Προς το περιεχόμενο

Η AMD συγκρίνει τις νέες της κάρτες γραφικών RDNA 3 με την GeForce RTX 4080


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ασε ρε αλεπουδιαρη.. Καμια εικοσαρια sapphire περασαν απο τα χερια μου, ουδεμια καηκε. Ακομα και οι 5850 που ειχε βγαλει το πλαισιο προσφορα στα 129 πριν καμια δεκαρια χρονια, ζουν και βασιλευουν με  πολλες χιλιαδες ωρες ζορικης λειτουργιας. Ειπαμε να εχουμε προτιμηση σε καποιο στρατοπεδο αλλα μερικοι το παρακανετε σε σημειο αηδιας.. 

Αυτα που γραφει στο πιο πανω ποστ ο φιλος και εμενα μου φαινονται υπερβολικα δυστυχως ειδικα με τις θερμοκρασιες. Λογικα θα ηταν στο 50% load για να παιζουν στους 40 βαθμους. Τελος παντων ο καθενας κρινει τι ειναι καλυτερο για αυτον. Εγω την εχω σιχαθει τη nvidia δυστυχως και εδω και μια 4ετια βαραω ατελειωτο gaming με amd καρτες χωρις κανενα προβλημα. Ο καθενας εχει την κριση του ας κανει την καλυτερη αγορα για αυτον. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Eχεις 20 pc που τρεχουν μεχρι τωρα ή και εσυ τις αλλαζες 2-2 καθε χρονο;
Τι θα κερδισω αν πω ψεματα δικια μου ειναι η Nvidia;
Αν ηταν καλες και δουλευαν γιατι να παω την ιδια χρονια απο 290x σε 1060 ;
Aν δουλευε η R9 290x οπως εχω γραψει σε παλαιοτερο post ,γιατι να κανω δωρο στην αδερφη μου Palit 1060;
Πες την αποψη σου σωστη η λαθος αλλα δεν μπορεις να αμφισβητεις τον αλλο σε τοσοαστεια πραγματα.

Δουλεύουν απροβληματιστα ολες, ακομα και παραγουν εργο. Δεν ξερω τι επαθαν οι καρτες σου, αλλα εσυ και μερικοι αλλοι εδω μεσα οπου ακουσετε για μαρκα στην οποια δεν εχετε μετοχες, υπερβάλλετε μεχρι αηδιας για να υποστηριξετε την λανθασμενη, τις περισσοτερες φορες, και σιγουρα προκατειλλημενη αποψη σας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτα που γραφει στο πιο πανω ποστ ο φιλος και εμενα μου φαινονται υπερβολικα δυστυχως ειδικα με τις θερμοκρασιες. Λογικα θα ηταν στο 50% load για να παιζουν στους 40 βαθμους. Τελος παντων ο καθενας κρινει τι ειναι καλυτερο για αυτον. Εγω την εχω σιχαθει τη nvidia δυστυχως και εδω και μια 4ετια βαραω ατελειωτο gaming με amd καρτες χωρις κανενα προβλημα. Ο καθενας εχει την κριση του ας κανει την καλυτερη αγορα για αυτον. 

:)

Screenshot_14.jpg

Screenshot_21.jpg

1 λεπτό πριν, Argonaute είπε

Δουλεύουν απροβληματιστα ολες, ακομα και παραγουν εργο. Δεν ξερω τι επαθαν οι καρτες σου, αλλα εσυ και μερικοι αλλοι εδω μεσα οπου ακουσετε για μαρκα στην οποια δεν εχετε μετοχες, υπερβάλλετε μεχρι αηδιας για να υποστηριξετε την λανθασμενη, τις περισσοτερες φορες, και σιγουρα προκατειλλημενη αποψη σας. 

Αν δεν ηθελα να ακουσω για AMD γιατι να τις αγορασω και γιατι να τις προτεινω και σε 2-3 φιλους που ηθελαν να στησουν το ιδιο pc με εμενα;
Μεχρι τοτε τις θεωρουσα το ιδιο μεχρι που απο τη μια στιγμη στην αλλη ειδα πως ειναι η μερα με την νυχτα.
 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

:)

Screenshot_14.jpg

Screenshot_21.jpg

Δεν μου λεει κατι. 2 διαφορετικες εικονες ειναι, μπορει να τις εχεις κανει σκρηνσοτ σε διαφορετικους χρονους και απλα να τις εβαλες στο ιδιο ποστ. Δεν με πειθει, σορυ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Argonaute είπε

Δεν μου λεει κατι. 2 διαφορετικες εικονες ειναι, μπορει να τις εχεις κανει σκρηνσοτ σε διαφορετικους χρονους και απλα να τις εβαλες στο ιδιο ποστ. Δεν με πειθει, σορυ.. 

 

Screenshot_32.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

:)

Screenshot_14.jpg

Screenshot_21.jpg

Αν δεν ηθελα να ακουσω για AMD γιατι να τις αγορασω και γιατι να τις προτεινω και σε 2-3 φιλους που ηθελαν να στησουν το ιδιο pc με εμενα;
Μεχρι τοτε τις θεωρουσα το ιδιο μεχρι που απο τη μια στιγμη στην αλλη ειδα πως ειναι η μερα με την νυχτα.
 

Και εγω ετσι ημουν με την nvidia καθως το 2003 ειχε καλυτερη υποστηριξη σε linux και την προτιμουσα, αλλα μετα απο 2 καμενες 8800, μια ελλατωματικη 260, μια 460 που εβγαζε αρτιφακτς στο διμηνο, δοκιμασα και πηγα απεναντι και εκτοτε δεν ειχα κανενα προβλημα. 

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Argonaute είπε

Και εγω ετσι ημουν με την nvidia καθως το 2003 ειχε καλυτερη υποστηριξη σε linux και την προτιμουσα, αλλα μετα απο 2 καμενες 8800, μια ελλατωματικη 260, μια 460 που εβγαζε αρτιφακτς στο διμηνο, δοκιμασα και πηγα απεναντι καο εκτοτε δεν ειχα κανενα προβλημα. 

Εχω μια 8800 gtx σε ενα pc που κοβει τιμολογια και για το teamviewer .
Αν θες μπορω να στη δωσω κανω τη δουλεια μου και με Intel ΗD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Και εγω εχω 2 να στολιζουν τον τοιχο του εφηβικου μου δωματιου, σε κατασταση RIP.. 

Εγω ομως δεν σε εβγαλα ψευτη 3 φορες.
Οπως εσυ ειχες τις εμπειριες σου ετσι ειχα και εγω τις δικες μου.
Και δεν μπηκα καν στη διαδικασια να αναφερω οτι καποια χρονια δουλευα σε καταστημα.
Εβλεπα τι ερχεται πισω για επισκευη η αντικατασταση, εστηνα Internet cafe με 100 pc και εβλεπα τι χαλαγε κτλ κτλ
Απλα αναφερθηκα στις προσωπικες μου εμπειριες που ξερω 100% τι χρηση ειχαν και σε τι cases.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Eγω 2 φορες πηρα AMD και οι 2 ηταν Sapphire και οι 2 καηκαν λιγο μετα την εγγυηση.

Εμένα πάντως δε μου έχει καεί καμία Amd. Μια Sapphire 5850,  από το 2009 νομίζω, λειτουργεί ακόμη.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες σε τι συμπερασματα οδηγει τον αναγνωστη το να διαβαζει μονιμα απο καποιον  μονοπλευρη  και συνεχομενη κακη κριτικη απενα τι σε κατι; Ασφαλως φιλε μου η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση. Καθε εταιρια εχει αστοχιες οπως και καθενας εχει προσωπικη προτιμηση, αλλα υπαρχουν και αυτοι που θελουν να εννοουνται σαν μετοχοι αλλα ειναι αολα καταναλωτες, και υπερβαλλουν φανατικα για την εγκαθιδρυση της αποψης τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ειδες σε τι συμπερασματα οδηγει τον αναγνωστη το να διαβαζει μονιμα απο καποιον  μονοπλευρη  και συνεχομενη κακη κριτικη απενα τι σε κατι; Ασφαλως φιλε μου η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση. Καθε εταιρια εχει αστοχιες οπως και καθενας εχει προσωπικη προτιμηση, αλλα υπαρχουν και αυτοι που θελουν να εννοουνται σαν μετοχοι αλλα ειναι αολα καταναλωτες, και υπερβαλλουν φανατικα για την εγκαθιδρυση της αποψης τους. 

Το να αναφερεις οτι σου καηκαν 2 GPU μεσα σε 35 χρονια που εχεις PC δεν ειναι μονοπλευρη απλα λες την εμπειρια σου.
Αν ηθελα να κανω κακη κριτικη θα σου ελεγα τον τριψηφιο αριθμο που καναμε reballing αλλα οπως ειπα δεν ειχε νοημα γιατι δεν ξερω τι χρηση εχει κανει ο αλλος ,σε τι τροφοδοτικο, σε τι case, με τι cable managment-air flow, σε τι temps κτλ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα τεχνασματα με τα επιλεκτικα συγκριτικα στη θεωρια, ομως ο Moore's Law κανει φοβερη αναλυση βαζοντας τα πραγματα στη θεση τους, αξιζει να το δειτε ολο:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

ωραια τα τεχνασματα με τα επιλεκτικα συγκριτικα στη θεωρια, ομως ο Moore's Law κανει φοβερη αναλυση βαζοντας τα πραγματα στη θεση τους, αξιζει να το δειτε ολο:

 

 

Απο οτι φαινεται η 4080 σε Rasterize performance θα ειναι καπου αναμεσα στις 2 7900 και αναλογα το game ακομα και κοντα στη 7900ΧΤΧ και στο Ray Tracing η ψαλιδα θα μικρινει ακομα περισσοτερο.
Αν υποθεσουμε και το αναμενομενο με την Nvidia να κανει πολυ καλη δουλεια σε drivers ισως αλλαξει το εργο με DLSS 3.0 ON Ray Tracing ON.
Καλα για τη 4090 δεν το συζητω,ετσι οπως φαινεται παιζει να εχει τοση μεγαλη διαφορα λες και ειναι αλλη γενια.

Αν κανουν καλη δουλεια σε DLSS 3.0, Ray Tracing τοσο που θα αξιζει η μεταβαση απο 3090 σε 4090 ισως και να τη κανω αλλα θελω ασπρη και δεν βλεπω μεχρι τωρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν εχεις υπομονη περιμενε να δεις πως θα εξελιχθει το DLSS 3.0 και το Ray Tracing / Path Tracing στις RTX 4000 γιατι μετα απο 2-3 drivers μπορει να ειναι αλλη καρτα.
Eπισης καθε φορα που η AMD μπαινει στη διαδικασια να συγκρινει επεξεργαστες και καρτες γραφικων σου δειχνει αποτελεσματα πλατφορμας και οχι αμεση συγκριση προιοντος.
Δηλαδη οταν θα δεις FPS του Χ επεξεργαστη ή της Χ καρτας γραφικων εχει και ενα 10-15% παραπανω FPS λογω πλατφορμας(AMD Smart Access Memory) που δεν θα τα εχεις αν συνδιασεις το ιδιο προιον με Nvidia gpu ή με Intel cpu.
Για αυτο θα δεις πολλους youtubers να συγκρινουν 6950xt και 3090ti με Intel επεξεργαστη ή 7950x και 13900k με Nvidia gpu.

https://blogs.nvidia.com/blog/2022/03/23/what-is-path-tracing/

https://history-computer.com/ray-tracing-vs-path-tracing-whats-the-difference/

Τώρα είδα που έγραψες για το smart access memory. Πόσο λάθος είσαι. 

Το smart access memory είναι πρακτικά το resizable bar απλά η AMD το έχει ονομάσει έτσι. Έχω ενεργό resizable bar από το 2019 με amd κάρτα και z370 μητρική και περνω το boost κανονικά. Το ίδιο και με nvidia και amd η nvidia και Intel. 

Resizable bar και smart access memory το ένα και το αυτό. Και μπαίνει σε ότι συνδιασμο θέλουμε από το 2019 και μετά. Εγώ πήρα bios update και το ενεργοποιήσε η Asus σε μητρική του 2017. Οπότε δεν ισχύει το παραπάνω που έγραψες στο παραμικρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...