Προς το περιεχόμενο

Ειδοποίηση για 2πλή κλήση παρκαρίσματος Δήμου Ν. Σμύρνης βεβαιωμένη από Α.Τ. Νέας Σμύρνης


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Narayan είπε

Γνωστό κόλπο από μερικούς Δήμους για έξτρα έσοδα. Έχει τύχει να μας έρθει κλήση για οικογενειακό αυτοκίνητο από Δήμο Περάματος, σε ημερομηνία που το όχημα βρίσκοταν σε τελείως διαφορετική περιοχή (γενικά Πέραμα είχαμε να πάμε 3 χρόνια πριν την ημερομηνία της κλήσης). Δεν ασχοληθήκαμε και δεν είχαμε περαιτέρω οχλήσεις από αυτούς ούτε ήρθε κάποιο πρόστιμο στο Taxisnet. 

ειχαμε και εμεις 2 τετοιες αλλα προ 2005.

πριν την καταργηση του χρωματος εσβησα και εγω μια.

στην θεση του op απλα δεν θα ασχολουμουν. μετα απο 10 χρονια κιολας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Narayan είπε

Γνωστό κόλπο από μερικούς Δήμους για έξτρα έσοδα. Έχει τύχει να μας έρθει κλήση για οικογενειακό αυτοκίνητο από Δήμο Περάματος, σε ημερομηνία που το όχημα βρίσκοταν σε τελείως διαφορετική περιοχή (γενικά Πέραμα είχαμε να πάμε 3 χρόνια πριν την ημερομηνία της κλήσης). Δεν ασχοληθήκαμε και δεν είχαμε περαιτέρω οχλήσεις από αυτούς ούτε ήρθε κάποιο πρόστιμο στο Taxisnet. 

ΟΡ, δεν μας γράφεις αν όντως είχεις παρκάρει στην περιοχή εκείνη την ώρα.

Ειναι κλησεις της τροχαίας, τουλάχιστον αυτο λεει ο ts, αλλα και το ποσον παραπέμπει στην τροχαια.

Οι δυο κλησεις πιθανόν να γράφτηκαν απο διαφορετικους τροχαιους χωρις ο ενας να προσέξει την κλήση του αλλου, αυτο σημαίνει οτι το αυτοκίνητο ηταν παρκαρισμένο σε σημείο που βγάζει μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αφού έχουν το ΑΦΜ του, μπορούν να το περάσουν στην εφορία (και μάλιστα πολλαπλάσιο); 

Πάντως είναι απαράδεκτο μετά από 13 χρόνια να μιλάμε για πρόστιμα παρκαρίσματος. Η επικοινωνία θα έπρεπε να γίνεται εντός τριμήνου μαξ και μετά εφορία. Μετά από 13 χρόνια να αποδείξει τι, ποιος. Το αυτοκίνητο κατά πάσα πιθανότητα έχει γίνει σκραπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Το θέμα είναι αφού έχουν το ΑΦΜ του, μπορούν να το περάσουν στην εφορία (και μάλιστα πολλαπλάσιο); 

Πάντως είναι απαράδεκτο μετά από 13 χρόνια να μιλάμε για πρόστιμα παρκαρίσματος. Η επικοινωνία θα έπρεπε να γίνεται εντός τριμήνου μαξ και μετά εφορία. Μετά από 13 χρόνια να αποδείξει τι, ποιος. Το αυτοκίνητο κατά πάσα πιθανότητα έχει γίνει σκραπ.

13 χρόνια, καλά είσαι. 

Πριν 2 χρόνια θυμάμαι είδηση ότι λίγο πριν τις παραγραφες κάποιοι δημοι ξύπνησαν και ανέσυραν κάτι χειρόγραφα αρχεία με απλήρωτες κλήσεις από το 99, η παραγραφή είναι 20ετης, υπήρχαν θέματα με την ταυτοποίηση των παραβατών και αφού τους βρήκαν στάλθηκαν πρόστιμα στο taxisnet. 

Ναι μεν οι παραβάτες είναι παραβάτες, αλλά είναι τραγικά γελοίο αυτό που συμβαίνει στην χώρα μας με καθυστερημένες κλήσεις και πρόστιμα από των αγίων ανήμερα. 

Για τον ts, αν δεν υπάρχει θέμα παραγραφής που νομίζω πως όχι διότι εξ όσων θυμάμαι αυτή είναι 20ετης, μόνο χρονικά, δεν υπάρχει τίποτε ούτε με χρώμα ούτε κάτι άλλο, το μόνο θέμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι αυτό της επιβολής δύο κλήσεων με διαφορά 10 λεπτών και να σβήσεις την μια για να πληρώσεις την άλλη. 

Δες όμως αυτό που ειπώθηκε μήπως η μία είναι της δημοτικής αστυνομιας και η άλλη της τροχαίας, κάτι τέτοια συνέβαιναν σε εμάς οταν αρχές 2000 δεν έβρισκε θέση στάθμευσης η μάνα μου εδώ που ήρθαμε και επειδή πάρκαρε σε μέρη που απαγορεύεται έτρωγε δύο κλήσεις, μια από δημοτικη και μια από τροχαία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 5:46 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

13 χρόνια, καλά είσαι. 

Πριν 2 χρόνια θυμάμαι είδηση ότι λίγο πριν τις παραγραφες κάποιοι δημοι ξύπνησαν και ανέσυραν κάτι χειρόγραφα αρχεία με απλήρωτες κλήσεις από το 99, η παραγραφή είναι 20ετης, υπήρχαν θέματα με την ταυτοποίηση των παραβατών και αφού τους βρήκαν στάλθηκαν πρόστιμα στο taxisnet. 

Ναι μεν οι παραβάτες είναι παραβάτες, αλλά είναι τραγικά γελοίο αυτό που συμβαίνει στην χώρα μας με καθυστερημένες κλήσεις και πρόστιμα από των αγίων ανήμερα. 

Για τον ts, αν δεν υπάρχει θέμα παραγραφής που νομίζω πως όχι διότι εξ όσων θυμάμαι αυτή είναι 20ετης, μόνο χρονικά, δεν υπάρχει τίποτε ούτε με χρώμα ούτε κάτι άλλο, το μόνο θέμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι αυτό της επιβολής δύο κλήσεων με διαφορά 10 λεπτών και να σβήσεις την μια για να πληρώσεις την άλλη. 

Δες όμως αυτό που ειπώθηκε μήπως η μία είναι της δημοτικής αστυνομιας και η άλλη της τροχαίας, κάτι τέτοια συνέβαιναν σε εμάς οταν αρχές 2000 δεν έβρισκε θέση στάθμευσης η μάνα μου εδώ που ήρθαμε και επειδή πάρκαρε σε μέρη που απαγορεύεται έτρωγε δύο κλήσεις, μια από δημοτικη και μια από τροχαία. 

τι πριν 20 χρονια..

εδώ έστειλε μια κλήση από το δήμο καλαμάτας πριν 2 χρόνια για παράνομα παρκάρισμα που πρέπει να χρονολογείτε από το 83... όταν το έλαβε ο αδερφός μου δεν ήξερε τι να κάνει.. μέχρι που το είδα εγώ και το όνομα της κλήσεις και ήταν από προηγούμενη ιδιοκτήτη του σπιτιού όταν το αγόρασε ο πατέρας μου τότε.. όποτε πήγαμε μαζί στο δήμο να το δώσουμε πίσω λέγοντας ότι είναι λάθος διεύθυνση και αυτοί μας έλεγαν από που θα τον βρούνε τον τάδε και απαντάω εγώ ρώτα τον άγιο Πέτρο..... και αυτοί συνεχίζανε μήπως ξέρω συγγενής, και τέτοια και που θα τον βρούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glamor είπε

τι πριν 20 χρονια..

εδώ έστειλε μια κλήση από το δήμο καλαμάτας πριν 2 χρόνια για παράνομα παρκάρισμα που πρέπει να χρονολογείτε από το 83... όταν το έλαβε ο αδερφός μου δεν ήξερε τι να κάνει.. μέχρι που το είδα εγώ και το όνομα της κλήσεις και ήταν από προηγούμενη ιδιοκτήτη του σπιτιού όταν το αγόρασε ο πατέρας μου τότε.. όποτε πήγαμε μαζί στο δήμο να το δώσουμε πίσω λέγοντας ότι είναι λάθος διεύθυνση και αυτοί μας έλεγαν από που θα τον βρούνε τον τάδε και απαντάω εγώ ρώτα τον άγιο Πέτρο..... και αυτοί συνεχίζανε μήπως ξέρω συγγενής, και τέτοια και που θα τον βρούμε....

Δηλαδή τι περίμεναν, να τα πληρώσεις εσύ για να μην ξεβολευτούν και τον ψάξουν δια των νόμιμων οδών; Τι άλλο θα ακούσουμε από το δημόσιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glamor είπε

τι πριν 20 χρονια..

εδώ έστειλε μια κλήση από το δήμο καλαμάτας πριν 2 χρόνια για παράνομα παρκάρισμα που πρέπει να χρονολογείτε από το 83... όταν το έλαβε ο αδερφός μου δεν ήξερε τι να κάνει.. μέχρι που το είδα εγώ και το όνομα της κλήσεις και ήταν από προηγούμενη ιδιοκτήτη του σπιτιού όταν το αγόρασε ο πατέρας μου τότε.. όποτε πήγαμε μαζί στο δήμο να το δώσουμε πίσω λέγοντας ότι είναι λάθος διεύθυνση και αυτοί μας έλεγαν από που θα τον βρούνε τον τάδε και απαντάω εγώ ρώτα τον άγιο Πέτρο..... και αυτοί συνεχίζανε μήπως ξέρω συγγενής, και τέτοια και που θα τον βρούμε....

Αλήθεια, εσείς γιατί μπήκατε στον κόπο να επιστρέψετε την κλήση στο Δήμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αλήθεια, εσείς γιατί μπήκατε στον κόπο να επιστρέψετε την κλήση στο Δήμο?

φρίκαρε ο αδερφός μου και το χειρότερο το σπίτι αποτελεί από μονοκατοικία οπότε για να τον καθησυχάσω και να δω με τι δικαιολογία  έστειλαν μια κλήση χωρίς να το ψάξουν.. και το αποτέλεσμα μπουρουφες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, glamor είπε

φρίκαρε ο αδερφός μου και το χειρότερο το σπίτι αποτελεί από μονοκατοικία οπότε για να τον καθησυχάσω και να δω με τι δικαιολογία  έστειλαν μια κλήση χωρίς να το ψάξουν.. και το αποτέλεσμα μπουρουφες..

Μα δεν υπήρχε λόγος εξαρχής να ανησυχήσει, από ότι έγραψες η κλήση ήταν για τροχαία παράβαση σε όχημα που δεν σας ανήκε ποτέ και σε άσχετο όνομα.

Επίσης τι να ψάξουν πριν την στείλουν? Αυτή τη διεύθυνση είχαν, σε αυτήν την έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, glamor είπε

τι πριν 20 χρονια..

εδώ έστειλε μια κλήση από το δήμο καλαμάτας πριν 2 χρόνια για παράνομα παρκάρισμα που πρέπει να χρονολογείτε από το 83... όταν το έλαβε ο αδερφός μου δεν ήξερε τι να κάνει.. μέχρι που το είδα εγώ και το όνομα της κλήσεις και ήταν από προηγούμενη ιδιοκτήτη του σπιτιού όταν το αγόρασε ο πατέρας μου τότε.. όποτε πήγαμε μαζί στο δήμο να το δώσουμε πίσω λέγοντας ότι είναι λάθος διεύθυνση και αυτοί μας έλεγαν από που θα τον βρούνε τον τάδε και απαντάω εγώ ρώτα τον άγιο Πέτρο..... και αυτοί συνεχίζανε μήπως ξέρω συγγενής, και τέτοια και που θα τον βρούμε....

Ε όχι ρε φίλε αυτό δεν υπάρχει! 

Ειπαμε δηλαδή..... 

Σε εμάς προσωπικά από τα πιο κουφά τέτοιου τύπου που μας έτυχαν ήταν αρχές του 2010 που διέταξε ο ΓΑΠ να γινει περαίωση φορολογικών υποθέσεων σε νομικά προσωπα. Έφτασε ένα χαρτί στο όνομα του πατέρα μου που είχε αποβιωσει το 02. Είχε επιχείρηση που την έκλεισε αρχές του 80. Το δώσαμε λογιστή ο οποίος είπε πως μάλλον σε κάποιο μητρώο εμφανίζεται πως έχει ακόμα έναρξη επαγγέλματος....Εγώ τα έπαιξα τωρα. 

Οταν πέθανε είχαμε ρωτήσει την εφορία για να μάθουμε αν έχει χρέη ελέω φόρου κληρονομιάς και τα γνωστά, μας παρεπεμψαν σε άλλη εφορία όπου ρωτήσαμε και δεν τον έβρισκαν ούτε εκεί έτσι έληξε το θέμα. Ο λογιστής συνέστησε να βρούμε τα βιβλία της εταιρείας για βεβαίωση τερματισμού..... Ψάχναμε σε υπόγεια, πατάρια, κουτες και δωμάτια.... Δεν βρήκαμε τέτοια βεβαιωση. 

Ο λογιστής είπε να αποταθουμε σε δικηγορο, ο δικηγόρος είπε ότι πρέπει να πάει στο πρωτοδικείο να αναζητήσουν κάτι χαρτιά διάλυσης επιχείρησης και προφανώς ζήτησε χρήματα. Τελικα δεν κάναμε τίποτα γιατί δεν θέλαμε να πληρώνουμε άσκοπα χρήματα, ευτυχω δεν μας ενόχλησαν ξανά, έτσι κι αλλιώς έχουν παραγραφεί όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά λένε εμένα τρελό που θέλω να πληρώσω πρόστιμο που έχει επιβληθεί χωρίς βεβαίωση και χωρίς να φαίνεται στο σύστημα επειδή άκουσα να λένε ότι με γράψανε χωρίς να με δούνε ενώ σκεφτόντουσαν μετά από 2 εβδομάδες να ξαναέρθουν για έλεγχο επειδή δεν έλεγξα 1 άτομο που δεν είχε πιστοποιητικό μαζί του.Αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ τις προσαυξήσεις και δεν μιλάμε για πρόστιμο 80x2 και διπλασιασμό αλλά 5 χιλιάδες συν προσαυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tradesman είπε

Και μετά λένε εμένα τρελό που θέλω να πληρώσω πρόστιμο που έχει επιβληθεί χωρίς βεβαίωση και χωρίς να φαίνεται στο σύστημα επειδή άκουσα να λένε ότι με γράψανε χωρίς να με δούνε ενώ σκεφτόντουσαν μετά από 2 εβδομάδες να ξαναέρθουν για έλεγχο επειδή δεν έλεγξα 1 άτομο που δεν είχε πιστοποιητικό μαζί του.Αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ τις προσαυξήσεις και δεν μιλάμε για πρόστιμο 80x2 και διπλασιασμό αλλά 5 χιλιάδες συν προσαυξήσεις.

Εμμονή σου έχει γίνει.Πληρωσε  να ησυχάσεις.Και ας μην σου έχουν επιβάλει  πρόστιμο.Εθελοντής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εμμονή σου έχει γίνει.Πληρωσε  να ησυχάσεις.Και ας μην σου έχουν επιβάλει  πρόστιμο.Εθελοντής 

Του βάλανε πρόστιμο σε αμάξι πριν 13 χρόνια,χωρίς να του αφήσουν χαρτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους..Μου ήρθε κλήση από τη δημοτική αστυνομία για κάποια παρανομία που έγινε το 2015. Εγώ το όχημα το αγόρασα το 2016 και προφανώς η κλήση αφορά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη..Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε?Θα ψάξω το χαρτί μεταβίβασης αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το βρω..Η άδεια όμως αναφέρει ημερομηνία, αν προσκομίσω την άδεια θα είμαι οκ?Η θα χρειαστεί να αποδείξω ότι δεν είναι ελέφαντας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...