Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia αφαίρεσε τον περιοριστή hashrate για τις κάρτες γραφικών GeForce RTX 30-series LHR


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, djdidi είπε

Δεν πρόκειται να ξαναπαρω καινούργιο  προϊόν  Nvidia  ποτέ στη ζωή μου. Μιλάμε για αδίστακτους, άπληστους σαδιστές. Και μη μου πει κανείς πως έτσι λειτουργούν οι επιχειρήσεις. Άλλο το κέρδος και άλλο να σε κοροϊδεύουν στα μούτρα σου.

Αυτό ακριβώς, απορώ πως ορισμένοι συνεχίζουν να υποστηρίζουν τέτοια εταιρεία. Μόνο και μόνο που έφυγε ο πιο δημοφιλής τους partner, η EVGA δείχνει τι σόι εταιρεία είναι.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη δεν βλέπω να το γράφει κανένας αν και δεν ξέρω πόσο ταιριάζει το σχόλιο στη συγκεκριμένη περίπτωση

Εγω θα το πω και ας χλευαστώ...:

Άπατη θα πάει και η τακτική της Nvidia και οι κάρτες πλέον

''Εχει ο καιρος γυρίσματα''

Επεξ/σία από Amerikan81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toylis είπε

εδω μιλανε για να βαλουν προστιμα σε αυτους που θα χρησιμοποιουν παραπανω ρευμα απο οσο πρεπει και ακομα υπαρχει το mining ? πραγματικα θα επρεπε να απογορευεται ! σε μερικους μπορει να φανει χαζο αλλα τα βοθροκαναλα παιζουν ολη την ωρα και καλα ρεπορταζ οτι θα μας κλεινουν το ρευμα λογο ελλειψης και εδω μιλαμε για Mining? ελεος !

Μπορούμε εμείς οι άνθρωποι να συμφωνήσουμε 5 πράγματα; 

  1. Σχεδόν όλα τα κράτη της EU έχουν ένα αισθητό ποσοστό σοσιαλισμοού
  2. Η παρεμβατικότητα του Κράτους αγγίζει πια ιδιωτικές πτυχές. Είναι εντελώς ξεχαριστά θέματα αν ο ηλεκτρισμός είναι δημόσιο αγαθό, αν ο μοναδικός ή ο κύριος παραγωγός και πωλητής ρεύματος είναι κρατικός ή δημόσιος. Επίσης είναι εντελώς ξεχωριστό θέμα αν στην συναλλαγή πώλησης και χρήσης ρεύματος μπορεί να επεμβεί το κράτος για οποιοδήποτε λόγο. Και στα 3 αυτά ερωτήματα, ότι και να απαντήσεις σε κάποιο, δεν επηρρεάζει την απάντηση στα υπόλοιπα δυο. 
  3. Από την στιγμή που κάποιος μπορεί να πληρώσει το ρεύμα, δεν θα πρέπει να νοείται άλλος περιορισμός. Ακόμη και σε περίοδο πολέμου. Όπως ακριβώς αν γίνει πόλεμος δεν θα φροντίσουν για το φαγητό και το νερό και θα μας βάζουν να στηνόμαστε σε ουρές για να πάρουμε σκατά, και μόνο οι πάμπλουτοι θα τρώνε σωστά. 
  4. Για να έχουν την δυνατότητα και τους πόρους να κάνουν πολιτική στην Ανατολή ζητάνε από έμας να δώσουμε πλάτη. 
  5. Δεν υπάρχει κάνενας πολέμος Ρωσία και Ουκρανίας, αυτό είναι μια μάχη, ακριβώς όπως και η ναυμαχία του Ναυαρίνου. Ο πόλεμος είναι μεταξύ Ευρώπη και Συμμάχων, και Ρωσίας και Συμμάχων, και αυτή την φορά ο χίτλερ είναι προοδευτικός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εάν το έκανε με σκοπό να "διώξει" τις κάρτες γρήγορα,

δεν θα ήταν λογικό να το αναφέρει και στο Changelog?

Ή να βγει και να το φωνάξει / διαφημίσει;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amerikan81 είπε

επειδη δεν βλέπω να το γράφει κανένας αν και δεν ξέρω πόσο ταιριάζει το σχόλιο στη συγκεκριμένη περίπτωση

Εγω θα το πω και ας χλευαστώ...:

Άπατη θα πάει και η τακτική της Nvidia και οι κάρτες πλέον

''Εχει ο καιρος γυρίσματα''

ενδιαφέρουσα άποψη , μήπως πλησιάζουμε σε μια εποχή γενικης απαξίωσης για τις κάρτες γραφικών ? και το mining και το gaming  δείχνουν να μεταλλάσονται

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dompred είπε

Παράλληλα, οι miners άρχισαν να πωλούν τις κάρτες γραφικών τους σε αρκετά συμφέρουσες τιμές πλημμυρίζοντας την αγορά των

Βασικά παρακαλάνε να τις δώσουν. Αν βρουν κάνα πιτσιρικά που αγνοεί τα ρίσκα τις σπρώχνουν. Διαφορετικά υπάρχει και η ανακύκλωση.. Τι συμφέρουσες τιμές λες τις τιμές καινούργιας; :) ΚΑΙ, πριν πεις το παραμικρό.. Κανέναν δεν νοιάζει πόσο έκανε πέρσι.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως περα απο τη πλακα το κακο εχει παραγινει...

Δεν θα ξεχασω οταν αγορασα την GTX 970 Asus Stryx OC edition 379€ 

Μιλάμε για καρτα  "x70" σειρας Nvidia. Φυσιολογικες τιμες.

Τωρα μετα απο ''Οικ,/Eνεργειακες Κρισεις'. Κορονοιους, Μining kai Crypto currencies, ελλείψεις αποθεματων εξαρτηματων και ημιαγωγων

και οτι αλλο  μπορει να κατεβασει η κουτρα τους ,

μας εχουν κανει να λεμε και ευχαριστώ  που και καλά μας

πουλανε τις καρτες σε αυτες τις "αδιανοητα και παλι για εμενα" υψηλες τιμες και να λεμε  ''αααα ευτυχώς " ηρθαν στα ισα τους τα αποθεματα και οι τιμές .... βρε δεν... "Νομιζουμε..." 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, toylis είπε

εδω μιλανε για να βαλουν προστιμα σε αυτους που θα χρησιμοποιουν παραπανω ρευμα απο οσο πρεπει και ακομα υπαρχει το mining ? πραγματικα θα επρεπε να απογορευεται ! σε μερικους μπορει να φανει χαζο αλλα τα βοθροκαναλα παιζουν ολη την ωρα και καλα ρεπορταζ οτι θα μας κλεινουν το ρευμα λογο ελλειψης και εδω μιλαμε για Mining? ελεος !

Οι μεγάλοι miner ειναι σε χώρες που έχουν άπλετη ενέργια, αγοράζουν ακόμα και υδροηλεκτρικούς σταθμούς. Οι μικροί miners ειναι ένα κλάσμα και δεν τους συμφέρει,  με τις τιμές του ρεύματος θα κλείσουν μόνοι  τους. Ειναι μια παροδική φάση λογικά ολοι θα προσαρμοστούν στην ανάγκη της κάθε εποχής. Η αλλαζεις η βουλιαζεις φαση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα να παιξω το death stranding , χάθηκα .

Σε απλο ps4 ,2 μερες δε βλέπω Gntm Και Love islnad και λιώνω στο ps4.

Ποια κάρτα γραφικών εχει το Ps4 ; ποια ; εχει τι hrl ; δε με νοιάζει ,το παιχνιδι έχει ενδιαφέρον κι ας το παιζω σε 1080 σε upscale απο 720 με οσα καρε το δευτερολεπτο αντεχει το κουτακι με το σηματακι της sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, djdidi είπε

Δεν πρόκειται να ξαναπαρω καινούργιο  προϊόν  Nvidia  ποτέ στη ζωή μου. Μιλάμε για αδίστακτους, άπληστους σαδιστές. Και μη μου πει κανείς πως έτσι λειτουργούν οι επιχειρήσεις. Άλλο το κέρδος και άλλο να σε κοροϊδεύουν στα μούτρα σου.

tumblr_n0fwlf0IwZ1slj55oo2_250.gifv

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με LHR ειπαν οτι δεν θα ειναι χειρότερες επιδοσεις σε παιχνιδια ( οι Users Ειχαν αλλη αποψη )

Χωρις LHR απο τους Νεους Drivers , δια μαγειας η 3080 μου εχει περισσοτερα FPS στα περισσοτερα παιχνιδια ... Απιστευτο ε ??? :) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Phaethonas είπε

Internet explorer έχουν αυτοί; 

Το έκαναν αφού έγινε πάντου ασύμφορο το GPU mining και πλεον μόνο αυτοί που έχουν τζάμπα ρεύμα το κάνουν. 

Mα για αυτο το εκαναν, επειδη πεθανε το mining πλεον οι καρτες μπορουν να ειναι "κανονικες".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση τρομοκρατούν τον κόσμο πλέον διαρκώς μέρα νύχτα με κρίσεις που κατασκευάζουν οι ίδιοι....

To καλό είναι οτι έχουν πέσει οι τιμές σε λογικά επίπεδα η 3060ti πχ πλέον την βρίσκεις καινούργια κοντά στα 5 κατοστάρικα και όπως φαίνεται,με όλα αυτά θα πέσει και άλλο,κάποιοι βέβαια ζούν στο παρελθόν και συνεχίζουν τα γνωστά τροπάρια....

spacer.png 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...