Προς το περιεχόμενο

Ειδοποίηση για 2πλή κλήση παρκαρίσματος Δήμου Ν. Σμύρνης βεβαιωμένη από Α.Τ. Νέας Σμύρνης


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγες ημέρες έλαβα ατομική ειδοποίηση (στην οποία αναγράφεται και ο ΑΦΜ μου) για οφειλή 308,80€ από 2 κλήσεις των 80€ έκαστη βεβαιωμένες το 2009 για παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο.

Κάλεσα το Δήμο και μου ανέφεραν ότι πρόκεται για 2 ίδιες κλήσεις από την αστυνομία με διαφορά 10 λεπτών -23:30 και 23:40- το Νοέμβριο του 2009.

Τέλος η ειδοποίηση αναφέρει ότι σε περίπτωση μη πληρωμής "ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει το νόμο και να προχωρήσει σε εις βάρος σας μέτρα".

Σε ερώτηση μου ποιος είναι ο νόμος και τα μέτρα με παρέπεμψαν να στείλω mail με την ερώτηση και να ζητήσω και αντίγραφα των κλήσεων.

Σημαντική ίσως λεπτομέρεια, μου ανέφεραν ότι οι παραβάσεις αναφέρονται σε μαύρο αυτοκίνητο ενώ ήταν μπλε (δεν είναι πλέον στην κατοχή μου).

Παρακαλώ αν κάποιος έχει εμπειρία από διαχείριση παρόμοιας περίπτωσης ας γράψει κι ας αποφύγουμε τα ατεκμηρίωτα  "έχω ακουσει/διαβάσει" κλπ.

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρώσω ότι την ειδοποίηση δεν την έλαβα στην κανονική μου διεύθυνση -αλλαγμένη στη ΔΟΥ εδώ και 7 χρόνια- απλά με ενημέρωσε γείτονας απο το πουλημένο πατρικό μου - 2+ χρόνια - που του έχω πει να κοιτάει που και που αλληλογραφία και ήταν απλό ταχυδρομείο.

Σκέφτομαι εφόσον έχουν περάσει τόσα χρόνια και ο Δήμος δεν έχει την κανονική μου διεύθυνση, μήπως παραγραφεί το ...2029 κάνοντας υπομονή;;;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geodimis είπε

Να συμπληρώσω ότι την ειδοποίηση δεν την έλαβα στην κανονική μου διεύθυνση -αλλαγμένη στη ΔΟΥ εδώ και 7 χρόνια- απλά με ενημέρωσε γείτονας απο το πουλημένο πατρικό μου - 2+ χρόνια - που του έχω πει να κοιτάει που και που αλληλογραφία

Πώς να την λάβεις στην κανονική σου διεύθυνση αν δεν είχες ενημέρωσει τον δήμο για την αλλαγή?

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Πριν λίγες ημέρες έλαβα ατομική ειδοποίηση (στην οποία αναγράφεται και ο ΑΦΜ μου) για οφειλή 308,80€ από 2 κλήσεις των 80€ έκαστη βεβαιωμένες το 2009 για παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο.

Κάλεσα το Δήμο και μου ανέφεραν ότι πρόκεται για 2 ίδιες κλήσεις από την αστυνομία με διαφορά 10 λεπτών -23:30 και 23:40- το Νοέμβριο του 2009.

Τέλος η ειδοποίηση αναφέρει ότι σε περίπτωση μη πληρωμής "ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει το νόμο και να προχωρήσει σε εις βάρος σας μέτρα".

Σε ερώτηση μου ποιος είναι ο νόμος και τα μέτρα με παρέπεμψαν να στείλω mail με την ερώτηση και να ζητήσω και αντίγραφα των κλήσεων.

Σημαντική ίσως λεπτομέρεια, μου ανέφεραν ότι οι παραβάσεις αναφέρονται σε μαύρο αυτοκίνητο ενώ ήταν μπλε (δεν είναι πλέον στην κατοχή μου).

Παρακαλώ αν κάποιος έχει εμπειρία από διαχείριση παρόμοιας περίπτωσης ας γράψει κι ας αποφύγουμε τα ατεκμηρίωτα  "έχω ακουσει/διαβάσει" κλπ.

Κλήση, βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Σημαντική ίσως λεπτομέρεια, μου ανέφεραν ότι οι παραβάσεις αναφέρονται σε μαύρο αυτοκίνητο ενώ ήταν μπλε (δεν είναι πλέον στην κατοχή μου).

 

Αρκεί για να σβήσει οποιαδήποτε κλήση με ένσταση.

 

1 ώρα πριν, geodimis είπε

2 ίδιες κλήσεις από την αστυνομία με διαφορά 10 λεπτών -23:30 και 23:40

Αρκεί να για να σβήσει η μια κλήση με ένσταση πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πώς να την λάβεις στην κανονική σου διεύθυνση αν δεν είχες ενημέρωσει τον δήμο για την αλλαγή?

Κλήση, βρήκες?

Δεν με απασχολεί το γιατί έλαβα την κλήση στην παλιά μου διεύθυνση -που δεν έχει σχέση με το Δήμο Ν. Σμύρνης-, απλά διάβασα ότι αποτελεί "τρύπα" για πιθανή διαγραφή η ατομική ενημέρωση σε λανθασμένη διεύθυνση.

Όχι δεν βρήκα αλλά δεν αποδεικνύει κάτι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κληση ειναι διατρητη απο παντου. Δεν γινεται να βγαλει 2 κλησεις για την ιδια ακριβως παραβαση.

Επισης το οτι γραφει διαφορετικο χρωμα αυτοκινητου σε βολευει γιατι σε ολες τις περιπτωσεις που εχω ακουσει, σε οτιδηποτε λαθος εχει γραφτει στην κληση, η κληση θεωρειται ακυρη γιατι ευκολα δηλωνεις οτι η κληση κοπηκε σε αλλο αυτοκινητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Δεν γινεται να βγαλει 2 κλησεις για την ιδια ακριβως παραβαση

Γινετε ανα 3 ωρες. Ομως εδω μας λεει για 10 λεπτα αρα κατι αλλο συμβαινη. Διαβασα προσφατα εδω στο σαητ και για αλλον συμφοριτη που ειχε θεμα με κλιση απο νεα σμυρνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εσυ δεν βρηκες ποτέ καμία κλήση στο αυτοκινητο σου, το οδηγει και αλλος που ενδεχομενα πήγε Ν. Σμύρνη το 2009; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως η μια κληση ειναι δημοτικη αστυνομια κ η αλλη ΑΤ νεας σμυρνης? σε καθε περιπτωση πρεπει να ζητησεις αντιγραφο κλησης, εαν υπαρχει λαθος περιγραφη αυτοκινητου ειναι λογος ακυρωσης.

εγω το 2003 αν θυμαμαι καλα παρελαβα ταχυδρομικως κληση για χρεος απο δημοτικη αστυνομια καλλιθεας, αλλα εγω ειχα suzuki swift μαυρο κ αυτοι στην πινακιδα μου ειχαν αντιστοιχισει  seat ibiza λευκο. καλεσα εκει που ελεγε για πληροφοριες, εστειλα με φαξ δηλωση του ν105 οτι δεν ημουν στο σημειο τοτε κ αντιγραφο αδειας κ δεν ξανασχοληθηκα...

οποτε προχωρα με το εμαιλ για να παρεις αντιγραφα κλησεων. αλλα ρωτα κ δικηγορο αν η κληση ειναι του 2009 κ δεν σου κοινοποιηθηκε στη σωστη διευθυνση η μεσω ταξις μετα απο τοσα χρονια δεν ισχυει παραγραφη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, geodimis είπε

Δεν με απασχολεί το γιατί έλαβα την κλήση στην παλιά μου διεύθυνση -που δεν έχει σχέση με το Δήμο Ν. Σμύρνης-, απλά διάβασα ότι αποτελεί "τρύπα" για πιθανή διαγραφή η ατομική ενημέρωση σε λανθασμένη διεύθυνση.

Όχι δεν βρήκα αλλά δεν αποδεικνύει κάτι αυτό.

Δηλαδή αν κάποιος αλλάζει κάθε χρόνο διεύθυνση, αυτός είναι λόγος για παραγραφή προστίμων γιατί η ειδοποίηση ήρθε σε προηγούμενή του διεύθυνση κατοικίας?

Σοβαρά τώρα?

Άντε να αξιώσει να μειώσει τις προσαυξήσεις λόγω μη γνώσης του αρχικού προστίμου.

Και εγώ το έχω απορία.

Και τα δυο χαρτάκια (δικαίως ή αδίκως το δεύτερο) χάθηκαν από το παρμπριζ εκείνο το βράδυ?

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος νομίζει ότι η κλήση σβήνεται επειδή έγραψαν μαύρο χρώμα αντί για μπλε(σκούρο προφανώς) στις 23:30 το βράδυ καλό θα ήταν να πάει στην Αννίτα

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό κόλπο από μερικούς Δήμους για έξτρα έσοδα. Έχει τύχει να μας έρθει κλήση για οικογενειακό αυτοκίνητο από Δήμο Περάματος, σε ημερομηνία που το όχημα βρίσκοταν σε τελείως διαφορετική περιοχή (γενικά Πέραμα είχαμε να πάμε 3 χρόνια πριν την ημερομηνία της κλήσης). Δεν ασχοληθήκαμε και δεν είχαμε περαιτέρω οχλήσεις από αυτούς ούτε ήρθε κάποιο πρόστιμο στο Taxisnet. 

ΟΡ, δεν μας γράφεις αν όντως είχεις παρκάρει στην περιοχή εκείνη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...