Προς το περιεχόμενο

Ήρθε η ώρα να πάρω σκουτερακι και θέλω τα φώτα σας


logo15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, phanispal είπε

Ποια ταλαιπωρία μωρέ τα 120 κιλά με τα 125 κυβικά;

Τέρμα υπερβόλες σε αυτό το forum πια, όπως οι άλλοι που γράφουν ότι κάτω από 200 άλογα αυτοκίνητο δεν υπάρχει νόημα να πάρεις πλέον, κι ας κυκλοφορεί ο άλλος κατά 90% σε αστικό ιστό.

εντάξει δεν είναι και υπερβολές. Και γω συμφωνω ότι πρακτικά κανεις ότι θες με ότι θες και στην πραγματικότητα όλα γίνονται. Αλλά από εκεί και πέρα πως να το κάνουμε, όταν ο άλλος ειναι κοντα 1.90 και 120 κιλά ε δεν ειναι και το πιο άνετο πράγμα το 125. Τα περισσότερα 125αρια παπια σκουτερ είναι μεταξύ 100-120 κιλών. Δηλαδή να ανεβεί ο φίλος πάνω, να πάρει και εναν φιλο του δικάβαλο 80 κιλα. Να είναι δηλαδή 200 κιλά πάνω σε ένα μηχανάκι 110 κιλών με 10 άλογα και να ξεκινήσουν να ανεβούν την ανηφόρα. Ε το μηχανάκι θα φτύσει αίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 5:21 ΜΜ, logo15 είπε

Χόντα λέει τα κλέβουν εύκολα;

δεν παει ετσι ακριβος

αν εχεις μηχανάκι που κυκλοφορεί πολύ και έχει ακριβά ανταλλακτικά (δλδ υπάρχει ζήτηση για ανταλλακτικά αλλά ταυτόχρονα ειναι ακριβά η και δισκολα να βρεθουν) ναι θα στο κλέψουν πολύ ποιο ευκολα
αν εχεις μηχανάκι έξω εκτεθειμένο  χωρίς κουκούλα αλυσίδες κλπ ναι θα στο κλέψουν (πάντα πιθανότητες αυξανονται όταν ο πρώτος λόγος μπαίνει στην εξίσωση)

αν εχεις καποιο πολύ ακριβό μηχανάκι θα στο κλέψουν (δεν πάει να το εχεις κρυμμένο στο υπόγειο θα σε σταματήσουν στον δρομο με όπλο και θα σου πάρουν τα κλειδεια βλ τι γινεται εξω και αρχισε και εδω)

αυτααα

 

 

19 ώρες πριν, Svarniaris είπε

ε και εγώ πριν 4-5 χρόνια με ένα 200άρι του 98 γυρνούσα όλη τη βόρεια ελλάδα δικάβαλος και φορτωμένος. Ενας γνωστός εκανε το θεσσαλονίκη-αθηνα-ικαρία-αθηνα-θεσσαλονίκη με ένα παπί φορτωμένος και κάτι τύποι στο youtube κάνανε το γαργαλιανοι-αλεξανδρουπολη δικάβαλοι με ένα chully. Tι έχει να λεει όμως? Ότι με χαλάει τώρα που πηγαίνω με το 500αρι kle πιο άνετα παντού? Όλα πηγαίνουν παντού και άμα είσαι και πιο πιτσιρικάς και έχεις όρεξη και κουράγια κάνεις τα πάντα. Το θέμα είναι πως αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που θες λίγο πιο άνετα και ασφαλώς να μην το κάνεις επειδή γίνεται και αλλιώς?

Ο άλλος ειναι 120 κιλά. Αν γίνεται να αποφύγει την ταλαιπώρια ας το κάνει. Αν έχει το μπατζετ ας την αποφύγει.

ειμαι 1,89 90 κιλά εχω κανει θεσσαλονικη αθηνα με cbr 125 (ήμουν μικρός το εκανα για την γκόμενα μην με σταυρώσετε) καθε φορα την θυμαμαι την ταλαιπορια και τον πονο.....

σε γενικές γραμμές είσαι οκ με 125 και καμια 13 14 άλογα αλλα τα ζόρια τα τρώει ακομη και στην πόλη στης ανηφόρες να ξεκινήσεις κλπ

προσωπικά πιστεύω 250 300 ειναι για all around χρηση και έξω θα βγεις και μέσα θα κάνεις δουλειά και δικαβαλο θα πάρεις και ολα αυτά χωρίς κόπο

 

α και οτι και να παρεις να εχει..............abs πρεπει να λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα ο μικρος κυβισμος ειδικα οταν θες να κανεις αποσταση σε καθημερινη βαση και ποσο μαλλον εαν εχεις κ εναν ογκο σαν ανθρωπος(συναδελφος εδω).Κ εγω με rs 80 αρι(διχρονο) ειχα κανει Ναυπακτο-Λαμια(120χλμ) αλλα και το εκανα για το χαβαλε και σταση εκανα να παρει ανασα το διχρονο και να συμπληρωσω βενζινη κ λαδακι εξτρα στο ρεζερβουαρ και στις ανηφορικες στροφες επρεπε να το κραταω ψηλα(12-13χιλιαδες στροφες) πριν κανω αποπειρα να ανεβασω ταχυτητα συν οτι ο κ@λος μου εγινε σαν μαρμαρο,οταν ηρθε η ωρα να γυρισω το σκεφτομουν αν κ τελικα λογω οτι μετα το μεγαλυτερο κομματι ηταν κατηφορικο ηταν πιο ευκολο,αλλα οταν εχεις ενα μηχανακι που τελικιαζει στα 120χλμ/ω οπως και να το κανεις δουλευει υπερωριες σχεδον ολο το δρομο(αφηνω οτι λογω βελτιωμενου διχρονου ηπιε την βενζινη διχως αυριο). 

Υ.Γ. οπως ειπε και ο προλαλησας ABS να εχει γιατι οι περισσοτεροι δρομοι ειναι σαπουνια και δεν αργει η "σφαλιαρα¨ σε κανα αποτομο φρενο ακομη περισσοτερο σε σκουτερ που δεν αποσυμπλεκει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις το έψαχνα και καθώς το σκέφτομαι και τα βάζω κάτω έχω την εξής απορία:

Αν πρέπει για να είμαι άνετος να πάρω 300+ τα οποία κάνουν 4κ+ συν το διπλομα, τότε γιατί να μη πάρω απλά ένα MP3 ξέρω γω και να ξεμπερδεψω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2022 στις 2:25 ΜΜ, logo15 είπε

Σας ευχαριστώ όλους.  Υποθέτω θα μαζέψω λεφτά και από άνοιξη θα το ξανακοιταξω.

Καλημερα... Καλα μαζεψε το χρημα και τα ξανα λεμε σε κανενα χρονο!@!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logo15 είπε

Ρε σεις το έψαχνα και καθώς το σκέφτομαι και τα βάζω κάτω έχω την εξής απορία:

Αν πρέπει για να είμαι άνετος να πάρω 300+ τα οποία κάνουν 4κ+ συν το διπλομα, τότε γιατί να μη πάρω απλά ένα MP3 ξέρω γω και να ξεμπερδεψω;

Kαθολου κακη ιδεα θα ελεγα👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, logo15 είπε

Ρε σεις το έψαχνα και καθώς το σκέφτομαι και τα βάζω κάτω έχω την εξής απορία:

Αν πρέπει για να είμαι άνετος να πάρω 300+ τα οποία κάνουν 4κ+ συν το διπλομα, τότε γιατί να μη πάρω απλά ένα MP3 ξέρω γω και να ξεμπερδεψω;

ακριβο, βαρυ, αργο και δεν περνας αναμεσα απο αυτοκινητα οπως με το σκουτερ. πολυ καλο στη βροχη ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 9:49 ΠΜ, logo15 είπε

Οδήγησα χτες δικαβαλο το vision και μας πήγε οκ...

 

Καταλαβαίνω όμως τι λέτε. Απλά μετά αν πάω σε μεγαλύτερο, χάνω τον λόγο αγοράς και χρήσης του σκούτερ.

 

Όπως και να έχει. Αν κατάλαβα καλά οι τιμές είναι 200ε για 125 και γύρω στα 400ε για απεριόριστο. Το απεριόριστο φαντάζομαι δίνω κανονικά εξετάσεις όπως πριν 10+ χρόνια που έδωσα για αυτοκίνητο;

 

Σκουτερακια στο μπάτζετ μου υπάρχουν;

Για ποση ωρα το οδηγησες το vision? στα 20 λεπτα νομιζεις οτι σου χει μπει η σελα στον... απο τον πονο της φλουδας αφρολεξ που εχει! Δεν σου κανει κατι τοσο μικρο... οπως σου ειπαν και ολοι οι αλλοι, κοιτας για 250-300 σιγουρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Παρε medley κ δεν θα το μετανιωσεις

Ποιοτητα χωροι επιδοσεις

Πηρα το 125 κ ειμαι ενθουσιασμενος!!!

σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα Honda PCX 125 και όχι Piaggio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...