Προς το περιεχόμενο

aygo, i10, ka και αλλα αντιστοιχα μικρα 1000αρακια πολεως σε ταξιδι στην εθνικη οδο


andreas_23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, συνεχίζοντας το ψάξιμο για αμάξι και επειδή πλέον όλοι έχουμε γνώμονα την οικονομία και την ευκολία παρκαρίσματος μου προκύπτει η εξής απορία. πως είναι η οδήγηση μικρών αμαξιών πόλεως για ταξίδι στην εθνική? θεωρείτε "επικίνδυνο" ? θα ζοριστεί πολύ στα 100km/h και θα εχει υπερμετρη καταναλωση? μενω κεντρο αθηνων χωρις να εχω θεση παρκινγκ, εχω καθημερινα 40km πηγαινε ελα για δουλεια βορεια προαστια και εθνικη οδο θα βγαινω 2-3 φορες το μηνα για αποστασεις εως 200km

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, andreas_23 είπε

καλησπέρα, συνεχίζοντας το ψάξιμο για αμάξι και επειδή πλέον όλοι έχουμε γνώμονα την οικονομία και την ευκολία παρκαρίσματος μου προκύπτει η εξής απορία. πως είναι η οδήγηση μικρών αμαξιών πόλεως για ταξίδι στην εθνική? θεωρείτε "επικίνδυνο" ? θα ζοριστεί πολύ στα 100km/h και θα εχει υπερμετρη καταναλωση? μενω κεντρο αθηνων χωρις να εχω θεση παρκινγκ, εχω καθημερινα 40km πηγαινε ελα για δουλεια βορεια προαστια και εθνικη οδο θα βγαινω 2-3 φορες το μηνα για αποστασεις εως 200km

Ανάλογα, αν είσαι μόνος σου χωρίς αποσκευές και όντως δεν έχεις ανηφόρες κτλ μέχρι 100-110~ δεν θα έχει κανένα θέμα. Τώρα αν θες να βάλεις 3 ενήλικες και κανα 2 σάκους και βγεις Ιόνια οδός θα κλάψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Ανάλογα, αν είσαι μόνος σου χωρίς αποσκευές και όντως δεν έχεις ανηφόρες κτλ μέχρι 100-110~ δεν θα έχει κανένα θέμα. Τώρα αν θες να βάλεις 3 ενήλικες και κανα 2 σάκους και βγεις Ιόνια οδός θα κλάψει

είμαστε ζευγάρι και από αποσκευές μαξ να έχουμε 30 κιλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, andreas_23 είπε

πως είναι η οδήγηση μικρών αμαξιών πόλεως για ταξίδι στην εθνική?

Για να πάτε πού όμως; Δεν διευκρινίζεται στην αρχική σας ανάρτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει η κορη μου C1 που ειναι ολοιδιο αμαξι ..Οχι για αποστασεις μεγαλες δεν ειναι .Τωρα για 100 χλμ ενταξει δεν εχει προβλημα ιδιαιτερο αρκει να εχεις υπομονη .

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreas_23 είπε

καλησπέρα, συνεχίζοντας το ψάξιμο για αμάξι και επειδή πλέον όλοι έχουμε γνώμονα την οικονομία και την ευκολία παρκαρίσματος μου προκύπτει η εξής απορία. πως είναι η οδήγηση μικρών αμαξιών πόλεως για ταξίδι στην εθνική? θεωρείτε "επικίνδυνο" ? θα ζοριστεί πολύ στα 100km/h και θα εχει υπερμετρη καταναλωση? μενω κεντρο αθηνων χωρις να εχω θεση παρκινγκ, εχω καθημερινα 40km πηγαινε ελα για δουλεια βορεια προαστια και εθνικη οδο θα βγαινω 2-3 φορες το μηνα για αποστασεις εως 200km

Έχοντας κάνει πολλά επαγγελματικά ταξίδια σε όλη την Ελλάδα με το παλιό Corsa με τα 45 άλογα, Hyundai Atos 1.0 και διάφορα άλλα μικρά σας λέω ότι μια χαρά θα κάνετε την δουλειά σας και θα πάτε παντού με τα νέα τουρμπάτα 1000ράκια αρκεί να ξέρετε τι αμάξι οδηγείτε και ποιοι είναι οι περιορισμοί του.

Θα φτάσετε με ασφάλεια στον προορισμό σας λίγο ποιο αργά με προσεκτική και αμυντική οδήγηση. (όπως θα έπρεπε να οδηγάμε πάντα, άσχετα που πολλοί την έχουμε δει αλλιώς)

Το μεγαλύτερο σας πρόβλημα δεν είναι τα ταξίδια, αλλά το καθημερινό πάρκινγκ στο κέντρο της Αθήνας οπότε θα σας πρότεινα να κοιτάξετε για ενοικίαση μόνιμης θέσης κάπου.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

i10 1000αρι (όχι turbo) στην Ιόνια από Άρτα μέχρι Γιάννενα και επιστροφή ειδικά στις μεγάλες ανηφόρες δύσκολα φτάνει τα 100km/h με 2 άτομα χωρίς τίποτα άλλο, μετά τα διόδια Τερόβου ζορίζεται να πιάσει ακόμα και τα 90km/h. Αυτά με 5η ταχύτητα. Με 4η κάτι κάνει ανεβάζει για λίγο αλλά μουγκρίζει. Κατανάλωση πήγαινε-έλα μόνο στην Ιόνια 7-8 λίτρα σίγουρα. Σε ίσιο δρόμο πάει ικανοποιητικά στα 120km/h με ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση.

Επεξ/σία από geofak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreas_23 είπε

καλησπέρα, συνεχίζοντας το ψάξιμο για αμάξι και επειδή πλέον όλοι έχουμε γνώμονα την οικονομία και την ευκολία παρκαρίσματος μου προκύπτει η εξής απορία. πως είναι η οδήγηση μικρών αμαξιών πόλεως για ταξίδι στην εθνική? θεωρείτε "επικίνδυνο" ? θα ζοριστεί πολύ στα 100km/h και θα εχει υπερμετρη καταναλωση? μενω κεντρο αθηνων χωρις να εχω θεση παρκινγκ, εχω καθημερινα 40km πηγαινε ελα για δουλεια βορεια προαστια και εθνικη οδο θα βγαινω 2-3 φορες το μηνα για αποστασεις εως 200km

Τα 1000ρια με τουρμπο εννοειται πως εχουν σουπερ ανετα τετοια ταξιδια, αναλογως βεβαια των αλογων και της ροπης.

Βεβαια δεν ειναι και τα πιο οικονομικα στην καταναλωση, αλλα κατι δινεις κατι παιρνεις.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geofak είπε

i10 1000αρι (όχι turbo) στην Ιόνια από Άρτα μέχρι Γιάννενα και επιστροφή ειδικά στις μεγάλες ανηφόρες δύσκολα φτάνει τα 100km/h με 2 άτομα χωρίς τίποτα άλλο, μετά τα διόδια Τερόβου ζορίζεται να πιάσει ακόμα και τα 90km/h. Αυτά με 5η ταχύτητα. Με 4η κάτι κάνει ανεβάζει για λίγο αλλά μουγκρίζει. Κατανάλωση πήγαινε-έλα μόνο στην Ιόνια 7-8 λίτρα σίγουρα. Σε ίσιο δρόμο πάει ικανοποιητικά στα 120km/h με ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση.

Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα με i10 και i20 και τα δύο με τον 1.2 κινητήρα. Δεν αντιμετώπισα ποτέ το πρόβλημα που περιγράφετε, να ζορίζονται δηλαδή να πιάσουν τα 100. Ούτε μια φορά, για να είμαι ειλικρινής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreas_23 είπε

έως 200km απο Αθήνα 

Μια χαρά θα σας πάει ένα μικρό πόλης. 

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Hyundai Atos 1.0

Δικός μου άνθρωπος είστε! Αθήνα - Νάπολη (μέσω Μπάρι). Νάπολη - Περούτζια και πάλι πίσω. Αθήνα - Θεσσαλονίκη, τι να πρωτοθυμηθώ με αυτό το Atos του '99.. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΚΙΑ PICANTO 1000ρακι έχω φορτώσει παιδί (με την αντίστοιχη γκουμούτσα κάθισμα) , 2 γυναίκες (μικροκαμωμένες) στο πίσω κάθισμα, γιατί του συνοδηγού ήταν φίσκα σε πράγματα (παρκο, καρότσι βαλίτσες κλπ) και έχω πάει μια χαρά διακοπές. Δε λέω ότι είναι το ιδανικό αλλά γίνεται. Με το 2ο παιδί αποσύρθηκε από τα ταξίδια αναγκαστικά. Έως 100-110 πας μια χαρά. Σε ανηφόρα θα πέσεις και 70-80 με 4η σιγουρα στη καλύτερη. ac ούτε για αστείο. Για 2 άτομα δεν θα ασχολιόμουνα με άλλο αμάξι. Σε σύγκριση με ένα golf 1600 20ετίας, στο ταξίδι καίνε το ίδιο. ίσως καμιά φορά το golf να τα πάει καλύτερα. Στη πόλη δεν συγκρίνονται. Άμα γύρναγα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα το 1200. Για να μην κλείνω το ac στις ανηφόρες.

Κατα τ άλλα δεν το αλλάζω με τπτ. Ούτως η άλλως και το μεγάλο, λόγω παιδιών και μπαγκαζιέρας με 100-110 το πάω, και όπως λέει και ο φίλος παραπάνω οδηγώ πλέον αμυντικά και προσεκτικά. Απλά στην ανηφόρα είναι άλλη φάση.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η κυρία χρήση είναι εντός πόλης νομίζω μένετε όπως είστε. 
Προσωπική μου εμπειρία με Corsa C με τα 59 άλογα (3κυλινδρο βέβαια) του 2001 ενώ ξεχνούσε να βάλω βενζίνη εντός πόλης, εκτός και σε ημιορεινή διαδρομή εκτός του ότι δεν τράβαγε με αποτέλεσμα να κάνω συχνά κατεβάσματα είχα και ιδιαίτερο θόρυβο (και λόγω του 12V προφανώς).

Βεβαια από τότε έχουν αλλάξει πολλά στην ποιότητα κατασκευής όλων των αυτοκινήτων (τριγμοί μόνωση καμπίνας κλπ). 
Χρυσή τομή για κυρία χρήση πόλη μερικά ταξιδάκια και καλή οικονομία θεωρώ τα 1.2 στα 68-75hp μη τουρμπατα προφανώς. 
Ακομα και το Corsa C 1.2 twin port του 2006 με τα 75 άλογα με 210000km είναι πολύ πιο άνετο εντός κι εκτός πόλης και οικονομικότερο από Corsa E 1.2 του 2019 με τα 68 άλογα κάτι που δεν το περίμενα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...