Προς το περιεχόμενο

MacOS Ventura


HolyShock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιο γρήγορο, ώριμο, απροβλημάτιστο και στιβαρό λειτουργικό που έχω δει από την apple.

Πραγματικά το πήγανε σε άλλο επίπεδο και στο λειτουργικό σύστημα.

Οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό φαντάζει πλέον τρομακτική καρικατούρα software και η απόσταση με το Mac OS αυξάνει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά μου αρέσει, πολύ καλή έκδοση.

Πάντως εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι το upgrade σε δυο M1 Mac από την version Monterey.

Ξεκίνησα με το download χθες βράδυ, πριν πάω για ύπνο. Το πρωί τα μηχανήματα έτρεχαν το Ventura (χωρίς βέβαια να έχω παρέμβει με οποιοδήποτε τρόπο). Νομίζω ότι μιλάμε για την επιτομή της απλότητας.

Δείτε και το iOS like "Πληροφορίες για αυτό το Mac".

image.jpeg.04513728e680ad69a00971b3dc756601.jpeg

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με mac mini Μ1. Είναι η πρώτη μου mac OS συσκευή (ούτε δύο μήνες δεν το έχω) και φυσικά το πρώτο μου OS update.

Δεν έχω τίποτα σημαντικό που να κινδυνεύει να "χαλάσει" με την αναβάθμιση όποτε την έκανα χωρίς πολλές σκέψεις. Ξεκίνησε λίγο μετά τις 8 το βράδυ και μισή ώρα αργότερα είχε bootάρει το Ventura.

Δεν έχω άλλη apple συσκευή οπότε όλες οι υπηρεσίες που σχετίζονται με το οικοσύστημα δεν μου είναι χρήσιμες. email App δεν χρησιμοποιώ, iMessages δεν στέλνω, iPhone δεν έχω για την λειτουργία με την κάμερα κτλ.

Stage manager: γενικά δουλεύω ένα παράθυρο οπότε δεν είναι κάτι που βλέπω να με βοηθάει ιδιαίτερα. Είμαι και με 20άρα οθόνη, που έτσι κι αλλιώς δεν είναι ιδανική για multi tasking. Σίγουρα θα ξανασχοληθώ μαζί του να το δω καλύτερα.

System settings: και μόνο που άλλαξει όνομα μου αρέσει. Μου αρέσει και η δομή, απλά πρέπει να τα μελετήσω γιατί έτσι κι αλλιώς είμαι πολύ μακρια από το να λέγομαι γνώστης του λειτουργικού.

Άλλες παρατηρήσεις: Δυο vm windows 11 arm που έχω έτσι για να παρακαλουθώ τις εξελίξεις σε vmware και UTM συνεχίζουν να λειτουργούν οκ.

Αυτά προς το παρόν.....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κατεβασα απ το App Store και το εβαλα σε USB (με την εντολη) για να το εχω.

Τωρα σκεφτομαι τι πρεπει να κανω, καθαρο install η αναβαθμηση. Δεν με πειραζει το backup. Εχω κατι αρχεια (μουσικης περισσοτερο) αλλα αυτα τα περναω παλι με ενα USB αργοτερα. 

Και εγω mac mini m1 εχω.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μια χαρα μέχρι τώρα.
Είχα φυσικά time machine backup σε εξωτερικό ssd πρίν το update.
Φοβερό το Ventura και ειδικά το stage manager που με βόλεψε άπειρα σε Macbook Air M1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fearless είπε

Το κατεβασα απ το App Store και το εβαλα σε USB (με την εντολη) για να το εχω.

Τωρα σκεφτομαι τι πρεπει να κανω, καθαρο install η αναβαθμηση. Δεν με πειραζει το backup. Εχω κατι αρχεια (μουσικης περισσοτερο) αλλα αυτα τα περναω παλι με ενα USB αργοτερα. 

Και εγω mac mini m1 εχω.

Την ίδια απορία είχα και εγω οτι πήγα απο bigsure σε monterey. Δεν υπάρχει λόγος για καθαρο install (δεν ειναι ίδια η λογική με τα windows) κάνεις απλά update και δεν εχεις κανένα άγχος και βαρεμάρα πως θα σετάρω το μηχάνημα και θέλω μια βδομάδα για να το σετάρω. update και δουλεύεις.

 

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Το πιο γρήγορο, ώριμο, απροβλημάτιστο και στιβαρό λειτουργικό που έχω δει από την apple.

Πραγματικά το πήγανε σε άλλο επίπεδο και στο λειτουργικό σύστημα.

Οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό φαντάζει πλέον τρομακτική καρικατούρα software και η απόσταση με το Mac OS αυξάνει!

Τόσο ενθουσιασμός?!!!

Η μόνη περιέργεια που έχω ειναι το stage manager πόσο θα ειναι απροβλημάτηστο, γιατι στις beta είχε φάει ξύλο διάβαζα και κάτα πόσο ειναι χρήσιμο σε συστήματα πέραν των ipad (που μάλλον εκεί ειναι σωτήριο). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, HolyShock είπε

Την ίδια απορία είχα και εγω οτι πήγα απο bigsure σε monterey. Δεν υπάρχει λόγος για καθαρο install (δεν ειναι ίδια η λογική με τα windows) κάνεις απλά update και δεν εχεις κανένα άγχος και βαρεμάρα πως θα σετάρω το μηχάνημα και θέλω μια βδομάδα για να το σετάρω. update και δουλεύεις.

 

Και εγω το ιδιο. Εκανα update και φαινεται καλο.

Η λειτουργια HDR πλεον δουλευει κανονικα με Ventura. Μου δινει περισσοτερο φως στην οθονη μου. Δεν νομιζω να πεφτω τοσο εξω. Επισης ενα κλικ προς το καλο και η γραμματοσειρα.

Ευχαριστα καλουδια μεχρι στιγμης! 

Monitor: LG 32UN880-B

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα όλα καλά σε 3 συσκευές. Δεν παρατήρησα κάποιο ζήτημα προς το παρόν, αν και δούλεψα μόνο τις 2 κυρίως. 

8 ώρες πριν, fearless είπε

Η λειτουργια HDR πλεον δουλευει κανονικα με Ventura. Μου δινει περισσοτερο φως στην οθονη μου. Δεν νομιζω να πεφτω τοσο εξω. 

Monitor: LG 32UN880-B

Εμένα τα ίδια με πριν επειδή το τσέκαρα κάποια στιγμή. Αλλά μπορεί να φταίει και το monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε Intel μηχάνημα πάει σφαίρα. ….  
Και με το Monterey ήταν μια χαρά αλλά το Ventura δίνει την αίσθηση ελαφρύτερου και γρηγορότερου περιβάλλοντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Εμένα τα ίδια με πριν επειδή το τσέκαρα κάποια στιγμή. Αλλά μπορεί να φταίει και το monitor

Σε mac mini m1; 

Σκεφτομε σε επομενο update, πχ 13.1, 13.2 να κανω καθαρη εγκατασταση. Η απορια μου ειναι αν το διαθεσημο πακετο στο App Store ερχετε αναβαθμησμενο η θα ειναι το αρχικο πακετο που κατεβασα προχθες με την πρωτη κυκλοφορια;

Ρωταω για να ξερω αν θα χρησιμοποιησω το USB που εχω δημιουργησει ηδη, η θα ειναι καλυτερα να φτιαξω καινουργιο, ετσι αν ειναι το ιδιο να προχωρησω απο σημερα σε crean install να τελειωνει αυτη η φαγουρα που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fearless είπε

Σε mac mini m1; 

Σε mac mini m1 και mbp. 

20 λεπτά πριν, fearless είπε

Σκεφτομε σε επομενο update, πχ 13.1, 13.2 να κανω καθαρη εγκατασταση. Η απορια μου ειναι αν το διαθεσημο πακετο στο App Store ερχετε αναβαθμησμενο η θα ειναι το αρχικο πακετο που κατεβασα προχθες με την πρωτη κυκλοφορια;

Ρωταω για να ξερω αν θα χρησιμοποιησω το USB που εχω δημιουργησει ηδη, η θα ειναι καλυτερα να φτιαξω καινουργιο, ετσι αν ειναι το ιδιο να προχωρησω απο σημερα σε crean install να τελειωνει αυτη η φαγουρα που εχω.

Κανονικά έρχεται με το update. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fearless είπε

Σε mac mini m1; 

Σκεφτομε σε επομενο update, πχ 13.1, 13.2 να κανω καθαρη εγκατασταση. 

 

Δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να προχωρήσεις σε καθαρή εγκατάσταση, κατά τη γνώμη μου είναι χάσιμο χρόνου.

Για τεκμηρίωση δες το άρθρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...