Προς το περιεχόμενο

Αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου για backup


Rebelos2018

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο για backup. Και συγκεκριμένα ψάχνω για έναν δίσκο μεγέθους 4 tb. Ποιον θα μου προτείνατε, ποιος είναι αυτός που αντέχει περισσότερο στον χρόνο. Επίσης γνωρίζω πως οι 3.5" είναι πιο ανθεκτικοί σε σχέση με τους φορητούς; Ισχύει αυτό; Γενικότερα θα ήθελα τα φώτα σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rebelos2018 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο για backup. Και συγκεκριμένα ψάχνω για έναν δίσκο μεγέθους 4 tb. Ποιον θα μου προτείνατε, ποιος είναι αυτός που αντέχει περισσότερο στον χρόνο. Επίσης γνωρίζω πως οι 3.5" είναι πιο ανθεκτικοί σε σχέση με τους φορητούς; Ισχύει αυτό; Γενικότερα θα ήθελα τα φώτα σας. Ευχαριστώ.

Δεν ισχύει. 

Σε έτοιμους εξωτερικούς σκληρούς όλες οι επιλογές είναι ίδιες. Παίρνεις ότι σε βολεύει οικονομικά.

Σε θήκες με σκληρούς , που σαφώς έχεις επιλογές στον σκληρό που θα βάλεις μέσα , εξαρτάται από την χρήση του backup που θα κανείς. Δηλαδή θα είναι μόνιμα συνδεδεμένος και θα παίρνει συνέχεια backup ή θα δουλεύει μια στο τόσο. Αν είναι να δουλεύει συνέχεια επιλέγεις ένα σκληρό που είναι σχεδιασμένος για συνεχόμενη   (24/7) λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Δεν ισχύει. 

Σε έτοιμους εξωτερικούς σκληρούς όλες οι επιλογές είναι ίδιες. Παίρνεις ότι σε βολεύει οικονομικά.

Σε θήκες με σκληρούς , που σαφώς έχεις επιλογές στον σκληρό που θα βάλεις μέσα , εξαρτάται από την χρήση του backup που θα κανείς. Δηλαδή θα είναι μόνιμα συνδεδεμένος και θα παίρνει συνέχεια backup ή θα δουλεύει μια στο τόσο. Αν είναι να δουλεύει συνέχεια επιλέγεις ένα σκληρό που είναι σχεδιασμένος για συνεχόμενη   (24/7) λειτουργία.

Άρα σε ανθεκτικότητα είναι όλοι ίδιοι;

Κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο που θα μου πρότεινες; Είτε 2.5 ιντσών είτε 3.5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/21540859/Western-Digital-Black-P10-Game-USB-3-2-Εξωτερικός-HDD-4TB-2-5-Μαύρο.html
 

Μου αρεσει η σχεδίαση του και αν είναι όντως black τότε είναι σκυλί... Κατά τα αλλά όπως έγραψα για την δουλειά σου κάνει ο οποιοσδήποτε και εγω θα έφτιαχνα θήκη με σκληρό ωστε να τον αναβάθμισω - αλλάξω όταν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι αν κατά λάθος σου πέσει κάτω, θα πεις αντίο στα αρχεία σου και θα ψάχνεις για καινούριο...

Οι εξωτερικοί δίσκοι, ακριβώς επειδή μεταφέρονται συχνά, κινδυνεύουν περισσότερο από μηχανικά ατυχήματα.
Πάρε έναν που αντέχει σε πτώσεις και χτυπήματα.
Είναι αρκετά ακριβότεροι αλλά πιο αξιόπιστοι και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν θα φοβάσαι ατύχημα.

Εγώ έχω πάρει έναν τέτοιο εδώ και χρόνια, και είναι πραγματικά "απέθαντος". Π.χ. :
https://www.youtube.com/watch?v=Gx6w48GXhf8

Τι να λέμε τώρα....
Υπάρχει και έκδοση με 4 ΤΒ.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Κι αν κατά λάθος σου πέσει κάτω, θα πεις αντίο στα αρχεία σου και θα ψάχνεις για καινούριο...

Οι εξωτερικοί δίσκοι, ακριβώς επειδή μεταφέρονται συχνά, κινδυνεύουν περισσότερο από μηχανικά ατυχήματα.
Πάρε έναν που αντέχει σε πτώσεις και χτυπήματα.
Είναι αρκετά ακριβότεροι αλλά πιο αξιόπιστοι και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν θα φοβάσαι ατύχημα.

Εγώ έχω πάρει έναν τέτοιο εδώ και χρόνια, και είναι πραγματικά "απέθαντος". Π.χ. :
https://www.youtube.com/watch?v=Gx6w48GXhf8

Τι να λέμε τώρα....
Υπάρχει και έκδοση με 4 ΤΒ.

-

Δεν νομίζεις ότι λίγο υπερβολικό να πάρει τον συγκεκριμένο , για backup? Αν είναι κάθε φορά που κάνει backup να τον πηγαίνει βόλτα στο δρόμο μαζί σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για backup σημαντικών αρχείων δεν αρκεί μόνον ο εσωτερικός μηχανισμός να είναι αξιόπιστος 
αλλά και να μειωθεί η πιθανότητα ζημιάς από απροσεξία και εξωτερικούς παράγοντες -
κάτι που σχεδόν πάντα οι χρήστες το παραβλέπουν.
Π.χ., μια φορά να σου πέσει απ' τα χέρια, τέλος.
Αν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις thread όπου χάλασε δίσκος backup από έκθεση σε υγρασία.
Σε δίσκο που θα βασιστείς για χρόνια και θα βάλεις σημαντικά πράγματα, είναι σώφρον να μην κάνεις οικονομία γιατί είναι συμβιβασμός σε κίνδυνο, και μακροπρόθεσμα αφενός πολλά μπορούν να συμβούν, αφετέρου θα κάνεις απόσβεση.

Εν πάση περιπτώσει, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρησιμοποιώ τον δίσκο μία φορά το τρίμηνο και στο μεσοδιάστημα τον έχω αποθηκευμένο σε θήκη. Δεν τον έχω τον δίσκο στο γραφείο μου μόνιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Για backup σημαντικών αρχείων δεν αρκεί μόνον ο εσωτερικός μηχανισμός να είναι αξιόπιστος αλλά και να μειωθεί η πιθανότητα ζημιάς από απροσεξία και εξωτερικούς παράγοντες.
Κάτι που σχεδόν πάντα οι χρήστες το παραβλέπουν.
Π.χ., μια φορά να σου πέσει απ' τα χέρια, τέλος.
Αν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις thread όπου χάλασε δίσκος backup από έκθεση σε υγρασία.
Σε δίσκο που θα βασιστείς για χρόνια και θα βάλεις σημαντικά πράγματα, είναι σώφρον να μην κάνεις οικονομία γιατί είναι συμβιβασμός σε κίνδυνο.

Εν πάση περιπτώσει, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

-

https://youtu.be/5yggCGXdLpk

 

Καποιος που κάνει backup και όχι αποθήκευση , δηλαδή ο backup σκληρός έχει αντίγραφο των αρχείων που τα έχει και άλλου δεν νομίζω ότι κάθεται να μετακινεί τον σκληρό πέρα δώθε, ούτε να του βάζει φωτιά ,στο νερό κτλ.

Απο το παραπάνω video απλά πιστεύω ότι είσαι τυχερός που δεν σου χάλασε ο σκληρός. Ο δίσκος που έδειξες έχει απλώς ένα wd blue με καλή θήκη. Ίσως επειδή παλαιότερα οι blue της WD ήταν πιο ανθεκτικοί κάτι που πίστεψε με δεν ισχύει με τους τωρινούς wd blue. Δεν λέω ότι δεν είναι καλη επιλογή , αλλά δεν θα εβαζα το χέρι μου στην φωτιά ή ότι αν πάρει κάποιος τον storejet θα είναι «απέθαντος».

Ουτε φυσικά αν πάρει το black ή οποιοδήποτε σκληρό. 
 

Δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά πιστεύω ότι είσαι λίγο υπερβολικός με τον συγκεκριμένο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι θέμα τύχης το ότι δεν χάλασε.
Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι κατασκευασμένος ως shock-proff
(όταν δεν είναι σε λειτουργία).
Και αν και όχι επίσημα, είναι ανθεκτικός σε υγρασία και σε φωτιά.
Ίσως υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι, δεν ξέρω.


Αυτός που έχω είναι από το 2015, λειτουργεί απροβλημάτιστα και δεν υπάρχει κανένας φόβος από πτώση, χτύπημα ή πτώση υγρού.
Αυτό σημαίνει "απέθαντος". 
Αν ένας WD πέσει από μισό μέτρο, π.χ. αν τον σπρώξεις κατά λάθος, πάει για ανακύκλωση, 
ετούτος όμως δεν παθαίνει τίποτε...
Έτσι πρέπει να είναι οι αξιόπιστοι δίσκοι που βάζεις σημαντικά δεδομένα, όχι να "σπάζουν" με το παραμικρό σαν γυάλινο ποτήρι...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον χρησιμοποιώ τον δίσκο μία φορά το τρίμηνο και στο μεσοδιάστημα τον έχω αποθηκευμένο σε θήκη. Δεν τον έχω τον δίσκο στο γραφείο μου μόνιμα

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν είναι θέμα τύχης το ότι δεν χάλασε.
Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι κατασκευασμένος ως shock-proff
(όταν δεν είναι σε λειτουργία).
Και αν και όχι επίσημα, είναι ανθεκτικός σε υγρασία και σε φωτιά.
Ίσως υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι, δεν ξέρω.


Αυτός που έχω είναι από το 2015, λειτουργεί απροβλημάτιστα και δεν υπάρχει κανένας φόβος από πτώση, χτύπημα ή πτώση υγρού.
Αυτό σημαίνει "απέθαντος". 
Αν ένας WD πέσει από μισό μέτρο, π.χ. αν τον σπρώξεις κατά λάθος, πάει για ανακύκλωση, 
ετούτος όμως δεν παθαίνει τίποτε...
Έτσι πρέπει να είναι οι αξιόπιστοι δίσκοι που βάζεις σημαντικά δεδομένα, όχι να "σπάζουν" με το παραμικρό σαν γυάλινο ποτήρι...

-

Κάτοχος wd passport εδώ, που έχει πέσει από 1,5 m και ακόμα δουλεύει , αλλά ποτέ δεν το έγραψα , ούτε είπα σε κάποιον ότι είναι απεθνατος κτλ.

Πάλι νομίζω ότι είναι υπερβολικό αυτό που γράφεις  σχετικά με μισό μέτρο και ανακύκλωση…

Σχεδον όλοι οι σοβαροί portable σκληροι δεν σπάζουν σαν γυάλινα ποτήρια….Έχουν μια κάποια πιστοποίηση. Τέλος πάντων . Επαναλαμβάνω δεν διαφωνώ μαζί σου με την γενική ιδέα , απλά πιστεύω , προσωπική μου άποψη ότι υπερβάλεις λιγάκι.

Οι αξιόπιστοι δίσκοι αν υπήρχαν δεν θα κάναμε backup…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, εσύ δεν μπορείς να γράψεις ότι είναι "απέθαντος" διότι απλώς δεν είναι.
Το ότι ο WD passport σου λειτούργησε μετά από πτώση, ήταν θέμα τύχης, προφανώς είναι ανθεκτικός, τίποτε άλλο.
Το ότι ο Τranscend όμως λειτουργεί μετά από πτώση, είναι θέμα κατασκευής. Είναι shock-proof, ενώ ο WD δεν είναι.
Ο Τrancend όσες φορές και να πέσει θα λειτουργεί (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να προκαλούμε την τύχη μας).
Ο WD είναι αμφίβολο...

Επιπλέον, η αραιότητα χρήσης δεν είναι δικαιολογία για να μην είναι ανθεκτικός σε πτώση ή χτύπημα.
Είτε μια φορά την εβδομάδα είτε μια φορά τον χρόνο,
όταν τον πάρεις στα χέρια σου οι πιθανότητες ατυχήματος είναι πάντα οι ίδιες.
Απλώς κάνεις συμβιβασμό και δέχεσαι τον μεγαλύτερο κίνδυνο. 
Άλλος ένας λόγος που πρέπει να έχουμε τα δεδομένα κι αλλού....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Κοίτα, εσύ δεν μπορείς να γράψεις ότι είναι "απέθαντος" διότι απλώς δεν είναι.
Το ότι ο WD passport σου λειτούργησε μετά από πτώση, ήταν θέμα τύχης, προφανώς είναι ανθεκτικός, τίποτε άλλο.
Το ότι ο Τranscend όμως λειτουργεί μετά από πτώση, είναι θέμα κατασκευής. Είναι shock-proof, ενώ ο WD δεν είναι.
Ο Τrancend όσες φορές και να πέσει θα λειτουργεί (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να προκαλούμε την τύχη μας).
Ο WD είναι αμφίβολο...

Επιπλέον, η αραιότητα χρήσης δεν είναι δικαιολογία για να μην είναι ανθεκτικός σε πτώση ή χτύπημα.
Είτε μια φορά την εβδομάδα είτε μια φορά τον χρόνο,
όταν τον πάρεις στα χέρια σου οι πιθανότητες ατυχήματος είναι πάντα οι ίδιες.
Απλώς κάνεις συμβιβασμό και δέχεσαι τον μεγαλύτερο κίνδυνο. 
Άλλος ένας λόγος που πρέπει να έχουμε τα δεδομένα κι αλλού....

-

 

Ξαναβαζω το video με τους shock proof hard drives , τους απενθαντους , κατα εσενα.

Η μόνη διαφορά από το wd passport ειναι το μεταλικο κουτι και το εξτρα λαστιχο. Κατα τα αλλα ενας κοινος wd blue ειναι. Αν εσυ μετα απο αυτο πιστευεις ακομα οτι δεν χαλαει σε πτωση σε σχεση με ενα απλο εξωτερικο  σκληρο επειδη εχει λιγο λαστιχο  παραπάνω, συγνωμη αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω...

Όσοι έχουν μάτια βλέπουν και όσοι έχουν μυαλό καταλαβαίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουσία είναι ότι αυτή η "απλή" θήκη (ή ότι άλλο) κάνει τον δίσκο shock-proof. 
Ο WD δεν την έχει, ΔΕΝ είναι shock-proof, και είναι πολύ πιο επισφαλής σε πτώσεις, χτυπήματα και υγρασία.
Ο δίσκος είναι "απέθαντος" σε αυτές τις συνθήκες, με τις οποίες οι άλλοι θα καταστρέφονταν.
Αυτό είναι το νόημα, κι όποιος θέλει αυτή την προστασία (όπως εγώ) θα στραφεί εκεί. Τέλος.

Αφού είναι τόσο απλή κατασκευή, όποιος θέλει ας δοκιμάσει να τη φτιάξει μόνος του. 
Ας βάλει τον WD σε ένα μεταλλικό κουτί κι ας τον τυλίξει με λάστιχα να γίνει κι αυτός έτσι.
Μπορεί να δοκιμάσει και μόνωση κατά της υγρασίας, με σιλικόνη ας πούμε.  
Μπορεί πλέον να τον ρίχνει ελεύθερα από τα χέρια του και να τον καταβρέχει χωρίς φόβο, όπως με τον Transcend.
Έτσι δεν τον έπιασε και κορόιδο η εταιρεία που χρεώνει τόσα για μια "απλή" θήκη.
Problem solved ! 
 

Ως μηχανικός, μου διηγήθηκε κάποτε ένας συνάδελφος το εξής. 
Στο εργοστάσιο τον ρώτησε κάποτε ένας τεχνίτης "γιατί ο τάδε ηλεκτροκινητήρας που έχει αδιαβροχοποίηση IP68 είναι τόσο πιο ακριβός από τους άλλους;  η εταιρεία απλώς ντύνει ένα μοντέλο με μια "απλή" θήκη, γιατί κοστίζει τόσο περισσότερο; "
Ο συνάδελφος απλώς χαμογέλασε ειρωνικά....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...