Προς το περιεχόμενο

Η AMD συγκρίνει τις νέες της κάρτες γραφικών RDNA 3 με την GeForce RTX 4080


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, StarLordVag είπε

~20% μπροστα η 7900ΧΤΧ στο rasterized και ~20% πισω στo ray tracing διαλεχτε και παρετε, προσωπικα θα προτιμησω το 20% προστα στο ray tracing και την 4080. Αλλο 100fps με 120fps Raster και αλλο 50fps με 60fps στα RT χωρις να μπει και το DLSS 2/3. Συν το ολο οικοσυστημα της πρασινης καταλαβαινετε τι θελω να πω.

 

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για το οικοσύστημα τι εννοείς? Γιατί το control panel της AMD ειναι 10 φορές καλύτερο. Με nvidia θες afterburner για overckock στην amd όλα γίνονται από το control panel ούτε Riva tuner η κάτι άλλο χρειάζεσαι. 

Νομίζω ότι και η μνήμη είναι ένα ακόμη θέμα με την 4080. Εντάξει αρκετά τα 16gb αλλά γιατί να μη δώσει τουλάχιστον 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν εχεις υπομονη περιμενε να δεις πως θα εξελιχθει το DLSS 3.0 και το Ray Tracing / Path Tracing στις RTX 4000 γιατι μετα απο 2-3 drivers μπορει να ειναι αλλη καρτα.
Eπισης καθε φορα που η AMD μπαινει στη διαδικασια να συγκρινει επεξεργαστες και καρτες γραφικων σου δειχνει αποτελεσματα πλατφορμας και οχι αμεση συγκριση προιοντος.
Δηλαδη οταν θα δεις FPS του Χ επεξεργαστη ή της Χ καρτας γραφικων εχει και ενα 10-15% παραπανω FPS λογω πλατφορμας(AMD Smart Access Memory) που δεν θα τα εχεις αν συνδιασεις το ιδιο προιον με Nvidia gpu ή με Intel cpu.
Για αυτο θα δεις πολλους youtubers να συγκρινουν 6950xt και 3090ti με Intel επεξεργαστη ή 7950x και 13900k με Nvidia gpu.

https://blogs.nvidia.com/blog/2022/03/23/what-is-path-tracing/

https://history-computer.com/ray-tracing-vs-path-tracing-whats-the-difference/

Ενδιαφέρον η άποψη αυτή και την έχω σκεφτεί ήδη αλλά σαν φανατικός οπαδός τις nvidia, προσπαθώ να δω πράγματα αντικειμενικά. Και η amd θα ανάπτυξη κάτι αντίστοιχο με το dlss 3.0 και αυτό θα το δούμε μέσα στο 2023 οπότε θα περιμένω έτσι και αλλιώς. Διότι δεν το κόβω να βρίσκω καλή υλοποίηση νέας γενιάς κάρτας γραφικών  σύντομα, θα γίνει χαμός και θα εξαφανιστούν όλες στο πρώτα λανσάρισμα. Με το νέο έτος θα έχω καλύτερη τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, luis_rambo84 είπε

Ενδιαφέρον η άποψη αυτή και την έχω σκεφτεί ήδη αλλά σαν φανατικός οπαδός τις nvidia, προσπαθώ να δω πράγματα αντικειμενικά. Και η amd θα ανάπτυξη κάτι αντίστοιχο με το dlss 3.0 και αυτό θα το δούμε μέσα στο 2023 οπότε θα περιμένω έτσι και αλλιώς. Διότι δεν το κόβω να βρίσκω καλή υλοποίηση νέας γενιάς κάρτας γραφικών  σύντομα, θα γίνει χαμός και θα εξαφανιστούν όλες στο πρώτα λανσάρισμα. Με το νέο έτος θα έχω καλύτερη τύχη.

Kατι αντιστοιχο το ενα, κατι αντιστοιχο το αλλο, λιγο πιο αργη εδω,λιγο πιο αργη εκει, λιγο καλυτερη εδω ,λιγο καλυτερη εκει.
Εγω ειμαι λιγο πιο απολυτος, δεν θα κανω πειραματα για μικρες διαφορες.
Για να αλλαξω κατι που εχω καταληξει και ειμαι ευχαριστημενος, θα πρεπει να εχει τα μισα χρηματα στις ιδιες επιδοσεις ή τις διπλασιες επιδοσεις που δεν θα μπορουσα να φτασω ποτε αν δεν αλλαξω πλευρα.
Καλα κανεις και το ψαχνεις και η υπομονη σιγουρα θα σε βγαλει κερδισμενο με καλυτερες τιμες και στους 2 ή με πιο οριμες τεχνολογιες και drivers.
 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Για το οικοσύστημα τι εννοείς? Γιατί το control panel της AMD ειναι 10 φορές καλύτερο. Με nvidia θες afterburner για overckock στην amd όλα γίνονται από το control panel ούτε Riva tuner η κάτι άλλο χρειάζεσαι. 

Με το πρόγραμμα GeForce experience κανεις άμεσα overclock με μια επιλογή. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. 
Συν την συνολικά ανώτερη σταθερότητα του sofrware/drivers που έχει ανέκαθεν η NVIDIA. 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Με το control panel GeForce experience κανεις άμεσα overclock με μια επιλογή. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. 
Συν την συνολικά ανώτερη σταθερότητα του sofrware/drivers που έχει ανέκαθεν η NVIDIA. 

Σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν και θα υπαρχουν προβληματα.. Αν  γινοταν αυτο με νεες καρτες AMD , η γκρινια  κλασικα θα ηταν μεγαλυτερη.. Τωρα που ηταν driver issue της Nvidia  ολα χαλαρα.

https://videocardz.com/newz/nvidia-has-a-fix-for-geforce-rtx-4090-and-rtx-4080-blank-screen-issues

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν και θα υπαρχουν προβληματα.. Αν  γινοταν αυτο με νεες καρτες AMD , η γκρινια  κλασικα θα ηταν μεγαλυτερη.. Τωρα που ηταν driver issue της Nvidia  ολα χαλαρα.

https://videocardz.com/newz/nvidia-has-a-fix-for-geforce-rtx-4090-and-rtx-4080-blank-screen-issues

Εννοείται ότι και οι δυο εταιρείες έχουν θέματα. Απλά η NVIDIA είναι πολύ πιο σταθερή/ανώτερη ειδικά στους drivers και στο software. Αυτό νομίζω είναι κοινώς αποδεκτό απ όλους, χρόνια τώρα. 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν και θα υπαρχουν προβληματα.. Αν  γινοταν αυτο με νεες καρτες AMD , η γκρινια  κλασικα θα ηταν μεγαλυτερη.. Τωρα που ηταν driver issue της Nvidia  ολα χαλαρα.

https://videocardz.com/newz/nvidia-has-a-fix-for-geforce-rtx-4090-and-rtx-4080-blank-screen-issues

Με τη διαφορα οτι η Nvidia κανει Fix αμεσα ενω η AMD ακομα προσπαθει να κανει Fixes στις 6000xt :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Με τη διαφορα οτι η Nvidia κανει Fix σε μια μερα ενω η AMD ακομα προσπαθει να κανει Fixes στις 6000xt :P

Κλασικη απαντηση που δεν ισχυει.. Ειδικα για τις 6000  δεν ειχε προβληματα με τους drivers.. Απο την απαντηση σου ακριβως παει και το προηγουμενο σχολιο που εκανα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Κλασικη απαντηση που δεν ισχυει.. Ειδικα για τις 6000  δεν ειχε προβληματα με τους drivers.. Απο την απαντηση σου ακριβως παει και το προηγουμενο σχολιο που εκανα..

Mα τα βλεπω στο youtube new fix from AMD και new fix from AMD.
Aυτο το τυπακι εχει βαρεθει να μιλαει για fixes σε ολα τα videos αλλα δεν το βαζει κατω.
 

 

Screenshot_39.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Οτι boost βλέπω να δίνει το Sam σε παιχνίδια έχω και με το resizable bar με τον 8700Κ. Δεν ισχύει ότι είναι μόνο για 10η γενιά και μετά αρκετές μητρικές τον ενεργοποίησαν από 8ης γενιάς και μετά. Δεν είναι δηλαδή σκέτο on αλλά και μέσα από το amd control panel και στο bios και στο performance που πήρα 10 15% φαίνεται ότι είναι on. Από την 5700xt το χρησιμοποιώ ευτυχώς η z370 που έχω το ενεργοποίησε όπως πρέπει και είδα καλό boost σε πολλά παιχνίδια. Είναι ακριβώς το ίδιο με το sam και δίνουν ακριβώς το ίδιο boost. Μπορώ να τεστάρω on off. 

Ο καθένας με τις εμπειρίες του. Από το 18 έχω να κάνω format και περνάω σχεδόν κάθε driver από πάνω χωρίς ddu. Τώρα τι ακριβώς έφταιξε σε σένα δεν γνωρίζω σίγουρα όχι οι drivers της AMD. 

αυτό έφταιγε αδερφέ , πέρασα custom drivers και όλα καλά , στους  official δε ξεκίναγε ο  installation wizard καν  ( αυτά από τη δυςτερη προσπαθεια και μετά , στη πρώτη είπα το έγινε ) .  Amd κάρτες περνώ και γω τα τελευταία χρόνια , αλλά αυτό δε πάει να πει ότι δεν έχουν θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hot Fix , βγαζουν ολες οι Εταιρειες.. Περιεγο που κοιτας μονο της μιας εταρειας γιατι αν κοιταζες τα log και της Νvidia  για καθε  driver εχει τομεα Fixes .. Τεσπα επιβεβαιωνεις το point μου .. βλεπωντας μονο μια πλευρα .  Μακαρι οι drivers των 7000 να ειναι σαν των 6000 ..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Hot Fix , βγαζουν ολες οι Εταιρειες.. Περιεγο που κοιτας μονο της μιας εταρειας γιατι αν κοιταζες τα log και της Νvidia  για καθε  driver εχει τομεα Fixes .. Τεσπα επιβεβαιωνεις το point μου .. βλεπωντας μονο μια πλευρα .  Μακαρι οι drivers των 7000 να ειναι σαν των 6000 ..

Και τον τρελο αν τον ρωτησεις θα σου πει οτι ειναι μια χαρα δεν εχει θεμα.
Η διαφορα ειναι οτι οσοι εχουν Nvidia αν θελουν δεν κανουν update drivers για κανα 6μηνο, γιατι δεν εχουν συναντησει καποιο θεμα ενω αυτοι με τις AMD κραζουν και περιμενουν πως και πως το Fix.
Aφου ομως ειστε μια χαρα οπως λες τοτε ολα οκ.
Τα παραπονα για τους drivers ειναι απο AMD users δεν θα μπορουσαν να ειναι απο Nvidia users :P
Ετσι ξαφνικα ενα πρωι ξυπνησαμε και ειπαμε η AMD εχει θεμα με τους drivers;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τα παραπονα για τους drivers ειναι απο AMD users δεν θα μπορουσαν να ειναι απο Nvidia users :P
Ετσι ξαφνικα ενα πρωι ξυπνησαμε και ειπαμε η AMD εχει θεμα με τους drivers;

https://forums.guru3d.com/forums/videocards-nvidia-geforce-drivers-section.21/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και τον τρελο αν τον ρωτησεις θα σου πει οτι ειναι μια χαρα δεν εχει θεμα.
Η διαφορα ειναι οτι οσοι εχουν Nvidia αν θελουν δεν κανουν update drivers για κανα 6μηνο, γιατι δεν εχουν συναντησει καποιο θεμα ενω αυτοι με τις AMD κραζουν και περιμενουν πως και πως το Fix.
Aφου ομως ειστε μια χαρα οπως λες τοτε ολα οκ.
Τα παραπονα για τους drivers ειναι απο AMD users δεν θα μπορουσαν να ειναι απο Nvidia users :P
Ετσι ξαφνικα ενα πρωι ξυπνησαμε και ειπαμε η AMD εχει θεμα με τους drivers;

Παλι φανταζεσαι πραγματα..Γιατι το συνολο αυτων που εχουμε 6000 series  δεν εχουμε γενικα παραπονα για τους drivers.. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι ολα τελεια .. Αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ισχυει για κανενα λογο για την συγκεκριμενη γενια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Παλι φανταζεσαι πραγματα..Γιατι το συνολο αυτων που εχουμε 6000 series  δεν εχουμε γενικα παραπονα για τους drivers.. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι ολα τελεια .. Αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ισχυει για κανενα λογο για την συγκεκριμενη γενια

Στους drivers δεν ειναι ολα τελεια, στις επιδοσεις τις πλησιαζουν, το FSR 3 θα ειναι περιπου σαν DLSS 3.0, το Ray Tracing θα ειναι σχεδον ιδιο, για το NVEC εχουμε περιπου το ιδιο, το noice cancellation το πλησιαζει, οι πωλησεις θα πανε καλυτερα κτλ κτλ
Συμβιβασμοι και μετριοτητες για τον χαλιφη που θελει να γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...