Προς το περιεχόμενο

Η AMD συγκρίνει τις νέες της κάρτες γραφικών RDNA 3 με την GeForce RTX 4080


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλε αστο τι ειναι το dlss που σε πολλες περιπτωσεις ειναι πιο θολο απο fsr με περισσοτερο ghosting. Στα χαρτια μπορει να ειναι ai training. 

 

Ναι πες μας τώρα ότι το fsr είναι και καλύτερο απ το dlss να μας τρελάνεις εντελώς. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Eγω 2 φορες πηρα AMD και οι 2 ηταν Sapphire και οι 2 καηκαν λιγο μετα την εγγυηση.

Αμαν βρε συ γκαντεμια πως εγινε αυτο? 2019 5700xt reference sapphire στα 369 την κρατησα 2 χρονια αψογη καρτα δεν εκανε κιχ και την εδωσα πηρα 6700xt merc 1 χρονο παλι κομπλε κανενα θεμα και τωρα δινω πονο με 6800xt red dragon. Aτυχος ησουν να ξερεις. Παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις προφανως οπως και τωρα με 4090 και τα καμμενα καλωδια. Ειναι να μην σου βγει το ονομα που λεμε και στην amd κατι κακοι drivers σε καποια ατομα οπως και αυτο που ειπες μολις κανουν τον κοσμο να την αποφευγει κακως για μενα εννοειται. 

3 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Ναι πες μας τώρα ότι το fsr είναι και καλύτερο απ το dlss να μας τρελάνεις εντελώς. 

Δεν ειναι οχι τουλαχιστον σε 1080p αναλυση το dlss ειναι καλυτερο. Σε μεγαλυτερες αναλογα. Cyberpunk 2077 στο dlss θολωνει αρκετα δυστυχως με fsr ειναι αρκετα πιο καθαρη η εικονα. Και στο RDR 2 ιδια κατασταση. Μπορεις να τα τσεκαρεις να τα δεις ο ιδιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αμαν βρε συ γκαντεμια πως εγινε αυτο? 2019 5700xt reference sapphire στα 369 την κρατησα 2 χρονια αψογη καρτα δεν εκανε κιχ και την εδωσα πηρα 6700xt merc 1 χρονο παλι κομπλε κανενα θεμα και τωρα δινω πονο με 6800xt red dragon. Aτυχος ησουν να ξερεις. Παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις προφανως οπως και τωρα με 4090 και τα καμμενα καλωδια. Ειναι να μην σου βγει το ονομα που λεμε και στην amd κατι κακοι drivers σε καποια ατομα οπως και αυτο που ειπες μολις κανουν τον κοσμο να την αποφευγει κακως για μενα εννοειται. 

Aπο οτι καταλαβαινω εσυ τις κρατας 1-2 χρονια οποτε εισαι παντα safe την δινεις πριν ληξει η εγγυηση και δεν ξερεις τι εγινε μετα ετσι ειναι ολες καλες και ωραιες :P
H 6850 καηκε στους 28 μηνες, την ειχα προτεινει και σε φιλους στον ενα κρατησε 3,5 χρονια ο αλλος εμπλεξε με τα RMA 2 φορες.
H 290x καηκε στους 18 μηνες, ελα ομως που την ειχα παρει σφραγισμενη χωρις αποδειξη....

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Eγω 2 φορες πηρα AMD και οι 2 ηταν Sapphire και οι 2 καηκαν λιγο μετα την εγγυηση.

Η NVIDIA είναι πολύ ακριβή, αλλά σου δίνει το καλύτερο προϊόν σαν σύνολο. Δεν μπαίνει καν στο κόπο να κάνει συγκρίσεις όπως οι άλλοι. 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Η NVIDIA είναι πολύ ακριβή, αλλά σου δίνει το καλύτερο προϊόν σαν σύνολο. Δεν μπαίνει καν στο κόπο να κάνουν συγκρίσεις όπως οι άλλοι. 

Οσες Nvidia εχω παρει(πανω απο 10) δουλευουν ακομα πανω σε συστηματα συγγενων και φιλων καθημερινα μεχρι και σημερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aπο οτι καταλαβαινω εσυ τις κρατας 1-2 χρονια οποτε εισαι παντα safe την δινεις πριν ληξει η εγγυηση και δεν ξερεις τι εγινε μετα ετσι ειναι ολες καλες και ωραιες :P
H 6850 καηκε στους 28 μηνες, την ειχα προτεινει και σε φιλους στον ενα κρατησε 3,5 χρονια ο αλλος εμπλεξε με τα RMA 2 φορες.
H 290x καηκε στους 18 μηνες, ελα ομως που την ειχα παρει σφραγισμενη χωρις αποδειξη....

Ναι ανα 2 χρονια αλλαζω τελευταια πιο συχνα αναλογα τι τιμες και προσφορες πετυχαινω ωστε να εχω παντα τελευταια γενια δεν παω στο high end ομως που παει το vfm στον πατο. Τι να σε πω θα ηθελα να δω ενα γενικο πλανο με RMA καθε εταιριας γιατι οπως ειπα ο καθενας με τις εμπειριες του. Προσπαθω εννοειται οι καρτες μου να δουλευουν παντα μεχρι 70-75 βαθμους ποτε παραπανω και πεφτει καθαρισμα καθε μηνα στο pc ωστε να μην εχει σκονες κτλ. Κανα 2 φιλους με 580 ειναι 5ο χρονο τωρα ακομα δουλευουν οπως την πρωτη μερα. Μη σου τυχει ειναι που λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι ανα 2 χρονια αλλαζω τελευταια πιο συχνα αναλογα τι τιμες και προσφορες πετυχαινω ωστε να εχω παντα τελευταια γενια δεν παω στο high end ομως που παει το vfm στον πατο. Τι να σε πω θα ηθελα να δω ενα γενικο πλανο με RMA καθε εταιριας γιατι οπως ειπα ο καθενας με τις εμπειριες του. Προσπαθω εννοειται οι καρτες μου να δουλευουν παντα μεχρι 70-75 βαθμους ποτε παραπανω και πεφτει καθαρισμα καθε μηνα στο pc ωστε να μην εχει σκονες κτλ. Κανα 2 φιλους με 580 ειναι 5ο χρονο τωρα ακομα δουλευουν οπως την πρωτη μερα. Μη σου τυχει ειναι που λεμε.

Aν παρεις Nvidia Asus ROG δεν θα δεις ποτε να ανοιγουν τα fans .
(ανοιγουν οταν φτασει τους 65)
Φυσικα παιζει ρολο και το case οπως και τα case fans.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

 

Aν παρεις Nvidia Asus ROG δεν θα δεις ποτε να ανοιγουν τα fans .
(ανοιγουν οταν φτασει τους 65)

Βρε συ ειχα 1070ti το 2017 Asus strix advanced 580 ευρω τοτε την ειχα παρει. Ειχε τρελο coil whine μετα απο 1 χρονο και εφυγε RMA πηρα τα λεφτα μου πισω. Ολες τις καρτες μου στους 65 τις εχω να ανοιγουν και στους 60 να κλεινουν. Παιζω με morepowertool και γινονται παπαδες απο εκει στις amd. Σκεψου παιζω με 1200 στροφες full load στην red dragon και η καρτα καθεται στους 69 βαθμους. Οπως ειπα εχω εμπειρια απο καρτες και των 2 εταιριων. Και το μεγαλυτερο coil whine δυστυχως το αποκτησε η strix. Η 5700xt ref δεν ειχε καθολου αλλα ανεβασμενοι ανεμιστηρες για να κρατησω θερμοκρασιες η 6700xt επαιζε 1000 στροφες με 65 βαθμους ειχε ελαχιστο coil whine σπανια το ακουγες η red dragon παλι μηδενικο coil whine και αθορυβη. Περιμενω πως και πως καποια 7900xt η 7800xt μεχρι 1000 αρικο οταν πεσουν μεσα στο 23 να κανω μεταβαση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι οχι τουλαχιστον σε 1080p αναλυση το dlss ειναι καλυτερο. Σε μεγαλυτερες αναλογα. Cyberpunk 2077 στο dlss θολωνει αρκετα δυστυχως με fsr ειναι αρκετα πιο καθαρη η εικονα. Και στο RDR 2 ιδια κατασταση. Μπορεις να τα τσεκαρεις να τα δεις ο ιδιος. 

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Το ότι το fsr έχει πιο καθαρή εικόνα απ το dlss. Έχω μείνει άφωνος. 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις τιμές να έχουν ξεφύγει τελείως το ιδανικό θα είναι η amd να είναι καλύτερη σε αυτή την γενιά μπας και πέσουν με τον ανταγωνισμό οι τιμες...γιατί η αλήθεια είναι ότι η Nvidia έχει ξεφύγει τα τελευταία χρόνια και τώρα ιδικά με αυτές τις επιδόσεις συν dls3 ...

Επεξ/σία από Jimc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αλλες εποχες τοτε, τοτε παλευε να μη χρεοκοπησει.
Τωρα εχει μπει μεσα της το πνευμα της Nvidia και της Intel μαζι.
Μπορεις να το δεις απο τη τιμολογιση των Ryzen 7000 και τις μητρικες τους.

Δεκτο. Γιαυτο λεω - συμφωνω μαζι σου. Δεν σημαινει ομως οτι ειμαστε σωστοι , ουτε ομως οτι ειμαστε λαθος. Μπορω ανετα να ερθω και να σου πω οτι τα VRM και τα Phase control υπερκαλυπτουν εναν 7600Χ που με την σειρα του ειναι καλυτερος απο τον 5700Χ + οτι ειναι η τεχνολογια καινουργια, μπλα μπλα μπλα μπλα.

ΑΝ εχει μπει στο πνευμα της Nvidia και της Intel, αυτο θα το δουμε οταν φτασει η ΑΜD να μην ειναι το underdog, και το share της ειναι διπλάσιο απο αυτό της intel στις cpu και της Nvidia στις GPU (το αντιθετο με τώρα δηλαδή). Οι κόκκινοι ξέρουν ότι αν τώρα ΥΠΕΡκοστολογίσουν τα προιόντα τους, η δουλειά 8 χρόνων πάει στράφη.

So I'm just stating the obvious: What's in the past, and what seems like it's coming in the near future. Δεν μπορούμε να κρίνουμε ακόμα τίποτα. Αν το κάνουμε, τότε ΣΊΓΟΥΡΑ θα βγούμε λάθος.

Και τσιλ :P .. Σχόλια είναι αυτά που γράφουμε - δεν κερδίζουμε coupons αν βγούμε σωστοί σε ένα thread που θα ξεχαστεί σε 30 ώρες από τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές σύγκρισης και άρθρα τα οποία δημοσιεύονται σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες και πιθανό να αποτελούν διαφημιστική προβολή και τίποτα περισσότερο τουλάχιστον εργαλείο marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Βρε συ ειχα 1070ti το 2017 Asus strix advanced 580 ευρω τοτε την ειχα παρει. Ειχε τρελο coil whine μετα απο 1 χρονο και εφυγε RMA πηρα τα λεφτα μου πισω. Ολες τις καρτες μου στους 65 τις εχω να ανοιγουν και στους 60 να κλεινουν. Παιζω με morepowertool και γινονται παπαδες απο εκει στις amd. Σκεψου παιζω με 1200 στροφες full load στην red dragon και η καρτα καθεται στους 69 βαθμους. Οπως ειπα εχω εμπειρια απο καρτες και των 2 εταιριων. Και το μεγαλυτερο coil whine δυστυχως το αποκτησε η strix. Η 5700xt ref δεν ειχε καθολου αλλα ανεβασμενοι ανεμιστηρες για να κρατησω θερμοκρασιες η 6700xt επαιζε 1000 στροφες με 65 βαθμους ειχε ελαχιστο coil whine σπανια το ακουγες η red dragon παλι μηδενικο coil whine και αθορυβη. Περιμενω πως και πως καποια 7900xt η 7800xt μεχρι 1000 αρικο οταν πεσουν μεσα στο 23 να κανω μεταβαση. 

Σε Corsair 600R που ειναι σχεδον σαν full tower με 7 fans 140mm premium οχι των 5€ , η R9 290x σε gaming επαιζε 80-83c.
H Asus Strix 1060 OC 6gb στο ιδιο case επαιζε στα ιδια games στους 42-55c.
Tωρα ειναι στο Silverstone GD09 με 3x120mm και 2x80mm και σε video edit η σε deepfake με 1.000.000 iterations το μεγιστο που την εχω δει το καλοκαιρι ηταν 57c.
Σε gaming παιζει 45-56c.
Η Asus Rog 3090 OC σε Lian Li Air Mini με 11 fans δεν κοιταω καν, δεν την εχω ακουσει ποτε.
Oταν τη πηρα απο φιλο, εβαλα manual για να δω οτι γυριζουν.

1 ώρα πριν, PeterMay είπε

Δεκτο. Γιαυτο λεω - συμφωνω μαζι σου. Δεν σημαινει ομως οτι ειμαστε σωστοι , ουτε ομως οτι ειμαστε λαθος. Μπορω ανετα να ερθω και να σου πω οτι τα VRM και τα Phase control υπερκαλυπτουν εναν 7600Χ που με την σειρα του ειναι καλυτερος απο τον 5700Χ + οτι ειναι η τεχνολογια καινουργια, μπλα μπλα μπλα μπλα.

ΑΝ εχει μπει στο πνευμα της Nvidia και της Intel, αυτο θα το δουμε οταν φτασει η ΑΜD να μην ειναι το underdog, και το share της ειναι διπλάσιο απο αυτό της intel στις cpu και της Nvidia στις GPU (το αντιθετο με τώρα δηλαδή). Οι κόκκινοι ξέρουν ότι αν τώρα ΥΠΕΡκοστολογίσουν τα προιόντα τους, η δουλειά 8 χρόνων πάει στράφη.

So I'm just stating the obvious: What's in the past, and what seems like it's coming in the near future. Δεν μπορούμε να κρίνουμε ακόμα τίποτα. Αν το κάνουμε, τότε ΣΊΓΟΥΡΑ θα βγούμε λάθος.

Και τσιλ :P .. Σχόλια είναι αυτά που γράφουμε - δεν κερδίζουμε coupons αν βγούμε σωστοί σε ένα thread που θα ξεχαστεί σε 30 ώρες από τώρα...

Οταν ελεγα για τα VRM και τα phases σε Intel μητρικες που επρεπε να καλυψουν 12900κ, αυτοι με τα Β450 του 50ρικου μου ελεγαν ελα μωρε ολα ιδια ειναι και 5950x να βαλω θα παιζει απλα η Intel ειναι ακριβη.

Αν τωρα οι Ryzen 7000 και οι μητρικες εχουν τοσο φαντασου οπως λες να παρει και το πιτα απο τις πωλησεις τι θα γινει.

He who controls the past, commands the future.
He who commands the future conquers the past.
Κane  Brotherhood of Nod :P
(κανονικα το ειχε πει ο George Orwell)

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Eγω 2 φορες πηρα AMD και οι 2 ηταν Sapphire και οι 2 καηκαν λιγο μετα την εγγυηση.

Ασε ρε αλεπουδιαρη.. Καμια εικοσαρια sapphire περασαν απο τα χερια μου, ουδεμια καηκε. Ακομα και οι 5850 που ειχε βγαλει το πλαισιο προσφορα στα 129 πριν καμια δεκαρια χρονια, ζουν και βασιλευουν με  πολλες χιλιαδες ωρες ζορικης λειτουργιας. Ειπαμε να εχουμε προτιμηση σε καποιο στρατοπεδο αλλα μερικοι το παρακανετε σε σημειο αηδιας.. 

  • Like 14
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ασε ρε αλεπουδιαρη.. Καμια εικοσαρια sapphire περασαν απο τα χερια μου, ουδεμια καηκε. Ακομα και οι 5850 που ειχε βγαλει το πλαισιο προσφορα στα 129 πριν καμια δεκαρια χρονια, ζουν και βασιλευουν με  πολλες χιλιαδες ωρες ζορικης λειτουργιας. Ειπαμε να εχουμε προτιμηση σε καποιο στρατοπεδο αλλα μερικοι το παρακανετε σε σημειο αηδιας.. 

Eχεις 20 pc που τρεχουν μεχρι τωρα ή και εσυ τις αλλαζες 2-2 καθε χρονο;
Τι θα κερδισω αν πω ψεματα δικια μου ειναι η Nvidia;
Αν ηταν καλες και δουλευαν γιατι να παω την ιδια χρονια απο 290x σε 1060 ;
Aν δουλευε η R9 290x οπως εχω γραψει σε παλαιοτερο post ,γιατι να κανω δωρο στην αδερφη μου Palit 1060;
Πες την αποψη σου σωστη η λαθος αλλα δεν μπορεις να αμφισβητεις τον αλλο σε τοσο αστεια πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...