Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop για 3D Rendering και CAD


kristina333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνδιαφέρομαι για αγορά ισχυρού laptop για 3d δουλειά. Δυσκολεύομαι πολύ να καταλήξω σε κάποιο και θα εκτιμούσα γνώμες.

Με απασχολεί φυσικά το θέμα της κάρτας γραφικών.  Οτιδήποτε κάτω από Νvidia RTX 3070 θα είναι αρκετό ή όχι;

Ανώτατο μπάτζετ 2000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kristina333 είπε

για 3d δουλειά

Τι ειδους 3d δουλεια ? Ποια προγραμματα ? Εχω φιλο 3d designer/modeler και αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια που βλεπω τι δουλευει και πως δουλευει και τι χρειαζονται τα προγραμματα ειναι τα εξης :

1. Θες επεξεργαστικη ισχυ. Πυρηνες / GHz . (Για τα renders)
2. Θες μνημη. (Για renders , φορτωση μεγαλων αρχειων εικονων/βιντεο/3d scenes)
3. Θες σχετικα καλη καρτα γραφικων.** ( Για τα 3d viewports και οπου υποστηριζεται render στην gpu. Και προτιμοτερο nvidia που δουλευει απροβληματιστα σε τετοια σεναρια).
4. Θες μεγαλους σε χωρητικοτητα δισκους. Δεν θα πω μηχανικους , γιατι δεν θα εχεις ταχυτητα αν και θα ηταν το ιδανικο για πολλες εγγραφες.
5. Ισως και καλη χρωματικη καλυψη απο την οθονη. ( Σε φορητα μην περιμενεις και πολλα σε αυτον τον τομεα , εκτος και αν πας σε πολυ ακριβα φορητα).
6. Καλη θερμικη συμπεριφορα , μιας και σε πολυωρα renders θα αναβει το μηχανημα.

 

Θα μου πεις , ρε φιλε , δεν αφησες και τιποτα απεξω. :) Μαλλον πας σε gaming φορητο , που συνηθως τα φορτωνουν με specs. 
Oτιδηποτε με περισσοτερα cpu cores/ram/δισκους/καρτα γραφικων μεσα στο μπατζετ σου , απλα το χτυπας. Δεν εχω σφαιρικη εικονα μοντελων , οποτε αφηνω αλλους να προτεινουν. Απλα ανεφερα τι χρειαζεσαι , να τα εχεις υποψη σου.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Τι ειδους 3d δουλεια ? Ποια προγραμματα ? Εχω φιλο 3d designer/modeler και αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια που βλεπω τι δουλευει και πως δουλευει και τι χρειαζονται τα προγραμματα ειναι τα εξης :

1. Θες επεξεργαστικη ισχυ. Πυρηνες / GHz . (Για τα renders)
2. Θες μνημη. (Για renders , φορτωση μεγαλων αρχειων εικονων/βιντεο/3d scenes)
3. Θες σχετικα καλη καρτα γραφικων.** ( Για τα 3d viewports και οπου υποστηριζεται render στην gpu. Και προτιμοτερο nvidia που δουλευει απροβληματιστα σε τετοια σεναρια).
4. Θες μεγαλους σε χωρητικοτητα δισκους. Δεν θα πω μηχανικους , γιατι δεν θα εχεις ταχυτητα αν και θα ηταν το ιδανικο για πολλες εγγραφες.
5. Ισως και καλη χρωματικη καλυψη απο την οθονη. ( Σε φορητα μην περιμενεις και πολλα σε αυτον τον τομεα , εκτος και αν πας σε πολυ ακριβα φορητα).
6. Καλη θερμικη συμπεριφορα , μιας και σε πολυωρα renders θα αναβει το μηχανημα.

 

Θα μου πεις , ρε φιλε , δεν αφησες και τιποτα απεξω. :) Μαλλον πας σε gaming φορητο , που συνηθως τα φορτωνουν με specs. 
Oτιδηποτε με περισσοτερα cpu cores/ram/δισκους/καρτα γραφικων μεσα στο μπατζετ σου , απλα το χτυπας. Δεν εχω σφαιρικη εικονα μοντελων , οποτε αφηνω αλλους να προτεινουν. Απλα ανεφερα τι χρειαζεσαι , να τα εχεις υποψη σου.

Και γω θα πεταχτω σαν νουμπας και θα ρωτησω τη βλακεια μου: γιατι πρεπει να ειναι laptop?ενας σταθερος με custom specs αποκλειστικα για 3d rendering δεν ειναι πιο καταλληλος?θελω να πω, ξερω και γω καναδυο designers και απο οτι εχω καταλαβει δεν τους ενδιαφερει η φορητοτητα της συσκευης και γενικως τετοιες δουλειες θεωρουνται heavy duty για laptop....ηρεμα με τις ντοματες Μπηχτη 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ΛεναΛενα είπε

θελω να πω, ξερω και γω καναδυο designers και απο οτι εχω καταλαβει δεν τους ενδιαφερει η φορητοτητα της συσκευης

Ουτε του φιλου μου τον ενδιαφερει η φορητοτητα. Σταθερο μηχανημα εχει :) Δεν εγραψα καπου οτι χει φορητο.
 

14 ώρες πριν, ΛεναΛενα είπε

Και γω θα πεταχτω σαν νουμπας και θα ρωτησω τη βλακεια μου: γιατι πρεπει να ειναι laptop?

Δεν πρεπει να ειναι λαπτοπ. Με την εννοια , οτι δεν ειναι υποχρεωτικο. Για να μην πω οτι ειναι πιο βελτιστο για πολλους λογους να ειναι σταθερο μηχανημα. Αλλα ισως να υπαρχουν λογοι που καποιος να θελει να κανει τετοιες εργασιες σε φορητο. Θα δωσω επιγραμματικα 2 περιπτωσεις.

1. Εχεις το τουμπανο πισι στο γραφειο σου , και οταν πηγαινεις στο σπιτι , θες να εχεις και ενα "ικανο" μηχανημα (φορητο) για να κανεις μικροδουλειες και να το πηγαινοφερνεις , επειδη σε πηρε ο πελατης τηλεφωνο και θελει διορθωσεις στο ταδε προτζεκτ. Αυτες οι δουλειες (3d designer/modeler) , οταν εισαι και freelancer , δεν εχουν ωραριο.
2. Το παραδειγμα αυτο μας συνεβη (εμενα και του φιλου μου). Ειχαμε αναλαβει δουλεια στην Κερκυρα , να φωτογραφισουμε με drone μερος της παλιας πολης , ωστε μεσω photogrammetry να φτιαξουμε το 3d model της πολης και κατ'επεκταση να φτιαξουμε μακετα αυτης. Πριν ξεκινησουμε να παμε Κερκυρα , επρεπε να ειμαστε σιγουροι ΠΡΙΝ φυγουμε απο εκει , οτι οι φωτος που τραβηξαμε με το drone , ειναι εκμεταλλευσιμες , παραγουν αποτελεσμα. Σκεψου , να φευγαμε απο την Κερκυρα , να γυριζαμε Αθηνα , να ριχναμε τις φωτος στο photogrammetry προγραμμα και να μην εβγαινε αποτελεσμα σωστο. Δεν ειμαστε για περαδωθε.
Εκεινη την εποχη δεν ειχαμε "ικανο" φορητο να κανει αυτη την εργασια. Ακομα και το photogrammetry θελει "δυναμη" , ειδικα οταν μιλαμε για χιλιαδες φωτος (το 4k video απο το drone το σπαγαμε σε στατικα frame , μιλαμε για πολλες χιλιαδες φωτογραφιες). Κουβαλησαμε σαν τους μαλακες ολοκληρο σταθερο μηχανημα :) Ριχναμε τα αρχεια στο προγραμμα μετα απο καθε βολτα του drone , βλεπαμε αν παρηγαγε το προγραμμα αποτελεσμα που μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε και συνεχιζαμε.

3. (bonus) - Παρουσιασεις σε πελατες. Να βαλεις τον πελατη να δει καποιο 3d model/scene ή καποιο vr demo (ειναι μεσα στον κλαδο και αυτα) και να σερνεται ? Δεν θα δειχνει ωραιο στα ματια του πελατη.

15 ώρες πριν, ΛεναΛενα είπε

heavy duty για laptop

Ειναι heavy duty. Εχω κανει τετοιες δουλειες στο λαπτοπ μου , που δεν ειναι και το πιο τουμπανο και δουλευε στην τσιτα για ωρα και το ενοιωθες οτι ζοριζεται. Εχει να κανει βεβαια και με το τι ειδους και ποσο βαρια προτζεκτς δουλευει καποιος. Με 2k που εχει μπατζετ , αν χτυπησει κανα τουμπανειρο gaming φορητο , πιστευω οτι λιγο πολυ θα κανει την δουλεια του/της , σε ικανοποιητικο βαθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Ουτε του φιλου μου τον ενδιαφερει η φορητοτητα. Σταθερο μηχανημα εχει :) Δεν εγραψα καπου οτι χει φορητο.
 

Δεν πρεπει να ειναι λαπτοπ. Με την εννοια , οτι δεν ειναι υποχρεωτικο. Για να μην πω οτι ειναι πιο βελτιστο για πολλους λογους να ειναι σταθερο μηχανημα. Αλλα ισως να υπαρχουν λογοι που καποιος να θελει να κανει τετοιες εργασιες σε φορητο. Θα δωσω επιγραμματικα 2 περιπτωσεις.

1. Εχεις το τουμπανο πισι στο γραφειο σου , και οταν πηγαινεις στο σπιτι , θες να εχεις και ενα "ικανο" μηχανημα (φορητο) για να κανεις μικροδουλειες και να το πηγαινοφερνεις , επειδη σε πηρε ο πελατης τηλεφωνο και θελει διορθωσεις στο ταδε προτζεκτ. Αυτες οι δουλειες (3d designer/modeler) , οταν εισαι και freelancer , δεν εχουν ωραριο.
2. Το παραδειγμα αυτο μας συνεβη (εμενα και του φιλου μου). Ειχαμε αναλαβει δουλεια στην Κερκυρα , να φωτογραφισουμε με drone μερος της παλιας πολης , ωστε μεσω photogrammetry να φτιαξουμε το 3d model της πολης και κατ'επεκταση να φτιαξουμε μακετα αυτης. Πριν ξεκινησουμε να παμε Κερκυρα , επρεπε να ειμαστε σιγουροι ΠΡΙΝ φυγουμε απο εκει , οτι οι φωτος που τραβηξαμε με το drone , ειναι εκμεταλλευσιμες , παραγουν αποτελεσμα. Σκεψου , να φευγαμε απο την Κερκυρα , να γυριζαμε Αθηνα , να ριχναμε τις φωτος στο photogrammetry προγραμμα και να μην εβγαινε αποτελεσμα σωστο. Δεν ειμαστε για περαδωθε.
Εκεινη την εποχη δεν ειχαμε "ικανο" φορητο να κανει αυτη την εργασια. Ακομα και το photogrammetry θελει "δυναμη" , ειδικα οταν μιλαμε για χιλιαδες φωτος (το 4k video απο το drone το σπαγαμε σε στατικα frame , μιλαμε για πολλες χιλιαδες φωτογραφιες). Κουβαλησαμε σαν τους μαλακες ολοκληρο σταθερο μηχανημα :) Ριχναμε τα αρχεια στο προγραμμα μετα απο καθε βολτα του drone , βλεπαμε αν παρηγαγε το προγραμμα αποτελεσμα που μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε και συνεχιζαμε.

3. (bonus) - Παρουσιασεις σε πελατες. Να βαλεις τον πελατη να δει καποιο 3d model/scene ή καποιο vr demo (ειναι μεσα στον κλαδο και αυτα) και να σερνεται ? Δεν θα δειχνει ωραιο στα ματια του πελατη.

Ειναι heavy duty. Εχω κανει τετοιες δουλειες στο λαπτοπ μου , που δεν ειναι και το πιο τουμπανο και δουλευε στην τσιτα για ωρα και το ενοιωθες οτι ζοριζεται. Εχει να κανει βεβαια και με το τι ειδους και ποσο βαρια προτζεκτς δουλευει καποιος. Με 2k που εχει μπατζετ , αν χτυπησει κανα τουμπανειρο gaming φορητο , πιστευω οτι λιγο πολυ θα κανει την δουλεια του/της , σε ικανοποιητικο βαθμο.

Υπό αυτές τις προϋποθέσεις και με αυτο το επιχείρημα,  τότε ναι έχεις δίκιο, η φορητοτητα βοηθάει, I stand corrected. Αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας γενικώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΛεναΛενα είπε

Αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας γενικώς!

Ναι , ειναι η εξαιρεση. Αλλα οι περιπτωσεις που ανεφερα ειναι καποιες που σκεφτηκα. Για ποιους λογους θελει φορητο δεν ξερουμε. Σιγουρα ενα σταθερο μηχανημα ειναι πιο βελτιστο για τετοιες δουλειες. Ευκολα αναβαθμισιμο , π.χ. ριχνεις 2x nvidia πανω και κανεις τα renders σε dt. Πιο δυνατοι οι desktop επεξεργαστες. Απειρους δισκους για τα προτζεκτς. Καλυτερες θερμοκρασιες για να μην ζοριζεται το μηχανημα κλπ κλπ.

Τωρα αν κρινει και θελει φορητο οπως και δηποτε , κατι μπορει να κανει με 2 χηνες :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 1:05 ΠΜ, ΛεναΛενα είπε

Και γω θα πεταχτω σαν νουμπας και θα ρωτησω τη βλακεια μου: γιατι πρεπει να ειναι laptop?ενας σταθερος με custom specs αποκλειστικα για 3d rendering δεν ειναι πιο καταλληλος?θελω να πω, ξερω και γω καναδυο designers και απο οτι εχω καταλαβει δεν τους ενδιαφερει η φορητοτητα της συσκευης και γενικως τετοιες δουλειες θεωρουνται heavy duty για laptop....ηρεμα με τις ντοματες Μπηχτη 😂

Σπουδάζοντας αρχιτεκτονική εδώ και 3 χρόνια τώρα θα σου απαντήσω ότι σπάνια θα βρίσκεσαι στο σπίτι σου για να κάνεις όντως δουλεία. Τις περισσότερες φορές θα είσαι είτε στην σχολή και θα κάνεις εκεί δουλεία, ή θα είσαι έξω σε ένα κοινό χώρο που μπορείς να δουλέψεις με την ομάδα σου ή αλλιώς στο σπίτι άλλου μέλους της ομάδας.

Το να κάνεις το render στο σπίτι σου πρέπει είτε να κουβαλίεται όλη η ομάδα συνέχεια σπίτι σου, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βολεύει κανέναν. Δεν λέω οτι δεν συμβαίνει να κάνεις δουλεία μόνος, αλλά αυτό είναι πολύ πιο σπάνιο.

Ναι, μπορείς να έχεις ένα "ελαφρύ" λαπτοπ για τα πράγματα που θα κάνεις έξω και ενα τούμπανο σταθερό για τα renders και τα βαριά, αλλά όταν δουλευείς, μετά από ένα σημείο συνειδητοποιείς οτι δεν αξιοποιείς την ισχύ του σταθερού αφού 90% είσαι στο λαπτοπ, οπότε καλύτερα να μην έχεις απλά ένα λαπτοπ που κάνει τα πάντα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2022 στις 11:25 ΜΜ, mphxths είπε

Τι ειδους 3d δουλεια ? Ποια προγραμματα ? 

Ναι, έπρεπε να το διευκρινίσω αυτό:)

Autodesk προγραμματα, κυρίως 3Ds Max, AutoCAD, Revit.

Σχετικά με την αγορά laptop και όχι desktop, με καλύψατε με τις απαντήσεις σας. Μετακινούμαι συχνά οπότε είναι προτεραιότητα η φορητότητα σε αυτή τη φάση. Αργότερα ίσως αγοράσω και σταθερό.

Αυτά που με απασχολούν κυρίως και δυσκολεύομαι πολύ να καταλήξω, είναι η κάρτα γραφικών και η μνήμη RAM. 

Δηλαδή, με 16GB RAM και Nvidia RTX 3060 θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου ή θα σέρνεται η κατάσταση; Το ρωτάω αυτό γιατί αν δεν υπάρχει θέμα με τα παραπάνω specs, θα μπορούσα να πέσω σε budget.

Αν πάλι δεν είναι αρκετά, ζαχαρώνω για αγορά μέσω Amazon.co.uk το παρακάτω Razer Blade αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει customer service που να αναλάβει αν κάτι χρειαστώ με το συγκεκριμένο μηχάνημα. 

https://www.amazon.co.uk/Razer-Blade-Gaming-Laptop-RZ09-0406AWA3-R3W1/dp/B0957ZWVNX?ref_=Oct_DLandingS_D_e4d20843_80&th=1

Οποιαδήποτε πληροφορία παιδιά είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Επεξ/σία από kristina333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kristina333 είπε

Δηλαδή, με 16GB RAM και Nvidia RTX 3060 θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου ή θα σέρνεται η κατάσταση;

Καλο θα ηταν να εχεις στο μυαλο σου τα 32γιγα. Αν οχι εξαρχης , τουλαχιστον να υπαρχει η δυνατοτητα αναβαθμισης. Δεν ξερω τι προτζεκτς δουλευεις και ποσο απαιτητικα ειναι , αλλα καλο ειναι να εισαι στα 32 γιγα ραμ.
Οσο για την καρτα . Η καρτα παιζει ρολο απο οσο γνωριζω σε δυο τομεις. Στο "viewport" των προγραμματων , ωστε να χειριζεσαι το 3d item/scene ομαλα και να μην λαγκαρει και δεν μπορεις να κανεις δουλεια και στο render οπου αυτη υποστηριζεται απο τον renderer. Οτιδηποτε αλλο στηριζεται στον επεξεργαστη/ραμ/δισκο.
Για τα προγραμματα που αναφερεις , μονο για το 3ds max εχω μια μικρη εικονα. Και αν δεν κανω λαθος υπαρχει renderer στο 3ds max που υποστηριζει nvidia καρτες και μαλιστα τις RTX series. Ο φιλος μου , που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ , για να φανταστεις , δουλευει με την 3080 . Σε desktop μηχανημα βεβαια. 

Εν κατακλειδι με 16γιγα/3060 , σε γενικες γραμμες θα κανεις την δουλεια σου. Αλλα επειδη μιλαμε για δουλεια που τα προτζεκτς μπορουν να "βαρυνουν" ευκολα με την παροδο του χρονου , ειτε πας σε καλυτερο μηχανημα εξαρχης , ειτε αγοραζεις μπατζετ μηχανημα αλλα με δυνατοτητες αναβαθμισης. 
 

1 ώρα πριν, kristina333 είπε

Αν πάλι δεν είναι αρκετά, ζαχαρώνω για αγορά μέσω Amazon.co.uk το παρακάτω Razer Blade αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει customer service που να αναλάβει αν κάτι χρειαστώ με το συγκεκριμένο μηχάνημα. 

Δυνατο μηχανημα , το "max memory = 16gb" ειναι λιγο ανησυχητικο. Επισης μην ξεχνας οτι παρολο που εχει τουμπανειρο οθονη , ειναι 14αρα και θα σου βγαινουν τα ματια.
Επισης δεν ξερω αν τα προγραμματα τετοιου ειδους (3d,σχεδιαστικα,κλπ) εχουν τιποτα ιδιοτροπιες με τους επεξεργαστες , να συνεργαζονται καλυτερα με ιντελ και οχι με amd. Παιζουν και τετοια σεναρια , μπορει και να ειναι του παρελθοντος πλεον.

Τελος αν δεν κανω λαθος , η αμαζον αναλαμβανει να φερει εις περας της διαδικασιας του σερβις μιας και αυτη παρεχει την εγγυηση. Dispatched/sold by Amazon και ο πωλητης ειναι η ιδια η εταιρια του φορητου. Ποσο στραβα να παει η δουλεια δηλ σε περιπτωση που χρειαστεις το σερβις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Δυνατο μηχανημα , το "max memory = 16gb" ειναι λιγο ανησυχητικο.

Άρα αν καταλαβαίνω καλά, το παρακάτω μηχάνημα

https://www.amazon.co.uk/MSI-Notebook-Stealth-15M-B12UE-030UK/dp/B09ZYHK73V/ref=sr_1_3?crid=976IXKWJGAXT&keywords=msi+stealth&qid=1668944656&sprefix=msi+stealth%2Caps%2C141&sr=8-3

που λέει: Maximum Memory Supported‎64 GB με την 3060 είναι καλύτερη επιλογή;

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Επισης μην ξεχνας οτι παρολο που εχει τουμπανειρο οθονη , ειναι 14αρα και θα σου βγαινουν τα ματια.

Έχω σκοπό να συνδέσω ένα καλό μόνιτορ οπότε δε με απασχολεί τόσο το μέγεθος της οθόνης;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kristina333 είπε

είναι καλύτερη επιλογή;

Κοιτα , δεν θελω να αδικησω το razer , αλλα μπορει να πηγαινει και μεχρι τα 32. Δεν θα το μαθουμε στα σιγουρα ποτε. Στο φορητο που εχω αυτη την στιγμη , ελεγε οτι παει μεχρι τα 16 και τωρα δουλευω με 32γιγα :) Λιγο που γοογλαρα το razer blade 14 , εχει 16γιγα ραμ καρφωμενα στην μητρικη και δεν αναβαθμιζονται.
Τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα , το MSI ειναι πιο ξεκαθαρο και λεει οτι παει μεχρι τα 64.

Σε γενικες γραμμες , το MSI ειναι τιμιο , ψαξε και διαβασε κανα review για να δεις τι να περιμενεις. Λιγο που εριξα μια ματια , λενε οτι η οθονη και η μπαταρια του ειναι τα αδυναμα στοιχεια του.

45 λεπτά πριν, kristina333 είπε

Έχω σκοπό να συνδέσω ένα καλό μόνιτορ οπότε δε με απασχολεί τόσο το μέγεθος της οθόνης;)

Και καπως ετσι ακυρωνεις την εννοια της φορητοτητας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και καπως ετσι ακυρωνεις την εννοια της φορητοτητας :) 

Χαχαχα έτσι όπως το έγραψα όντως ακούγεται σαν να την ακυρώνω αλλά δες το περισσότερο σαν μια επιπλέον εναλλακτική;)

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...