Προς το περιεχόμενο

Αγορά nvme - τι θα προτείνατε


Rattlehead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά nvme 3x4 για αντικατάσταση κυρίου nvme σε λάπτοπ και ο κύριος(που θα αντικατασταθεί)θα μπει με case σαν δεύτερος δίσκος (με ανταπτορα 2,5"Άρι δίσκου)

Ο κύριος δίσκος που φοράει τώρα είναι ένας WD

Οι δίσκοι που σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω είναι οι:

SSD INTENSO 3835440 PREMIUM 250GB NVME PCIE GEN3 X 4 M.2 2280

SSD PATRIOT P310P240GM28 P310 240GB NVME PCIE GEN3 X4 M.2 2280

Το λάπτοπ είναι το Asus x712-fa

Οι δίσκοι είναι σε έκπτωση αυτή τη στιγμή και θα με ενδιεφερε η αντικατασταση του WD.

Ο WD όπως είπα θα μπει με ανταπτορα σε καλωδιοταινία 2,5"Άρι δίσκου.(αν μπορείτε να προτείνεται και κάποιο καλό disc enclosure)

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή θα γίνει λόγο τι; είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά με τα άλλα drive που αξίζει την αντικατάσταση; σε τυπική χρήση δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά. Μήπως καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά για αργότερα και να πάρεις ένα μεγαλύτερο δίσκο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, suboy99 είπε

Η αλλαγή θα γίνει λόγο τι; είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά με τα άλλα drive που αξίζει την αντικατάσταση; σε τυπική χρήση δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά. Μήπως καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά για αργότερα και να πάρεις ένα μεγαλύτερο δίσκο; 

Ο δεύτερος δίσκος είναι hdd ,που έχει μέσα αρκετά virtual.παρολο που την λειτουργία την αναλαμβάνει το nvme,όσο να'ναι η καθυστέρηση από τον hdd είναι εμφανής,όταν πχ.περναω τα virtual στον wd και τα τρέχω από εκεί.

Συνεπώς θέλω τον hdd να τον αντικαταστήσω με nvme με τη θήκη που όσο να ναι θα είναι μια αναβάθμιση.

Για να αναβαθμίσω τον κύριο με μεγαλύτερη χωρητικότητα,έχεις δίκιο,αλλά δεν έχει κάποια προσφορά σε 500αρι ή 1τερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να δεις έναν 870 evo και να κάνεις clone τον HDD. Έτσι και αλλιώς σε sata θα είσαι. 34 ευρώ στο ίδιο μαγαζί. Οπότε ούτε πολύ λύσε δεσε ούτε αντάπτορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, suboy99 είπε

Μήπως να δεις έναν 870 evo και να κάνεις clone τον HDD. Έτσι και αλλιώς σε sata θα είσαι. 34 ευρώ στο ίδιο μαγαζί. Οπότε ούτε πολύ λύσε δεσε ούτε αντάπτορες. 

Άρα συνεπώς λες ότι δεν θα έχω κάποιο κέρδος σε read/write αν βάλω nvme με enclosure?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τα 2 NVMe drive να είναι ταχύτερα (προσωπικά δεν θα αγόραζα κάποιο από αυτά). Απλά είπα μήπως είναι καλύτερα να αποφύγεις την διαδικασία του να αγοράσεις και Μ.2 to Sata που θα έχει κάνα 30άρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Άρα συνεπώς λες ότι δεν θα έχω κάποιο κέρδος σε read/write αν βάλω nvme με enclosure?

Αν βαλεις τον nvme σε ανταπτορα θα παρεις ταχυτητες ssd .........απλα ξεχνα το

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...