Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασίες σε i7-9700F


giortsim
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από thetiesthatbind,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

Πρόσφατα πήγα από i5-8400 σε i7-9700F, τα υπόλοιπα specs είναι:

Gigabyte Z370 HD3 | Coolermaster 212 Hyper Evo | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | MSI GeForce GTX1070 8GB Gaming X 8G | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

Νομίζω ότι έχω θέμα με τις θερμοκρασίες:

Το έχω τεστάρει εδώ και 2 μέρες.Το pc ανοιχτό αρκετές ώρες games - streaming - browsing...
To Hwmonitor συνέχεια ανοιχτό, το max στους cores 88 βαθμούς.(Με τον i5-8400 νομίζω ήμουν κάτω από 70)
Κατέβασα το Intel Processor Diagnostic Tool το οποίο τσεκάρει γενικά την cpu και κάνει και load test.
Στο load test πήγε μέχρι 96.

(Έχω κάνει bios defaults, η πάστα είναι ΟΚ και η ψύχτρα πατάει καλά.)

Ο cooler είναι ο Hyper 212 evo με fan Arctic P12.

Τι λέτε, θέλω άλλο cooler?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, giortsim είπε

Τι λέτε, θέλω άλλο cooler?

Μπα δε θα κάνεις τίποτα. Πεταμένα λεφτά. Βάλε τον 8400 επάνω και μάζευε για καινούργιο σύστημα.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Μπα δε θα κάνεις τίποτα. Πεταμένα λεφτά. Βάλε τον 8400 επάνω και μάζευε για καινούργιο σύστημα.

Συγνώμη, άλλα δεν βοηθάς, τον έχω ήδη τον i7-9700F και θέλω να τον κρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουτί είναι σχετικά κλειστό αλλά κ πάλι δεν δικαιολογειται.Απο ανεμιστήρες  πως είναι?Πόσοι fans ,βάζουν κ πόσοι βγάζουν αέρα?Τα fan curves των ανεμιστήρων τα έχεις ρυθμίσει καθόλου?Δύσκολη η τηλεδιαγνωση η αλήθεια είναι.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, niko13 είπε

Το κουτί είναι σχετικά κλειστό αλλά κ πάλι δεν δικαιολογειται.Απο ανεμιστήρες  πως είναι?Πόσοι fans ,βάζουν κ πόσοι βγάζουν αέρα?Τα fan curves των ανεμιστήρων τα έχεις ρυθμίσει καθόλου?Δύσκολη η τηλεδιαγνωση η αλήθεια είναι.

Οι ανεμιστήρες είναι οι default το κουτιού.1 Fan 140mm μπροστά βάζει και 1 fan 120mm πίσω βγάζει.Τους έχω ρυθμίσει στους 60 βαθμούς CPU temp να γυρίζουν full speed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ενα τσεκ πάλι οτι έχει πατήσει σωστά η ψύκτρα. Λογικά είσαι σίγουρος αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γενικά η σειρά 9 ήταν ζεστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω σε λάθος εγκατάσταση ψύκτρας.

9600kf,  με ψύκτρα του "κιλού" και mx 4  δε σηκώνει πάνω από 70 cb r23, σε δροσερό κουτί αλλά με θερμοκρασία δωματίου κοντά στους 30.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν χάνεις τίποτα φίλε μου να ξαναδοκιμάσεις να βάλεις την ψυχτρα όπως σου είπαν τα και τα παιδιά ,άνθρωποι είμαστε..Και να κάνεις πάλι μερικές δοκιμές.Δοκιμασε και με το πλαϊνό κάλυμμα του tower βγαλμένο μετά να δούμε αν θα είμαστε στα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον επεξεργαστή τον πήρες μεταχειρισμένο?

Δοκιμασε να του βάλεις λίγο παραπάνω πάστα στο κέντρο του χωρίς να την απλώσεις. Άσε την ψυκτρα να την απλώσει..

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρύθμισε στο bios cpu max target temp θερμοκρασίας πχ 85 βλέπε τι max ghz σου δίνει αν είσαι ευχαριστημενος το αφήνεις 

για καλύτερα πρέπει να κάνεις undervoltage και να ρυθμίσεις τα offset και το curve στο LLC 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 9700f έχει 2 παραπάνω πυρήνες από 8400 και μεγαλύτερο boost στα ίδια 14 νανόμετρα πάνω κάτω/ βάλε-βγάλε ένα +.🤣 Λογικό να έχει παραπάνω θερμοκρασίες. Μπορείς να του κάνεις undervolt ή να βάλεις thermal limit από το Bios όπως σου πρότειναν παραπάνω, ή να πάρεις μια καλύτερη ψύκτρα (αν και δεν έχει νόημα παραπάνω έξοδα σε αυτό το μηχάνημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 ώρες πριν, ilos είπε

Ο 9700f έχει 2 παραπάνω πυρήνες από 8400 και μεγαλύτερο boost στα ίδια 14 νανόμετρα πάνω κάτω/ βάλε-βγάλε ένα +.🤣 Λογικό να έχει παραπάνω θερμοκρασίες. Μπορείς να του κάνεις undervolt ή να βάλεις thermal limit από το Bios όπως σου πρότειναν παραπάνω, ή να πάρεις μια καλύτερη ψύκτρα (αν και δεν έχει νόημα παραπάνω έξοδα σε αυτό το μηχάνημα).

Λάθος, η ψύκτρα θα του μείνει και για επόμενο σύστημα. Ας πάρει μια πολύ καλή αερόψυξη και να την έχει προίκα. 

Ρίξε λεφτά σε κάτι πολύ δυνατό όπως Noctua βάλε και 1-2 φανακια παραπανω να κυκλοφορεί πιο καλά ο αέρας και όταν αποφασίσεις να αλλάξεις το σύστημα στο μέλλον, θα εισαι κομπλε απο ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 10:44 ΜΜ, giortsim είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Πρόσφατα πήγα από i5-8400 σε i7-9700F, τα υπόλοιπα specs είναι:

Gigabyte Z370 HD3 | Coolermaster 212 Hyper Evo | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | MSI GeForce GTX1070 8GB Gaming X 8G | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

Νομίζω ότι έχω θέμα με τις θερμοκρασίες:

Το έχω τεστάρει εδώ και 2 μέρες.Το pc ανοιχτό αρκετές ώρες games - streaming - browsing...
To Hwmonitor συνέχεια ανοιχτό, το max στους cores 88 βαθμούς.(Με τον i5-8400 νομίζω ήμουν κάτω από 70)
Κατέβασα το Intel Processor Diagnostic Tool το οποίο τσεκάρει γενικά την cpu και κάνει και load test.
Στο load test πήγε μέχρι 96.

(Έχω κάνει bios defaults, η πάστα είναι ΟΚ και η ψύχτρα πατάει καλά.)

Ο cooler είναι ο Hyper 212 evo με fan Arctic P12.

Τι λέτε, θέλω άλλο cooler?

 

Έχω παρόμοιο σύστημα με το δικό σου (i7-8700, Z370 HD3). Οι θερμοκρασίες σου είναι υψηλές. Τι μπορείς να κάνεις:

α) Αλλαγή πάστας ξανά (την στρώνεις με τη μορφή "Χ") και επανατοποθέτηση ψύκτρας (να σιγουρευτείς ότι πατάει καλά),

β) Γέμισε ανεμιστήρες το κουτί, κάλυψε όλες τις διαθέσιμες θέσεις που υπάρχουν και

γ) Πήγαινε στο BIOS (νομίζω είναι Advanced BIOS settings -> Advanced Voltage Settings) και ρύθμισε το Internal AC/DC Loadline Calibration στην επιλογή "Power Saving", ώστε η μητρική να δίνει το λιγότερο δυνατό ρεύμα στο CPU και στα VRM MOS. Δεν θα χάσεις επιδόσεις. Πέρα από αυτό, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο διότι οι υπόλοιπες επιλογές είναι κλειδωμένες.

 

Ενδεικτικά εγώ (έχοντας το κουτί Corsair 4000D Airflow με 3 ανεμιστήρες μπροστά και 1 πίσω) με το AC/DC στο auto, μετά από 30 λεπτά stability test Cinebench R23, έχω το ανώτερο 80 βαθμούς στο CPU και 93 στα VRM (που δεν έχουν και την καλύτερη ψύξη), ενώ με AC/DC στο Power Saving έχω 75 βαθμούς στη CPU και 88 στα VRM. Όλα αυτά με μια ψύκτρα του κιλού Coolermaster Hyper 411H την οποία σκέφτομαι να αλλάξω. 

Κάνε αυτά και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν συνεχίσεις να έχεις όμως, θα πρέπει μάλλον να αλλάξεις ψύκτρα...

 

Στις 3/10/2022 στις 7:48 ΠΜ, ilos είπε

Ο 9700f έχει 2 παραπάνω πυρήνες από 8400 και μεγαλύτερο boost στα ίδια 14 νανόμετρα πάνω κάτω/ βάλε-βγάλε ένα +.🤣 Λογικό να έχει παραπάνω θερμοκρασίες. Μπορείς να του κάνεις undervolt ή να βάλεις thermal limit από το Bios όπως σου πρότειναν παραπάνω, ή να πάρεις μια καλύτερη ψύκτρα (αν και δεν έχει νόημα παραπάνω έξοδα σε αυτό το μηχάνημα).

 

Μια χαρά είναι ο i7-9700F. Φυσικά και αξίζει να δώσει κάποια χρήματα για ψύξη αν σκοπεύει να τον κρατήσει καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:

Έκανα πολλές δοκιμές επανεγκατάσταση cooler, reapply πάστας με διάφορες μεθόδους, ξαναέβαλα τον i5-8400 για δοκιμές.

Η κατάσταση ακριβώς ίδια, με την cooler master 212 evo στο Intel load test, max temp στους πυρήνες (όχι CPU temp, το οποίο είναι πολύ πιο κάτω):

1. i5-8400  max-peak 59 βαθμοί.

2. i7-9700F max-peak 96 βαθμοί.

Τελικά αγόρασα μια Dark Rock Pro 4 και στον i7-9700F, χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο, max 82 στο load test.

Δεν το περίμενα, αλλά οι 2 cpu, έχουν μεταξύ τους τεράστια διαφορά στην θερμική συμπεριφορά.

Το κουτί που έχω Be Quiet Pure Base 600, επειδή έχω λόξα με την ησυχία, δεν έχει και το μέγιστο airflow.(έχει τους stock fans).

Νομίζω είμαι ΟΚ, τι λέτε? (και ναι, έχω σκοπό να τον κρατήσω).

Επεξ/σία από giortsim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...