Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιβεβαίωσε ότι μελλοντικά το iPhone θα διαθέτει υποδοχή USB-C


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Kostas9896 είπε

Δεν το κάνει τώρα γιατί το πιθανότερο είναι ότι περιμένει την apple να κάνει μια κίνηση άσχημη ας πούμε προς τους πωλητές και θέλει να δει τις αντιδράσεις πελατών και τον αριθμό πωλήσεων. Η Samsung να Τρολλαρει όσο θέλει αλλά μέσω ads, sponsorships εν ανάγκη αν μπορεί και ταινία να κάνει αλλά όχι εις βάρος των πελατών της. Δεν απορώ που οι πωλήσεις στα mid και high range Samsung κινητά πέφτουν. 

δεν πέφτουν απο αυτά, πέφτουν γιατί τα κάνει σαλάτα στο software

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
28 λεπτά πριν, dterzakis είπε

Ναι τόσο ανώτερο που θέλει αλλαγή κάθε 5.000 χλμ

i-Device/s Burning Pin #4 on Lightning Bolt Connectors - iOS ...

Που να δεις τι ωραία που θα είναι αν το πάθει αυτό η πλευρά του type c μέσα στη συσκευή και όχι στο καλώδιο... 😛 

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hellghan είπε

δεν πέφτουν απο αυτά, πέφτουν γιατί τα κάνει σαλάτα στο software

Δεν μπορεί κανείς να ανταγωνιστεί τους Κινέζους στη mid κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ANTiL00P είπε

η πατσαρεις με μονωτικη ταινια και σε κοροϊδευν οι φίλοι σου γιατι είσαι ξεκάθαρα φτωχός

Αυτούς τους «φίλους» να τους αλλάξεις εχτές…

 

Τώρα στο θέμα μας…

Η «αγαπημένη» εταιρία ορισμένων, ανακοίνωσε ότι θα συμμορφωθεί με την Ευρωπαϊκή Οδηγία…

Αντί αυτό το πράγμα να το χειροκροτήσουν οι «οπαδοί», μιας και αυτοί θα επωφεληθούν, αντίθετα αυτοί βγάζουν μίσος ενάντια στην Ευρώπη και το βλέπουν σαν μια ταπεινωτική ήττα της δίκης τους εταιρίας… 🤯🤯🤯🤯🤯

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, billdanos είπε

Που να δεις τι ωραία που θα είναι αν το πάθει αυτό η πλευρά του type c μέσα στη συσκευή και όχι στο καλώδιο... 😛 

Ως τεχνικός για να κάνεις ζημιά στο type c της συσκευής μηχανικά πρέπει να το προσπαθήσεις. ΠΟΛΥ

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 λεπτά πριν, hellghan είπε

Ως τεχνικός για να κάνεις ζημιά στο type c της συσκευής μηχανικά πρέπει να το προσπαθήσεις. ΠΟΛΥ

Μα οι ζημίες δεν γίνονται από τους τεχνικούς αλλά είτε από αστοχία υλικού, είτε από απροσεξία από την πλευρά του χρήστη. Και στην περίπτωση του type c, αυτό που προεξέχει στη μέση του βύσματος βρίσκεται στην πλευρά της συσκευής και κάνει την κατάσταση πιο δύσκολη σε περίπτωση βλάβης. 

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην λέμε υπερβολές για την αντοχή των καλωδίων κτλ. Πωλούνται εκατομμύρια συσκευές με type c εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα και κάνουμε σαν να είναι τεχνολογία που δεν είναι δοκιμασμένη και βγήκε εχθές.

Η apple δεν πάει σε type c γιατί θέλει να έχει κ να πουλάει τα δικά της εξαρτήματα. Και καλά κάνει αν έτσι θέλει, αλλά μη εθελοτυφλουμε στο προφανές.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hellghan είπε

Ως τεχνικός για να κάνεις ζημιά στο type c της συσκευής μηχανικά πρέπει να το προσπαθήσεις. ΠΟΛΥ

Η πιο σύνηθες βλάβη στα κινητά και tablet είναι η USB θύρα… σίγουρα με το type-c έχουν μειωθεί οι ζημιές σε σύγκριση με τις micro, αλλά παραμένουν ουσιαστικά στην πρώτη θέση ως βλάβη…

1 λεπτό πριν, plotolp είπε

Παιδιά μην λέμε υπερβολές για την αντοχή των καλωδίων κτλ. Πωλούνται εκατομμύρια συσκευές με type c εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα και κάνουμε σαν να είναι τεχνολογία που δεν είναι δοκιμασμένη και βγήκε εχθές.

Η apple δεν πάει σε type c γιατί θέλει να έχει κ να πουλάει τα δικά της εξαρτήματα. Και καλά κάνει αν έτσι θέλει, αλλά μη εθελοτυφλουμε στο προφανές.

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα έβρισκες καλώδια non apple…

πραγματικά σταματήστε τις υπερβολές, για την Apple το μόνο που είχε, έχει και θα έχει σημασία είναι να έχει ελάχιστες συσκευές που να πηγαίνουν για service και ταυτόχρονα όσες πάνε να πηγαίνουν μόνο σε αυτήν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η πιο σύνηθες βλάβη στα κινητά και tablet είναι η USB θύρα… σίγουρα με το type-c έχουν μειωθεί οι ζημιές σε σύγκριση με τις micro, αλλά παραμένουν ουσιαστικά στην πρώτη θέση ως βλάβη…

Οι περισσότερες είναι με τη σειρά.

ΟΘΟΝΗ

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

ΠΙΣΩ ΟΨΕΙΣ

ΥΓΡΑΣΙΑ

ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ

Οι θύρες δε χαλάνε εύκολα ούτε στο type c ούτε στο iphone

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα οι ζημίες δεν γίνονται από τους τεχνικούς αλλά είτε από αστοχία υλικού, είτε από απροσεξία από την πλευρά του χρήστη. Και στην περίπτωση του type c, αυτό που προεξέχει στη μέση του βύσματος βρίσκεται στην πλευρά της συσκευής και κάνει την κατάσταση πιο δύσκολη σε περίπτωση βλάβης. 

Δεν έχω πετύχει ποτέ αστοχία υλικού στη θύρα, τα περισσότερα type c είναι πλακετάκια μικρά το αλλάζεις όλο και είσαι έτοιμος. Το μόνο "θέμα" στο type c που έχει είναι πως κάνει τον καθαρισμό της λίγο ποιο δύσκολο από των iphone.

Επεξ/σία από hellghan
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hellghan είπε

Οι περισσότερες είναι με τη σειρά.

ΟΘΟΝΗ

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

ΠΙΣΩ ΟΨΕΙΣ

ΥΓΡΑΣΙΑ

ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ

Οι θύρες δε χαλάνε εύκολα ούτε στο type c ούτε στο iphone

Δεν έχω πετύχει ποτέ αστοχία υλικού στη θύρα, τα περισσότερα type c είναι πλακετάκια μικρά το αλλάζεις όλο και είσαι έτοιμος. Το μόνο "θέμα" στο type c που έχει είναι πως κάνει τον καθαρισμό της λίγο ποιο δύσκολο από των iphone.

Πραγματικα θα σοκαριζομουν αν η θυρα ηταν πιο συχνη βλαβη απο την οθονη. Ολα αυτα τα ομορφα τα ακουμε πριν την υλοποιηση, μετα την υλοποιηση του Type-C στα iphone θα ειναι το καλυτερο πραγμα στον κοσμο και φυσικα η καλυτερη υλοποιηση που εγινε ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hellghan είπε

Οι περισσότερες είναι με τη σειρά.

ΟΘΟΝΗ

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

ΠΙΣΩ ΟΨΕΙΣ

ΥΓΡΑΣΙΑ

ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ

Οι θύρες δε χαλάνε εύκολα ούτε στο type c ούτε στο iphone

Δεν έχω πετύχει ποτέ αστοχία υλικού στη θύρα, τα περισσότερα type c είναι πλακετάκια μικρά το αλλάζεις όλο και είσαι έτοιμος. Το μόνο "θέμα" στο type c που έχει είναι πως κάνει τον καθαρισμό της λίγο ποιο δύσκολο από των iphone.

 

8 λεπτά πριν, asmilon είπε

Πραγματικα θα σοκαριζομουν αν η θυρα ηταν πιο συχνη βλαβη απο την οθονη. Ολα αυτα τα ομορφα τα ακουμε πριν την υλοποιηση, μετα την υλοποιηση του Type-C στα iphone θα ειναι το καλυτερο πραγμα στον κοσμο και φυσικα η καλυτερη υλοποιηση που εγινε ποτε.

Δυστηχώς οι παραγγελίες σε εταιρίες εισαγωγείς ανταλλακτικών σας διαψεύδουν…

αν θέλετε το κρατάτε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προβλημα να συμφωνησω με αυτο που λες, αν εχεις καποια αποδειξη πχ ανταλλακτικα θυρων VS ανταλλακτικα οθονων. Απο την προσωπικη μου εικονα, λογω εργασιας, εχοντας διαχειριστει εκατονταδες mobile και tablet, εχω δει πολλες δεκαδες περιπτωσεις σπασμενης οθονης και ουτε μια χαλασμενη θυρα φορτισης. Καλωδια lighting που εχουν γινει κουρελι σε ποσοστο ανω του 30-40%.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dieksodo είπε

βασικα εσυ εχεις μπερδεψει λιγο τη βουρτσα

το οτι εσυ δε θες να εχεις διαφορετικες μπριζες δεν σημαινει πως εγω ειμαι υποχρεωμενος να κανω το ιδιο

 

το ότι υπάρχουν υποστηριχτές του lightening, ενώ η ίδια η apple εχει ενσωματώσει το USB C σε συσκευές όπως τα iPad pro, MacBook etc……. με ξεπερνάει!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Δυστηχώς οι παραγγελίες σε εταιρίες εισαγωγείς ανταλλακτικών σας διαψεύδουν…

αν θέλετε το κρατάτε…

Προφανώς, θα ξέρεις κάτι παραπάνω από εμένα στα 4 χρόνια που κάνω service κινητών ποία είναι ποιο συχνή βλάβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, asmilon είπε

Δεν εχω προβλημα να συμφωνησω με αυτο που λες, αν εχεις καποια αποδειξη πχ ανταλλακτικα θυρων VS ανταλλακτικα οθονων. Απο την προσωπικη μου εικονα, λογω εργασιας, εχοντας διαχειριστει εκατονταδες mobile και tablet, εχω δει πολλες δεκαδες περιπτωσεις σπασμενης οθονης και ουτε μια χαλασμενη θυρα φορτισης. Καλωδια lighting που εχουν γινει κουρελι σε ποσοστο ανω του 30-40%.

Το πάω ανάποδα, λογικό να καταστρέφεται πιο εύκολα το καλώδιο μιας και το ευαίσθητο κομμάτι βρίσκεται εκεί… 

Τώρα ,η δίκη μου εμπειρία αλλά και γνώση από προμηθευτές λέει ότι η πιο σύνηθες βλάβη είναι τα USB… ξανά τονίζω ότι δεν είναι το χάλι των micro/mini USB, αλλά δεν παύει να είναι το κυριότερο πρόβλημα που θα ανάγκαζε κάποιον να πει την συσκευή του για service…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...