Προς το περιεχόμενο

Τα παιδιά που παίζουν βιντεοπαιχνίδια βαθμολογούνται υψηλότερα σε κάποια τεστ γνωστικών δεξιοτήτων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γεγονός ότι εξαρτάται και τι παιχνίδια παίζουν τα παιδιά. Κυρίως τα μικρότερης ηλικίας που εξασκούνται σε εκπαιδευτικού τύπου παιχνίδια. Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια σημασία έχει ότι οι δεξιότητες είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τις νοητικές λειτουργίες του εγκεφάλου καθώς λειτουργεί πιο γρήγορα και η αδρεναλίνη κορυφώνεται άρα σκεφτείτε πιο δημιουργικά. Σημασία έχει το παιχνίδι έχουν θεραπευτική ισχύ ιδίως όταν θέλουν να ξεσπάσουν καμιά φορά κάπου από την καθημερινότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενδιαφέρον μελέτη και σίγουρα θα έχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον αν γίνει πιο αναλυτική ειδικά στο θέμα της κατηγορίας των παιχνιδιών - ανάπτυξη ικανοτήτων.

Παιχνίδια είναι πχ το Carmageddon ,Mortal combat και παιχνίδια είναι το Super Mario, Tetris. Σίγουρα όμως παίζουν εντελώς διαφορετικό ρόλο στην ανάπτυξη των συναισθημάτων, νοητική ανάπτυξη, υποσυνείδητο, ανάπτυξη της λογικής.

Ενα παράδειγμα που με βασανίζει καιρό είναι όταν είμαι στο ταμείο του σουπερ μάρκετ και βγάζω τα πράγματα απο το καλάθι για να τα ακουμπίσω στο ταμείο έχω πάντα κόλλημα να τα τακτοποιήσω ώστε να μην μένει "κενο". Τελικά αυτο οφείλεται στο γεγονός οτι έπαιζα ατέλειωτες ώρες Tetris όταν ήμουν πιστιρικας η είναι ένα απλό τυχαίο γεγονός?

Ενα άλλο παράδειγμα είναι στην δουλειά μου όταν έχω να κάνω με κάποιο μηχάνημα που εχει "κουμπιά" και συγκεκριμένα μοτίβα χειρισμού κατα πόσο εχει επηρεάσει την κινητικότητα και την αποστολή εντολών απο τον εγκέφαλο στα χέρια/δάχτυλα.

Πιστεύω πως είναι ενα θέμα που βασανίζει αρκετούς απο εμάς σήμερα εαν τελικά οι ατέλειωτες εργατοώρες gaming πιάσαν τόπο στο χτίσιμο του χαρακτήρα μας - ικανοτήτων μας. Κ ενα άλλο θέμα μου είναι εαν αξίζει να μεταδώσω αυτό το πάθος του gaming και στα παιδιά μου (φυσικά πάντα με μέτρο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τα παιδιά που παίζουν βιντεοπαιχνίδια βαθμολογούνται υψηλότερα σε κάποια τεστ γνωστικών δεξιοτήτων"

... και χαμηλότερα σε κάποια κοινωνικών δεξιοτήτων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Video gaming may be associated with better cognitive performance in children. Η σωστή μετάφραση του τίτλου.

Τα βιντεοπαιχνίδια μπορεί ή ίσως να σχετίζονται με καλύτερες γνωστικές επιδόσεις στα παιδιά. ;)

“While we cannot say whether playing video games regularly caused superior neurocognitive performance, it is an encouraging finding, and one that we must continue to investigate in these children as they transition into adolescence and young adulthood,”

«Αν και δεν μπορούμε να πούμε αν η τακτική χρήση βιντεοπαιχνιδιών προκαλούσαν ανώτερες νευρογνωστικές επιδόσεις, είναι ένα ενθαρρυντικό εύρημα και πρέπει να συνεχίσουμε να ερευνούμε σε αυτά τα παιδιά καθώς μεταβαίνουν προς στην εφηβεία και τη νεαρή ενήλικη ζωή τους.».:devil:

δηλαδή και δεν είναι σίγουροι και θα τα παρακολουθούν ως προς τη μετάβαση τους προς την εφηβεία και ενήλικη ζωή τους. Ζήσε Μάϊ να φας τριφύλλι.

Σύμφωνα με την μελέτη του Αμερικάνικου Ινστιτούτου Εθνικής υγείας. 😂🤣 Αμερικανάκια με όλη τη σημασία της λέξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 2 χρόνια βγαίνει ένα τέτοιο άρθρο από το πουθενά. 

Ας πούμε και λίγο για τα παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό,  τήν μουσική.  Κάτι πιο δημιουργικό για το σώμα, τον νου , την κοινωνία ρε αδερφέ. 

Πήξαμε στην παπατζα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Κάθε 2 χρόνια βγαίνει ένα τέτοιο άρθρο από το πουθενά. 

Ας πούμε και λίγο για τα παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό,  τήν μουσική.  Κάτι πιο δημιουργικό για το σώμα, τον νου , την κοινωνία ρε αδερφέ. 

Πήξαμε στην παπατζα. 

Ένα άρθρο αμφιβόλου ποιότητας που αγγίζει τη ψευδή είδηση θα έλεγα. :devil: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikosaek2121 είπε

Κανείς δεν αναφέρει και τα Αγγλικά, σε χώρες σαφώς που δεν είναι μητρική γλώσσα, και το ποσό τα βιντεοπαιχνίδια βοηθάνε. Εγώ προσωπικά με ελάχιστο διάβασμα δεν δυσκολεύτηκα ούτε στο ελάχιστο τόσο σε lower ( καλά εκεί θυμάμαι είχα πάει τελείως αδιάβαστος ) και στο Proficiency.

Φίλε είμαι 40 τόσο χρόνον. Σαν παιδάκι είχα "έμφυτη αλλεργία" στα αγγλικά. Οι γονείς μου με σταμάτησαν μετά από τρείς μήνες όλους όλους από την πολύ γκρίνια. Ξέρω πολύ καλά αγγλικά πλέων και δεν φταίει ούτε η δουλειά μου ούτε η κοινωνική ζωή μου. Είναι ένα από τα πολλά που καλιεργησα επειδή ήμουν, είμαι και θα είμαι GAMER 🎮🕹️🎮🕹️   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, petran79 είπε

Να αναφερει ομως και τι ειδους βιντεοπαιχνιδια και αν ειναι εκπαιδευτικου τυπου σε σχολεια

Σίγουρα τα "εκπαιδευτικού τύπου" είναι σχεδόν άχρηστα και το λέω αυτό όντας γνώστης του Μαγγελάνου του Κορτές του Κολόμβου κτλ και όλης της οδύσσειας τους εξαιτίας διαδραστικών (multimedia νομίζω τα λέγανε τότε στις αρχές του 90 ) εκπαιδευτικών παιχνιδιών σε ηλικία 6-7 χρονών. 

Τα παιχνίδια που όξυναν το μυαλό μου ήταν παιχνίδια σαν το Age of Empires/Age of Mythology  που εκτός (απο ιστορία/μυθολογία) μάθαινα οικονομία και γενικά έκανα πολύπλοκες συνδυαστικές σκέψεις με μεταβλητές πχ πόσα δευτερόλεπτα θέλω για να χτίσω αποθήκη αν έχω 3 εργάτες στο ξύλο και 2 στο φαΐ (πόσο κρέας θέλω για να βγάλω 5 εργάτες τόσο γρήγορα γιατί αν θέλω πολύ χρόνο τότε πρέπει να βάλω ίσως 2 εργάτες στο ξύλο και 3 στο φαΐ γιατί ο χρόνος που θέλω για  να μαζέψω  το κρέας για 5 εργάτες αν ειναι 2 μόνο στο φαΐ μπορεί να ειναι μεγαλύτερος απο το χρόνο που θέλω για να μαζέψω ξύλο που χρειάζομαι για να χτίσω αποθήκη αν βάλω 2 εργάτες στο ξύλο και 3 στο φαΐ γιατί έτσι θα έχω πιο γρήγορα κρέας για να βγάλω πιο γρήγορα εργάτες.  

Η υπολογίζοντας τα + και τα - των στατς των δικών μου μονάδων έναντι του αντιπάλου κτλ. 

Έχω πάρει proficiency 3η γυμνασίου αλλά έμαθα αγγλικά απο τον official server του Lineage 2 στον Devianne  (και εκει πήρα τα πρώτα μαθήματα για το εμπόριο και το Marketing αλλά και αποτέλεσε έναυσμα για να μάθω στον εαυτό μου HTML κτλ για να κάνω μια σελίδα σχετική με την ομάδα μου τέλος χωρίς να το καταλαβαίνω γνώρισα και προχωρημένες -για την ηλικία μου τότε- μαθηματικές έννοιες όπως ο ρυθμός μεταβολής και υπολογισμός πινάκων), και αυτό γιατί δεν πήγαινα με το ζόρι σε μια προδιαγεγραμμένη ώρα να ακούσω έναν μπάρμπα να μου κλίνει ρήματα κτλ αλλά ήθελα να επικοινωνήσω με τους Αμερικάνους Άγγλους Γάλλους Πορτογάλους του server και η πιο κοινή γλώσσα ήταν τα αγγλικά. 

Επίσης έμαθα και τυφλό σύστημα εξαιτίας του απο πάνω. Γράφω άνετα 80 wpm και αυτό επειδή έπαιζα lineage 2.


Εν κατακλείδι τα εκπαιδευτικά "παιχνίδια" ειναι βαρετά και στην καλύτερη να σου μεταφέρουν πληροφορίες, αυτό που ακονίζει το μυαλό και γενικά σε κάνει καλύτερο σε πολλά πρακτικά ζητήματα ειναι το "κανονικό" videogame αρκεί βέβαια να σου αρέσει και να μην το παίζεις με το ζόρι. 



Βέβαια εδώ να πω και το στραβό της υπόθεσης τα παιχνίδια γίνονται όλο και πιο χαζά/απλοϊκά και σε παίρνουν απο το χεράκι κτλ οπότε χάνει πολλά ένα παιδί του σήμερα σε σύγκριση με τα παιδιά της ηλικίας μου που παίζανε παιχνίδια της εποχής μου. 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και σήμερα παιχνίδια που ακονίζουν το μυαλό αλλά παρατηρώ έντα trend στο pew pew toilet gaming και νομίζω το κύριο αίτιο για αυτό (πέρα ότι τόσο το σινεμά-άσχετο αλλά να το πω και αυτό- όσο και η gaming σκηνή έχει γεμίσει με beancounters ) ειναι ότι κυριαρχούν οι κονσόλες στην αγορά που απευθύνονται στην μάζα και στον κοινό παρανομαστή (αλλά έχουν και τεχνικούς περιορισμούς)  και έτσι οι περισσότεροι devs, βασικά σχεδόν όλοι, δίνουν βάση εκει και απλά κάνουν port μετά το console game στο PC.

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, panoskatos said:

Ας πούμε και λίγο για τα παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό,  τήν μουσική.  Κάτι πιο δημιουργικό για το σώμα, τον νου , την κοινωνία ρε αδερφέ. 

 

Σε τεχνολογικό φόρουμ όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panoskatos είπε

Κάθε 2 χρόνια βγαίνει ένα τέτοιο άρθρο από το πουθενά. 

Ας πούμε και λίγο για τα παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό,  τήν μουσική.  Κάτι πιο δημιουργικό για το σώμα, τον νου , την κοινωνία ρε αδερφέ. 

Πήξαμε στην παπατζα. 

Το ότι κάποιος ασχολείται με video games απο μικρή ηλικία δεν τον κάνει αυτόματα αντικοινωνικό ή ότι δέν έχει έφεση σε κάποια τέχνη, άθλημα. Απλά το άρθρο δίνει αντίποινα στη κλασσική καραμέλα τύπου "τα παιχνίδια καίνε τον εγκέφαλο, δέν δίνουν ερεθίσματα κτλ ενώ ΔΕΝ ισχύει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Geo-nar είπε

Τα παιδια που παίζουν πολύ μπορεί να έχουν κάποιες γνωστικές δεξιότητες αλλά σίγουρα δεν έχουν ζωή.

And the Oscar goes to… Geo-nar!!! 🥇🏆

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...