Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ από σήμερα το Gov.gr Wallet σε τράπεζες και παρόχους τηλεφωνίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο ως πρωτο βημα αλλα με μικρη χρησιμοτητα/μη πληρη χρησιμοτητα προς το παρον.

Το app/διπλωμα/ταυτοτητα που εμφανιζει στην οθονη ειναι μονο για επιτοπια χρηση/επιτοπια ταυτοποιηση.

Για σκοπους KYC (Know Your Customer)/AML των τραπεζων δεν εχει χρησιμοτητα και εφαρμογη και δεν μπορει να γινει αποδεκτο γιατι για σκοπους KYC απαιτειται υποχρεωτικα απο το νομοκανονιστικο πλαισιο AML να υπαρχει audit trail/αντιγραφο του στοιχειου με το οποιο ταυτοποιηθηκε λ.χ. το Ονοματεπωνυμο σου. Το οτι το ειδε εκεινη τη στιγμη ειναι καλο για να ξερει ποιον εχει μπροστα του αλλα για σκοπους KYC/AML ειναι "άχρηστο".

Αχρηστο οσο το app δεν δινει τη δυνατοτητα αποθηκευσης/διαμοιρασμου (σε συνεχεια συναινεσης του φυσικου προσωπου) του σχετικου αντιγραφου του δημοσιου εγγραφου. Εναλλακτικα θα πρεπει το app να ανακατευθυνει στο eKYC gov.gr ωστε παλι μεσω συναινεσης του φυσικου προσωπου να μπορει λχ η Τραπεζα να αντλησει το dato από την Ψηφιακη Πυλη του Δημοσιου ως audit trail/αποδεικτικο. Κατι το οποιο δεν προβλεπει και δεν καλυπτει αυτη τη στιγμη το wallet.gov.gr.

Αλλα φυσικα οι εξυπνοι του Υπουργειου εβγαλαν απλα μια ΚΥΑ που υποχρεωσαν "υποχρεα προσωπα" του νομου AML, χωρις να εχουν αλλαξει το νομοκανονιστικο πλαισιο AML ωστε να ειναι αποδεκτο ως στοιχειο επαληθευσης KYC, χωρις να εχουν διαβουλευθει με τα υποχρεα προσωπα και την Τραπεζα της Ελλαδος. Ελλας το μπανανομεγαλειο σου.....

O πελατης ομως της τραπεζας που δεν γνωριζει τα ανωτερω θα παει στο καταστημα και θα "απαιτει" με το δικιο του οτι φαινεται στην οθονη του κινητου να γινει αποδεκτό για πάση χρήση τραπεζικη γιατι έτσι ειπε ο Πιερακακης που δεν εχει καμια σχεση με τραπεζες ουτε με ΤτΕ. Οταν δεν μιλανε μεταξυ τους και ο καθενας πεταει πυροτεχνηματα για προσωπικο/βουλευτικο/πολιτικο οφελος τι περιμενεις?

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Aνανεώνω την ασφάλεια απο το  site της HD ,συνήθως είμαι Αγγλία οπότε το εκτυπώνω όταν πάω Ελλάδα,μερικούς μήνες μετά.Πάντα όταν κάνω ανανέωση κοιτάζω μέσω του https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx αν περάστηκε η ανανέωση.

Πριν μερικούς μήνες σταμάτησαν την σύζυγο για έλεγχο ,την ασφάλεια δεν την είχε εκτυπωμένη,το έλεγξαν και τέλος.

Τί έχετε πάθει σήμερα βρε παιδιά; Ειλικρινά ρωτάω...:D

Έγραψα κάπου ότι αν δεν έχεις τα χαρτιά σου θα σε γράψουν; Η απάντηση που δίνεις σε κάτι τέτοιο απαντάει.

Προφανώς και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Απλά κουβαλάς καλού/κακού και το φυσικό παραστατικό για να είσαι 100% βέβαιος ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς τα χαρτιά μένουν στο όχημα. Ποιο το πρόβλημα;

Σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος του κομπιούτερ του περιπολικού που κάνει τον έλεγχο θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο από το να εκτυπώσεις απλά ένα φύλλο χαρτί και να το βάλεις στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου, μαζί με τα άλλα χαρτιά, που κουβαλάς έτσι κι αλλιώς. Ούτε χώρο πιάνει, ούτε βάρος και είναι μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας ότι σε περίπτωση ελέγχου δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αυτό γράφω.

6 λεπτά πριν, Sebu είπε

Καλο ως πρωτο βημα αλλα με μικρη χρησιμοτητα/μη πληρη χρησιμοτητα προς το παρον.

Το app/διπλωμα/ταυτοτητα που εμφανιζει στην οθονη ειναι μονο για επιτοπια χρηση/επιτοπια ταυτοποιηση.

Για σκοπους KYC (Know Your Customer)/AML των τραπεζων δεν εχει χρησιμοτητα και εφαρμογη και δεν μπορει να γινει αποδεκτο γιατι για σκοπους KYC απαιτειται υποχρεωτικα απο το νομοκανονιστικο πλαισιο AML να υπαρχει audit trail/αντιγραφο του στοιχειου με το οποιο ταυτοποιηθηκε λ.χ. το Ονοματεπωνυμο σου. Το οτι το ειδε εκεινη τη στιγμη ειναι καλο για να ξερει ποιον εχει μπροστα του αλλα για σκοπους KYC/AML ειναι "άχρηστο".

Αχρηστο οσο το app δεν δινει τη δυνατοτητα αποθηκευσης/διαμοιρασμου (σε συνεχεια συναινεσης του φυσικου προσωπου) του σχετικου αντιγραφου του δημοσιου εγγραφου. Εναλλακτικα θα πρεπει το app να ανακατευθυνει στο eKYC gov.gr ωστε παλι μεσω συναινεσης του φυσικου προσωπου να μπορει λχ η Τραπεζα να αντλησει το dato από την Ψηφιακη Πυλη του Δημοσιου ως audit trail/αποδεικτικο. Κατι το οποιο δεν προβλεπει και δεν καλυπτει αυτη τη στιγμη το wallet.gov.gr.

Αλλα φυσικα οι εξυπνοι του Υπουργειου εβγαλαν απλα μια ΚΥΑ που υποχρεωσαν "υποχρεα προσωπα" του νομου AML, χωρις να εχουν αλλαξει το νομοκανονιστικο πλαισιο AML ωστε να ειναι αποδεκτο ως στοιχειο επαληθευσης KYC, χωρις να εχουν διαβουλευθει με τα υποχρεα προσωπα και την Τραπεζα της Ελλαδος. Ελλας το μπανανομεγαλειο σου.....

O πελατης ομως της τραπεζας που δεν γνωριζει τα ανωτερω θα παει στο καταστημα και θα "απαιτει" με το δικιο του οτι φαινεται στην οθονη του κινητου να γινει αποδεκτό για πάση χρήση τραπεζικη γιατι έτσι ειπε ο Πιερακακης που δεν εχει καμια σχεση με τραπεζες ουτε με ΤτΕ. Οταν δεν μιλανε μεταξυ τους και ο καθενας πεταει πυροτεχνηματα για προσωπικο/βουλευτικο/πολιτικο οφελος τι περιμενεις?

Αυτά δεν τα γράφουμε εδώ. Μέτρα dislike και αρνητικές αντιδράσεις τώρα...

Να μη σου πω και για μηνύματα του τύπου "είσαι τεχνοφοβικός, γκρινιάρης¨" κτλ:D

Από εμένα like γιατί δεν ήξερα το νομοθετικό υπόβαθρο της κίνησης αυτής. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Στο παράδειγμα που μου έφερες. Εγώ θα έχω την τατυτότητα στην τσέπη θα μου πάρουν πορτοφόλι και κινητό, θα μου μείνουν τα χαρτιά. Ο φίλος μου θα χάει κινητό, πορτοφόλι ΚΑΙ τον οποιοδήποτε τρόπο ταυτοποίησης. Αν επεκτείνω και λίγο το παράδειγμά σου: έστω ότι γυρνάμε στο σπίτι με το αυτοκίνητό του ο καθένας και μας σταματάει η αστυνομία για έλεγχο. Ποιον θα γράψουν για απώλεια διπλώματος; Πιστεύεις ότι θα "φάνε" την ιστορία ότι πριν λίγο μας λήστεψαν;...

Ποις είναι σε πολύ καλύτερη θέση, χωρίς να τρέχει πουθενά; Εγώ.

Όπως το φαντάστηκα δεν θες να το καταλάβεις, άλλαξες το παρ'αδειγμα και έβαλες τον εαυτό σου που τα κάνει τέλεια. (αν τα έχεις στην τσέπη θα τα χάνεις πιο συχνά απ' ότι σε κλέβουν).

Λοιπόν αν έχουν σκοπό να σου κλέψουν το κινητό θα στο κλέψουν ξανακατεβάζεις την εφαρμογή έληξε, μην τα συγχέεις. 

Αν μου κλέψουν το κινητό γιατί είναι πιο εύκολος στόχος και με σταματήσουν οι μπάτσοι ενώ οδηγάω και φάω κλήση 10 ολόκληρα ευρώ γιατί δεν το είχα μαζί μετά θα πάω να παίξω και ένα τζόκερ για την τύχη μου.

Επειδή από συνήθεια έχω ακόμη πορτοφόλι αν μου το έκλεβαν εμένα θα πλήρωνα και κλήση και παράβολο.

Επίσης επειδή βάζεις όρους εγώ, λοιπόν εγώ έχω iphone ενεργοποιημένο find my iphone δεν θα προλάβει να πάει πουθενα γιατί θα τον κάνω Track και θα το βρω. Έχει τύχει το ίδιο σε συνάδελφο που το κατάλαβε 5 λεπτά μετά και πήγε και τον βρήκε μαζί με έναν άλλον και το πήρε πίσω.

Το πορτοφόλι μου δεν έχει gps δέκα φορές κερδισμένος εγώ γιατί δεν κουβαλάω και χαρτιά οι κάρτες για κοντινές διασρομές δεν παίρνω καν πορτοφόλι όλα με το κινητό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τί έχετε πάθει σήμερα βρε παιδιά; Ειλικρινά ρωτάω...:D

Έγραψα κάπου ότι αν δεν έχεις τα χαρτιά σου θα σε γράψουν; Η απάντηση που δίνεις σε κάτι τέτοιο απαντάει.

Προφανώς και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Απλά κουβαλάς καλού/κακού και το φυσικό παραστατικό για να είσαι 100% βέβαιος ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς τα χαρτιά μένουν στο όχημα. Ποιο το πρόβλημα;

Σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος του κομπιούτερ του περιπολικού που κάνει τον έλεγχο θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο από το να εκτυπώσεις απλά ένα φύλλο χαρτί και να το βάλεις στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου, μαζί με τα άλλα χαρτιά, που κουβαλάς έτσι κι αλλιώς. Ούτε χώρο πιάνει, ούτε βάρος και είναι μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας ότι σε περίπτωση ελέγχου δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αυτό γράφω.

 

 

Εγραψες για τον πελάτη σου ,εγραψα για δικιά μου περίπτωση.Εσύ έγραψες οτι τον πελάτη σου τον έγραψαν.Κάποιες φορές δεν μπορείς να το έχεις εκτυπωμένο ,αφού δέχονται να το ψάξουν ή να δουν το  email  είσαι καλυμμένος.Και αν δεν δουλευει το κομπιούτερ έχουν και κινητό να καλέσουν στο τμήμα να το ελέγξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι αχρηστη η εφαρμογη αυτη, ακομα και για ανθρωπους που εχουν πορτοφολι διοτι αν σου κλεψουν το πορτοφολι, εκτος απο τυχον καρτες χρηματα που θα χασεις και θα πρεπει να ξαναβγαλεις απο την αρχη, θα εχεις το βασανο να βγαλεις ξανα ταυτοτητα και διπλωμα, ενω αν εχεις σεταρισμενη την εφαρμογη μπορεις αφενος να γλιτωσεις χωρο στο πορτοφολι σου και αφετερου σε περιπτωση κλοπης πορτοφολιου να μη χρειαστει να βγαλεις απο την αρχη ταυτοτητα και διπλωμα.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω μερικους ανθρωπους. Υπαρχει χαρτουρα; Γκρινιαζουμε. Γλιτωνουμε χαρτουρα; Παλι γκρινιαζουμε. :rolleyes:
Ισως στο μελλον αυτη η εφαρμογη να εχει και πανευρωπαϊκη ισχυ (σε χωρες Ε.Ε.). Το πρωτο βημα εγινε.
 

Ποιος είπε ότι είναι άχρηστη; Πότε το έγραψα αυτό.

Όπου "πορτοφόλι", βάλε "τσέπη". Εγώ το βάζω στο πορτοφόλι. Εσύ βάλε την ταυτότητα στην τσέπη ή σε τσαντάκι ή όπου θέλεις. Η συζήτηση ήταν στο αν πρέπει να κουβαλάμε χαρτία ή φτάνει μόνο η ψηφιακή μορφή τους. 

Με το παραπάνω ως δεδομένο, πες μου ποιος θα σου κλέψει μόνο την ταυτότητα που έχεις στην τσέπη και όχι το κινητό;

Είμαι λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο. Είμαι ο τελευταίος που θα γκρινάξει οτιδήποτε καταπολεμά την χαρτούρα. Η εφαρμογή αυτή, στην παρούσα μορφή, δεν καταπολεμά τη χαρτούρα με αποτελεσματικό τρόπο. Βάζει ένα απειροελάχιστο ληθαράκι και δείχνει να είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά έχει δρόμο. 

Δεν γκρινιάζω. Κάνω κριτική. Δε μου γλυτώνει τίποτα από τη γραφειοκρατική δουλειά μου και δε μου έχει γλυτώσει χρόνο. Την έχω εγκατεστημένη. 

Με πανευρωπαϊκη ισχυ (σε χωρες Ε.Ε.) ο ρόλος της θα αυξηθεί σημαντικά. Εκεί συμφωνώ μαζί σου.

26 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγραψες για τον πελάτη σου ,εγραψα για δικιά μου περίπτωση.Εσύ έγραψες οτι τον πελάτη σου τον έγραψαν.Κάποιες φορές δεν μπορείς να το έχεις εκτυπωμένο ,αφού δέχονται να το ψάξουν ή να δουν το  email  είσαι καλυμμένος.Και αν δεν δουλευει το κομπιούτερ έχουν και κινητό να καλέσουν στο τμήμα να το ελέγξουν.

Είπα ότι πήγε και την έσβησε. Απλά πέρασε μία μεγαλύτερη ταλαιπωρία από το να το εκτυπώσει απλά και να το έχει στο αυτοκίνητο μαζί του.

Αυτό που γράφεις είναι μία επιπλέον ταλαιπωρία, μεγαλύτερη από το να τυπώσεις απλά ένα χαρτί. Σου απαντησα ήδη από το προηγούμενο μήνυμα μου γι αυτό.

28 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Όπως το φαντάστηκα δεν θες να το καταλάβεις, άλλαξες το παρ'αδειγμα και έβαλες τον εαυτό σου που τα κάνει τέλεια. (αν τα έχεις στην τσέπη θα τα χάνεις πιο συχνά απ' ότι σε κλέβουν).

Λοιπόν αν έχουν σκοπό να σου κλέψουν το κινητό θα στο κλέψουν ξανακατεβάζεις την εφαρμογή έληξε, μην τα συγχέεις. 

Αν μου κλέψουν το κινητό γιατί είναι πιο εύκολος στόχος και με σταματήσουν οι μπάτσοι ενώ οδηγάω και φάω κλήση 10 ολόκληρα ευρώ γιατί δεν το είχα μαζί μετά θα πάω να παίξω και ένα τζόκερ για την τύχη μου.

Επειδή από συνήθεια έχω ακόμη πορτοφόλι αν μου το έκλεβαν εμένα θα πλήρωνα και κλήση και παράβολο.

Επίσης επειδή βάζεις όρους εγώ, λοιπόν εγώ έχω iphone ενεργοποιημένο find my iphone δεν θα προλάβει να πάει πουθενα γιατί θα τον κάνω Track και θα το βρω. Έχει τύχει το ίδιο σε συνάδελφο που το κατάλαβε 5 λεπτά μετά και πήγε και τον βρήκε μαζί με έναν άλλον και το πήρε πίσω.

Το πορτοφόλι μου δεν έχει gps δέκα φορές κερδισμένος εγώ γιατί δεν κουβαλάω και χαρτιά οι κάρτες για κοντινές διασρομές δεν παίρνω καν πορτοφόλι όλα με το κινητό. 

Εσύ δε θέλεις να το καταλάβεις. Από εδώ και πέρα αυτό θα κάνω. Θα βγάλω τα χαρτιά μου από το πορτοφόλι και θα τα βάλω στην τσέπη. Σε ενοχλεί κάπου αυτό; Άρα δε θα μου τα πάρουν.

Αν σου κλέψουν το κινητό και έχεις χρησιμοποιήσει πχ αυτοκίνητο, τότε πας με τα πόδια ή πχ με μετρό στο σπίτι σου, παίρνεις χρήματα, πηγαίνεις στο μαγαζί με κινητά της επιλογής σου, αγοράζεις συσκευή, πας στον πάροχο, αγοράζεις νέα SIM, βάζεις πακέτο data, κατεβάζεις την εφαρμογή έχεις επιτέλους χαρτιά. Μετά πας να πάρεις το αυτοκίνητό σου, που το έχεις αφήσει εκεί που ήσουν όταν σε έκλεψαν. Δεν είναι τα 10€, μπορεί να φτάσει έως τα 100€.

https://club.autodoc.gr/magazin/odhghsh-xwris-adeia-odhghshs-poinh-kai-synepeies

"...Η επικινδυνότητα συνήθως ορίζεται σε τρία επίπεδα.

  1. Χαμηλή, με πρόστιμο έως 100 ευρώ, όταν έχεις για παράδειγμα απλά ξεχάσει το δίπλωμα στο σπίτι με την εντολή επίδειξής του σε κάποιο αστυνομικό τμήμα."..

Το πρόστιμο είναι πιο υψηλό και από το να σου κλέψουν ταυτότητα και δίπλωμα και να τα βγάλεις από την αρχή...

Εγώ παίρνω το όχημα και φεύγω. Θα πάω σπίτι μου θα φάω, θα ξεκουραστώ και κάποια στιγμή θα πάω να πάρω και μία συσκευή και SIM από τον πάροχο, ίσως μετά τον απογευματινό καφε στον οποίο θα πάω οδηγώντας το όχημά μου ΝΟΜΙΜΑ...

Για τα iphone έχω αναφερθεί και έχω πει ότι είναι καλύτερα, αλλά ακόμα και εκεί υπάρχει λύση. Με ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο αν στο τυλίξουν δε θα βρείς τίποτα... Ούτε find my phone, ούτε τίποτα. Δεν περνάει κανένα σήμα. Μετά πχ από ένα μήνα, που θα έχει τελειώσει πλήρως και 100% η μπαταρία, στο ανοίγουν και το πουλάνε για ανταλλακτικά.

Εκτός αυτού αν θέλεις να κάνεις τον James Bond και να τους ξετρυπώσεις, τότε με γειά σου, με χαρά σου.

Για πορτοφόλι σου απάντησα: βάλε τα χαρτιά στην τσέπη σου. Λύθηκε το θέμα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για τα iphone έχω αναφερθεί, αλλά ακόμα και εκεί υπάρχει λύση. Με ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο αν στο τυλίξουν δε θα βρείς τίποτα... Ούτε find my phone, ούτε τίποτα. Εκτός αυτού αν θέλεις να κάνεις τον James Bond και να τους ξετρυπώσεις, τότε με γειά σου, με χαρά σου.

Για πορτοφόλι σου απάντησα: βάλε τα χαρτιά στην τσέπη σου. Λύθηκε το θέμα.

Δηλαδή εσύ προτείνεις αντι να έχω το wallet στο κινητό  να τα κουβαλάω μαζί σε φυσική μορφή και μαλιστά χωρίς πορτοφόλι. Ο λόγος μην μου κλέψουν το κινητό και φάω κλήση αν τύχει να με σταματήσουν. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. 

"Αν ήταν θα άκουγα και τον γείτονα να πάω στον κισέ να πληρώνω τους λογαριασμόυς για να έχω απόδειξη μην με τρέχουν στα δικαστήρια ή μην μου πάρουν τα λεφτα αυτοί οι ΧΑΚΕΡΣ."/s

Επειδή κούρασες θα στο πω αλλιώς κινητό έχω και θα συνεχίσω να έχω. Μακάρι να μπορούσα να τα είχα όλα μέσα κλειδιά σπιτιού, αυτοκινήτου διπλώματα διαβατήρια κάρτες κτλ. Θα έχω ένα πράγμα και θα το προσέχω. Να έχω μάζι μου δέκα πράγματα και μάλιστα το καθένα σε δική του τσέπη μόνο να τα χάνω θα καταφέρνω ή να τα βάζω στο πλυντήριο. 

Το επειχείρημα που ισχύει μόνο στην περίπτωση να σε κλέψουν και ταυτόχρονα να σε σταματήσει η αστυνομία δεν θα πάρω να το συνεχίσω (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ GOV.GR).

Οσο λιγότερα πράγματα κουβαλάς πάνω σου τόσο πιο δύσκολα τα χάνεις, γι' αυτό έχουμε πορτοφόλια τσάντες για να τα ομαδοποιούμε και να προσέχουμε ένα και μόνο πράγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Tlykog είπε

Επιτέλους! Είχα σοβαρό πρόβλημα στο να κουβαλάω την ταυτότητά μου (ζυγίζει και 10 γραμμάρια...) τώρα όλα στο κινητό... Άσε το δίπλωμα... Άλλα 10 γραμμάρια εκεί... Πραγματικά σωτήριο... Μας έπεφταν τα σορτσάκια τα καλοκαίρια από το βάρος.

Αυτή η λειτουργία έχει μέλλον ακόμη... 

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή. Θα είχε κάποιο νόημα αν είχε διεθνή ισχύ. Πχ πάω σε μία ξένη χώρα και χάνω το πορτοφόλι μου, να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου ώστε να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου και να μην τρέχω σε πρεσβείες να βγάλω άκρη. Στην τωρινή του μορφή δεν έχει νόημα για μένα.

edit: να πω ότι έχω κατεβάσει την εφαρμογή, αλλά την έχω για την περίπτωση που χάσω τα φυσικά έγγραφα. Κουβαλάω τσαντάκι υποχρεωτικά λόγω δουλειάς. Η εφαρμογή, στην παρούσα φάση, υποκαθιστά, δεν αντικαθιστά τα φυσικά έγγραφα, αφού έχει αξία μόνο εντός Ελλάδας.

Μπορει να ξεχασεις την ταυτοτητα αλλα οχι το κινητο σου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, BertaJourdan said:

Οσο για το διαβατηριο που διαβασα παραπανω, ειναι στην 5ετια οχι 10ετια.

Από 1η Σεπτεμβρίου 2022 είναι για 10 χρόνια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Tlykog είπε

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή. Θα είχε κάποιο νόημα αν είχε διεθνή ισχύ.

 

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ποιος είπε ότι είναι άχρηστη; Πότε το έγραψα αυτό.

:rolleyes::ph34r:

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BertaJourdan είπε

Ενταξει βρε μην τον πειραζετε αλλο.

Ειπε μια κοτσανα δεν ειχε την απηχηση που ηθελε και στραβωσε.

 

Προσωπικα δεν τον πειραζω, ουτε μου εχει κανει κατι ο ανθρωπος.
Απλα δεν μου αρεσει ο τοσος αρνητισμος στα παντα...
Τεσπα, παμε παρακατω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Fun fact: Σε ενα καφε να καθίσεις να παρακολουθήσεις τον κόσμο που περνάει, θα διαπίστωσεις ότι τσαντάκια κουβαλάνε οι γυναίκες κυρίως, και μετά επαγγελματίες, λογιστές, δικηγόροι κλπ. Και αυτοί μόνο όταν δουλεύουν. Μετά μόνο παππούδες λόγω αναγκών, και αυτό δεν είναι ειρωνικό. Η συντριπτική πλειοψηφία των αντρών ΔΕΝ κουβαλαει. 

- Αμα χάσεις την ταυτότητα ειδικά, τον ιπιες. Ρώτα άτομα που το έχουν πάθει. Θα φας μηνες να αλλάξεις τα παντα (τράπεζες, οργανισμούς κλπ.) όπου είχες ταυτότητα. Ούτε καν θυμάσαι καθε υπηρεσία κλπ όπου την έχεις δηλώσει. Καθε λίγο θα ανακαλύπτεις και μια καινούρια. Και να την αλλάξεις πάλι μπορείς να μπλέξεις. Απλά διάβασε απάτες που γίνονται χρόνια με παλαιές ταυτότητες. Θυμάμαι περίπτωση ατόμου που είχε αγανακτήσει. Βγαζανε έγραφα, λογαριασμους κλπ διάφοροι με την παλαιά του ταυτότητα. Του είχε κοστίσει και χρηματικά λόγω απάτης που κανανε. Είχε αλλάξει ταυτότητα, δεν τον έσωσε αυτό. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της ψηφιακής ταυτότητας είναι οτι πλέον, ακόμα και αν κουβαλούσες ταυτότητα μαζί σου, τώρα πλέον μπορείς να μην την κουβαλας. 

-Το κινητό και να στο κλέψουν άνετα κόβεις την ψηφιακή ταυτότητα. Ακομα και οσοι δεν το ήξεραν, το κατάλαβαν πιστεύω. Τα υπόλοιπα επιχείρηματα (σου τελειώσει η μπαταρία = η πιθανότητα να σου ζητήσουν την ταυτότητα ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ να τελειώνει εκείνη τη στιγμή η μπαταρία αγγίζει το αδύνατο. Ένας λόγος παραπάνω να πάρεις ένα τηλέφωνο με 4500-5000 μπαταρία των... 160€ απο εδώ και πέρα). Ακόμα και να συνομωτησει το σύμπαν και να συμβεί, στη χειρότερη θα σου επιτρέψουν να βάλεις το κινητό σε μια μπριζα απλα για να δείξεις την ταυτότητα, ούτε καν να το φορτίσεις. 

-Η ψηφιακή ταυτότητα έγινε για να διευκολύνει την καθημερινότητα της συντριπτικης πλειοψηφίας. Εννοείται αν έχεις ειδικους λόγους (είσαι λογιστής και πας κάθε μέρα εφορία, θα πας εξωτερικό κλπ) πολύ καλά θα κάνεις να παίρνεις μαζί σου την ταυτότητα, και εγώ το ίδιο θα εκανα. Αλλά αυτό αφορά εσενα και μια μικρή μερίδα επαγγελματιων κλπ, δεν αποτελεί λόγο να μιλάς αρνητικά για την ψηφιακή ταυτότητα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...