Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Χθες είχε τόσο ήλιο το καταμεσημεροπου αναγκάστηκα να καταφύγω σε ταχύτητες κλείστρου άνω του 1/1600 και 1/2000 και με διάφραγμα στα όρια του diffraction και πάλι έβγαιναν φωτεινές. Κατέβασα και τεχνητά το iso σε L.100 (200 είναι το μικρότερο) αλλά και πάλι είχα πολύ περισσότερο φως απο όσο ήθελα. Με κιτ φακό 12-60 Lumix.

Πρώτη φορά! Συνήθως έχω το αντίθετο πρόβλημα! 

Πάντως (και αιτία αυτού του ποστ) είναι πως στην ουσία iso που κατεβαίνει τεχνητά κάτω απο τα 200 δεν είναι τίποτα παραπάνω απο 2-3 κλικ μείον στο exposure compensation. Ειλικρινά δεν είδα καμία διαφορά. Είναι επίσης το ίδιο σαν να κατεβάζεις το exposure στο lightroom. Τα επίπεδα θορύβου, ο βασικός δηλαδή λόγος για να κατεβάσεις όσο γίνεται το iso, παραμένουν στα ίδια επίπεδα.

Ας με ενημερώσει κάποιος MFT user αν το βλέπω λάθος, αν υπάρχει διαφορά που δεν αντιλαμβάνομαι ή αν απλά είναι χρήσιμο σε άλλες περιπτώσεις που δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω. Πάντως για την ώρα το L.100 iso που δίνει η δική μου μηχανή σαν τεχνητό ελάχιστο, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο το iso 200 αλλά με 2-3 κλικ λιγότερο exposure.

   ND filter ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, babisskg said:

   ND filter ....... 

iphone 13 pro max για να μην βγαίνουν καμμενοι οι ουρανοί, τα υπόλοιπα περισσεύουν... (sorry δεν κράτηθηκα... οποίος κατάλαβε, κατάλαβε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   ND filter ....... 

Δεν ρωτάω τι να κάνω για να πάρω πιο σκοτεινή εικόνα. Γνωρίζω.

Το συμβάν το αναφέρω επειδή απλά βοήθησε να διαπιστώσω αυτό για το οποίο ρωτάω. Την χρήση δηλαδή του iso L.100. Που χρειάζεται, σε ποιές συνθήκες, και αν είναι κάτι παραπάνω απο μείωση της έκθεσης σε ότι αφορά τον θόρυβο. Επειδή το iso αφορά την ευαισθησία του σένσορα στο φως. Κάτι που εδώ δεν φαίνεται να ισχύει.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alx301 είπε

iphone 13 pro max για να μην βγαίνουν καμμενοι οι ουρανοί, τα υπόλοιπα περισσεύουν... (sorry δεν κράτηθηκα... οποίος κατάλαβε, κατάλαβε)

    Ευχαριστώ για την ευγενική υπόδειξη , αλήθεια είναι πως κάποιες φορές ξεχνάω πολύ βασικές τεχνικές ...... είναι η ηλικία περασμένη ....... 

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ρωτάω τι να κάνω για να πάρω πιο σκοτεινή εικόνα. Γνωρίζω.

Το συμβάν το αναφέρω επειδή απλά βοήθησε να διαπιστώσω αυτό για το οποίο ρωτάω. Την χρήση δηλαδή του iso L.100. Που χρειάζεται, σε ποιές συνθήκες, και αν είναι κάτι παραπάνω απο μείωση της έκθεσης σε ότι αφορά τον θόρυβο. Επειδή το iso αφορά την ευαισθησία του σένσορα στο φως. Κάτι που εδώ δεν φαίνεται να ισχύει.

   Να παραθέσετε δείγματα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Ευχαριστώ για την ευγενική υπόδειξη , αλήθεια είναι πως κάποιες φορές ξεχνάω πολύ βασικές τεχνικές ...... είναι η ηλικία περασμένη ....... 

   Να παραθέσετε δείγματα ....... 

Η συμπίεση φωτογραφιών του φόρουμ δεν θα δώσει εικόνες για ικανοποιητική σύγκριση. Ετσι κι αλλιώς με το που μετατρέπονται απο RAW σε JPEG γίνονται όμοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και ο κιτ φακός 14-42 EZ της Olympus παρέδωσε πνεύμα και δεν αναγνωρίζεται πλέον απο την μηχανή, έψαξα λίγο στο internet και οι περισσότεροι λένε οτι δεν συμφέρει να τον φτιάξεις μιας και θα το ξαναπάθει σχετικά σύντομα. Μέχρι τώρα είχα τον 14-42, τον 40-150 και τον 45/f1.8 και χρειαζόταν να αλλάζω συχνά σε μια βόλτα μεταξύ των δύο πρώτων οπότε δεν με βόλευε. Τώρα σκέφτομαι να δώσω τον 40-150 μαζί με ένα σώμα Om-D EM10-2 και να προβώ στην αγορά του 14-150 ώστε να τον έχω συνέχεια πάνω και να μην έχω να αλλάζω συνέχεια φακούς σε μια βόλτα. Κοιτάω στο mpb για ανταλλαγή και μου δίνουν τα παρακάτω. Ποια η γνώμη σας; Επίσης αν προχωρήσω πως μπορώ να επιλέξω συγκεκριμένο φακό απο τους διαθέσιμους που έχουν; 

 

image.png.9b788baaed16ea17fb04cf07c70c8022.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alxandros_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και ο κιτ φακός 14-42 EZ της Olympus παρέδωσε πνεύμα και δεν αναγνωρίζεται πλέον απο την μηχανή, έψαξα λίγο στο internet και οι περισσότεροι λένε οτι δεν συμφέρει να τον φτιάξεις μιας και θα το ξαναπάθει σχετικά σύντομα. Μέχρι τώρα είχα τον 14-42, τον 40-150 και τον 45/f1.8 και χρειαζόταν να αλλάζω συχνά σε μια βόλτα μεταξύ των δύο πρώτων οπότε δεν με βόλευε. Τώρα σκέφτομαι να δώσω τον 40-150 μαζί με ένα σώμα Om-D EM10-2 και να προβώ στην αγορά του 14-150 ώστε να τον έχω συνέχεια πάνω και να μην έχω να αλλάζω συνέχεια φακούς σε μια βόλτα. Κοιτάω στο mpb για ανταλλαγή και μου δίνουν τα παρακάτω. Ποια η γνώμη σας; Επίσης αν προχωρήσω πως μπορώ να επιλέξω συγκεκριμένο φακό απο τους διαθέσιμους που έχουν; 

 

image.png.9b788baaed16ea17fb04cf07c70c8022.png

    Έχει συμβεί σε μένα κάποτε να μην αναγνωρίζει τον φακό το σώμα , κάτι που αποδείχθηκε πως επρόκειτο για σφάλμα , αφού στρίβοντας ελάχιστα τον φακό επάνω στο mount λειτούργησε . Επρόκειτο για τον σκέτο 14 - 45 , επάνω σε omd em10 mark ii .

   Αν πάλι είστε βέβαιος ότι παρέδωσε πνεύμα ...... οι 14 - 45 δυστυχώς είχαν ζωή 10.000 κλικ . Το σώμα δεν θα το έδινα , τον 40 - 150 θα τον έδινα με χέρια και με πόδια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, alxandros_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και ο κιτ φακός 14-42 EZ της Olympus παρέδωσε πνεύμα και δεν αναγνωρίζεται πλέον απο την μηχανή, έψαξα λίγο στο internet και οι περισσότεροι λένε οτι δεν συμφέρει να τον φτιάξεις μιας και θα το ξαναπάθει σχετικά σύντομα. Μέχρι τώρα είχα τον 14-42, τον 40-150 και τον 45/f1.8 και χρειαζόταν να αλλάζω συχνά σε μια βόλτα μεταξύ των δύο πρώτων οπότε δεν με βόλευε. Τώρα σκέφτομαι να δώσω τον 40-150 μαζί με ένα σώμα Om-D EM10-2 και να προβώ στην αγορά του 14-150 ώστε να τον έχω συνέχεια πάνω και να μην έχω να αλλάζω συνέχεια φακούς σε μια βόλτα. Κοιτάω στο mpb για ανταλλαγή και μου δίνουν τα παρακάτω. Ποια η γνώμη σας; Επίσης αν προχωρήσω πως μπορώ να επιλέξω συγκεκριμένο φακό απο τους διαθέσιμους που έχουν; 

 

image.png.9b788baaed16ea17fb04cf07c70c8022.png

Για το τελευταίο σου ερώτημα, τον έχεις επιλέξει ήδη. Εκει που λέει what you 're buying. Όταν το διάλεξες, δεν σου έβαλαν έναν random φακό του τύπου αλλά συγκεκριμένα τον SKU 1669335 που διάλεξες.

Τώρα για τα υπόλοιπα, αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι πως θα διευκολυνθείς πολύ απο άποψη βάλε βγάλε. Όταν βάζεις σουπερ ζουμ στην μηχανή, σπάνια τον βγάζεις απο πάνω, επειδή η ευκολία υπερέχει της εξειδίκευσης. Αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις σε ταχύτητα ο 14-150 είναι πολύ ωραίος φακός και αρκούντως οξύς για την κατηγορία του.

Αν θέλεις να ρίξεις την διαφορά τιμής και δεν σου χρειάζονται πλέον αυτά που πουλάς, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Αν πάλι θες να βγάλεις περισσότερα χρήματα και πιο κοντά στα 300 ευρώ αντί για τα 210 που σου δίνουν, τα βγάζεις για πώληση σε αγγελία. Αλλά γενικώς κάπου εκει θα παίξουν οι τιμές. Αντε να βγάλεις κανα 50-60 ευρώ παραπάνω μετά απο παζάρια. Και εδώ θα γλυτώσεις και τα μεταφορικά απο ότι γνωρίζω (είχε γράψει ο Μπάμπης πως στις ανταλλαγές δεν πληρώνεις τίποτα). Αρα σχεδόν 20 ευρώ κέρδος. Σαν να σου τα παίρνουν για 230 ευρώ.

Καλό deal θα έλεγα (αν όντως εκτίμησες σωστά την κατάσταση αυτών που πουλάς) και δεν δίνεις άριστα προιόντα σαν απλώς καλά.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για το τελευταίο σου ερώτημα, τον έχεις επιλέξει ήδη. Εκει που λέει what you 're buying. Όταν το διάλεξες, δεν σου έβαλαν έναν random φακό του τύπου αλλά συγκεκριμένα τον SKU 1669335 που διάλεξες.

Τώρα για τα υπόλοιπα, αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι πως θα διευκολυνθείς πολύ απο άποψη βάλε βγάλε. Όταν βάζεις σουπερ ζουμ στην μηχανή, σπάνια τον βγάζεις απο πάνω, επειδή η ευκολία υπερέχει της εξειδίκευσης. Αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις σε ταχύτητα ο 14-150 είναι πολύ ωραίος φακός και αρκούντως οξύς για την κατηγορία του.

Αν θέλεις να ρίξεις την διαφορά τιμής και δεν σου χρειάζονται πλέον αυτά που πουλάς, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Αν πάλι θες να βγάλεις περισσότερα χρήματα και πιο κοντά στα 300 ευρώ αντί για τα 210 που σου δίνουν, τα βγάζεις για πώληση σε αγγελία. Αλλά γενικώς κάπου εκει θα παίξουν οι τιμές. Αντε να βγάλεις κανα 50-60 ευρώ παραπάνω μετά απο παζάρια. Και εδώ θα γλυτώσεις και τα μεταφορικά απο ότι γνωρίζω (είχε γράψει ο Μπάμπης πως στις ανταλλαγές δεν πληρώνεις τίποτα). Αρα σχεδόν 20 ευρώ κέρδος. Σαν να σου τα παίρνουν για 230 ευρώ.

Καλό deal θα έλεγα (αν όντως εκτίμησες σωστά την κατάσταση αυτών που πουλάς) και δεν δίνεις άριστα προιόντα σαν απλώς καλά.

   Τα μεταφορικά μπρος πίσω είναι το ελάχιστο 16.9 επί δύο φορές ίσον 34 ευρώ ! Να τους γράψει like new condition , θα το αποδεχθούν εφόσον είναι όλα κομπλέ και δεν υπάρχουν πχ after market καπάκια στους φακούς . Αν μάλιστα όλα τα είδη έχουν και τις αρχικές τους συσκευασίες , τότε το like new είναι ξεκάθαρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον φακό τον έβαλα και στο 2ο σώμα που έχω και κάνει τα ίδια. Με το που ανοίγω την μηχανή γίνεται extend ο φακός, κάνει μερικές φορές μπρος-πίσω λιγάκι και μένει εκεί. Στην οθόνη της μηχανής βγάζει το παρακάτω

image.png.6b4da15584bf9067ceafe961e15f2ca2.png

Όταν κλείνω την μηχανή ο φακός παραμένει τέρμα ανοιχτός και δεν μαζεύει πάλι οπότε με αυτά που διάβασα δεν βλέπω να σώζεται ή να αξίζει.

 

Έχω και μία δεύτερη Omd EM-10 IV οπότε σκέφτομαι να δώσω και τα 2 σώματα και να κοιτάξω για ΕΜ-5 Mark 3 κυρίως για το weather sealing για να έχω ένα άγχος λιγότερο μην πάθει κάτι. Όλα είναι στην αυθεντική τους συσκευασία με καπάκια, λουράκια, φορτιστή και μπαταρίες. Αλλάζοντας το Condition σε Like new προσφέρουν τα παρακάτω. Θα μου είναι πιο εύκολο να το κάνω μέσω MPΒ παρά ξεχωριστή αγγελία κάπου αλλού μιας και δεν είμαι Ελλάδα αλλά Τσεχία. 

 

image.png.05b06e71df64b6e543048da2daedbb15.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις:


1.Όταν πήρα τον Panasonic 25mm f/1.7 μου φάνηκε πολύ soft και κυνηγούσε συνέχεια φοκους. Τον έστειλα πίσω απογοητευμένος.

Οσο παρακολουθώ την αγορά όμως, βλέπω να τον εκθειάζουν. Παίζει να έπεσα σε bad copy;

Εχει κάνεις τον φακό να μου πει εντυπώσεις;

Ή έστω για τον μικρότερο 20mm. Θέλω έναν γρήγορο και οξύ που να είναι γύρω στα 40-50mm equivalent σε FF.

 

2. Θέλω να κάνω tethering με iPad που έχει θύρα lightning. Όσα καλώδια βρίσκω βγάζουν σε κοινό usb ή usb-c. Ξέρω πως υπάρχει μετατροπεας απο usb σε lightning αλλά γράφουν πως κάποιοι δεν κάνουν επειδή δεν μπορούν να περάσουν πληροφορία απο usb σε lightning και είναι πρακτικά μονο για φόρτιση. Γνωρίζετε κάποιον που να κάνει σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

2. Θέλω να κάνω tethering με iPad που έχει θύρα lightning. Όσα καλώδια βρίσκω βγάζουν σε κοινό usb ή usb-c. Ξέρω πως υπάρχει μετατροπεας απο usb σε lightning αλλά γράφουν πως κάποιοι δεν κάνουν επειδή δεν μπορούν να περάσουν πληροφορία απο usb σε lightning και είναι πρακτικά μονο για φόρτιση. Γνωρίζετε κάποιον που να κάνει σίγουρα;

Καλημέρα!!

Νομιζω θα είναι καλύτερα αν περάσεις φωτό κατευθείαν απ τη μηχανή στο ipad μέσω της εφαρμογής της. Ασύρματα..

Το lightning δυστυχώς είναι ανεπαρκές και αργό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, highpriest είπε

2. Θέλω να κάνω tethering με iPad που έχει θύρα lightning. Όσα καλώδια βρίσκω βγάζουν σε κοινό usb ή usb-c. Ξέρω πως υπάρχει μετατροπεας απο usb σε lightning αλλά γράφουν πως κάποιοι δεν κάνουν επειδή δεν μπορούν να περάσουν πληροφορία απο usb σε lightning και είναι πρακτικά μονο για φόρτιση. Γνωρίζετε κάποιον που να κάνει σίγουρα;

Χρειάζεσαι αυτό:
https://www.apple.com/shop/product/MD821AM/A/lightning-to-usb-camera-adapter

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Καλημέρα!!

Νομιζω θα είναι καλύτερα αν περάσεις φωτό κατευθείαν απ τη μηχανή στο ipad μέσω της εφαρμογής της. Ασύρματα..

Το lightning δυστυχώς είναι ανεπαρκές και αργό..

Δεν το θέλω για να περάσω φώτο. Το θέλω για tethering και live view για να διορθώνω συνθέσεις. Καθαρά για δουλειά στούντιο. 

Το ασύρματο δοκιμάστηκε, αλλά το βρίσκω αναξιόπιστο. 

24 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Για ακόμη μια φορά έδωσες την λύση! 👍

Το έχεις δοκιμασμένο; Κι αν ναι με ποιό software;

 

Υ.Γ Μόλις είδα τιμή στην Ελλάδα! 50 ευρώ ο αντάπτορας! Apple γ@#$$#@$

κανέναν aftermarket που να δουλευει και να είναι σε ανθρώπινη τιμή ξέρουμε;

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για ακόμη μια φορά έδωσες την λύση! 👍

Το έχεις δοκιμασμένο; Κι αν ναι με ποιό software;

Με όποιο πρόγραμμα μπορείς να τρέξεις στο pad και είναι συμβατό με τη μηχανή σου δεν έχεις πρόβλημα.
 

50 λεπτά πριν, highpriest είπε

Υ.Γ Μόλις είδα τιμή στην Ελλάδα! 50 ευρώ ο αντάπτορας! Apple γ@#$$#@$

κανέναν aftermarket που να δουλευει και να είναι σε ανθρώπινη τιμή ξέρουμε;

Apple και ανθρώπινη τιμή δεν πάνε μαζί...θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό όταν έκανες την έρευνα αγοράς σου...😛
Υπάρχουν aftermarket δεν έχω ιδέα από κάποιο, φαντάζομαι πρέπει να ψάξεις να υποστηρίζει εκτός από φόρτιση και μεταφορά δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...