Προς το περιεχόμενο

Αλυσίδες αυτοκινήτου


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tyf είπε

ναι εχεις δικιο. δεν ειχα προσεξει οτι ειναι μονο σε ειδικες περιπτωσεις.

Το πρόβλημά μας (γενικά μιλώντας, δεν αφορά αποκλειστικά εσάς) είναι ότι διαβάζουμε και λαμβάνουμε αμάσητο ό, τι γράφεται ή/και μεταφέρεται αυτούσιο (από άλλη πηγή) στους ιστότοπους, χωρίς να ανατρέχουμε στις παραπομπές (την κείμενη νομοθεσία εν προκειμένω). 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Το πρόβλημά μας (γενικά μιλώντας, δεν αφορά αποκλειστικά εσάς) είναι ότι διαβάζουμε και λαμβάνουμε αμάσητο ό, τι γράφεται ή/και μεταφέρεται αυτούσιο (από άλλη πηγή) στους ιστότοπους, χωρίς να ανατρέχουμε στις παραπομπές (την κείμενη νομοθεσία εν προκειμένω). 

καλα ρε φιλε χαλαρωσε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tyf είπε

καλα ρε φιλε χαλαρωσε λιγο...

Δεν είμαστε φίλοι. Χαλαρός είμαι και σίγουρα όχι απόλυτος, όπως κάποιοι άλλοι,στις απόψεις τους. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δεν είμαστε φίλοι. Χαλαρός είμαι και σίγουρα όχι απόλυτος, όπως κάποιοι άλλοι,στις απόψεις τους. 

το μεγαλυτερο προβλημα φιλε μου ειναι η αγενεια . ολα τα αλλα διορθωνονται. ακομα και τα ορθογραφικα λαθη.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lector είπε

Αν ομως επιλεξω να μην κινησω το αυτοκινητο οταν χιονιζει τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση να εχει λιακαδα και να ειμαι με το αμαξι και σε περιπτωση ελεγχου να φαω προστιμο επειδη δεν εχω μαζι αλυσιδες;;;

Tοσο μεγαλο προβλημα ειναι να τις εχεις στο κουτι τους και να τις 'ξεχασεις' 6μηνες στο  πορτ-μπαγκαζ? 
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανεις 'θεμα'..δεν πιανουν καθολου χωρο. Παρτες εχετε τις πισω και μην ξαναασχολησε για 6 μηνες...
Και ΑΝ κανεις και καμια προβα αυτες τις μερες σε κανενα ξεφωτο για να δεις πως μπαινουν μονο καλο θα κανεις και οχι κακο.
(Και ακομα καλυτερα οι κουβερτες..)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις Konig CG9-104 (για ελαστικά 225/55/R18), η αγορά των οποίων έγινε με γνώμονα την ευκολία τοποθέτησης (μόλις τις τοποθετήσετε δεν απαιτούν στάση για σφίξιμο καθώς αυτό γίνεται αυτόματα) και να μην ακουμπούν τις ζάντες. Το τελευταίο επιτυγχάνεται με πλαστικά που μπαίνουν στις ενώσεις των αλυσίδων, βέβαια δεν είναι απαραίτητα, τα έβαλα όμως για περισσότερη ασφάλεια της ζάντας (κάποιος μπορεί να τα βάλει και όλα, 10 σε κάθε αλυσίδα). Απλά, να επισημάνω πως μετά βγαίνουν δύσκολα, οπότε και τα άφησα όταν τις μάζεψα. 
20171115113522_thule_cg_9_104.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου μιας και είμαι επαγγελματίας οδηγός και επίσης ζω στα ορεινα της βόρειας Μακεδονίας που παίζω πολύ με χιόνι και πάγο!οι αλυσίδες πάντα ήταν τυπικά υποχρεωτικό να υπάρχουν στο αμάξι τους χειμερινούς μήνες. Οι απλές αλυσίδες σε περίπτωση που χρειαστούν σε αντίξοες συνθήκες (οχι για 5 πόντους χιόνι) είναι δύσκολο να τοποθετηθούν θα πρέπει να λερωθείς και θέλουν χρόνο. Οι χιονοκουβερτες έχω δοκιμάσει από ακριβές μέχρι και φθηνές είναι ευαίσθητες. Με το πρώτο πετραδάκι θα σκιστούν και πρέπει να περπατάνε μόνο σε μαλακό χιόνι. Έχω βάζω χιονολαστιχα λόγω της περιοχής που βρίσκομαι αλλά αν ήμουν κάτοικος αστικής περιοχής το πιο οίκονομικο σε περίπτωση ανάγκης θα είχα χιονοκουβερτες. Συνήθως οι δρόμοι καθαρίζονται! Χαμηλή ταχύτητα και σταθερό τιμόνι. Καλό χειμώνα! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χιονολαστιχα ειναι μεγαλη ευκολια και πολυ αποδοτικα αλλα αν μενεις πχ Βουλα Αττικης δεν εχει νοημα να αγορασεις,να τα εχεις στο γκαραζ και οταν χιονισει να τρεξεις μπας και προλαβεις το βουλκανιζατερ για να τα βαλεις για 2-3 μερες

Επισης συχνα δημιουργειται η εντυπωση στα ΜΜΕ οτι με αλυσιδες κτλ θα πας απο Αθηνα στη Πατρα,δεν ειναι για αυτο οι αλυσιδες αλλα για να κανεις μια μικρη διαδρομη μεχρι να ακινητοποιησεις το οχημα με ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doom26 είπε

πρέπει να περπατάνε μόνο σε μαλακό χιόνι. Έχω βάζω χιονολαστιχα λόγω της π

 

1 ώρα πριν, doom26 είπε

Καλημέρα θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου μιας και είμαι επαγγελματίας οδηγός και επίσης ζω στα ορεινα της βόρειας Μακεδονίας που παίζω πολύ με χιόνι και πάγο!οι αλυσίδες πάντα ήταν τυπικά υποχρεωτικό να υπάρχουν στο αμάξι τους χειμερινούς μήνες. Οι απλές αλυσίδες σε περίπτωση που χρειαστούν σε αντίξοες συνθήκες (οχι για 5 πόντους χιόνι) είναι δύσκολο να τοποθετηθούν θα πρέπει να λερωθείς και θέλουν χρόνο. Οι χιονοκουβερτες έχω δοκιμάσει από ακριβές μέχρι και φθηνές είναι ευαίσθητες. Με το πρώτο πετραδάκι θα σκιστούν και πρέπει να περπατάνε μόνο σε μαλακό χιόνι. Έχω βάζω χιονολαστιχα λόγω της περιοχής που βρίσκομαι αλλά αν ήμουν κάτοικος αστικής περιοχής το πιο οίκονομικο σε περίπτωση ανάγκης θα είχα χιονοκουβερτες. Συνήθως οι δρόμοι καθαρίζονται! Χαμηλή ταχύτητα και σταθερό τιμόνι. Καλό χειμώνα! 

παντως φετος εκεινες τις κατηραμενες ημερες γυρναγα ολο τον χολαργο/παπαγο/αγια παρασκευη με χιονοκουβερτες χωρις θεματα και ζουν και βασιλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

 

παντως φετος εκεινες τις κατηραμενες ημερες γυρναγα ολο τον χολαργο/παπαγο/αγια παρασκευη με χιονοκουβερτες χωρις θεματα και ζουν και βασιλευουν.

Ποιες ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...