Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ζάντας


Lazaros45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dpolal είπε

18άρες ζάντες στους υπέροχους Ελληνικούς δρόμους και ειδικά μέσα στις πόλεις που θα περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του το αμάξι ;;;

Καλά θα πάει αυτό.

18αρες ζάντες με 55αρι προφίλ.... Μην κοιτάτε νούμερο ζάντας το προφίλ παίζει ρόλο..

Επίσης το συγκεκριμένο αυτοκίνητο βγαίνει με 19-20 οπότε είναι λογικό η 18αρα να έχει 55αρι προφίλ για μέγιστη προστασία στους κακούς ελληνικούς δρόμους.

Είναι διαφορετικό να φορέσεις μια 18αρα με 40αρι προφίλ και 55 αντίστοιχα..55 συνήθως φοράνε στις 16αρες σε αυτοκίνητα όχι Suv

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2022 στις 9:59 ΜΜ, BackFromHell είπε

Ακομα αλλαζει ζαντες ο κοσμος στα αμαξια; :D

Eπι του θεματος του τοπικ. Οι 17ρες εργοστασιακες ειναι υπεραρκετες σε αυτο το αυτοκινητο. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να πας σε μεγαλυτερη διασταση, ουτε καν στην εργοστασιακη μεγαλυτερη, πλην του αισθητικου που κι αυτο ειναι ακρως υποκειμενικο.

ΥΓ. ENKEI σε Tiguan , μαλιστα. Πειτε του να χωσει και φιμε μεμβρανες πακετο με ενα τελικο κι αυτοματως θα προσομοιαζει σε αυτοκινητο οπαδου της ομαδας του Μουρινιο.

Προφανώς και αλλάζει ζαντες ο κόσμος. Όπως επίσης, φυσικά και βάζουν φιμέ. Σε Tiguan σίγουρα 18ρες θα έλεγα, και 19ρες βασικά μια χαρά του ταιριάζουνε.

Με τις 17ρες και 65 προφίλ θα φαίνεται πολύ φτωχό. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Προφανώς και αλλάζει ζαντες ο κόσμος. Όπως επίσης, φυσικά και βάζουν φιμέ. Σε Tiguan σίγουρα 18ρες θα έλεγα, και 19ρες βασικά μια χαρά του ταιριάζουνε.

Με τις 17ρες και 65 προφίλ θα φαίνεται πολύ φτωχό. 

φτοχο αλλα ανετο με της λακουβες και τα πεζοδρόμια (55 προφιλ εχω θελω αλλαγη μέσης απο τα κοπανιματα σης λακουβες + μεσα σε 3 χρονια άλλαξα μια ζάντα γιατι επσα σε μια λακουβα μεχρι την κινα και την εβγαλα οφφ)

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Προφανώς και αλλάζει ζαντες ο κόσμος. Όπως επίσης, φυσικά και βάζουν φιμέ. Σε Tiguan σίγουρα 18ρες θα έλεγα, και 19ρες βασικά μια χαρά του ταιριάζουνε.

Με τις 17ρες και 65 προφίλ θα φαίνεται πολύ φτωχό. 

αντι φια φιμε ανετα βαζεις και anti uv διάφανες την ιδια δουλειά κανουν και δεν χρειαζεται να καγκουριζει το αμαξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Προφανώς και αλλάζει ζαντες ο κόσμος. Όπως επίσης, φυσικά και βάζουν φιμέ. Σε Tiguan σίγουρα 18ρες θα έλεγα, και 19ρες βασικά μια χαρά του ταιριάζουνε.

Με τις 17ρες και 65 προφίλ θα φαίνεται πολύ φτωχό. 

Καλα δεν αμφιβαλλω. Tετοιες "μοντιφες" ζουν και βασιλευουν στην ομορφη χωρα της δυτικης Ασιας.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Black Demis είπε

φτοχο αλλα ανετο με της λακουβες και τα πεζοδρόμια (55 προφιλ εχω θελω αλλαγη μέσης απο τα κοπανιματα σης λακουβες + μεσα σε 3 χρονια άλλαξα μια ζάντα γιατι επσα σε μια λακουβα μεχρι την κινα και την εβγαλα οφφ)

αντι φια φιμε ανετα βαζεις και anti uv διάφανες την ιδια δουλειά κανουν και δεν χρειαζεται να καγκουριζει το αμαξι

Μα το αμάξι δεν καγκουριζει. Οι περισσοτεροι κατασκευαστές σε αρκετά μοντέλα προσφέρουν επιλογή για φιμε μαμισια τζάμια.

Έχω 45-40 προφίλ στο αμάξι μου, και είναι εξαιρετικά άνετο. Αμα το αμάξι δεν έχει άνετη ανάρτηση, δεν πα να βάλεις και 12αρα ζάντα, άνετο δεν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Μα το αμάξι δεν καγκουριζει. Οι περισσοτεροι κατασκευαστές σε αρκετά μοντέλα προσφέρουν επιλογή για φιμε μαμισια τζάμια.

Έχω 45-40 προφίλ στο αμάξι μου, και είναι εξαιρετικά άνετο. Αμα το αμάξι δεν έχει άνετη ανάρτηση, δεν πα να βάλεις και 12αρα ζάντα, άνετο δεν γίνεται. 

45 εχω κι εγω (εργοστασιακο) και βεβαιως το εχω μετανιωσει με τους ελληνικους καροδρομους. Το επομενο μου αμαξι θα ειναι 55 minimum, θα ειναι μεσα στα κριτηρια αυτο. Το προβλημα με τα 45ρια δεν αφορα μονο στην ανεση, αντε πες αυτο το σωνει η αναρτηση σε καποιες περιπτωσεις, αλλα και στο γεγονος οτι στις λακουβες παιζεις κορωνα γραμματα την επισκεψη σε βουλκανιζατερ. Στην καλυτερη φευγεις απο εκει με αλλαγη 1 λαστιχου, στη χειροτερη μπορει να χρειαστεις αλλαγη 4δας & καινουργια ζαντα. Με 55ρι ολα αυτα μειωνονται ως πιθανοτητες.

Σε οτι αφορα το φιμε τζαμι. Ξεκαθαρα οταν μπαινει ως aftermarket αυτοκολλητο σε αμαξια μικρης/μεσαιας οικονομικης κατηγοριας, μπαινει αποκλειστικα για αισθητικους λογους για να μοιασει σε αλλα των 130.000 που ναι, φερουν φιμε εργοστασιακα για διαφορους λογους. Η πρακτικη αυτη , δηλαδη το datsun να προσπαθει να μοιασει σε M3, ειναι ο ορισμος του κιτς και της καγκουριας. Δε σημαινει ομως οτι το M3 ειναι καγκουρικο επειδη εχει φιμε τζαμια, 4 τελικα, 20+ ζαντες κλπ κλπ.

Διοτι, αν ερθει καποιος να μου πει οτι τα βαζει για ηλιοπροστασια και μονον, ειπωθηκε ηδη, υπαρχουν anti uv διαφανα που δεν φερουν αισθητικες παρεμβασεις σαν την απο πανω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

45 εχω κι εγω (εργοστασιακο) και βεβαιως το εχω μετανιωσει με τους ελληνικους καροδρομους. Το επομενο μου αμαξι θα ειναι 55 minimum, θα ειναι μεσα στα κριτηρια αυτο. Το προβλημα με τα 45ρια δεν αφορα μονο στην ανεση, αντε πες αυτο το σωνει η αναρτηση σε καποιες περιπτωσεις, αλλα και στο γεγονος οτι στις λακουβες παιζεις κορωνα γραμματα την επισκεψη σε βουλκανιζατερ. Στην καλυτερη φευγεις απο εκει με αλλαγη 1 λαστιχου, στη χειροτερη μπορει να χρειαστεις αλλαγη 4δας & καινουργια ζαντα. Με 55ρι ολα αυτα μειωνονται ως πιθανοτητες.

Σε οτι αφορα το φιμε τζαμι. Ξεκαθαρα οταν μπαινει ως aftermarket αυτοκολλητο σε αμαξια μικρης/μεσαιας οικονομικης κατηγοριας, μπαινει αποκλειστικα για αισθητικους λογους για να μοιασει σε αλλα των 130.000 που ναι, φερουν φιμε εργοστασιακα για διαφορους λογους. Η πρακτικη αυτη , δηλαδη το datsun να προσπαθει να μοιασει σε M3, ειναι ο ορισμος του κιτς και της καγκουριας. Δε σημαινει ομως οτι το M3 ειναι καγκουρικο επειδη εχει φιμε τζαμια, 4 τελικα, 20+ ζαντες κλπ κλπ.

Διοτι, αν ερθει καποιος να μου πει οτι τα βαζει για ηλιοπροστασια και μονον, ειπωθηκε ηδη, υπαρχουν anti uv διαφανα που δεν φερουν αισθητικες παρεμβασεις σαν την απο πανω.

 

 

Ακόμα και φθηνότερα έχουν φιμέ τζάμια πλέον. Το i30 που περιμένω έχει από μόνο του. Το golf επίσης φέρνει, 308 επίσης. Το ότι μπαίνουν για λόγους καγκουριάς ως aftermarket δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και χρησιμότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Μα το αμάξι δεν καγκουριζει. Οι περισσοτεροι κατασκευαστές σε αρκετά μοντέλα προσφέρουν επιλογή για φιμε μαμισια τζάμια.

Έχω 45-40 προφίλ στο αμάξι μου, και είναι εξαιρετικά άνετο. Αμα το αμάξι δεν έχει άνετη ανάρτηση, δεν πα να βάλεις και 12αρα ζάντα, άνετο δεν γίνεται. 

μηλαω για φιμε μεμβρανες και after market ζαντες
απο την στηγμη πουμπορεις να βαλεις διαφανα και να κανουν τιν ιδια δουλεια τελος

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

μπορεις να βαλεις διαφανα και να κανουν τιν ιδια δουλεια τελος

Δέν κάνουν την ίδια δουλειά όμως απο θέμα θερμοκρασίας στο εσωτερικό... 

η αποβαλόμενη ηλιακή ενέργεια είναι η διαφορά.. UV κόβουν όλες 

 

 

Screenshot_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, madnifestah είπε

Δέν κάνουν την ίδια δουλειά όμως απο θέμα θερμοκρασίας στο εσωτερικό... 

η αποβαλόμενη ηλιακή ενέργεια είναι η διαφορά.. UV κόβουν όλες 

 

 

Screenshot_2.jpg

καλά προφανώς αλλά περισσότεροι για uv πάνε και άντε να δεχθώ ενα light μαυρο αλλά μεχρι εκεί, βλέπεις περνάει αυτοκίνητο με κατρανι τζάμια δεν πας να τα φωτίζεις προ προβολέα αεροσκάφους δεν περνάει τπτ jr ζάντες χαμηλωμένο (προφανώς εξάτμιση και σκαστρα) και τρέχεις να ξεράσεις σε καποια γωνία

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...