Προς το περιεχόμενο

Η N26 προσθέτει τη δυνατότητα αγοροπωλησιών crypto


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ο δημητρης απο πανω 👆 οτι εχει να κανει με κρυπτο μια ζωη τα θαβει χωρις παρεξηγηση μητσο αλλα αυτο κανεις και τα ποστ σου περι κρυπτο ειναι σχεδον copy paste..Εγω δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβετε οσοι δεν τα πιστευετε γιατι μπαινετε στο κοπο να τα κραξετε σε καθε ευκαιρια?

Παντως τα κρυπτο θα ανακαμψουν και ολοι αυτοι που λενε το μακρυ τους και το κοντο τους παλι θα πεσουν εξω με σχολια τυπου "οτι θα πανε στο μηδεν" κτλ.Και τα λεω εγω που ημουν ενας απο αυτους πριν μελετησω την τεχνολογια και τις προοπτικες που εχουν απο πισω.Τωρα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν ασχοληθηκα νωριτερα.Τωρα απο εκει και περα αν τελικα δεν γινουν mainstream και αποτυχουν ειναι αλλη ιστορια(οπως καθε επενδυση, εδω μαγαζι ανοιγεις και δεν ξερεις αν πιασει) και ο καθενας κρινει ξεχωριστα το ρισκο που θα παρει.

Αλλα αναρωτηθειτε το εξης γιατι ξαφνικα ολοενα και περισσοτεροι υιοθετουν τα κρυπτο.Δεχονται πληρωμες με κρυπτο ολοενα και περισσοτεροι οργανισμοι, εταιρειες(πριν λιγο καιρο βγηκε θεμα που η google θα δεχεται πληρωμες με κρυπτο), τα υποστηριζουν ολοενα και περισσοτερες τραπεζες, εχει πορτοφολι η paypal,εχει μπει στο παιχνιδι η visa.κράτη οπως και η ευρωπαικη ενωση θελει να φτιαξει το δικο της ηλεκτρονικο νομισμα...Υπαρχουν ενα καρο παραδειγματα υιοθεσιας που τωρα μου διαφευγουν και εμεις εδω στο ινσομνια που θεωρουμαστε τεχνολογικο φορουμ πεταμε αποψεις καφενειου χωρις να κανουμε μια στοιχειωδη ερευνα.

Για μενα πλεον τετοια νεα δεν μου κανουν εντυπωση γιατι πολυ απλα καποιοι βλεπουν στο μελλον και δεν θελουν να μεινουν πισω στις εξελιξεις

Μήτσο έχεις δίκιο είναι λίγο το x5 του btc βάλε καλύτερα τα λεφτά σου στην εθνική.Που τα παιρνει τα επενδυει και βγαζει λεφτα με τις δικες σου πλατες και εσενα σου δινει ψιχουλα.GG

Spoiler

Screenshot_2022-10-24-17-43-21-488_mbanking.NBG.jpg

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, icenex είπε

 

Screenshot_2022-10-24-17-43-21-488_mbanking.NBG.jpg

Και επειδή δεν κατανοούν κάποιοι εντελώς τι σημαίνει αυτό που έβαλες. 

Δεν σημαίνει ότι μετά απο ένα χρόνο αν κλείσεις πχ 200.000 ευρώ στον προθεσμιακό θα έχεις κέρδος 60 ευρώ 

Θα έχεις ζημία γιατί το (ετήσιο) επιτόκιο 0,03% είναι κατα πολύ μικρότερο απο τον πληθωρισμό  του ευρώ (γύρω στο 10% !!!) οπότε στο τέλος του έτους η αγοραστική σου δύναμη θα πέσει κατα 20.000 ευρώ περίπου! 

μείον φόρους

μείον τα όποια fees της εθνικής. 
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Και επειδή δεν κατανοούν κάποιοι εντελώς τι σημαίνει αυτό που έβαλες. 

Δεν σημαίνει ότι μετά απο ένα χρόνο αν κλίσεις πχ 200.000 ευρώ θα έχεις κέρδος 60 ευρώ 

Θα έχεις ζημία γιατί το (ετήσιο) επιτόκιο 0,03% είναι κατα πολύ μικρότερο απο τον πληθωρισμό  του ευρώ (γύρω στο 10% !!!) οπότε στο τέλος του έτους η αγοραστική σου δύναμη θα πέσει κατα 20.000 ευρώ περίπου! 


 

Δεν ειναι δικη μου δουλεια να το μαθω αυτο σε καποιους, εσυ εισαι καλυτερος ανθρωπος απο εμενα. :P Οπως εκατσα απο μονος μου να ξεστραβωθω ας το κανουν και οι αλλοι.Δυστυχως για μενα ποτε δεν εκατσα να ασχοληθω να μαθω πως λειτουργει γενικοτερα η οικονομια/πληθωρισμος κτλ παροτι με τους αριθμους ειχα αριστη σχεση απλα βαριομουν να κατσω να μαθω πλεον δεν κανω αυτο το λαθος γιατι ξερω ποσο ωφελιμο ειναι να γνωριζεις.

Επισης κατι αλλο που δεν αναφερεις(ισως δεν το γνωριζεις) γιατι εγω τα ειχα τα λεφτα μου ενα φεγγαρι στην εθνικη σου κραταει και φορο απο το "κερδος" των 60 ευρω για το κρατος...Οποτε δεν ειναι 60 ευρω το χρονο αλλα λιγοτερο αν δεν κανω λαθος ειναι 60χ15%=9€ τουτεστιν θα παρεις 51€

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μουφα και απατη απο την N26 δεν παιζει να υπαρχει. Αλλα βεβαια, δεν μας λεει κανεις τιποτα για τις 1000αδες καταγγελίες για κλοπες απο άτυπους λογαριασμούς "φαντασμα"  που εχουν ξαφρίσει το κοσμάκη.
 

Crypto με N26? χχαχαχχαχαχαχ φοβερο!

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mader είπε

Πιο μουφα και απατη απο την N26 δεν παιζει να υπαρχει. Αλλα βεβαια, δεν μας λεει κανεις τιποτα για τις 1000αδες καταγγελίες για κλοπες απο άτυπους λογαριασμούς "φαντασμα"  που εχουν ξαφρίσει το κοσμάκη.
 

Crypto με N26? χχαχαχχαχαχαχ φοβερο!

ότι νάναι έχω n26 χρόνια τώρα πιο γαμάτη τράπεζα (σε σύγκριση με τις "ελληνικές" ειδικά) δεν υπάρχει 

Αυτό που τώρα βλέπω να διαφημίζει τώρα τελευταία ένα ελληνικό e-shop δεν θυμάμαι το όνομα του και νομίζω μόνο για Iphone 4 δόσεις χωρίς δάνειο/πιστωτική η n26 το κάνει χρόνια τώρα άτοκα και με 6 + δόσεις για το οτιδήποτε απο οποιαδήποτε εταιρία ή κατάστημα, έχω αγοράσει αρκετά πράματα έτσι

Έχει overdraft 

Έχει δάνεια που πραγματικά δίνονται/εγκρίνονται σχεδόν αμέσως και αυτόματα όχι σαν τις "ελληνικές" που σου λένε αυτόματα αλλά ουσιαστικά κάνεις την ίδια διαδικασία όπως γινόταν και παλιότερα πριν διαδοθεί/υπάρξει το inetrnet και την ίδια αναμονή απλά αντί να κουβαλάς τα χαρτιά στο χέρι μπορείς να τα στείλεις ηλεκτρονικά... 

Οι μεταφορές ειναι ταχύτατες μπορεί μέσα και στην ίδια μέρα και μιλάω για διατραπεζικές φυσικά και δωρεάν (και με +50 λεπτά μεταφορά ακαριαία σε πολλές χώρες) 

Δωρεάν αναλήψεις απο ΑΤΜ αλλάζει όριο κτλ

Κατάθεση (και ανάληψη) απο πολλά καταστήματα με χρήση QR code  

Δυνατότητα κατάθεσης με πιστωτική κάρτα

Εικονική κάρτα με διαφορετικό αριθμό (για αγορές μέσω internet αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις την κανονική) 

και πολλά άλλα

Το μόνο αρνητικό ειναι ότι η πιο premium λογαριασμοί που προσφέρει ειναι πολύ ακριβοί για αυτά που δίνουν αλλά ο δωρεάν ειναι μια χαρά (και σε αυτόν αναφερόμουν όταν έλεγα για όλα τα απο πάνω) 

Μάλλον την μπερδεύεις με κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

ότι νάναι έχω n26 χρόνια τώρα πιο γαμάτη τράπεζα (σε σύγκριση με τις "ελληνικές" ειδικά) δεν υπάρχει 

Αυτό που τώρα βλέπω να διαφημίζει τώρα τελευταία ένα ελληνικό e-shop δεν θυμάμαι το όνομα του και νομίζω μόνο για Iphone 4 δόσεις χωρίς δάνειο/πιστωτική η n26 το κάνει χρόνια τώρα άτοκα και με 6 + δόσεις για το οτιδήποτε απο οποιαδήποτε εταιρία ή κατάστημα, έχω αγοράσει αρκετά πράματα έτσι

Έχει overdraft 

Έχει δάνεια

Η μεταφορές ειναι ταχύτατες μπορεί μέσα και στην ίδια μέρα και μιλάω για διατραπεζικές φυσικά και δωρεάν (και με +50 λεπτά μεταφορά ακαριαία σε πολλές χώρες) 

Δωρεάν αναλήψεις απο ΑΤΜ αλλάζει όριο κτλ

Κατάθεση (και ανάληψη) απο πολλά καταστήματα με χρήση QR code  

Δυνατότητα πληρωμής με πιστωτική κάρτα

Εικονική κάρτα με διαφορετικό αριθμό (για αγορές μέσω internet αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις την κανονική) 

και πολλά άλλα

Το μόνο αρνητικό ειναι ότι η πιο premium λογαριασμοί που προσφέρει ειναι πολύ ακριβοί για αυτά που δίνουν αλλά ο δωρεάν ειναι μια χαρά (και σε αυτόν αναφερόμουν όταν έλεγα για όλα τα απο πάνω) 

Μάλλον την μπερδεύεις με κάτι άλλο. 

οχι Δεν τη μπερδεύω, ξερω καλα τι λεω.

Νομιζω ομως δεν επιτρέπεται να το αναλύσω αυτο εδω...

με λιγα λογια, μπορω να πω οτι χρησιμοποιείται συχνα για κακόβουλους σκοπούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mader είπε

οχι Δεν τη μπερδεύω, ξερω καλα τι λεω.

Νομιζω ομως δεν επιτρέπεται να το αναλύσω αυτο εδω...

με λιγα λογια, μπορω να πω οτι χρησιμοποιείται συχνα για κακόβουλους σκοπούς

Δεν ειναι πολιτικό θέμα για να μην επιτρέπεται αλλά και κάποια βάση να έχει αυτό που λες έχει να κάνει με τα άτομα που την χρησιμοποιούν για κακόβουλους σκοπούς όχι με την ίδια την τράπεζα... πχ και στο insomnia υπάρχουν ενδεχομένως άτομα που έχουν κάνει απάτες στις αγγελίες αυτό δεν σημαίνει πως το insomnia ειναι απάτη. 

Εγώ ειμαι χρόνια πελάτης και δεν μου κάνανε τίποτα εκτός απο το να με εξυπηρετούν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mader είπε

οχι Δεν τη μπερδεύω, ξερω καλα τι λεω.

Νομιζω ομως δεν επιτρέπεται να το αναλύσω αυτο εδω...

με λιγα λογια, μπορω να πω οτι χρησιμοποιείται συχνα για κακόβουλους σκοπούς

Γιατί να μην επιτρέπεται φίλε μου να το αναλύσεις αυτό εδώ?

Ανέλυσέ το λοιπόν να δούμε και κατά πόσο αυτά που λες ευσταθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Γιατί να μην επιτρέπεται φίλε μου να το αναλύσεις αυτό εδώ?

Ανέλυσέ το λοιπόν να δούμε και κατά πόσο αυτά που λες ευσταθούν. 

οχι φιλε μου, συγγνωμη αλλα δεν το επιθυμώ αυτο. εαν θελεις λεπτομέρειες, να μιλήσουμε pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Titos301 said:

γιατι δεν θα σου ανηκει κανενα coin? ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα

Γιατι δεν σου δινουν wallet με private key - δεν μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλο wallet η ledger.

Ειναι σαν να εχεις κρυπτο αλλα δεν θα εχεις 😄

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BaggsR said:

Γιατι δεν σου δινουν wallet με private key - δεν μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλο wallet η ledger.

Ειναι σαν να εχεις κρυπτο αλλα δεν θα εχεις 😄

 

 

kai αν θες να αγορασεις κατι με κρυπτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, dieksodo said:

 

 

kai αν θες να αγορασεις κατι με κρυπτο?

Αν ειναι οπως το συστημα της ρεβο, τοτε αγοραζεις / πουλας κανονικα.

Αλλα δεν σου ανηκουν τα νομισματα. Ανηκουν στην ρεβο/ν26 και σου δειχουν το ποσο που σου αντιστοιχει. Επισης τα fees τους ειναι τραγικα υψηλα, δεν αξιζει, απλως ανοιξε ενα λογαριασμο στο binance η οποιο αλλο CEX σου αρεσει. Να εχεις και τα πριβε κλειδια, να μπορεις να μεταφερεις πχ 10 BTC σε καποιο ledger η cold wallet.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BaggsR είπε

Γιατι δεν σου δινουν wallet με private key - δεν μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλο wallet η ledger.

Ειναι σαν να εχεις κρυπτο αλλα δεν θα εχεις 😄

Γιατί δεν γίνεται να συμβεί κάτι τέτοιο. 

Φυσικά όμως (φαντάζομαι η αλήθεια είναι δεν το τσέκαρα ακόμη ο ίδιος αλλά ειναι τόσο λογικό και σύνηθες που λέει και ο Ευαγγελάτος που πάραυτα είμαι 99.9% σίγουρος ότι ειναι έτσι) οποιαδήποτε στιγμή θέλεις μπορείς να μεταφέρεις τα crypto σου απο εκει σε ένα δικό σου πορτοφόλι. 

Αν δεν έχει όλα τα crypto που πουλάει και αγοράζει (για λογαριασμό των μεμονωμένων χρηστών/πελατών της) σε δικά της πορτοφόλια πως θα μπορεί να ελέγξει τις αγοραπωλησίες; 

Να στο πω αλλιώς αν αγοράσεις απο αυτούς 1 btc αυτοί απο που θα στο δώσουν αν όλα τα BTC στο N26 ειναι σε προσωπικά πορτοφόλια ; θα στέλνουν email σε όλους τους πελάτες και θα λένε "παρακαλώ ας δώσει ένας απο εσάς ρε παιδιά 1 btc γιατί ο BaggsR θέλει να αγοράσει 1" ) 

ή φαντάσου να θες να πουλήσεις ΤΩΡΑ το 1 BTC σου γιατί ειναι πολύ καλή η τιμή ή γιατί πανικοβλήθηκες γιατί την στιγμή που το αποφάσισες να το κάνεις πέφτει πολύ η τιμή του 

Αν όλοι είχαν προσωπικά πορτοφόλια αυτό σημένει ότι δεν θα μπορούσες να το πουλήσεις μέσω της n26 γιατί δεν έχει πρόσβαση στο πορτοφόλι (για να το "πάρει" και να στο πουλήσει ΤΩΡΑ όπως θές εσύ να κάνεις) οπότε θα πρέπει να βγάλεις αγγελία στο ebay ή στο insmomnia ότι το πουλάς για να έχεις κάποια τύχη (και επίσης ακόμη και αν βρείς ακαριαία αγοραστή θα πρέπει να περιμένεις το χρόνικό διάστημα που χρειάζεται να μεταφερθεί το 1 BTC)

ενώ αν η n26 έχει όλα τα crypto σε δικά της πορτοφόλια η πώληση σου μπορεί να γίνει άμεσα/ακαριαία και αυτή μετά στο τέλος της ημέρας θα κανονίσει τις μεταφορές διακινώντας τα crypto όπως χρειάζεται προκειμένου να αντανακλούν τις συναλλαγές των πελατών της έτσι όλοι όντως να έχουν όσα crypto αγοράσανε και να μην έχουν όσα πουλήσανε. 

4 ώρες πριν, BaggsR είπε

Επισης τα fees τους ειναι τραγικα υψηλα, δεν αξιζει,

Ωραία βασικά τι παραπονιέσαι αφού και η binance to ιδιο κάνει; (όσο αφορά το αν έχεις προσωπικό πορτοφόλι ή όχι) 


Απο εκει και πέρα φυσικά και εξαρτάται το αν συμφέρει η όχι πχ σε δωρεάν account ειναι 2.5% για BTC και 1.5%  για τα υπόλοιπα. Το binance που λες έχει 1% fee

Και η N26 έχει 1% fee αν είσαι πελάτης Metal συνδρομής. 

Απο εκει και πέρα όπως είπα εξαρτάται απο τον  καθένα πχ αν είναι ήδη πελάτης n26 ή έτσι και αλλιώς θέλει να γίνει  (Μην ξεχνάμε πως ειναι δευτερεύουσα υπηρεσία η N26 ειναι τράπεζα σαν κύρια υπηρεσία μπορεί να γίνει και η βασική/μοναδική σου τράπεζα) 

Δηλαδή πολλούς μπορεί να τους βολεύει να "κρατάει" η τράπεζα που εμπιστεύονται τα crypto τους και να ειναι όλα τα οικονομικά τους σε ένα σημείο απο το να έχουν πάρε δώσε με κάποιο ανώνυμο ανταλλακτήριο (είμαι πελάτης και τον 2 εταιριών οπότε δεν υπαινίσσομαι κάτι για την binance απλά μιλάω γενικά για το πως θα φαίνεται σε κάποιον τρίτο) 

πχ ακόμη και η πράξη του ότι δεν χρειάζομαι να περιμένω να πάνε τα λεφτά μου απο την n26 στην binance (εφόσον ειμαι ήδη πελάτης n26) αλλά να αγοράσω κατευθείαν χρησιμοποιώντας το υπόλοιπό μου σε ευρώ που ήδη έχω στην n26 φτάνει και περισσεύει. 

+ το ότι μετά δεν χρειάζεται να περιμένω έστω μια εργάσιμη ή μερικές ώρες κτλ για να στείλω (σε περίπτωση που πουλήσω) τα ευρώ μου απο την binance στην N26 (και εκει η binance δίνει 1% αν θες να κάνεις μεταφέρεις χρήματα μέσω IBAN οπότε 1% fee για ην αγορά πώληση κρύπτο + 1% για την μεταφορά fiat Μέσω iban παμε στο 2% αμέσως αμέσως και η διαφορά μικρένει ή και γίνεται υπέρ της N26 αν είσαι πελάτης metal) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ασχετο, αλλα οταν παω να κανω απο το site εγγραφη μου πεταει αυτο οταν βαζω χωρα Ελλαδα:

N26 Standard for personal use is currently not available in your country. Join the waitlist or check out our premium plans.

 

Γνωριζει καποιος γιατι?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...