Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα πρότυπα του νήματος που άνοιξε ο Μπάμπης για την αγαπημένη του μάρκα, ένα μικρό στέκι για όλους τους M4/3 users στο παρόν νήμα.
Είτε έχετε Olympus, είτε Panasonic είτε Blackmagic camera. Είτε χρησιμοποιείτε native ή third party φακούς, ας μαζευόμαστε εδώ για πληροφορίες και tips.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Στα πρότυπα του νήματος που άνοιξε ο Μπάμπης για την αγαπημένη του μάρκα, ένα μικρό στέκι για όλους τους M4/3 users στο παρόν νήμα.
Είτε έχετε Olympus, είτε Panasonic είτε Blackmagic camera. Είτε χρησιμοποιείτε native ή third party φακούς, ας μαζευόμαστε εδώ για πληροφορίες και tips.

     Για φαι κανένας δε μιλάει ...... 🤣🤣🤣 ....... φακούς στη σχάρα θα τρώμε ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανονίσουμε φωτογραφικές συναντήσεις και να πάμε και για φαΐ! 

Εγώ μέσα!

 

Συμπληρωματική συγχώνευση:
Αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί με wildlife photography, αλλά σε νορμάλ κόστος τι προτείνετε;

Πχ θα ήθελα τον Leica 100-400mm αλλά κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Με ποιά αλλη λύση μπορώ να πιάσω περίπου αυτά τα mm και να έχω και αξιοπρεπή εικόνα; Κάποιος 100-300 ή 75-300 απο το σύστημα μας ή καλύτερα(φτηνότερα) ένας prime απο άλλο σύστημα με αντάπτορα;

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, highpriest είπε

Να κανονίσουμε φωτογραφικές συναντήσεις και να πάμε και για φαΐ! 

Εγώ μέσα!

 

Συμπληρωματική συγχώνευση:
Αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί με wildlife photography, αλλά σε νορμάλ κόστος τι προτείνετε;

Πχ θα ήθελα τον Leica 100-400mm αλλά κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Με ποιά αλλη λύση μπορώ να πιάσω περίπου αυτά τα mm και να έχω και αξιοπρεπή εικόνα; Κάποιος 100-300 ή 75-300 απο το σύστημα μας ή καλύτερα(φτηνότερα) ένας prime απο άλλο σύστημα με αντάπτορα;

    Ο παλιός 45 - 150 σε 4/3 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ο παλιός 45 - 150 σε 4/3 ........ 

Δεν συζητάω καν για κάτω απο 300mm. Μιλάω για καθαρα τηλεφακό wildlife σοβαρών αποστάσεων. Να έχει 600mm FF equivalent

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν συζητάω καν για κάτω απο 300mm. Μιλάω για καθαρα τηλεφακό wildlife σοβαρών αποστάσεων. Να έχει 600mm FF equivalent

     Tokina 400 f/6.3 ...... αν βρείς ....... τον δούλευα και πάνω στην g2 αλλά και στην e - pl1 ...... 

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Tokina 400 f/6.3 ...... αν βρείς ....... τον δούλευα και πάνω στην g2 αλλά και στην e - pl1 ...... 

https://www.ebay.com/itm/124508282216?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=F3dxYTTvTgK&sssrc=2349624&ssuid=xPODz6pmSle&var=&widget_ver=artemis&media=MORE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Tokina 400 f/6.3 ...... αν βρείς ....... τον δούλευα και πάνω στην g2 αλλά και στην e - pl1 ...... 

https://www.ebay.com/itm/124508282216?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=F3dxYTTvTgK&sssrc=2349624&ssuid=xPODz6pmSle&var=&widget_ver=artemis&media=MORE

Έχεις καμια φώτο απο τότε για να δω ποιότητα εικόνας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Έχεις καμια φώτο απο τότε για να δω ποιότητα εικόνας;

   Το βράδυ όταν επιστρέψω θα τις στείλω , δώσε μου ένα μέιλ η Viber με μήνυμα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Πρόλαβα , οπότε τις έστειλα τώρα .

O 40-150 πολύ καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας. Τελικα η Olympus βγαζει φακουδάρες! Το διαπιστώνω και τώρα που ενώ έχω Panasonic οι αγαπημένοι μου φακοί είναι οι Olympus πάνω της. Παρόλα αυτά είναι κοντός. Δεν κάνει για αυτό που σκέφτομαι.

Ο Tokina δεν μου άρεσε. Για καλλιτεχνική φωτογραφια ίσως είναι οκ, αλλά στο wildlife χρειάζεται φακός ξυράφι. 

 

Ευχαριστώ για τις φώτο! 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

O 40-150 πολύ καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας. Τελικα η Olympus βγαζει φακουδάρες! Το διαπιστώνω και τώρα που ενώ έχω Panasonic οι αγαπημένοι μου φακοί είναι οι Olympus πάνω της. Παρόλα αυτά είναι κοντός. Δεν κάνει για αυτό που σκέφτομαι.

Ο Tokina δεν μου άρεσε. Για καλλιτεχνική φωτογραφια ίσως είναι οκ, αλλά στο wildlife χρειάζεται φακός ξυράφι. 

 

Ευχαριστώ για τις φώτο! 🙂

    Μπήκες σε δύσκολο μονοπάτι , δεν υπάρχουν τέτοιοι φακοί παρά μόνον αν είναι παλιοί και δύσκολα θα βρεθεί 400αρης της προκοπής , κάτι mirror 500αρηδες αστους , όπως και τους ζουμ .

   Οι νεότεροι σε μορφή prime είναι ....... πανάκριβοι ....... 

   Προτείνω να ελέγξεις , αν βρείς κάποιον σκέτο Zuiko σε 4/3 , εναλλακτικά έναν μακρύ ζουμ , όμως θα χρειαστεί αντάπτορας με ηλεκτρονική επικοινωνία , συν ότι υπάρχουν κάποια κουσούρια στις επαφές ....... θα μάθεις να ζείς με αυτά .

 

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Μπήκες σε δύσκολο μονοπάτι , δεν υπάρχουν τέτοιοι φακοί παρά μόνον αν είναι παλιοί και δύσκολα θα βρεθεί 400αρης της προκοπής , κάτι mirror 500αρηδες αστους , όπως και τους ζουμ .

   Οι νεότεροι σε μορφή prime είναι ....... πανάκριβοι ....... 

   Προτείνω να ελέγξεις , αν βρείς κάποιον σκέτο Zuiko σε 4/3 , εναλλακτικά έναν μακρύ ζουμ , όμως θα χρειαστεί αντάπτορας με ηλεκτρονική επικοινωνία , συν ότι υπάρχουν κάποια κουσούρια στις επαφές ....... θα μάθεις να ζείς με αυτά .

 

    Αν θελήσεις έναν 45 - 150 συν τον αντάπτορα ........ από 4/3 σε mft ....... μου λες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Ο Olympus 75-300 II και ο Panasonic 100-300 II πως σου φαίνονται? Ο 1οσ μεταχειρισμένος νομίζω είναι κάτω από 300€...

Είναι οι δύο προφανείς λύσεις. Ειπα μηπως και υπάρχει τίποτα άλλο που δεν έχω υπόψιν,

Ο Olympus διαβασα πως μαλακώνει αρκετά στο άνω άκρο του (μετά τα 250mm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είναι οι δύο προφανείς λύσεις. Ειπα μηπως και υπάρχει τίποτα άλλο που δεν έχω υπόψιν,

Ο Olympus διαβασα πως μαλακώνει αρκετά στο άνω άκρο του (μετά τα 250mm).

Οι περισσότεροι ζουμ φακοί "μαλακώνουν" εκεί λίγο έως πολύ, αλλά με χρήση κατάλληλου software διορθώνεται αρκετά το τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθες είχε τόσο ήλιο το καταμεσημεροπου αναγκάστηκα να καταφύγω σε ταχύτητες κλείστρου άνω του 1/1600 και 1/2000 και με διάφραγμα στα όρια του diffraction και πάλι έβγαιναν φωτεινές. Κατέβασα και τεχνητά το iso σε L.100 (200 είναι το μικρότερο) αλλά και πάλι είχα πολύ περισσότερο φως απο όσο ήθελα. Με κιτ φακό 12-60 Lumix.

Πρώτη φορά! Συνήθως έχω το αντίθετο πρόβλημα! 

Πάντως (και αιτία αυτού του ποστ) είναι πως στην ουσία iso που κατεβαίνει τεχνητά κάτω απο τα 200 δεν είναι τίποτα παραπάνω απο 2-3 κλικ μείον στο exposure compensation. Ειλικρινά δεν είδα καμία διαφορά. Είναι επίσης το ίδιο σαν να κατεβάζεις το exposure στο lightroom. Τα επίπεδα θορύβου, ο βασικός δηλαδή λόγος για να κατεβάσεις όσο γίνεται το iso, παραμένουν στα ίδια επίπεδα.

Ας με ενημερώσει κάποιος MFT user αν το βλέπω λάθος, αν υπάρχει διαφορά που δεν αντιλαμβάνομαι ή αν απλά είναι χρήσιμο σε άλλες περιπτώσεις που δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω. Πάντως για την ώρα το L.100 iso που δίνει η δική μου μηχανή σαν τεχνητό ελάχιστο, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο το iso 200 αλλά με 2-3 κλικ λιγότερο exposure.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...