Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη λύση για network/channel bonding


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

Θέλω να ενοποιήσω (bonding) 2 δίκτυα , ένα VDSL που έχω από τον ISP μου και ένα 4G, που έχω με ένα 4G router και με απεριόριστα Data.  Ο κυριότερος λόγος είναι ότι δυστυχώς έχω μάλλον προβληματικό VDSL λόγω κάποιας άγνωστης μέχρι στιγμής αδυναμίας στην γραμμή που παρατηρείται όταν βρέχει πολύ (το ψάχνω με την βοήθεια του ISP, αλλά υπάρχει μάλλον θέμα που πρέπει να πειστεί ο ΟΤΕ να δώσει άλλο ζεύγος, καθώς το πρόβλημα είναι στην εισαγωγή).  Οπότε θέλω, κυρίως, να έχω πάντα διαθέσιμο Internet και λιγότερο με ενδιαφέρει να συνδυάσω τις ταχύτητες αν και όταν υπάρχει η δυνατότητα.  Το FTTH, που θα έδινε λύση στα πάντα, δυστυχώς φαίνεται θα αργήσει πολύ στην Πετρούπολη που μένω, κανείς πάροχος δεν φαίνεται να έχει πλάνο να ξεκινήσει εργασίες για παροχή FTTH εδώ σύντομα.

Έχω ψάξει λοιπόν λίγο το θέμα με το bonding και έχω καταλήξει σε κάποιες συσκευές που πιθανόν να είναι κατάλληλες για να γίνει, τις ακόλουθες:

https://www.skroutz.gr/s/2420353/MikroTik-RB2011iL-IN-Router-με-10-Θύρες-Ethernet.html?from=comparison_table

https://www.skroutz.gr/s/6732810/Ubiquiti-EdgeRouter-X-SFP-Router-με-5-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/19943037/Ubiquiti-EdgeRouter-10x-Router-με-10-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html?from=catspan#description

Ποια μου προτείνετε από τις παραπάνω;   Αν όχι αυτές, τότε κάποια άλλη;

 

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bonding κάνει μόνο ο ISP πχ η Cosmote με το booster. Εμείς σαν πελάτες δεν έχουμε αυτή την επιλογή.

Οπότε κοιτάς για fail over / load balancing.

Σκέτο fail over εάν χάσεις εντελώς το link κάνει και το firtz που είναι το ποιο εύκολο να ρυθμιστεί αλλά μέχρι εκεί.

Εάν θες fail over με packet loss ή ping time πας στις παραπάνω λύσεις που λες ή software router.

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις εάν θες μόνο packet router firewall ή θες και NGFW.

Εγώ αυτή την στιγμή το κάνω με Hex S ή Sophos XG.

Εάν το θέμα δεν είναι τα λεφτά η σειρά που αξίζει σύμφωνα με αυτά που έχω δοκιμάσει είναι 1. Fortigate 2. Mini PC με 16gb/512GB/4XLAN με proxmox ή esxi που τρέχει sophos/opnsense και ότι άλλο VM θες. 3. Mikrotik ή Ubiquiti 

Λύσεις TP-Link δεν κοιτάς καν.

 

Επεξ/σία από laserjesus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, laserjesus είπε

Bonding κάνει μόνο ο ISP πχ η Cosmote με το booster. Εμείς σαν πελάτες δεν έχουμε αυτή την επιλογή.

Οπότε κοιτάς για fail over / load balancing.

Αν βάλεις π.χ. το DSL modem/router και το 4G modem/router και τα δύο πάνω σε π.χ. ένα Mikrotik, δεν μπορείς να κάνεις ακόμη και bonding, εκτός από load balancing/failover, δίνοντας το σύνολο της ταχύτητας στην έξοδο;

 

6 ώρες πριν, laserjesus είπε

Σκέτο fail over εάν χάσεις εντελώς το link κάνει και το firtz που είναι το ποιο εύκολο να ρυθμιστεί αλλά μέχρι εκεί.

Για ποιο Fritz μοντέλο μιλάς;

 

6 ώρες πριν, laserjesus είπε

Εάν θες fail over με packet loss ή ping time πας στις παραπάνω λύσεις που λες ή software router.

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις εάν θες μόνο packet router firewall ή θες και NGFW.

Εγώ αυτή την στιγμή το κάνω με Hex S ή Sophos XG.

Εδώ σε έχασα, δεν έχω ιδέα για τι μιλάς, δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ.  😕

 

6 ώρες πριν, laserjesus είπε

Εάν το θέμα δεν είναι τα λεφτά η σειρά που αξίζει σύμφωνα με αυτά που έχω δοκιμάσει είναι 1. Fortigate 2. Mini PC με 16gb/512GB/4XLAN με proxmox ή esxi που τρέχει sophos/opnsense και ότι άλλο VM θες. 3. Mikrotik ή Ubiquiti 

Λύσεις TP-Link δεν κοιτάς καν.

 

Το 1 δεν το ξέρω, θα το ψάξω.   Με το 2 δεν θέλω να πάω, δεν έχω και χώρο για κάτι τέτοιο.  Το 3 προφανώς είναι αυτά που πρότεινα, σωστά;

 

Ευχαριστώ!  :)

 

Update:   Έψαξα το 1 (Fortigate) και δεν χρειάζομαι κάτι τόσο πλήρες και εξεζητημένο, για το σπίτι μου είναι.  :)    Οπότε μένουμε με την λύση 3 και αν μπορείς, please απάντησέ μου και τα υπόλοιπα παραπάνω.  Ευχαριστώ!!

 

 

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostas75 είπε

Αν βάλεις π.χ. το DSL modem/router και το 4G modem/router και τα δύο πάνω σε π.χ. ένα Mikrotik, δεν μπορείς να κάνεις ακόμη και bonding, εκτός από load balancing/failover,

Bonding σε Ethernet μεταξύ mikrotik ναι , σε pppoe κτλπ κάνει μόνο ο πάροχος.

Η εύκολη καλή λύση είναι mini PC , εμένα χωράει σε 10'' rack , Sophos/opnsense/pfsense/untangle είναι γελoιο να τα στήσεις.

IMG20221008072022.jpg

Αλλά αφού πας στη 3η λύση hex ή hex  S.. καλή τύχη στο να φτιάξεις config να κάνει αυτά που θες. Έτοιμο δύσκολα θα βρεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, laserjesus είπε

Bonding σε Ethernet μεταξύ mikrotik ναι , σε pppoe κτλπ κάνει μόνο ο πάροχος.

Η εύκολη καλή λύση είναι mini PC , εμένα χωράει σε 10'' rack , Sophos/opnsense/pfsense/untangle είναι γελoιο να τα στήσεις.

IMG20221008072022.jpg

Δεν αμφιβάλλω, αν και ούτε για αυτά που αναφέρεις έχω ιδέα τι είναι και πως πρέπει να σεταριστούν και θα χρειαζόταν να έψαχνα.  :)

 

21 ώρες πριν, laserjesus είπε

Αλλά αφού πας στη 3η λύση hex ή hex  S.. καλή τύχη στο να φτιάξεις config να κάνει αυτά που θες. Έτοιμο δύσκολα θα βρεις 

Είναι όντως τόσο δύσκολο;;  Επειδή είχα ασχοληθεί και πριν μερικά χρόνια με το θέμα, κάποιος μου είχε πει ότι με το mikrotik είναι πολύ εύκολο και το σετάρεις εύκολα.  Μήπως κατάλαβα λάθος, τι να πω.....  Δυστυχώς ή ευτυχώς, λόγω χώρου (δεν έχω rack, αλλά είναι όλα σε ένα γραφείο που είναι γεμάτο με διάφορα χρήσιμα πράγματα) με βολεύει απίστευτα ένα mikrotik ή ένα ubiquiti edgerouter.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι επειδή χρησιμοποιείς λάθος όρους, έχεις μπερδέψει πολύ τα πράγματα. 

Bonding σε επίπεδο uplink (δηλαδή να ενώσεις 2 γραμμές DSL/VDL/what ever) το ξεχνάς γιατί πρέπει να το κάνει και ο provider. 

Bonding σε επίπεδο LAN σύνδεσης, πχ ενα PC να συνδέετε σε ένα Switch με 2 καλώδια, η ένα switch με ένα άλλο επ΄σης με 2 καλώδια, μπορείς να το κάνεις, αλλά σε τι θα σε οφελήσει? 

Οπότε υποθέτω ότι ο όρος bonding είναι άκυρος και δεν είναι αυτό που ψάχνεις.  Το οποίο απο ότι λες είναι ένα απλό fail over απο μια γραμμή ISP σε μία άλλη (ανεξάρτητα του τι είδους γραμμή είναι τι...) 

Υπο προυποθέσεις ένα απλό TL-R470T σε καλύπτει μια χαρά. Με λίγο ψάξιμο και ένα απλό raspberry μπορεί να κάνει μια χαρά την δουλειά με το κατάλληλο software. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν έχετε καταλάβει τι θέλω να κάνω;   Γιατί δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ο provider που λέτε με τον συνδυασμό των συνδέσεων που θέλω να κάνω.  Αν έχω ένα VDSL modem (με οποιονδήποτε VDSL πάροχο σταθερής/Internet), το οποίο το συνδέω με ένα Ethernet καλώδιο σε 1 είσοδο του Mikrotik και ένα άλλο 4G modem (με έναν άλλο οποιονδήποτε πάροχο κινητής και χρησιμοποιώ τα Data της 4G σύνδεσης), το οποίο το συνδέω με ένα άλλο Ethernet καλώδιο σε μία 2η είσοδο του Mikrotik, και θέλω τo Mikrotik να δίνει στην έξοδο με ένα 3ο καλώδιο Ethernet στο LAN port του PC το "σύνολο" της σύνδεσης, είτε π.χ. το VDSL δίνει 100 ΜΒps, είτε 50, είτε τίποτα και είτε το 4G δίνει 150 ΜBps, 40 MBps, είτε τίποτα, κάνοντας το λεγόμενο "bonding", τι σχέση έχει ο provider???   Εγώ θέλω το αποτέλεσμα των των 2 αυτών συνδέσεων μαζί να με εξυπηρετεί στο PC μου, χωρίς να με ενδιαφέρει ποιος δίνει πόσο bandwidth.  DNS δίνουν και οι Google, Cloudflare, κτλ., μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε.

Το θεωρώ κάτι απλό να γίνει γιατί το είχα κάνει πριν πολύ καιρό χωρίς να γνωρίζω σχεδόν τίποτα με ένα απλό software (δεν θυμάμαι ποιο ήταν, το είχα βρει ψάχνοντας λίγο στο Internet), συνδέοντας VDSL και 4G στα 2 LAN ports του PC και το software έκανε το bonding και είχε λειτουργήσει μια χαρά, δίνοντας όντως συχνά ταχύτητες παραπάνω από την ταχύτητα που ήξερα ότι είχα τότε με το VDSL, οπότε όντως έκανε ένα bonding, καθώς φαίνεται, που ήταν αρκετά αποτελεσματικό.

Τελοσπάντων, αυτό που επιθυμώ είναι να έχω το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα από τις 2 συνδέσεις και πιστεύω ότι ακόμη και όταν έχω disconnections στο (προβληματικό) VDSL μου, εκείνες τις στιγμές θα συνεχίσει να μου δίνει απρόσκοπτα Internet μόνο του το 4G modem, μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα της VDSL σύνδεσης και να γίνεται πάλι bonding με το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα.

Ελπίζω να είμαι πιο κατανοητός, σε high-level, τι θέλω.   Τώρα αν αυτό που θέλω ΟΝΤΩΣ γίνεται με τον εξοπλισμό που έχω, συν Mikrotik ή Ubiquiti Edgerouter, και για να το πετύχω όμως πρέπει να γίνει κάποιο δύσκολο ή πολύ εξειδικευμένο setup στο Mikrotik (ή στο Ubiquiti Edgerouter), δεν το γνωρίζω, θα πρέπει να το μελετήσω και αν γνωρίζετε να με καθοδηγήσετε και εσείς, όσοι γνωρίζετε, αν χρειαστεί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Bonding μεταξυ 2 providers, μπορεις να υλοποιησεις και μονος σου με vps server. Αλλιως μιλαμε για LB / FO

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί εμπλέκονται οι providers, όποιοι και αν είναι, με το θέμα του bonding.   Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, είχα καταφέρει και έκανa bonding με software στα Windows 10, συνδυάζοντας ADSL σύνδεση (Vodafone, όχι VDSL τελικά, θυμήθηκα ότι ήταν ADSL ακόμη τότε) με ADSL 2η σύνδεση που έπαιρνα με Wireless Client (AP) από άλλο όροφο (Forthnet), χωρίς να ξέρω ΤΙΠΟΤΑ ιδιαίτερο για το θέμα bonding, και με πολύ καλό αποτέλεσμα που μου έδινε download speed αισθητά παραπάνω από την ADSL σύνδεσή μου και σχεδόν κοντά στο σύνολο των δύο ταχυτήτων (12 MBps + 12 MBps, οπότε κατέβαζα με περίπου 2.4  MB/sec, αντί για 1.2 με 1.4 MB/sec).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί εμπλέκονται οι providers, όποιοι και αν είναι, με το θέμα του bonding.   Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, είχα καταφέρει και έκανa bonding με software στα Windows 10, συνδυάζοντας ADSL σύνδεση (Vodafone, όχι VDSL τελικά, θυμήθηκα ότι ήταν ADSL ακόμη τότε) με ADSL 2η σύνδεση που έπαιρνα με Wireless Client (AP) από άλλο όροφο (Forthnet), χωρίς να ξέρω ΤΙΠΟΤΑ ιδιαίτερο για το θέμα bonding, και με πολύ καλό αποτέλεσμα που μου έδινε download speed αισθητά παραπάνω από την ADSL σύνδεσή μου και σχεδόν κοντά στο σύνολο των δύο ταχυτήτων (12 MBps + 12 MBps, οπότε κατέβαζα με περίπου 2.4  MB/sec, αντί για 1.2 με 1.4 MB/sec).

Αφού δεν ξέρεις τίποτα απο bonding τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έκανες πράγματι κάτι τέτοιο? η ταχύτητα? 

Bonding πάντως δεν εκανες... Στο λένε όλοι εδω μέσα, εξακολουθείς να μην μας πιστεύεις?

Ενα απλό load balancing / Failover θες να κάνεις, δες το TP link που σέβαλα παραπάνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί εμπλέκονται οι providers, όποιοι και αν είναι, με το θέμα του bonding.   Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, είχα καταφέρει και έκανa bonding με software στα Windows 10, συνδυάζοντας ADSL σύνδεση (Vodafone, όχι VDSL τελικά, θυμήθηκα ότι ήταν ADSL ακόμη τότε) με ADSL 2η σύνδεση που έπαιρνα με Wireless Client (AP) από άλλο όροφο (Forthnet), χωρίς να ξέρω ΤΙΠΟΤΑ ιδιαίτερο για το θέμα bonding, και με πολύ καλό αποτέλεσμα που μου έδινε download speed αισθητά παραπάνω από την ADSL σύνδεσή μου και σχεδόν κοντά στο σύνολο των δύο ταχυτήτων (12 MBps + 12 MBps, οπότε κατέβαζα με περίπου 2.4  MB/sec, αντί για 1.2 με 1.4 MB/sec).

Θα σου το πω όσο πιο απλά και μπακαλίστικα μπορώ. 

Κάθε Connection στο internet ξεκινάει απο  μια Source IP (Την Public IP που σου δίνει ο Provider)  και καταλήγει σε μια  Destination IP (Ο Server που θέλεις να φτάσεις).

Όταν εσύ έχεις 2 provider, εξηπηρετήσε με διαφορετική Public IP απο τον ένα και απο τον άλλο. 

Καταλαβαίνεις λυπών πώς σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να κα κανεις Bonding όταν έχεις το έλεγχό μόνο του ενός άκρου (Την δική σου μεριά).
Απο μεριά του Provider θα μπορούσε να υποστηρίζει κάποιο Bonding πρότυπο ώστε να μπορείς να το κάνεις, αλλά δεν έχω δει κάποιον στην Ελλάδα να το δίνει ώς υπηρεσία. 

Υπάρχουν εταιρίας με Συνδρομή που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία, αλλά με αρκετά υψηλό κόστος. 

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι Load Ballance, δηλαδή να κάνεις κατανομή των συνδέσεων  μεταξύ πολλαπλών παρέχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ledis είπε

Θα σου το πω όσο πιο απλά και μπακαλίστικα μπορώ. 

Κάθε Connection στο internet ξεκινάει απο  μια Source IP (Την Public IP που σου δίνει ο Provider)  και καταλήγει σε μια  Destination IP (Ο Server που θέλεις να φτάσεις).

Όταν εσύ έχεις 2 provider, εξηπηρετήσε με διαφορετική Public IP απο τον ένα και απο τον άλλο. 

Καταλαβαίνεις λυπών πώς σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να κα κανεις Bonding όταν έχεις το έλεγχό μόνο του ενός άκρου (Την δική σου μεριά).
Απο μεριά του Provider θα μπορούσε να υποστηρίζει κάποιο Bonding πρότυπο ώστε να μπορείς να το κάνεις, αλλά δεν έχω δει κάποιον στην Ελλάδα να το δίνει ώς υπηρεσία. 

Υπάρχουν εταιρίας με Συνδρομή που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία, αλλά με αρκετά υψηλό κόστος. 

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι Load Ballance, δηλαδή να κάνεις κατανομή των συνδέσεων  μεταξύ πολλαπλών παρέχων.

Σωστά τα έγραψες για κάποιον να τα καταλάβει. Αν θέλουμε όμως να ακριβολογήσουμε, το bonding αφορά στο Layer 2 του networking stack. Δηλαδή στο ethernet. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο IP πολλώ δεν μάλλω στο TCP. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2022 στις 11:42 ΜΜ, Kostas75 είπε

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί εμπλέκονται οι providers, όποιοι και αν είναι, με το θέμα του bonding.   Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, είχα καταφέρει και έκανa bonding με software στα Windows 10, συνδυάζοντας ADSL σύνδεση (Vodafone, όχι VDSL τελικά, θυμήθηκα ότι ήταν ADSL ακόμη τότε) με ADSL 2η σύνδεση που έπαιρνα με Wireless Client (AP) από άλλο όροφο (Forthnet), χωρίς να ξέρω ΤΙΠΟΤΑ ιδιαίτερο για το θέμα bonding, και με πολύ καλό αποτέλεσμα που μου έδινε download speed αισθητά παραπάνω από την ADSL σύνδεσή μου και σχεδόν κοντά στο σύνολο των δύο ταχυτήτων (12 MBps + 12 MBps, οπότε κατέβαζα με περίπου 2.4  MB/sec, αντί για 1.2 με 1.4 MB/sec).

 

 

Πως το μετραγες το DL speed και ειχες αθροισμα των συνδεσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κάνουμε 1 recap και να φωτίσουμε κάποια ελάχιστα σκοτεινά σημεία που παραμένουν:

1) επειδή κάποιος το ανέφερε: ο όρος bonding παραδοσιακά χρησιμοποιείται πιο πολύ όντως στο κομμάτι του LAN access, δηλαδή να έχουμε 2 ή περισσότερα καλώδια πάνω σε 1 host (PC, server, etc.) με σκοπό κυρίως το fail over (ή και το αυξημένο bandwidth). Πολύ συχνά το κάθε καλώδιο έχει νόημα να συνδέεται σε διαφορετικό switch, έτσι ώστε αν χαλάσει το πρώτο switch το host να μην επηρεαστεί. Δεν μας απασχολεί εδώ αυτό και δεν σχετίζεται με τις προθέσεις του OP. Το αφήνουμε στην άκρη.

2) ο όρος bonding, με αρκετά διαφορετική σημασία, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται και για την εκμετάλλευση 2 ή περισσότερων paths για πρόσβαση στο internet αλλά με την εξής πάρα πολύ σημαντική λεπτομέρεια: ότι ο τελικός προορισμός (sites, web apps, etc.) σε βλέπει σαν να έρχεσαι από 1 path, δηλαδή από μία μοναδική source IP address. Για να γίνει αυτό, όπως άλλοι σωστά ανέφεραν, πρέπει να υπάρχει κάποιος μηχανισμός μέσα στο ίντερνετ ο οποίος να συγκεντρώνει το traffic σου από τις πολλαπλές πηγές (για παράδειγμα 5G, VDSL1, VDSL2 etc.) και να το επαναπροωθεί με μια νέα, μοναδική source IP address. Αυτό θα μπορούσε να ειναι είτε κάποιος πάροχος, στο πλαίσιο μιας υπηρεσίας, είτε να το φτιάξεις π.χ. με ένα server στο internet (στον οποίο έχεις δικαιώματα χρήσης) που ξέρεις ότι έχει καλό και σταθερό bandwidth (τουλάχιστον το άθροισμα των access links σου και στο upload και στο download). Χρησιμοποιούνται μάλλον τεχνικές tunneling with per packet load balancing, κλπ. Μάλλον ούτε αυτό σχετίζεται με τις προθέσεις του OP.

3) ο OP αναφέρεται (προφανώς) στο ("απλό") Load Balancing, που στην πιο απλή μορφή του σημαίνει ότι το OS (σε επιπεδο PC) ή ο router (συνολικά σε επίπεδο LAN/WAN) μοιράζει τα εξερχόμενα TCP/UDP sessions στα 2 ή περισσότερα διαθέσιμα paths προς το internet (δηλαδή o OP χρησιμοποιεί λανθασμένα τον όρο bonding, αλλά κάποιοι πέσατε να τον φάτε αντί να το εξηγήσετε εξαρχής ευγενικά). Το ίδιο πέτυχε και ο ίδιος ο OP όταν λέει ότι έκανε "bridge connections" στα Windows. Για να συνοψίσουμε και να είναι ολοκληρωμένη η απάντηση, με το load balancing ο έξω κόσμος σε βλέπει με τόσες διαφορετικές source IP addresses όσα τα access links που έχεις. Αυτό έχει μερικά μειονεκτήματα (αλλα όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότερα). Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι όταν θα πας να κάνεις download ένα αρχείο από έναν HTTP server, ο οποίος παραδοσιακά θα χρησιμοποιήσει 1 TCP connection για την μεταφορά του αρχείου, αυτό το TCP request θα σταλεί τυχαία σε 1 από τα κυκλώματά σου. Αν κάτσει στο κύκλωμα που έχεις 50Mbps bandwidth, θα κατεβάσεις το αρχείο με 50. Αν κάτσει στο άλλο κύκλωμα που έχεις 200Mbps, θα κατεβάσεις το αρχείο με 200. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάνω από 1 κύκλωμα ταυτόχρονα για 1 TCP connection (ενώ με το bonding μπορείς, γιατί ο HTTP/TCP server σε βλέπει ότι έρχεσαι με 1 IP αλλα με το συνολικό διαθέσιμο bandwidth σου). Τώρα, οι σύγχρονες web εφαρμογές - στη συντριπτική πλειοψηφία - δεν έχουν πρόβλημα με το να σε βλέπουν ταυτόχρονα με 2 ή περισσότερες source IP addresses. Τους νοιάζουν μόνο τα cookies και άλλες μέθοδοι για να αναγνωρίσουν εσένα και τα web sessions σου (Αλλιώς θα είχαμε σοβαρό πρόβλημα με το κινητό που συχνά ελίσσεται μεταξύ 5G και WiFi). Φυσικά, η web εφαρμογή δουλεύει καλά με τις ταυτόχρονες 2 source IPs, π.χ. Gmail, αλλά ο περιορισμός του download 1 συνημμένου αρχείου από 1 μόνο κύκλωμα παραμένει!

Τέλος, ο OP αναφέρει πως όταν είχε καταφέρει να κάνει "bridge connections" στα Windows κατέβαζε με τη συνολική ταχύτητα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με speedtests που χρησιμοποιούν πολλαπλά TCP connections (που όντως τα καλά speedtests αυτό κάνουν), ή με κάποιες εφαρμογές τύπου torrent, που βασίζονται επίσης σε πολλαπλά TCP/UDP sessions για τη λήψη του αρχείου. Ναι, σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ πιθανότερο να αξιοποιηθεί το σύνολο του bandwidth.

Επεξ/σία από eliasbats
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2022 στις 3:17 ΜΜ, laserjesus είπε

Bonding σε Ethernet μεταξύ mikrotik ναι , σε pppoe κτλπ κάνει μόνο ο πάροχος.

Η εύκολη καλή λύση είναι mini PC , εμένα χωράει σε 10'' rack , Sophos/opnsense/pfsense/untangle είναι γελoιο να τα στήσεις.

IMG20221008072022.jpg

Αλλά αφού πας στη 3η λύση hex ή hex  S.. καλή τύχη στο να φτιάξεις config να κάνει αυτά που θες. Έτοιμο δύσκολα θα βρεις 

Άψογο παίχτη (Y)

@Kostas75 μη το πολυμπερδεύεις.

Θες ενα ρούτερ με 2x WAN intf, και απλά όρισε σαν primary το 4G (?) 
Να ενοποιήσεις γραμμές και να πάρεις το σύνολο στο ethernet σου δεν γίνεται.
Failover ναι, load balancing θες ακριβό εξοπλισμό για να παίξει σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...