Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση ssd nvme pcie 3.0 σε pcie 4.0 Δεν αναγνωριζεται ο δισκος


molivos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες 

Μολις αγορασα εναν SSD WESTERN DIGITAL WDS100T3B0C BLUE SN570 1TB NVME M.2 2280 PCIE GEN3 X4  Ιδιαιτερη εμπειρια δεν εχω με nvme  καθ οτι ειχα απλους ssd μεχρι τωρα ... 

Τον εβαλα στο Pcie 4.0 (γιατι σ αυτο ειχα ευκολη προσβαση)  αλλα τα windows -Bios  δεν τον ειδαν     

τελικα αφου εψαξα στα φορα της ASUS ειδα οτι το PCIe 4.0 σλοτ της M/B (Asus Prime z590-p) ειναι μονο για επεξεργαστες 11ης γεννιας  και στην δικη μου περιπτωση  i5 10600Κ  ειναι απενεργοποιημενο  :-(   οποτε πρεπει να τον εγκαταστησω σε αλλο slot PCIe 3.0  Δεν βρισκω ομως κανενα  σλοτ απ οτι ειδα που να εχει βιδακι m2  το οποιο θα συγκρατει τον ssd .. Πειραζει να βαλω μια οποιαδηποτε βιδουλα που να ταιριαζει ????    Ευχαριστω 

 

 

Επεξ/σία από molivos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dsi44 είπε

η μητρικη δεν ειχε τα βιδακια μεσα?

γιατι δε χρησιμοποιεις το βιδακι που εχεις ηδη στο gen 4 ?

εκεινο ειναι με την ψυκτρα γι αυτο , μη μπερδευεσαι

Στις 17/11/2022 στις 11:59 ΜΜ, molivos είπε

Καλησπερα παιδες 

Μολις αγορασα εναν SSD WESTERN DIGITAL WDS100T3B0C BLUE SN570 1TB NVME M.2 2280 PCIE GEN3 X4  Ιδιαιτερη εμπειρια δεν εχω με nvme  καθ οτι ειχα απλους ssd μεχρι τωρα ... 

Τον εβαλα στο Pcie 4.0 (γιατι σ αυτο ειχα ευκολη προσβαση)  αλλα τα windows -Bios  δεν τον ειδαν     

τελικα αφου εψαξα στα φορα της ASUS ειδα οτι το PCIe 4.0 σλοτ της M/B (Asus Prime z590-p) ειναι μονο για επεξεργαστες 11ης γεννιας  και στην δικη μου περιπτωση  i5 10600Κ  ειναι απενεργοποιημενο  :-(   οποτε πρεπει να τον εγκαταστησω σε αλλο slot PCIe 3.0  Δεν βρισκω ομως κανενα  σλοτ απ οτι ειδα που να εχει βιδακι m2  το οποιο θα συγκρατει τον ssd .. Πειραζει να βαλω μια οποιαδηποτε βιδουλα που να ταιριαζει ????    Ευχαριστω 

 

 

Στο κουτι της μητρικης ειχε μικρο σακουλακι με βιδακι αν δε τα πεταξες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...