Προς το περιεχόμενο

Επιλογη SSD M.2 500GB η 1TB.


Slither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Eχω εναν μικρο samsung 850 evo 120gb,επειδη τελευταια γεμιζει συνεχεια και φτανει στο οριο της χωρητικοτητας του,θελω να κανω μια αναβαθμιση κατα προτιμηση σε M.2,ξεκινωντας απο 500GB και αν βρεθει καμια προσφορα ισως ακομη καλυτερα 1TB.

O γνωστος 970 Evo Plus εχει παρουσιασει σε καποιους θεματακια οποτε εχω μια επιφυλαξη,ο 980 ειναι dram-less που δεν ειναι θετικο αυτο,μετα βλεπω WD SN570 που διαβαζω ως αρνητικο το εξης -> Small SLC cache and weak sustained write speed.

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-Z390-PLUS-GAMING/techspec/

Intel® Z390 Chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)*2
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)*3

Τι θα μπορουσα να επιλεξω για να αναβαθμισω σε ταχυτητα,χωρητικοτητα και αξιοπιστια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρήση κάνεις;

Πιστεύεις οτι θα συναντήσεις πρόβλημα από το "αρνητικό" που διάβασες;

Στην σημερινή τιμή του sn570 (1tb) δε νομίζω οτι χρειάζεται να το πολυσκεφτείς, επίσης είναι και αυτός dram-less.

Αν τα θες όλα και σε τρομερή τιμή θα πρέπει να κυνηγάς καθημερινά για κάποια προσφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χρήση είναι καθημερινή και σερφαρισμα,μουσική,αποθήκευση,δεν κάνω χρήση από βαριά προγράμματα πχ επεξεργασία φωτογραφίας/βίντεο,λίγα games και μετρημένα.Ωστοσο με ενδιαφέρει η ταχύτητα του M2 στο write/read και στη μεταφορά μεγάλων αρχείων να μην υστερεί σημαντικά.

Υπάρχουν και ποιο οικονομικές σειρές από crucial,mushkin,intenso,adata,αλλά δεν γνωρίζω την αξιοπιστία που προσφέρουν.

πχ https://www.skroutz.gr/s/23795942/Patriot-P300-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-P300P1TBM28.html#specs

 

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingston KC3000 1TB Gen4 (Phison E18 Controller + Micron’s 176L Nand) ~110€, 5 χρόνια εγγύηση, 800TBW Endurance, και Gen4. Πάρε και μια ψύκτρα αν δεν έχει η μητρική. Επειδή βγαίνουν νέα μοντέλα είναι λίγο αστείο να βλέπεις ακόμα να προτείνουν τον 970 Evo και τους άλλους του 2018..  500αρι και QLC ΜΗΝ πάρεις δεν αξίζουν καθόλου. O SN570 και ο 980 αν και dram-less είναι καλά ValueForMoney, o 8200 PRO όχι και τόσο λόγο πιο παλιού controller ότι κάτσει Nand και τιμή Gen4. Στα πιο πολλά μοντέλα οι κατασκευαστές αλλάζουν Nand συνέχως και καμιά φορά και τον Controller, αυτό που καταστρέφει τις επιδόσεις είναι TLC -> QLC όπως ο NV1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και εγώ.

Εχω ενα Lenovo Laptop i5 που φοραει αυτον τον δίσκο.

https://www.ebay.com/itm/MZVLB256HAHQ-000L2-Samsung-256GB-SSD-Hard-Drive-For-Yoga-730-15IWL-/133538397523

 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε 1tb τουλαχιστον.

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v8v1t0bw-980-1tb-nvme-pci-e-gen-30-x4-m2-2280-p-PER.306375

https://www.e-shop.gr/ssd-western-digital-wds100t3b0c-blue-sn570-1tb-nvme-m2-2280-pcie-gen3-x4-p-PER.323622?gclid=CjwKCAjwyaWZBhBGEiwACslQo0x2D4xnw_lYWAe-Rwfu97szzrDiKlMzRrxZHwKrRSdl-BIoUdd8lRoCmlgQAvD_BwE

Ποιον λέτε? Δεν καίγομαι για τα 5-10€ διαφορά και προτιμώ eshop.gr

Επισης τον παλιο δισκο πως θα τον συνδεσω με usb για να κανω το cloning ?

 

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ποιον λέτε? Δεν καίγομαι για τα 5-10€ διαφορά και προτιμώ eshop.gr

Επισης τον παλιο δισκο πως θα τον συνδεσω με usb για να κανω το cloning ?

Είναι πολύ κοντά αυτοί οι δύο, 600TBW endurance και 5 χρόνια εγγύηση έχουν. .

Υπάρχουν ένα σορό τρόποι να πάρεις Image.

Με κάποιο εξωτερικό δίσκο ή μεγάλο φλασάκι, παίρνεις image απο τον 250GB στον εξωτερικό/usb stick. Βάζεις πάνω τον 1ΤΒ και φορτώνεις το image με macrium reflect π.χ. Θα πάρει χρόνο αν έχεις usb 2.0 εξωτερικό και καμιά 200GB data :D

Υπάρχει nvme to usb adapter και πάει κοντά στα ~35€. Βάζεις τον νεο στην θήκη παίρνεις image και τους κάνεις τράμπα.

Η καλύτερη λύση είναι φρέσκο setup πάντως, θα ξενοιάσεις και απο το bloatware του lenovo.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Η καλύτερη λύση είναι φρέσκο setup πάντως, θα ξενοιάσεις και απο το bloatware του lenovo.

Βαριεμαι του θανατά για κάτι τέτοιο!

Σε ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2022 στις 5:23 ΜΜ, 50EuroUser είπε

Kingston KC3000 1TB Gen4 (Phison E18 Controller + Micron’s 176L Nand) ~110€, 5 χρόνια εγγύηση, 800TBW Endurance, και Gen4. Πάρε και μια ψύκτρα αν δεν έχει η μητρική. Επειδή βγαίνουν νέα μοντέλα είναι λίγο αστείο να βλέπεις ακόμα να προτείνουν τον 970 Evo και τους άλλους του 2018..  500αρι και QLC ΜΗΝ πάρεις δεν αξίζουν καθόλου. O SN570 και ο 980 αν και dram-less είναι καλά ValueForMoney, o 8200 PRO όχι και τόσο λόγο πιο παλιού controller ότι κάτσει Nand και τιμή Gen4. Στα πιο πολλά μοντέλα οι κατασκευαστές αλλάζουν Nand συνέχως και καμιά φορά και τον Controller, αυτό που καταστρέφει τις επιδόσεις είναι TLC -> QLC όπως ο NV1.

Ειναι προτιμοτερο να επιλεξω Gen4 και ας υποστηριζει η μητρικη Gen3? Για τον 970 evo,πραγματι εχει παλιωσει παρολαυτα τρωει ακομα αρκετη προωθηση,παροτι δεν ειναι και ο πιο απροβληματιστος M.2 συμφωνα με χρηστες που τον εχουν αγορασει.Οι SN570-980 δειχνουν τιμιες επιλογες και ας εχουν 1-2 μειονεκτηματα,για νορμαλ καθημερινη χρηση,πιστευω θα κανουν την διαφορα εκει που πρεπει,στα bootαρισματα,στις μεταφορες μεγαλου ογκου αρχειων.MLC παντα επελεγα στους SSD.

Απο εκει και επειτα,οι εργοστασιακες υποσχομενες τιμες στο read/write,ειναι κατι σαν τις καταναλωσεις που δινουν οι κατασκευαστες αυτοκινητων,λιγο μακρυα απο την πραγματικοτητα.

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MLC για τον απλό χρήστη δεν νομίζω να βγαίνει εκτός αν μιλάμε για TLC Nand που δουλεύει σε 2bit mode λόγω μάπα ποιότητας. Εδώ ο 980 PRO το flaghip και απόγονος του 970 PRO είναι πλέον και αυτός TLC. Με τα πιο πολλά Layer χωρις να 'μαι 100% σίγουρος πρέπει να 'χει ανέβει αρκετά και το Endurance. Κάπου είχα δει π.χ τα TLC 176-Layer της Micron να 'χουν κοντά στα 5000 P/E cycles. Σε ξένα φορουμ ακόμα βλέπω να προτείνουν τον τιτανομέγιστο Intel 660P που είναι σκέτη τραγωδία σε σχέση με τα άλλα μοντέλα (Τιμή / επιδόσεις / endurance).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

MLC για τον απλό χρήστη δεν νομίζω να βγαίνει εκτός αν μιλάμε για TLC Nand που δουλεύει σε 2bit mode λόγω μάπα ποιότητας. Εδώ ο 980 PRO το flaghip και απόγονος του 970 PRO είναι πλέον και αυτός TLC. Με τα πιο πολλά Layer χωρις να 'μαι 100% σίγουρος πρέπει να 'χει ανέβει αρκετά και το Endurance. Κάπου είχα δει π.χ τα TLC 176-Layer της Micron να 'χουν κοντά στα 5000 P/E cycles. Σε ξένα φορουμ ακόμα βλέπω να προτείνουν τον τιτανομέγιστο Intel 660P που είναι σκέτη τραγωδία σε σχέση με τα άλλα μοντέλα (Τιμή / επιδόσεις / endurance).

MLC,αναφερομουν στους sata SSD,παραλλειψη δικη μου.Παντως ρε γμτ ακομα οι τιμες ειναι λιγο ψηλα θεωρω,δλδ για ενα καλο M.2 του 1ΤΒ θελεις 100ευρω.Γιατι αν παρω τωρα στα μισα λεφτα 500αρη,μετα απο 2 χρονια δεν θα μου φτανει παλι η χωρητικοτητα.

Θα κρατησω στα υποψιν τον Crucial P5 Plus,WD SN570,Kingston KC3000,oι Samsung ξεφευγουν σε τιμη και τα μοντελα που εχουν ως 100 ευρω ειναι αρκετα χρονια στην αγορα πλεον.

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 5:23 ΜΜ, 50EuroUser είπε

Kingston KC3000 1TB Gen4 (Phison E18 Controller + Micron’s 176L Nand) ~110€, 5 χρόνια εγγύηση, 800TBW Endurance, και Gen4. Πάρε και μια ψύκτρα αν δεν έχει η μητρική. Επειδή βγαίνουν νέα μοντέλα είναι λίγο αστείο να βλέπεις ακόμα να προτείνουν τον 970 Evo και τους άλλους του 2018..  500αρι και QLC ΜΗΝ πάρεις δεν αξίζουν καθόλου. O SN570 και ο 980 αν και dram-less είναι καλά ValueForMoney, o 8200 PRO όχι και τόσο λόγο πιο παλιού controller ότι κάτσει Nand και τιμή Gen4. Στα πιο πολλά μοντέλα οι κατασκευαστές αλλάζουν Nand συνέχως και καμιά φορά και τον Controller, αυτό που καταστρέφει τις επιδόσεις είναι TLC -> QLC όπως ο NV1.

 

Εχω ενα laptop ideapad 330S-15IKB, product number 81F500B0GM

Θα τον αξιοποιησει τον GEN4 ? ή να μείνω σε φθηνότερο GEN 3 ?

Αξίζει να παρω αυτον λοιπον? ή καποιον φθηνότερο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχω ενα laptop ideapad 330S-15IKB, product number 81F500B0GM

Θα τον αξιοποιησει τον GEN4 ? ή να μείνω σε φθηνότερο GEN 3 ?

Αξίζει να παρω αυτον λοιπον? ή καποιον φθηνότερο ?

 

Αν είναι 7-8th gen Intel που βλέπω στα specs τότε υποστηρίζει pcie gen3 κατά συνέπεια δε μπορεί να εκμεταλλευτεί τις ταχύτητές του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχω ενα laptop ideapad 330S-15IKB, product number 81F500B0GM

Θα τον αξιοποιησει τον GEN4 ? ή να μείνω σε φθηνότερο GEN 3 ?

Αξίζει να παρω αυτον λοιπον? ή καποιον φθηνότερο ?

 

Υπάρχουν Gen3 NVME που είναι γρηγορότεροι απο κάποια Low-End μοντέλα Gen4. Η τιμή στα ΤΟP μοντέλα πλέον είναι πολύ καλή, ο KC3000 π.χ παίζει κάτω απο 110€ και ο 980 PRO είναι κοντα ~125€. Ποιό νόημα έχει τώρα η αγορά του 970 EVO / 8200 PRO / S11 ή του Α2000 που κάνουν τα ίδια λεφτά δεν έχω καταλάβει. Παίρνεις Gen4 και οταν/οποτε αλλάξεις το PC/Laptop το βρίσκεις μπροστά σου. Ακομά και σε Gen3 τα TOP Gen4 θα αποδίδουν καλύτερα απο τα 3~4 ετιας που έγραψα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αν είναι 7-8th gen Intel που βλέπω στα specs τότε υποστηρίζει pcie gen3 κατά συνέπεια δε μπορεί να εκμεταλλευτεί τις ταχύτητές του

Intel(R) Core(TM) i5-8250U CPU @ 1.60GHz   1.80 GHz

Αυτη την CPU εχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...