Προς το περιεχόμενο

Wallet gov.gr και κλήση τροχαίας


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βράδυ κατά τις 02:00 με σταματάνε για έλεγχο και αφού μου ζητάνε άδεια ασφάλεια δίπλωμα τους δείχνω τα πάντα με το δίπλωμα μέσω του wallet gov.gr.

-Δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα;

-Αυτό είναι το δίπλωμα.

-Πρέπει να έχεις και το κανονικό μαζί σου.

-Όχι, αυτό είναι επίσημο έγγραφο του κράτους, δεν χρειάζεται να έχω και το φυσικό έγγραφο μαζί μου.

Ε, εκεί προσβλήθηκε ο εγωισμός του και μου είπε πως θα με γράψει μόνο και μόνο για να πάω στην τροχαία να το σβήσω. Επειδή του υποδεικνύω την δουλειά του. Με ρώτησε και τι δουλειά κάνω εγώ για να μου πει πως δεν ξέρω εγώ την δική του.

Στη συνέχεια ρωτάω:

-Τι νόημα έχει να έχω το wallet τότε αν χρειάζεται να κουβαλάω και το δίπλωμα/κάρτα;

-Και που ξέρω εγώ αν εχθές δεν πέρασες κανένα κόκκινο, στο πήρανε και τώρα έχεις αυτό;

-Μπορείτε να το σκανάρετε.

-Δεν ξέρουμε.

4 άτομα της τροχαίας ήταν εκεί, ιδέα δεν είχε κανείς.

Παίρνω τηλέφωνο στην αστυνομία μπροστά του και ρωτάω αν ισχύουν τα έγγραφα του wallet και μου λένε πως ισχύουν και δεν χρειάζεται να έχω μαζί μου τα άλλα προφανώς.

Παρόλα αυτά με έγραψε για δίπλωμα μόνο και μόνο επειδή πληγώθηκε ο εγωισμός.

Ναι, ξέρω πως αύριο θα την σβήσω, αλλά είναι τόσο γελοίο όλο αυτό, ότι με έβαλε σε μια διαδικασία.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ. Με νευρίασε πολύ.

  • Like 5
  • Thanks 4
  • Confused 1
  • Sad 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Par1s* είπε

Δεν ξέρουμε.

4 άτομα της τροχαίας ήταν εκεί, ιδέα δεν είχε κανείς.

Μίλα με τα κεντρικά έπρεπε να του πεις.

Επίσης μπορούσες να καλέσεις στο τοπικό αστυνομικό τμήμα ή στο 100 να τους πεις το συμβάν και να το λύσεις επιτόπου.

Τώρα τρέχα γυρευε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Πήγαινε στο αστυνομικό τμήμα και πες τους να καλέσουν τον συνάδελφο τους να τον ρωτήσουν αν ισχύει ότι σε έγραψε ενώ είχες το δίπλωμα στο κινητό.

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκε μαζί μας, κυνήγησε το όμως για να σωθούμε και οι υπόλοιποι από τέτοιους αστυνομικούς που απλά κάνουν κατάχρηση εξουσίας.

 

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις επι τόπου το 100, όπως έκανες, και ζητάς να έρθει περιπολικό να λυθεί η διαφορά, και κάνεις και μια εγγραφή αναφορά του αστυνομικού που θίχτηκε ο εγωισμός του, αναφέροντας ακριβώς το συμβάν. 
Ενημερωτικα, όταν αναφέρεις εγγράφως αστυνομικό, η αναφορά μπαίνει στον φάκελό του και όταν έρθει η ώρα της αξιολόγησης για να πάρει βαθμό/προαγωγή, βγαίνουν όλα έξω και ξεψαχνίζονται. Αλλιώς αξιολογείται κάποιος που δεν εχει αναφορές και αλλιώς κάποιος που έχει καμία δεκαριά. Για αυτό και δεν πρέπει να βαριόμαστε να κάνουμε την διαδικασία όταν πέσουμε σε τέτοιον. Μια δυο, μετά δεν θα το επαναλάβει..

 

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, G.bar είπε

Ενημερωτικα, όταν αναφέρεις εγγράφως αστυνομικό, η αναφορά μπαίνει στον φάκελό του και όταν έρθει η ώρα της αξιολόγησης για να πάρει βαθμό/προαγωγή, βγαίνουν όλα έξω και ξεψαχνίζονται. Αλλιώς αξιολογείται κάποιος που δεν εχει αναφορές και αλλιώς κάποιος που έχει καμία δεκαριά. Για αυτό και δεν πρέπει να βαριόμαστε να κάνουμε την διαδικασία όταν πέσουμε σε τέτοιον. Μια δυο, μετά δεν θα το επαναλάβει..

Καλημέρα φίλε μου, πόσο καιρό λείπεις από Ελλάδα;

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Par1s* είπε

Το βράδυ κατά τις 02:00 με σταματάνε για έλεγχο και αφού μου ζητάνε άδεια ασφάλεια δίπλωμα τους δείχνω τα πάντα με το δίπλωμα μέσω του wallet gov.gr.

-Δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα;

-Αυτό είναι το δίπλωμα.

-Πρέπει να έχεις και το κανονικό μαζί σου.

-Όχι, αυτό είναι επίσημο έγγραφο του κράτους, δεν χρειάζεται να έχω και το φυσικό έγγραφο μαζί μου.

Ε, εκεί προσβλήθηκε ο εγωισμός του και μου είπε πως θα με γράψει μόνο και μόνο για να πάω στην τροχαία να το σβήσω. Επειδή του υποδεικνύω την δουλειά του. Με ρώτησε και τι δουλειά κάνω εγώ για να μου πει πως δεν ξέρω εγώ την δική του.

Στη συνέχεια ρωτάω:

-Τι νόημα έχει να έχω το wallet τότε αν χρειάζεται να κουβαλάω και το δίπλωμα/κάρτα;

-Και που ξέρω εγώ αν εχθές δεν πέρασες κανένα κόκκινο, στο πήρανε και τώρα έχεις αυτό;

-Μπορείτε να το σκανάρετε.

-Δεν ξέρουμε.

4 άτομα της τροχαίας ήταν εκεί, ιδέα δεν είχε κανείς.

Παίρνω τηλέφωνο στην αστυνομία μπροστά του και ρωτάω αν ισχύουν τα έγγραφα του wallet και μου λένε πως ισχύουν και δεν χρειάζεται να έχω μαζί μου τα άλλα προφανώς.

Παρόλα αυτά με έγραψε για δίπλωμα μόνο και μόνο επειδή πληγώθηκε ο εγωισμός.

Ναι, ξέρω πως αύριο θα την σβήσω, αλλά είναι τόσο γελοίο όλο αυτό, ότι με έβαλε σε μια διαδικασία.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ. Με νευρίασε πολύ.

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

  • Confused 30
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makis269 είπε

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

"Τα νέα ψηφιακά δελτία ταυτότητας και της άδειας οδήγησης είναι ψηφιακά έγγραφα που εκδίδονται μέσω του gov.gr και είναι πλήρως ισάξια με τα έγχαρτα έγγραφα, για κάθε νόμιμη χρήση εντός της Ελληνικής επικράτειας. Δεν αποτελούν διεθνή ταξιδιωτικά έγγραφα."

Πηγή: https://wallet.gov.gr

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Σιγα μην τους κανουμε και τεμεναδες.

  • Like 10
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Πολύ καλά έκανε γιατί είχε δίκιο. Έπρεπε να καλέσει περιπολικό όπως αναφέρουν και παραπάνω για να λυθεί η παρεξήγηση και την επόμενη φορά να είναι ενημερωμένοι οι αστυνομικοί για τα ψηφιακά έγγραφα.

  • Like 5
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Τι λες;

  • Like 19
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

1. Ρισκάρει τη ζωή του από επιλογή του.

2. Μια χαρά ευγενικά μίλησε ο πολίτης.

3. Τις συνέπειες των πράξεων του πρέπει να τις πληρώσει ο αστυνομικός στην προκειμένη, επειδή ταλαιπώρησε έναν πολίτη χωρίς λόγο, καθαρά από εγωισμό ή/και αμάθεια ή/και αντίληψη εξουσίας.

  • Like 24
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω νομιζω παλι τυχερος εισαι γιατι μπορουσε να σε πηγαινε για απειθεια και να σου εχωνε κατηγοριες. 

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...