Προς το περιεχόμενο

Η αγορά υπολογιστών γνωρίζει τη μεγαλύτερη πτώση εδώ και μία 20ετία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Δεν περίμενα η αλήθεια είναι να μου φέρει κάποιος παράδειγμα 20 χρόνια πριν ή οτιδήποτε προ εποχής voodoo.Στην ουσία μου περιγράφεις την μόνη εποχή / αρχή του pc gaming...

Τα τελευταία 15 χρόνια πάντως δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση ανα χρόνο/2 με ενα μεσαίου budget build. 
 

edit ελπίζω μην αρχήσουμε τα δεν ήταν τότε η αρχή και εγώ έπαιζα στα 80s 2 pixel 

Ρε συ, δεν ήταν τότε η αρχή. Μάλλον είσαι νεαρός. Εγώ έπαιζα στα 80s με 2 pixel. Στα 90s ήταν που πρόσθεσα και το τρίτο pixel.

Επεξ/σία από Progfusion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, MrRush είπε

Μα όταν το hardware έχει εξελιχθεί τόσο που μπορείς να χρησιμοποιείς άνετα υπολογιστή του 2012 σήμερα χωρίς ιδιαίτερα θέματα, γιατί να μην έχει πέσει η αγορά; 

εννοεις σαφως για λαπτοπ mac γιατι δεν νομιζω απο το 2012  να υπαρχει υπολογιστης και να τρεχει γρηγορα ... ουτε για πλακα  :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως τότε οντως συνέβαινε αυτό με τις αναβαθμίσεις..

90΄+ εως 2000+

Διότι τότε υπήρχαν μονοπύρηνα και κάθε 5-6 μήνες χρειαζόσουν πλέον καλύτερο επεξεργαστή,(περισσότερα mhz στην ουσία)

 γιατί ήταν πιο γρήγορη η εξέλιξη του software..

Οταν όμως εμφανίστηκαν 2πύρηνα(amd first να τα λέμε κι αυτά!😀) αμέσως διπλασιάστηκε με το καλημέρα η ισχύς κι εκει που ήθελες άλλα 300 mhz για να παίξεις το Χ παιχνίδι κι έπρεπε να αναβαθμίσεις, είχες πλέον 2  "2 cpu" μαζί στο pc σου αρα και αρχισε να κρατάει περισσότερο το ίδιο hardware..

Απο fx6300 γράφω που ναι 10ετιας

(Οκτώβριο του 12΄ βγήκε! Μόλις εκλεισε τα 10! Χρόνια πολλάααα🤣)

κι ολο λέω να πάρω κάτι άλλο ετσι για την αλλαγή αλλά κι εγω δεν βρίσκω τον λόγο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάιν οι χείρες κλαιν κ τα όρφανς.  Εδώ βαράνε ρεκόρ τα τρόφιμα. Τα pc μας νοιάζουν τώρα. Εδώ μιλάμε για πληθωρισμό ρεκόρ και ανεργία. Όλα θα έχουν πτώση κ μάλιστα ραγδαία. Υγεία εύχομαι και καλό κουράγιο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SONIRAM είπε

Κλάιν οι χείρες κλαιν κ τα όρφανς.  Εδώ βαράνε ρεκόρ τα τρόφιμα. Τα pc μας νοιάζουν τώρα. Εδώ μιλάμε για πληθωρισμό ρεκόρ και ανεργία. Όλα θα έχουν πτώση κ μάλιστα ραγδαία. Υγεία εύχομαι και καλό κουράγιο 

Κλάιν μάιν🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, allure_boy είπε

εννοεις σαφως για λαπτοπ mac γιατι δεν νομιζω απο το 2012  να υπαρχει υπολογιστης και να τρεχει γρηγορα ... ουτε για πλακα  :)

Υπολογιστής 2012 τρέχει ακόμα τα τελευταία Windows, το Mac από το 2012 δεν τρέχει το τελευταίο Mac OS. Επίσης με εξαίρεση το MacBook Air τότε τα MacBook είχαν σκληρό δίσκο και όχι ssd, το PC μου από το 2012 έχει ssd και πάει σφαίρα για καθημερινή χρήση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, MrRush είπε

Υπολογιστής 2012 τρέχει ακόμα τα τελευταία Windows, το Mac από το 2012 δεν τρέχει το τελευταίο Mac OS. Επίσης με εξαίρεση το MacBook Air τότε τα MacBook είχαν σκληρό δίσκο και όχι ssd, το PC μου από το 2012 έχει ssd και πάει σφαίρα για καθημερινή χρήση.

το θεμα δεν ειναι να τα τρεχει τα windows το θεμα ειναι να ειναι αρκετα γρηγορος ο υπολογιστης λαπτοπ (για σταθερο δεν μιλαω δεν με ενδιαφερει ) εκει ειναι το θεμα ... windows σορρυ αλλα ποτε ξανα ....μονο mac 7 μηνες εχω mac οχι ειμαι ευχαριστημενος ειμαι 150% ευχαριστημενος για 6 ετη και μετα θα το πουλησω και 500 ευρω ενω ενα windows στα σκουπιδια ..  αν ειχα ενα καινουργιο λαπτοπ windows θα πηγαινε αμεσα για πουλημα 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, allure_boy είπε

το θεμα δεν ειναι να τα τρεχει τα windows το θεμα ειναι να ειναι αρκετα γρηγορος ο υπολογιστης λαπτοπ (για σταθερο δεν μιλαω δεν με ενδιαφερει ) εκει ειναι το θεμα ... windows σορρυ αλλα ποτε ξανα ....μονο mac 7 μηνες εχω mac οχι ειμαι ευχαριστημενος ειμαι 150% ευχαριστημενος για 6 ετη και μετα θα το πουλησω και 500 ευρω ενω ενα windows στα σκουπιδια ..  αν ειχα ενα καινουργιο λαπτοπ windows θα πηγαινε αμεσα για πουλημα 

Ότι πληρώνεις παίρνεις και στα Windows μηχανήματα. Αν δώσεις 1.5 χιλιάρικο για Mac και το συγκρίνεις με το Windows laptop των 500€ τότε προφανώς και θα είναι σκουπίδι σε σύγκριση. Και εγώ Macbook έχω, δεν παίρνω Windows laptop γιατί θέλω δύναμη επεξεργαστή και καλή μπαταρία ταυτόχρονα και μόνο το M1 το κάνει αυτό τώρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, allure_boy είπε

εννοεις σαφως για λαπτοπ mac γιατι δεν νομιζω απο το 2012  να υπαρχει υπολογιστης και να τρεχει γρηγορα ... ουτε για πλακα  :)

Σιγουρα πιο γρηγορα απτο macbook με hdd στις 5400 στροφές που τρέχανε τα σαπακια της apple. Κυριολεκτικα, δύσκολο να βρεις pc του 2012 που να ειναι πιο αργο απο macbook

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Herald είπε

  ssd εχει το macbook air m1  o καθε ενας επιλεγει ... windows  ξανα εγω  ουτε για αστειο που ανοιγα 10 σελιδες και κολουσαν ολες ... 

 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, allure_boy είπε

 

Για macbook του 2012 δεν έλεγες? Ναι σίγουρα δεν μπορείς να ανοίξεις 10 σελίδες στα windows, είναι γνωστό πρόβλημα των windows αυτό. Κανείς ποτέ δεν κατάφερε να ανοίξει 10 σελίδες στον browser σε windows.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtk-386 είπε

50 ανοίγω για πλάκα....που ζεις ανθρωπέ μου.

δεν μιλαω με  σταθερο υπολογιστη ... αυτο δεν με ενδιαφερει προσωπικα . μιλαω για λαπτοπ σε λαπτοπ να ανοιγεις 50 σελδες και να μην κολανε δεν νομιζω ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...