαφορά... 

Λες να μη το ξερω, 10 χρονια :P
To αναφερω γιατι αν ο επεξεργαστης δεν ειχε σημασια οπως λεει ο φιλος, δεν θα ειχαν τοσο μεγαλη διαφορα.
Θα εβλεπες αποκλησεις των 1000 Iterations μονο.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Λες να μη το ξερω, 10 χρονια :P
To αναφερω γιατι αν ο επεξεργαστης δεν ειχε σημασια οπως λεει ο φιλος, δεν θα ειχαν τοσο μεγαλη διαφορα.
Θα εβλεπες αποκλησεις των 1000 Iterations μονο.

 

Πως δεν έχει.. Αν δεν έχει να κρατήσουμε τους Cyrix.... 😛

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, brightblade είπε

Αναφερομουνα σε όλους που εχουν κολήσει με το mac m1, mac, m1, m2, mac ενω το θέμα είναι για το vεο DESKTOP intel. Αν δεν σε αφορα οκ. Δυστυχώς όμως είδα και τα post. Πως ξεκινησε να πηγαινει προς το άσχετο mac laptop. Πως έγινες προσβλητικός στον αλλο που συζητας με το εισαι γέρος και δείχνεις την ηλικία σου κλπ. Βασικα απο εκει εγινα triggered.

Τι να γινει δηλαδη, δεν γεννηθηκαν όλοι χτες. Δες το αλλιως μπορει καποιος να έχει και παραπανω γνώσεις  λογω εμπειριας (ή και να μην έχει δεν χρειαζετε να γίνει προσβλητικός). Για κάποιους μπορει το arm vs x86  ή risc vs cisc να είναι μια συζήτηση που είχαν κάνει πριν 30 χρόνια και να μην εκστασιαζονται τόσο. Αcorn, 68040, powerpc, 486 , pentium κλπ

Έχει αλλάξει 5 αρχιτεκτονικες η απλ από τότε που βγήκε... Σε κάποια φάση λες.. Δεν γ@μιεται.. Παω για ψάρεμα... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Φτιάχνε σουβλάκια καλύτερα και άσε τους επεξεργαστές.

Είπε ο νικολής ο σφραγιδοπατήτης, ειδικός σε θέματα μικροαριχτεκτονικής. Κάτσε καλά ρε συ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Είπε ο νικολής ο σφραγιδοπατήτης, ειδικός σε θέματα μικροαριχτεκτονικής. Κάτσε καλά ρε συ

Δεν έχεις δει σουβλάκια με ray tracing  σε μόνιτορ με 1200 ppi για να μιλάς  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Πως δεν έχει.. Αν δεν έχει να κρατήσουμε τους Cyrix.... 😛

Ανεπίκαιρος.

Θα στο απλοποιήσω. Όσο μπορώ. Δεν βλέπω οι miners να χρησιμοποιούν Threadrippers. Ούτε *KS.

Με Athlon 200άρηδες και κανά 2πύρηνο celeron βγάζουν τη δουλειά. Ποιος ο λόγος να επενδύσω σε οτιδήποτε καλύτερο εφόσον το workflow μου είναι συγκεκριμένο; Συγγνώμη, δεν θέλω να σε προσβάλω, έχω στούντιο όπου η δουλειά μου είναι ακριβώς η επεξεργασία βίντεο. Θέλουμε να κάνουμε τη εργασία μας το γρηγορότερο δυνατό ώστε να πληρωθούμε το γρηγορότερο δυνατό με το μικρότερο δυνατό κόστος. Έχουμε αγοράσει 20x3080 και βγάζουμε τη δουλειά. Αν μπορούσαμε να αγοράσουμε Cyrix με 5€, να είσαι σίγουρος ότι εκεί θα πήγαιναν τα λεφτά μας. Με τα χίλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Ανεπίκαιρος.

Θα στο απλοποιήσω. Όσο μπορώ. Δεν βλέπω οι miners να χρησιμοποιούν Threadrippers. Ούτε *KS.

Με Athlon 200άρηδες και κανά 2πύρηνο celeron βγάζουν τη δουλειά. Ποιος ο λόγος να επενδύσω σε οτιδήποτε καλύτερο εφόσον το workflow μου είναι συγκεκριμένο; Συγγνώμη, δεν θέλω να σε προσβάλω, έχω στούντιο όπου η δουλειά μου είναι ακριβώς η επεξεργασία βίντεο. Θέλουμε να κάνουμε τη εργασία μας το γρηγορότερο δυνατό ώστε να πληρωθούμε το γρηγορότερο δυνατό με το μικρότερο δυνατό κόστος. Έχουμε αγοράσει 20x3080 και βγάζουμε τη δουλειά. Αν μπορούσαμε να αγοράσουμε Cyrix με 5€, να είσαι σίγουρος ότι εκεί θα πήγαιναν τα λεφτά μας. Με τα χίλια.

Ρε αδερφέ... Πλακά κάνω... Επαγγελματίας τεχνικός είμαι. Και είμαι υπέρμαχος του να αγοράζεις αυτό που έχεις ανάγκη,  και όχι παπατζιλίκι.  Ίσως δεν πέρασε το χιουμοριστικο ύφος.  Και είπα Cyrix γιατί απλά είναι αστείο :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Ρε αδερφέ... Πλακά κάνω... Επαγγελματίας τεχνικός είμαι. Και είμαι υπέρμαχος του να αγοράζεις αυτό που έχεις ανάγκη,  και όχι παπατζιλίκι.  Ίσως δεν πέρασε το χιουμοριστικο ύφος.  Και είπα Cyrix γιατί απλά είναι αστείο :)

No problem φίλε, παρεξήγηση 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...