Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε


 

Apple και ανθρώπινη τιμή δεν πάνε μαζί...θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό όταν έκανες την έρευνα αγοράς σου...😛
 

To ipad προυπήρχε (στο σπίτι)  της ιδέας σύνδεση κάμερας με tethering 😛

Εγω τα προιόντα του μήλου τα αποφεύγω όπως ο διαολος το λιβάνι. Αλλά ειπα να το δω για να μην κουβαλάω το λάπτοπ συνέχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν το θέλω για να περάσω φώτο. Το θέλω για tethering και live view για να διορθώνω συνθέσεις. Καθαρά για δουλειά στούντιο. 

Το ασύρματο δοκιμάστηκε, αλλά το βρίσκω αναξιόπιστο. 

Για ακόμη μια φορά έδωσες την λύση! 👍

Το έχεις δοκιμασμένο; Κι αν ναι με ποιό software;

 

Υ.Γ Μόλις είδα τιμή στην Ελλάδα! 50 ευρώ ο αντάπτορας! Apple γ@#$$#@$

κανέναν aftermarket που να δουλευει και να είναι σε ανθρώπινη τιμή ξέρουμε;

     https://www.ebay.com/itm/264363637649?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=DZBZZWHeRGG&sssrc=2349624&ssuid=xPODz6pmSle&var=&widget_ver=artemis&media=MORE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

Δεν κάνει Μπάμπη. Ειναι μόνο για φόρτιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Λογικά ναι

    Δεν είναι OTG μάλλον αν είναι αυτό της φωτογραφίας που είδα . Η απόληξη του στη μία πλευρά είναι διαφορετική . Αν είναι OTG από USB 2.0 σε type C , έχω ένα αμεταχείριστο , καινούργιο δλδ . 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν είναι OTG μάλλον αν είναι αυτό της φωτογραφίας που είδα . Η απόληξη του στη μία πλευρά είναι διαφορετική . Αν είναι OTG από USB 2.0 σε type C , έχω ένα αμεταχείριστο , καινούργιο δλδ . 

Σε lightning θέλω. Αν ήταν σε type - c δεν θα χρειαζόμουν καν αντάπτορα. Βγαίνει καλώδιο έτοιμο σε type-c για tethering.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Σε lightning θέλω. Αν ήταν σε type - c δεν θα χρειαζόμουν καν αντάπτορα. Βγαίνει καλώδιο έτοιμο σε type-c για tethering.

      Βρήκα πολλά , από Ευρώπη για πιο γρήγορα στο 20ευρο χοντρικά , από Κίνα με την γνωστή αναμονή για κάνα 5ευρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία η Panasonic! 25% έκπτωση είχαμε να δούμε καιρό, και μάλιστα σε μια εκ των ναυαρχίδων την GH5

https://www.skroutz.gr/s/11575569/Panasonic-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Lumix-GH5-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-G-Vario-12-60mm-F3-5-5-6-Asph-Power-OIS-Black.html

Επίσης 30% έκπτωση και 719 ευρώ στην G90 που είναι πρακτικά μια μικρή G9 και με τον πολύ καλό κιτ φακό, δεν είναι να το προσπερνάς!

https://www.skroutz.gr/s/20855247/Panasonic-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Lumix-DC-G90-Crop-Frame-Kit-G-Vario-12-60mm-F3-5-5-6-Asph-Power-OIS-Black.html

 

Η Olympus  (ΟΜ digital solutions-OM systems) ή όπως αλλιώς την λένε τώρα...ακόμη τίποτα! ☹️

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, highpriest είπε

Ωραία η Panasonic! 25% έκπτωση είχαμε να δούμε καιρό, και μάλιστα σε μια εκ των ναυαρχίδων την GH5

https://www.skroutz.gr/s/11575569/Panasonic-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Lumix-GH5-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-G-Vario-12-60mm-F3-5-5-6-Asph-Power-OIS-Black.html

Επίσης 30% έκπτωση και 719 ευρώ στην G90 που είναι πρακτικά μια μικρή G9 και με τον πολύ καλό κιτ φακό, δεν είναι να το προσπερνάς!

https://www.skroutz.gr/s/20855247/Panasonic-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Lumix-DC-G90-Crop-Frame-Kit-G-Vario-12-60mm-F3-5-5-6-Asph-Power-OIS-Black.html

 

Η Olympus  (ΟΜ digital solutions-OM systems) ή όπως αλλιώς την λένε τώρα...ακόμη τίποτα! ☹️

Μην τυχόν και δεν επαινέσουμε το σπίτι μας εεεεεε ??? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Μην τυχόν και δεν επαινέσουμε το σπίτι μας εεεεεε ??? 🤣

Ε, όσο είμαστε ακόμη στο σύστημα, να μην το παινέψουμε;😂

Πέραν της πλάκας, ότι προσφορά βλέπω, σε όποιο σύστημα, την αναφέρω. Απλώς επειδή εδώ έχουμε ξεχωριστό νήμα για τις Μ4/3 βάζω μονο τα ανάλογα, για λόγους αρχείου.;)

Είναι καλές οι τιμές. Εδώ ζητάει η Canon για την Μ50 ii με τον κακό κιτ φακό 650 ευρώ σε έκπτωση. Για ένα νεκρό σύστημα που το παράτησε εδώ και χρόνια. 

Η G90 με τον καλό κιτ φακό 12-60 στα 719 ευρώ είναι πολύ καλό deal. Κι έχει και το live composite που δεν το έχει καν η G9. Για κάποιον που θέλει μια υβριδική και για vlogging νομίζω πως τον καλύπτει τέλεια και χωρίς συμβιβασμούς, σε σχέση με άλλες σε άλλα συστήματα. Μέχρι κι εγώ σκέφτομαι να την πάρω για δεύτερη αλλά και για βιντεοεγγραφή κυρίως, αλλά φρενάρω, επειδή ήδη έχω αυτόν τον φακό. Αν είχα επιλογή για κάποιον διαφορετικό φακό στο πακέτο προσφοράς, μάλλον θα την χτυπούσα.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να αγοράσω το vlog για την gh5 ? Σπάω το κεφάλι μου μέρες.

Έχω βρεί μόνο amazon κάτι κλειδιά αλλά αδυνατώ να πιστέψω πως η ίδια η panasonic δεν έχει κάτι official.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματιζόμενος με το IBIS της Olympus M10 IV.

Πόσο χαμηλά μπορεί να κρατηθεί το ISO σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού με τη μηχανή στο χέρι;

f1.8, ISO200, 1/5 sec.

Φακός: Olympus Zuiko 25mm f1.8

IBIS.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πειραματιζόμενος με το IBIS της Olympus M10 IV.

Πόσο χαμηλά μπορεί να κρατηθεί το ISO σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού με τη μηχανή στο χέρι;

f1.8, ISO200, 1/5 sec.

Φακός: Olympus Zuiko 25mm f1.8

IBIS.png

στο χερι?....δεν ακουμπας καπου?...τοιχακι/δεντρακι/παγκακι/πορτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πειραματιζόμενος με το IBIS της Olympus M10 IV.

Πόσο χαμηλά μπορεί να κρατηθεί το ISO σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού με τη μηχανή στο χέρι;

f1.8, ISO200, 1/5 sec.

Φακός: Olympus Zuiko 25mm f1.8

IBIS.png

Έχω πάρει 1" sharp με την Panasonic στο χέρι και ξέρω πως ηolympus  E-m1 iii παίρνει και 2" χαλαρά.

Δεν ξέρω πόσα στοπ σταθεροποίηση έχει η M10, αλλά θεωρώ πως μπορείς να ανέβεις κι άλλο σε χρόνο. Έτσι κι αλλιώς στις M4/3 το iso 200 είναι η βάση. Μετά μόνο extended που δεν έχεις λόγο να πας πιο κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...