Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο φακό  Laowa 10mm f/2 Zero-D Μft?  Ή πρόταση για ευρυγώνιο -υπερευρυγωνιο χωρίς να πουλήσουμε νεφρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, botistrip είπε

Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο φακό  Laowa 10mm f/2 Zero-D Μft?  Ή πρόταση για ευρυγώνιο -υπερευρυγωνιο χωρίς να πουλήσουμε νεφρό!

Ακουγεται πολύ ο  Laowa 7,5mm f/2 για καλά αποτελέσματα

Επίσης πολύ καλές εντυπώσεις απο διάφορους στα ανάλογα Μ4/3 φόρουμ για Panasonic Leica DG Summilux 9mm f/1.7 ASPH που είναι στο όριο τιμής που ψάχνεις.

Για τον 10mm που ρωτάς, δεν έχω ακούσει κάτι. 

Γενικά εξεζητημένοι οι υπερευρυγώνιοι στο Μ4/3. Για να πάρεις κάτι καλό, το 500άρικο δεν το γλυτώνεις.
Προσωπικά θα πήγαινα για τον 9mm Panasonic Leica αν με ενδιέφερε αυτό το εστιακό μήκος.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι όντως τόσο ευρυγώνιο;

Επειδή υπάρχουν και 2 ακόμη λύσεις που θα σου δώσουν κορυφαίο αποτέλεσμα αλλά στα 12mm, ενώ παράλληλα θα έχεις και εύρος χρήσης.

Μιλάω για τον 12-35mm f/2.8 της Panasonic, αλλά και τον Olympus 12-40mm f/2.8 pro.

και οι δύο παίζουν άριστα μεταχειρισμένοι στο mpb σε κοντινές τιμές με αυτές ενός υπερευρυγώνιου στο f/2. Με την διαφορά πως θα έχεις ένα γρήγορο πολυεργαλείο στην τσέπη σου, και η διαφορά ενός στοπ στο διάφραγμα δεν λέει και κάτι στο 99% των περιπτώσεων

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, highpriest είπε

Χρειάζεσαι όντως τόσο ευρυγώνιο;

Επειδή υπάρχουν και 2 ακόμη λύσεις που θα σου δώσουν κορυφαίο αποτέλεσμα αλλά στα 12mm, ενώ παράλληλα θα έχεις και εύρος χρήσης.

Μιλάω για τον 12-35mm f/2.8 της Panasonic, αλλά και τον Olympus 12-40mm f/2.8 pro.

και οι δύο παίζουν άριστα μεταχειρισμένοι στο mpb σε κοντινές τιμές με αυτές ενός υπερευρυγώνιου στο f/2. Με την διαφορά πως θα έχεις ένα γρήγορο πολυεργαλείο στην τσέπη σου, και η διαφορά ενός στοπ στο διάφραγμα δεν λέει και κάτι στο 99% των περιπτώσεων

 

    Τον 12 - 40 ........ 👍 ...... δεν είδα πόσο ζητάνε τον 12 - 40 ?

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Τον 12 - 40 ........ 👍 ...... δεν είδα πόσο ζητάνε τον 12 - 40 ?

Αν έχεις υπομονή θα τον βρεις σε excellent κατάσταση κανα 500άρικο

Αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο εμένα στο στέκι, επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ευρυγώνιο νομίζω έχω μια ερώτηση σχετική-ασχετη. Αρχικά η χρήση του προορίζεται για φωτογραφία, οχι βίντεο, Τελικά παίζει ρόλο, διορθώστε με εαν κάνω λάθος.

Ημουν πολύ κοντα στον ΟΜ 12-40 αλλά κατέληξα στον 12-60 2.8-4 της Leica. Τελικά έμεινα εκπληκτος πως ο 12-60 δεν κάνει για φώτογραφία, αλλά για βίντεο είναι καλός σε όλα. Οπότε σκέφτομαι εαν κάνω Trade τον 12-60 με τον 12-40. Παίζει να κάνει και τα 2 τόσο καλά ο 12-40 ;

Ευχαριστώ,  

Επεξ/σία από giorgos athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgos athens είπε

Καλησπέρα και απο εμένα στο στέκι, επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ευρυγώνιο νομίζω έχω μια ερώτηση σχετική-ασχετη. Αρχικά η χρήση του προορίζεται για φωτογραφία, οχι βίντεο, Τελικά παίζει ρόλο, διορθώστε με εαν κάνω λάθος.

Ημουν πολύ κοντα στον ΟΜ 12-40 αλλά κατέληξα στον 12-60 2.8-4 της Leica. Τελικά έμεινα εκπληκτος πως ο 12-60 δεν κάνει για φώτογραφία, αλλά για βίντεο είναι καλός σε όλα. Οπότε σκέφτομαι εαν κάνω Trade τον 12-60 με τον 12-40. Παίζει να κάνει και τα 2 τόσο καλά ο 12-40 ;

Ευχαριστώ,  

Καλησπέρα.

Σε τι μηχανη θα μπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, giorgos athens είπε

Panasonic GH5.

Βασικά η κάμερα σου είναι έτσι κι αλλιώς προσαντολισμένη στο βίντεο. 
Για το ερώτημα σου, όχι, δεν νομίζω πως θα σου δώσει κάτι παραπάνω στον τομέα της φωτογραφίας ο 12-40mm pro της olympus. Ίσως λίγο περισσότερο sharpness αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι κάτι που λείπει απο τις M4/3 και φακούς αυτού του επιπέδου.

Αντίθετα θα χάσεις το Dual stabilisation που έχεις τώρα με τον σταθεροποιημένο φακό που συνεργάζεται άψογα με την μηχανή σου, ανεβάζοντας τα στοπ σταθεροποίησης πάνω απο 7 στο σύνολο. Ο φακός της Olympus δεν είναι σταθεροποιημένος, οπότε θα έχεις μονο το is της μηχανής.

Τι θα κερδίσεις; f/2,8 σε όλο το εστιακό μήκος, κάτι που σε βιντεο θα σου είναι χρησιμότερο απο το μεταβλητό που έχεις τώρα και αναγκάζεσαι στο βιντεο να επιλέξεις f/4 καθιστώντας το f/2,8 χαμηλά άχρηστο για βίντεο που θα έχεις ζουμαρίσματα.

Αν είχες μηχανή olympus θα σου έλεγα να πάρεις τον 12-40mm επειδή η συνεργασία τους δίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα με την επίστήμη χρωμάτων της olympus. Αλλά για Lumix όχι. Για εμένα δεν θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά και ότι κερδίσεις σε ένα σημείο, θα το χάσεις σε άλλο.

Πάντως δεν ξέρω γιατί λες πως ο 12-60mm leica δεν κάνει για φωτογραφία. Εχω πάρει εξαιρετικά αποτελέσματα στην G9 όταν δοκίμασα φίλου μου πάνω. Αν εννοείς raw, θα πάρεις παρόμοια αποτελέσματα και με τους δύο φακούς. Αν εννοείς jpeg δεν φταίει ο φακός. Σε panasonic δύσκολα θα παρεις τα χρώματα της Olympus χωρίς επεξεργασία.
 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, το M43 έχει γίνει πολύ δραστήριο τελευταία.

Τόσο που η OMD ανακοίνωσε κάτι που παρόμοιο δεν έχω δει σε κανέναν άλλο κατασκευαστή: 90mm ultra macro φακό 2x (ακόμα προσπαθώ να σιγουρευτώ μήπως έχουν κάνει λάθος και εννοούν 1:2 magnification ratio όπως άλλοι π.χ. η Panasonic με έναν κιτ που ονομάζει macro και προορίζεται για το L mount), autofocus, σταθεροποίηση, working distance λογικό για ultra macro και converters που τον μετατρέπουν σε 4x. Δεν έχει μόνο ενδείξεις DOF αλλά τις χρησιμοποιεί στ' αλήθεια κανείς αυτές;

https://www.dpreview.com/news/0100604000/om-digital-solutions-releases-om-system-m-zuiko-digital-ed-90mm-f3-5-macro-is-pro

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Τελικά, το M43 έχει γίνει πολύ δραστήριο τελευταία.

Τόσο που η OMD ανακοίνωσε κάτι που παρόμοιο δεν έχω δει σε κανέναν άλλο κατασκευαστή: 90mm ultra macro φακό 2x (ακόμα προσπαθώ να σιγουρευτώ μήπως έχουν κάνει λάθος και εννοούν 1:2 magnification ratio όπως άλλοι π.χ. η Panasonic με έναν κιτ που ονομάζει macro και προορίζεται για το L mount), autofocus, σταθεροποίηση, working distance λογικό για ultra macro και converters που τον μετατρέπουν σε 4x. Δεν έχει μόνο ενδείξεις DOF αλλά τις χρησιμοποιεί στ' αλήθεια κανείς αυτές;

Αν κάποιος δε χρησιμοποιεί zone focusing δε νομίζω πως θα του λείψουν οι ενδείξεις. Δεν ασχολούμαι με macro αλλά εκτιμώ πως εφόσον η εστίαση είναι αρκετά σημαντικό κομμάτι του είδους δε θα βασιστεί κάποιος στις ενδείξεις έτσι και αλλιώς. 

Για να είναι τόσο ενθουσιασμένοι πάντως με την τιμή αρκετοί σχολιαστές λογικά θα πάει καλά. 

5 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Τελικά, το M43 έχει γίνει πολύ δραστήριο τελευταία.

Τόσο που η OMD ανακοίνωσε κάτι που παρόμοιο δεν έχω δει σε κανέναν άλλο κατασκευαστή: 90mm ultra macro φακό 2x (ακόμα προσπαθώ να σιγουρευτώ μήπως έχουν κάνει λάθος και εννοούν 1:2 magnification ratio όπως άλλοι π.χ. η Panasonic με έναν κιτ που ονομάζει macro και προορίζεται για το L mount), autofocus, σταθεροποίηση, working distance λογικό για ultra macro και converters που τον μετατρέπουν σε 4x. Δεν έχει μόνο ενδείξεις DOF αλλά τις χρησιμοποιεί στ' αλήθεια κανείς αυτές;

https://www.dpreview.com/news/0100604000/om-digital-solutions-releases-om-system-m-zuiko-digital-ed-90mm-f3-5-macro-is-pro

 

 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Αν κάποιος δε χρησιμοποιεί zone focusing δε νομίζω πως θα του λείψουν οι ενδείξεις. Δεν ασχολούμαι με macro αλλά εκτιμώ πως εφόσον η εστίαση είναι αρκετά σημαντικό κομμάτι του είδους δε θα βασιστεί κάποιος στις ενδείξεις έτσι και αλλιώς. 

Για να είναι τόσο ενθουσιασμένοι πάντως με την τιμή αρκετοί σχολιαστές λογικά θα πάει καλά. 

 

Η τιμή (στα 1650 περίπου ευρώ) είναι ακριβή σε απόλυτους όρους. Απο την άλλη, αυτά που προσφέρει αυτός ο φακός δεν υπάρχουν σε κάποιο άλλο σύστημα. Είναι σχεδόν μικροσκόπιο, αλλά ντουμπλάρει και σαν οξύς φακός προτραίτων, ενώ αν βάλεις τον converter γίνεται ένας ωραιότατος μικρός tele η μικρό μικροσκόπιο.

Εξειδικευμένος φακός πάντως και σε δεσμεύει (σε κλειδώνει μάλλόν) στο σύστημα για τα καλά.

Προσωπικά δουλεύω πολύ μάκρο, έχω 60mm Olympus και δεν βρίσκω τον λόγο να αναβαθμιστώ σε αυτόν σε τετραπλάσια χρήματα. Το δυνατό σημείο του Μ4/3 συστηματος είναι οι προσιτότερες τιμές σε σώματα με κορυφαίες δυνατότητες και φακοί με πολλή οξύτητα, μικρό βάρος και καλή τιμή. Αυτός ο φακός πιστευω απευθύνεται στους κυριολεκτικά λάτρεις του συστήματος και παράλληλα βγάζει νόημα μονο αν έχεις κάποιο απο τα κορυφαία σώματα.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 8:39 ΠΜ, highpriest είπε

Χρειάζεσαι όντως τόσο ευρυγώνιο;

 

 

 

 

Ευρυγώνιο για καταστάσεις που δεν μπορείς να απομακρυνθείς από το θέμα και κανένα ψευτοβιντεο με πιο wide οπτική! 

Τώρα αν το χρειάζομαι είναι άλλη κουβέντα αλλά κάποιες φορές αισθάνομαι ότι περιορίζομαι προς τα κάτω!  Είναι δύσκολο το κάδρο με wide-ultrawide και θέλει μαστοριά και γω ακόμα το ψάχνω ! Κουβέντα να γίνεται!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...