Προς το περιεχόμενο

MacOS Ventura


HolyShock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, epinki είπε

Δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να προχωρήσεις σε καθαρή εγκατάσταση, κατά τη γνώμη μου είναι χάσιμο χρόνου.

Για τεκμηρίωση δες το άρθρο

Οκ ακουω την αποψη σου και μιας και δεν εχει προκυψει καποιο θεμα θα μεινω ετσι και βλεπουμε.

Επεξ/σία από fearless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Και σε Intel μηχάνημα πάει σφαίρα. ….  
Και με το Monterey ήταν μια χαρά αλλά το Ventura δίνει την αίσθηση ελαφρύτερου και γρηγορότερου περιβάλλοντος. 

Ετσι ακριβώς.

Πρέπει να έχει καμιά δεκαετία που από την πρώτη version δεν δημιουργούνται προβλήματα.

Εδώ και καμιά 5ετία για παράδειγμα με το έβγαινε καινούριο λειτουργικό της apple είχε αμέσως πρόβλημα με εξωτερικές οθόνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως βγαζω τελειως τον κωδικο δεν θελω οταν το αναβω να ζηταει κωδικο.

Τον εβγαλα αλλα παλι μου βγαζει το παραθυρο που τον πληκτρολογεις απλα δεν πληκτρολογω τιποτα και παταω εντερ.

Δεν θελω να μου βγαζει καθολου αυτο το παραθυρο θελω να ανοιγει το φορητο χωρις κωδικο η ενδειξη κωδικου.

Στο Montorey στο μακ του 19 το ειχα καταφερει εδω στο M1 δεν μπορω δεν βγαζω ακρη.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fearless είπε

Θα το πω, δεν ξερω τι λετε... παντος οι νεες System Settings σπανε νευρα.

Θα το ξεπεράσεις, δώστου χρόνο. Έτσι γίνεται σε κάθε νέα αλλαγή όπου γνώριζες να τα κάνεις μηχανικά όλα. 

8 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πως βγαζω τελειως τον κωδικο δεν θελω οταν το αναβω να ζηταει κωδικο.

Τον εβγαλα αλλα παλι μου βγαζει το παραθυρο που τον πληκτρολογεις απλα δεν πληκτρολογω τιποτα και παταω εντερ.

Δεν θελω να μου βγαζει καθολου αυτο το παραθυρο θελω να ανοιγει το φορητο χωρις κωδικο η ενδειξη κωδικου.

Στο Montorey στο μακ του 19 το ειχα καταφερει εδω στο M1 δεν μπορω δεν βγαζω ακρη.

Η λειτουργία "automatically log in as" δεν παίζει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Θα το ξεπεράσεις, δώστου χρόνο. Έτσι γίνεται σε κάθε νέα αλλαγή όπου γνώριζες να τα κάνεις μηχανικά όλα. 

Η λειτουργία "automatically log in as" δεν παίζει; 

Ναι σωστά το βρήκα μετά απ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις προσωπικά μου άρεσαν, αν και θέλουν λίγο χρόνο να τις συνηθίσεις. Κατά τα άλλα θα μπορούσε να είναι απλά ένα μικρό update, δεν ήταν και κάτι το συνταρακτικό. Και το stage manager παντελώς άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το stage manager, θα το χρεισημοποιουσα αν μπορουσες να κλεισης της ανοιχτες καρτελες με δεξι κλικ, η με ενα συνδυασμο δεξι μαους κλικ και μεσαιο μαους κλικ. κατι οπως το gnome. Θα το ψαξω στο Steer Mouse. 

Σε εμενα δουλευε κανονικα και στο update που εκανα προχθες αλλα και στην καθαρη εγκατασταση που εκανα χθες. (Σορρυ @epinki2 φορες μου εξηγησες τον λογο οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το απλο update αλλα εγω σκεφτηκα οτι επρεπε να την κανω.)

Εκανα την εγκατασταση μονο για τον λογο του υπνου. Δεν θελω να μενει ανοιχτο το mac mini m1 απο το βραδυ (στην ταινια) που με περνει ο υπνος, εως την αλλη μερα, και θελω τουλαχιστον να κοιματε, αλλα αν καταλαβα καλα δεν κοιματε. Και παλι το ιδιο προβλημα με το crean install. 

Καποιος που εχει παρομοιο προβλημα να μου πει... 

Οταν το βαζεις π.χ 10 λεπτα να κοιμηθει, δεν πρεπει κανονικα να εχει κλεισει η μουσικη η το εργο για να πεις οτι κοιμηθηκε; 

Σε μενα μετα στο 10λεπτο κλεινει η οθονη, κλειδωνει η login screen αλλα η μουσικη η η ταινια συνεχιζει να παιζει. Οποτε δεν εχει κοιμηθει.

Το ''Prevent automatic sleeping when the display is off'' το εχω απενεργοποιημενο. Και εδω οι αλλες ρυθμισεις:

1979792726_Screenshot2022-10-28at3_04_52PM.png.1cdf91571f7f53e1f9138ef1a7d87c02.png

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fearless

Δεν πειράζει, άλλωστε χωρίς πειραματισμούς τι θα είχαμε απογίνει ;. 🙂

Το clean install δεν μπορεί από χέρι να βοηθήσει, αφού το “θέμα” σου δεν προκαλείται από αλλοίωση του macOS, αλλά απαιτεί ρύθμιση. Δοκίμασε λοιπόν, νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει.

Στις Ρυθμίσεις πήγαινε ενέργεια και κλείσε το μπουτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενεργοποιημενο το ''Put hard disks to sleep when possible'' αλλα δεν κοιματε οταν αναπαραγει κατι, ειτε με chrome/safari ειτε vlc/apple music. Και απ οτι καταλαβα και να μην αναπαραγει κατι παλι δεν κοιματε, απλα σβηνει η οθονη και κλειδωνει το mac, αλλα σε sleep δεν πεφτει.

Τωρα το αλλαξα σε υπνο μετα απο 1 λεπτο για να κανω δοκιμες αλλα εχω το ιδιο προβλημα.

Εχω συνδεδεμενα στο mini ενα ποντικι απλο, ενα πληκτρολογιο microsoft και στην οθονη μια καμερα  logitech και η οθονη με το mac mini ειναι με καλωδιο usb-c.

104621195_Screenshot2022-10-28at5_33_22PM.png.6e173809818eba5528fd6c0186d5ea55.png

1041615634_Screenshot2022-10-28at5_35_32PM.png.ec723aabff554d8cc79576f911d0245b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooops !

Νόμισα ότι αναφερόσουν στο mini.

Πήγαινε Μπαταρία > Επιλογές και επιλέγεις Ποτέ.

image.png.e88f55470df385720c7e4b6a357f20a6.png

17 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πως βγαζω τελειως τον κωδικο δεν θελω οταν το αναβω να ζηταει κωδικο.

Αν μου επιτρέπεις, δεν νομίζω ότι πρόκειται για ενδεδειγμένη επιλογή, αφού το μηχάνημα απογυμνώνεται από μια καθοριστική γραμμή άμυνας. Προφανώς, αν πέσει σε λάθος χέρια, ο εισβολέας έχει απρόσκοπτη πρόσβαση τουλάχιστον στα αρχεία σου. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, epinki είπε

Ooops !

Νόμισα ότι αναφερόσουν στο mini.

Πήγαινε Μπαταρία > Επιλογές και επιλέγεις Ποτέ.

image.png.e88f55470df385720c7e4b6a357f20a6.png

Αν μου επιτρέπεις, δεν νομίζω ότι πρόκειται για ενδεδειγμένη επιλογή, αφού το μηχάνημα απογυμνώνεται από μια καθοριστική γραμμή άμυνας. Προφανώς, αν πέσει σε λάθος χέρια, ο εισβολέας έχει απρόσκοπτη πρόσβαση τουλάχιστον στα αρχεία σου. 🙂

Το έχω μόνο για ίντερνετ δεν έχω απολύτως τίποτα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...