Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιβεβαίωσε ότι μελλοντικά το iPhone θα διαθέτει υποδοχή USB-C


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Να σταματήσει να πουλάει στην Ευρώπη? Δε νομίζω πως θα το ήθελε... Αλλά και πάλι που είναι το κακό, να έχουν όλες οι συσκευές ενιαίο βύσμα φόρτισης? Απλά "κουμπώνεις" ότι χρειάζεται ρεύμα σε ότι φορτιστή βρεις. Θυμάμαι παλιά που η Nokia ήταν σχεδόν μονοπώλιο, βόλευε πολύ να βρίσκεις φορτιστή όπου κι αν πήγαινες... Σχεδόν παντού υπήρχε φορτιστής για Nokia.

Δεν είπα ότι είναι κακό εννοείται ότι και εγώ θα ήθελα να έχει ένα βύσμα. Αυτό που θέλω να πω είναι όμως ότι θα ήτανε μάγκας αν έλεγε κοιτάξτε να δείτε εγώ γουστάρω αυτό το βύσμα. Δεν το θέλετε πάρτε μόνο ασύρματη φόρτιση και άντε γεια και στην Αμερική και σε όποια άλλη χώρα γουστάρει και δέχεται να πουλάει με το lightning. Εγώ θα της έβγαζα το καπέλο ρε φίλε έτσι γιατί μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν και καταλαβαίνω τι θες να πεις η υπόνοια από την μια για μονοπώλιο και η μη απαίτηση όλων των ηλεκτρικών συσκευών να έχουν το ίδιο βύσμα φόρτισης με κάνει να πιστεύω ότι όλο αυτό είναι ένα ημίμετρο που δεν λύνει το κύριο πρόβλημα που προσπαθεί να αντιμετωπίσει…

μακάρι η εξέλιξη του προτύπου type-c να είναι τέτοια ώστε όντως να χρειαζόμαστε ένα καλώδιο για κάθε συσκευή μας και όχι δεκαπέντε διαφορετικά καλώδια type-c με 15 διαφορετικά χαρακτηρίστηκα και να καταλήξουμε σε χειρότερη κατάσταση από σήμερα…

Πάντως η εμπειρία που προσωπικά έχω με πάρα πολλές USB-C συσκευές είναι σχεδόν απροβλημάτιστη. Από τότε που πήρα το MBP Late 2016 με τον φορτιστή του έχω φορτίσει tablets (Surface Go, Mi Pad 5), ακουστικά (WH-1000XM3, PS Pulse), κινητά (Pixel 2/5) και ότι άλλο βρεθεί στο διάβα μου! Το μόνο που αρνείται πεισματικά να φορτίσει με τον συγκεκριμένο φορτιστή είναι τα χειριστήρια του PS5. Και φυσικά υπάρχει το τρομερό πλεονέκτημα ότι το ίδιο καλώδιο που συνδέει την πρίζα με το laptop, συνδέει και το laptop με το κινητό για να φορτίζω σαν powerbank.

Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν 1-2 περιπτώσεις που η φόρτιση με USB-C να μη δουλεύει, αλλά είναι αρκετά σπάνιο φαινόμενο.

Ένα μικρό σχετικό off-topic rant: ελπίζω όταν κάνει τη μετάβαση η Apple να αξιωθεί να φτιάξει την ποιότητα των USB-C καλωδίων της, γιατί έχω αλλάξει 3 μέσα σε 5,5 χρόνια! Αντίστοιχα, ψευτοκαλώδια από Primark ή κινητά όπως της Google δεν έχουν βγάλει ποτέ κανένα πρόβλημα, κι ας τρώνε μεγαλύτερη κακομεταχείριση.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μαλωνουμε δεν καταλαβαίνω... ειναι κανείς που δεν θέλει το ίδιο βυσματάκι στο ipad και στο iphone?

Αυτό προς παρόν ήταν εφικτό μόνο για τους κατόχους των "απλών" ipad και των iphones.

Αν είχες Air ή Pro έπρεπε να κουβαλάς δύο καλώδια (καθώς δεν έχουν ασυρματη φόρτιση αυτά).

Με τη νέα γενιά του απλού ipad , το USB-C υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις συσκευές της Apple εκτός του iphone.

ΚΑΝΕΙΣ δεν υποχρέωσε την Apple να βάλει USB-C στα νέα "πιο επαγγελματικά" Ipad (και φυσικά ούτε λόγος για την ύπαρξη αυτής της θύρας στα Mac - φορητά και μη). Η Apple το έκανε καθώς είναι όντως καλύτερο του lightning στις περισσότερες χρήσεις και επιδέχεται περαιτέρω βελτίωσης!

Το USB-C έπρεπε να είναι η επιλογή της Apple αν θέλει να λέγεται εταιρεία που σέβεται τον πελάτη της. 

Εμείς που γουστάρουμε τα προϊόντα της, μας αρέσει όταν "τελειοποιεί" τις υλοποιήσεις, αν και δεν είναι η 1η που τις εισάγει πάντα. ΕΤΣΙ πρέπει να σκεφτόμαστε και για αυτό. Μέχρι η ασύρματη φόρτιση να τελειοποιηθεί (να φτάσει στα επίπεδα καθημέρινότητας της ενσύρματης - πχ 50% σε 20-30 λεπτα), ΚΑΛΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ την αλλαγή σε USB-C. Οπως θα καλοδεχθούμε και τον πλήρη απογαλακτισμό από τα καλώδια ΟΤΑΝ αυτός θα είναι εφικτός για καθημερινή χρήση χωρίς προβλήματα κόστους, εργονομίας, αποδοτικότητας κλπ...

Η τεχνολογία υπηρετεί τον άνθρωπο...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Δεν είπα ότι είναι κακό εννοείται ότι και εγώ θα ήθελα να έχει ένα βύσμα. Αυτό που θέλω να πω είναι όμως ότι θα ήτανε μάγκας αν έλεγε κοιτάξτε να δείτε εγώ γουστάρω αυτό το βύσμα. Δεν το θέλετε πάρτε μόνο ασύρματη φόρτιση και άντε γεια και στην Αμερική και σε όποια άλλη χώρα γουστάρει και δέχεται να πουλάει με το lightning. Εγώ θα της έβγαζα το καπέλο ρε φίλε έτσι γιατί μπορεί

Για ποιο καπέλο μιλάς? Θα αγνοήσει η Apple μία αγορά 450 εκ. κατοίκων με ΑΕΠ 15 τρις ευρώ κοινώς από τους πιο πλούσιους κατοίκους στο κόσμο? Τι λέτε μωρέ....

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Για ποιο καπέλο μιλάς? Θα αγνοήσει η Apple μία αγορά 450 εκ. κατοίκων με ΑΕΠ 15 τρις ευρώ κοινώς από τους πιο πλούσιους κατοίκους στο κόσμο? Τι λέτε μωρέ....

Από τους ποιο πλούσιους ; Χαχαχαχα έγινε ότι πεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Από τους ποιο πλούσιους ; Χαχαχαχα έγινε ότι πεις . 

Εχεις κάτι να πεις εκτός από το να χαχανίζεις?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, plotolp είπε

Παιδιά μην λέμε υπερβολές για την αντοχή των καλωδίων κτλ. Πωλούνται εκατομμύρια συσκευές με type c εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα και κάνουμε σαν να είναι τεχνολογία που δεν είναι δοκιμασμένη και βγήκε εχθές.

Η apple δεν πάει σε type c γιατί θέλει να έχει κ να πουλάει τα δικά της εξαρτήματα. Και καλά κάνει αν έτσι θέλει, αλλά μη εθελοτυφλουμε στο προφανές.

Αυτό ακριβώς. ☝️

Από το Nexus 5X και μετά χρησιμοποιώ καθημερινά type C. Άλλο το type C καλώδιο που έχει ένα συμβατό μόνιτορ στο κουτί του ή σε docking station και άλλο το type C που παίρνετε από το βενζινάδικο. Σε κανένα όμως ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το ακροφύσιο, παρά μόνο με το καλώδιο.

Μακάρι να επιβληθεί και σε άλλες συσκευές το συγκεκριμένο πρότυπο από την ΕΕ, να γλιτώσουμε έξοδα και "μονολιθικούς" φορτιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AtiX είπε

Άρα θα έχουμε όχι μόνο κοινή θύρα αλλά και τεχνικά χαρακτηρίστηκα της θα είναι για όλους τα ίδια? πχ δεν θα χρειαστώ ένα άλλο διαφορετικό καλώδιο για να έχω ταχύτερη φόρτιση?

ΑΚΡΙΒΩΣ, όχι δε θα χρειάζεσαι

Επεξ/σία από hellghan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AtiX είπε

Η πιο σύνηθες βλάβη στα κινητά και tablet είναι η USB θύρα… σίγουρα με το type-c έχουν μειωθεί οι ζημιές σε σύγκριση με τις micro, αλλά παραμένουν ουσιαστικά στην πρώτη θέση ως βλάβη…

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα έβρισκες καλώδια non apple…

πραγματικά σταματήστε τις υπερβολές, για την Apple το μόνο που είχε, έχει και θα έχει σημασία είναι να έχει ελάχιστες συσκευές που να πηγαίνουν για service και ταυτόχρονα όσες πάνε να πηγαίνουν μόνο σε αυτήν…

Τα type c χαλάνε σε 2 ζωές του κινητού. Κοινώς θα έχεις πετάξει το κινητό στα σκουπίδια πολύ πριν χαλάσει η θύρα.

Για το δεύτερο τί να πω; Να πω ότι δεν το ξέρεις; Να πω ότι κάνεις ότι δεν το ξέρεις;...

Ας υποθέσω ότι δεν το ξέρεις: η Apple πουλάει τα δικαιώματα της χρήσης του lightning σε οποιον κατασκευαστή της το ζητήσει. Βγάζει χρήματα από όποιον το χρησιμοποιήσει. Προφανώς και δεν την ενδιαφέρει να πάει σε type C, γιατί θα χάσει πολλά χρήματα από όλα τα αξεσουάρ που χρησιμοποιούν τη θύρα της.

Θα δεχτώ ότι το micro usb ήταν κατώτερη υποδοχή από το lightning. Το Type c δεν είναι. Μην τρελαθούμε. Δεν είναι καν θέμα προς συζήτηση. Η αντοχή του έχει αποδειχτεί στο χρόνο επιτρέπει ταχύτερες μεταφορές δεδομένων. Δεν είναι τυχαίο που σε ipad pro έχει type c.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τα type c χαλάνε σε 2 ζωές του κινητού. Κοινώς θα έχεις πετάξει το κινητό στα σκουπίδια πολύ πριν χαλάσει η θύρα.

Για το δεύτερο τί να πω; Να πω ότι δεν το ξέρεις; Να πω ότι κάνεις ότι δεν το ξέρεις;...

Ας υποθέσω ότι δεν το ξέρεις: η Apple πουλάει τα δικαιώματα της χρήσης του lightning σε οποιον κατασκευαστή της το ζητήσει. Βγάζει χρήματα από όποιον το χρησιμοποιήσει. Προφανώς και δεν την ενδιαφέρει να πάει σε type C, γιατί θα χάσει πολλά χρήματα από όλα τα αξεσουάρ που χρησιμοποιούν τη θύρα της.

Θα δεχτώ ότι το micro usb ήταν κατώτερη υποδοχή από το lightning. Το Type c δεν είναι. Μην τρελαθούμε. Δεν είναι καν θέμα προς συζήτηση. Η αντοχή του έχει αποδειχτεί στο χρόνο επιτρέπει ταχύτερες μεταφορές δεδομένων. Δεν είναι τυχαίο που σε ipad pro έχει type c.

Για το πρώτο έχω απαντήσει ήδη και πραγματικά μια επίσκεψη σας σε ένα κοντινό μαγαζί που κάνει service θα σας λύσει κάθε απορία, όσο για το δεύτερο, σίγουρα οι Κινέζοι πληρώνουν δικαιώματα στην Apple για να κάνουν καλώδια lightning… τώρα που το λες μην δούμε και ζημιές να παρουσιάζει μετά από αυτή την αλλαγή… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Για το πρώτο έχω απαντήσει ήδη και πραγματικά μια επίσκεψη σας σε ένα κοντινό μαγαζί που κάνει service θα σας λύσει κάθε απορία, όσο για το δεύτερο, σίγουρα οι Κινέζοι πληρώνουν δικαιώματα στην Apple για να κάνουν καλώδια lightning… τώρα που το λες μην δούμε και ζημιές να παρουσιάζει μετά από αυτή την αλλαγή… 

Αφου λοιπον το βυσμα στα iPhone κατα τα λεγομενα σου ειναι τοσο προβληματικο που ξεπερνα σε συχνοτητα (!) τα σπασιματα οθονης, που ειναι το προβλημα στο να παει σε νεο και πιθανως καλυτερο?

Επειδη παντως καλο ειναι να στηριζουμε με δεδομενα τα λεγομενα μας, μια βολτα σε διαφορα site εταιριων που ασχολουνται με το αθλημα των επισκευων βαζουν ΟΛΑ πρωτα την αλλαγη της οθονης και μπορει να μην εχουν καν στην λιστα τους την αλλαγη βυσματος, πχ

image.png.63e3b37da7320e0afbdd2db450ee4746.png

image.png.aadd455ccc50f00cfa1607da2a6e4729.png

 

image.png.abec6963dab28d9c8110116c7439cb6c.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, asmilon είπε

Αφου λοιπον το βυσμα στα iPhone κατα τα λεγομενα σου ειναι τοσο προβληματικο που ξεπερνα σε συχνοτητα (!) τα σπασιματα οθονης, που ειναι το προβλημα στο να παει σε νεο και πιθανως καλυτερο?

Επειδη παντως καλο ειναι να στηριζουμε με δεδομενα τα λεγομενα μας, μια βολτα σε διαφορα site εταιριων που ασχολουνται με το αθλημα των επισκευων βαζουν ΟΛΑ πρωτα την αλλαγη της οθονης και μπορει να μην εχουν καν στην λιστα τους την αλλαγη βυσματος, πχ

image.png.63e3b37da7320e0afbdd2db450ee4746.png

image.png.aadd455ccc50f00cfa1607da2a6e4729.png

 

image.png.abec6963dab28d9c8110116c7439cb6c.png

Κατσε για να καταλάβω υποστηρίζω ότι στα κινητά με usb η πιο συχνή βλάβη που παρουσιάζουν είναι σε αυτό το part και μου βάζεις screenshot από κινητά με lightning?

Πραγματικά κατάλαβες ότι ότι μόλις απέδειξες ότι είχα δίκιο σε αυτό που είχα πει νωρίτερα και γιατί θέλει να έχει θύρες lightning:

14 ώρες πριν, AtiX είπε

πραγματικά σταματήστε τις υπερβολές, για την Apple το μόνο που είχε, έχει και θα έχει σημασία είναι να έχει ελάχιστες συσκευές που να πηγαίνουν για service και ταυτόχρονα όσες πάνε να πηγαίνουν μόνο σε αυτήν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Dinos1973 said:

 

το ότι υπάρχουν υποστηριχτές του lightening, ενώ η ίδια η apple εχει ενσωματώσει το USB C σε συσκευές όπως τα iPad pro, MacBook etc……. με ξεπερνάει!

Δεν υποστηριζω λιγκτνινγκ

υποστηριζω το δικαιωμα να αποφασιζω εγω τι θα παρω και οχι να μου λες εσυ. Κατανοητον;

8 hours ago, teovag said:

Γιατι μαλωνουμε δεν καταλαβαίνω... ειναι κανείς που δεν θέλει το ίδιο βυσματάκι στο ipad και στο iphone?

Αυτό προς παρόν ήταν εφικτό μόνο για τους κατόχους των "απλών" ipad και των iphones.

Αν είχες Air ή Pro έπρεπε να κουβαλάς δύο καλώδια (καθώς δεν έχουν ασυρματη φόρτιση αυτά).

Με τη νέα γενιά του απλού ipad , το USB-C υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις συσκευές της Apple εκτός του iphone.

ΚΑΝΕΙΣ δεν υποχρέωσε την Apple να βάλει USB-C στα νέα "πιο επαγγελματικά" Ipad (και φυσικά ούτε λόγος για την ύπαρξη αυτής της θύρας στα Mac - φορητά και μη). Η Apple το έκανε καθώς είναι όντως καλύτερο του lightning στις περισσότερες χρήσεις και επιδέχεται περαιτέρω βελτίωσης!

Το USB-C έπρεπε να είναι η επιλογή της Apple αν θέλει να λέγεται εταιρεία που σέβεται τον πελάτη της. 

Εμείς που γουστάρουμε τα προϊόντα της, μας αρέσει όταν "τελειοποιεί" τις υλοποιήσεις, αν και δεν είναι η 1η που τις εισάγει πάντα. ΕΤΣΙ πρέπει να σκεφτόμαστε και για αυτό. Μέχρι η ασύρματη φόρτιση να τελειοποιηθεί (να φτάσει στα επίπεδα καθημέρινότητας της ενσύρματης - πχ 50% σε 20-30 λεπτα), ΚΑΛΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ την αλλαγή σε USB-C. Οπως θα καλοδεχθούμε και τον πλήρη απογαλακτισμό από τα καλώδια ΟΤΑΝ αυτός θα είναι εφικτός για καθημερινή χρήση χωρίς προβλήματα κόστους, εργονομίας, αποδοτικότητας κλπ...

Η τεχνολογία υπηρετεί τον άνθρωπο...

 

Μαλωνουμε γιατι εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο που μας στερουν επιλογες και αποφασιζουν αλλοι για τις ζωες μας. Δεν αργει η ωρα που θα γινουμε σαν την κινα κλειστο συστημα

8 hours ago, dtk-386 said:

Για ποιο καπέλο μιλάς? Θα αγνοήσει η Apple μία αγορά 450 εκ. κατοίκων με ΑΕΠ 15 τρις ευρώ κοινώς από τους πιο πλούσιους κατοίκους στο κόσμο? Τι λέτε μωρέ....

Δεν χρειαζεται να αγνοησει. Απλως μια ωραια μερα θα πει να πα να γαμηθητε και θα τα πουλαει στη μαθρη αγορα. Να διυμε τοτε που θα πληρωνεις 2000 για ενα κινητο και 50 για ενα καλωδιο. Θα γινουμε σαν την κινα ενω εντωμεταξυ η κινα θα γινει σαν την ΕΕ. 

 

Και γαμω;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Δεν υποστηριζω λιγκτνινγκ

υποστηριζω το δικαιωμα να αποφασιζω εγω τι θα παρω και οχι να μου λες εσυ. Κατανοητον;

Του χρόνου να πάρεις ανταπτορακι από usbc σε lightening έτσι για να τους την σπάσεις……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...