Προς το περιεχόμενο

HDD χαμηλή ταχύτητα ανάγνωσης.


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας σκληρός 2tb που έχω μου βγάζει στο CrystalDiskMark ταχύτητα ανάγνωσης 0.71 ενώ ένας δεύτερος ίδιος που έχω βγάζει κανονικά 1.88 . Άλλαξα sata καλώδιο αλλά κάνει το ίδιο!
Υγεία βγάζει 100% . Τι μπορεί να φταίει; 

O σκληρός είναι αυτός: Toshiba DT01 2TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm με 64MB Cache για Desktop DT01ACA200 - Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @ngelos είπε

Ένας σκληρός 2tb που έχω μου βγάζει στο CrystalDiskMark ταχύτητα ανάγνωσης 0.71 ενώ ένας δεύτερος ίδιος που έχω βγάζει κανονικά 1.88 . Άλλαξα sata καλώδιο αλλά κάνει το ίδιο!
Υγεία βγάζει 100% . Τι μπορεί να φταίει; 

O σκληρός είναι αυτός: Toshiba DT01 2TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm με 64MB Cache για Desktop DT01ACA200 - Skroutz.gr

Πόσο τον φορτωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Έχει 800GB ελεύθερα.

Και ο αλλος που τρεχει καλυτερα εχει το ιδιο φορτωμα? αν ναι τοτε ισως να εχει καποιο ελάττωμα ασχετα που εχει 100% υγεια ή ενδεχομενως στο συστημα σου να ετρεχε και κατι αλλο και τον εκοψε , κανε ξανα μια δοκιμη και κλεισε οτι αλλο εχεις ανοιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, triplex1 είπε

Και ο αλλος που τρεχει καλυτερα εχει το ιδιο φορτωμα? αν ναι τοτε ισως να εχει καποιο ελάττωμα ασχετα που εχει 100% υγεια ή ενδεχομενως στο συστημα σου να ετρεχε και κατι αλλο και τον εκοψε , κανε ξανα μια δοκιμη και κλεισε οτι αλλο εχεις ανοιχτο

Ο άλλος έχει περισσότερο φόρτωμα.. έχει κάπου 500GB ελεύθερα. Δοκίμασα ξανά και τα ίδια.. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Ο άλλος έχει περισσότερο φόρτωμα.. έχει κάπου 500GB ελεύθερα. Δοκίμασα ξανά και τα ίδια.. :( 

καποιο ελάττωμα εχει τοτε , αν τον εχεις αποθηκη και δεν σε κανει την δουλεια σου σωστα , στειλε τον πισω

κοιτα αυτον η καλυτερη τιμη σε 2TB και ταχυτητες   https://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd20ezbx-2tb-blue-35-sata3-p-PER.307008

https://www.skroutz.gr/s/28083252/Western-Digital-Blue-2TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-256MB-Cache-για-Desktop-WD20EZBX.html?from=best_sellers_tag

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, @ngelos είπε

Τι μπορεί να φταίει; 

Πιθανότατα ότι δεν είναι ίδιοι οι δίσκοι. Βγαίνει καμιά δεκατία το ίδιο μοντέλο.

Έχω και εγώ 2x Toshiba DT01ACA200. Ο ένας είναι 25E8G37AS, o άλλος είναι Z296PVHAS. Δεν είναι ίδιοι. Έχουν καμιά πεντετία διαφορά στην ημερομηνία παραγωγής που γράφουν πάνω. Δες αν οι δικοί σου είναι ίδιοι μέσω hwinfo ή aida64.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

47 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Πιθανότατα ότι δεν είναι ίδιοι οι δίσκοι. Βγαίνει καμιά δεκατία το ίδιο μοντέλο.

Έχω και εγώ 2x Toshiba DT01ACA200. Ο ένας είναι 25E8G37AS, o άλλος είναι Z296PVHAS. Δεν είναι ίδιοι. Έχουν καμιά πεντετία διαφορά στην ημερομηνία παραγωγής που γράφουν πάνω. Δες αν οι δικοί σου είναι ίδιοι μέσω hwinfo ή aida64.

Αν εννοείς τον σειριακό αριθμό, εμένα ο ένας γράφει 459YG7BTS και ο άλλος 459Y51LTS .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Αν εννοείς τον σειριακό αριθμό, εμένα ο ένας γράφει 459YG7BTS και ο άλλος 459Y51LTS .

'Εχουν παραπλήσιους σειριακούς οι δικοί σου, μπορεί να είναι ίδιοι.

CrystalDisk δε χρησιμοποιώ και δεν έχω άποψη. Αν επιβεβαιώνονται και από άλλα προγράμματα τα νούμερα που δίνεις και δεν είναι ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά, δε θα ανυσηχούσα για κάτι.

Αυτό που θα με ανυσηχούσε λίγο, θα ήταν σε ίδιες συνθήκες, να έχουν από 3 βαθμούς κελσίου και πάνω στις θερμοκρασίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, @ngelos είπε

Ένας σκληρός 2tb που έχω μου βγάζει στο CrystalDiskMark ταχύτητα ανάγνωσης 0.71 ενώ ένας δεύτερος ίδιος που έχω βγάζει κανονικά 1.88 . Άλλαξα sata καλώδιο αλλά κάνει το ίδιο!
Υγεία βγάζει 100% . Τι μπορεί να φταίει; 
 

βάλε ένα print screen τα diskmark να ξέρουμε για τι μιλάμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...