Προς το περιεχόμενο

Format σε καινούργιο laptop και ΟΕΜ προγράμματα!


plotolp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Σύντομα θα παραλάβω ένα καινούργιο laptop (lenovo) αλλά πριν ξεκινήσω να το στήνω κανονικά, θα ήθελα πρώτα να απαλλαγώ από οποιοδήποτε bloatware έχει μέσα από τον κατασκευαστή. Σκεφτόμουν λοιπόν να του κάνω ένα clean format με φλασάκι κτλ

Θα έχω ένα clean windows install ή παίζει να ξαναεγκατασταθούν OEM προγράμματα? Ποια είναι η δική σας εμπειρία? Κάνει κανένας άλλος format τα καινούργια laptop ή είμαι μόνος μου?😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν καταλαβαίνω καλά, ρωτάς αν προγράμματα bloat ΟΕΜ θα εγκατασταθούν "μόνα τους" μετά απο format?

Απο την μικρή εμπειρία που έχω δεν είδα να ισχύει κάτι τέτοιο...

Έστησα δυο Lenovo 15alc6 πέρυσι... το 1ο ήταν χωρίς λειτουργικο και περάστηκαν Win10 και Linux Mint σε dual boot. Δεν υπήρχε τίποτα σε OEM στα Windows, ίσα ίσα ο φίλος για τον οποιο το έστησα μου ζήτησε να βάλω κάποια χρήσιμα utilities της Lenovo (YouCam, Power management).

Το 2o ήταν αγορασμένο απο Κώτσοβολο με Win10, είχε κάποια bloat αλλά απλά τα έδιωξα όλα με uninstall κτλπ. Το ίδιο και με τις χαζομάρες των Win10 (suggestions. διαφημίσεις κτλπ). Στην πορεία έγινε ενα format  σε αυτόν για άλλους λόγους και δεν υπήρχε τίποτα απο bloat μετα. Το ίδιο ισχυε και μετά απο 6 μήνες που το κοίταξα εγκυκλοπαιδικά.

Γενικά κατανοώ την παράνοια γιατί οι κατασκευαστές λαπτοπ έχουν κάνει πολλές φορές λαμογιές με το software. Αν είσαι αποφασισμένος για format, go for it.

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tol1as είπε

Αν καταλαβαίνω καλά, ρωτάς αν προγράμματα bloat ΟΕΜ θα εγκατασταθούν "μόνα τους" μετά απο format?

Απο την μικρή εμπειρία που έχω δεν είδα να ισχύει κάτι τέτοιο...

Έστησα δυο Lenovo 15alc6 πέρυσι... το 1ο ήταν χωρίς λειτουργικο και περάστηκαν Win10 και Linux Mint σε dual boot. Δεν υπήρχε τίποτα σε OEM στα Windows, ίσα ίσα ο φίλος για τον οποιο το έστησα μου ζήτησε να βάλω κάποια χρήσιμα utilities της Lenovo (YouCam, Power management).

Το 2o ήταν αγορασμένο απο Κώτσοβολο με Win10, είχε κάποια bloat αλλά απλά τα έδιωξα όλα με uninstall κτλπ. Το ίδιο και με τις χαζομάρες των Win10 (suggestions. διαφημίσεις κτλπ). Στην πορεία έγινε ενα format  σε αυτόν για άλλους λόγους και δεν υπήρχε τίποτα απο bloat μετα. Το ίδιο ισχυε και μετά απο 6 μήνες που το κοίταξα εγκυκλοπαιδικά.

Γενικά κατανοώ την παράνοια γιατί οι κατασκευαστές λαπτοπ έχουν κάνει πολλές φορές λαμογιές με το software. Αν είσαι αποφασισμένος για format, go for it.

Καλημέρα! Ναι, σωστά κατάλαβες την ερώτηση! Όπως λες και εσύ πολλές φόρες έχουν ακουστεί λαμογίες από τέτοια software ή πως ενώ τα κάνεις Uninstall τρέχουν ακόμα διεργασίες από πίσω κτλ οπότε σκέφτομαι να του τραβήξω ένα format στην αρχή, πριν βάλω τίποτα δικό μου που θα χρειάζεται backup και να ξεμπερδεύω. Official φλασάκι με τα windows από το site της Microsoft και delete σε όλα τα partition του δίσκου για να φτιάξει το λειτουργικό όσα θέλει από μόνο του.

Πιστεύεις να έχω κανένα πρόβλημα με drivers ή τίποτα άλλο? Αν και έχω κάνει την ίδια διαδικασία σε πολύ πιο παλιά μηχανήματα και τα πάντα δούλεψαν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

> Πιστεύεις να έχω κανένα πρόβλημα με drivers ή τίποτα άλλο?

Δεν νομίζω, δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με drivers σε lenovo ποτέ στα Win10. Ακόμα και στο linux mint που αντιμετώπισα κάποια θέματα ήθελε απλά αναβάθμιση σε πιο καινούριο kernel και έστρωσε αμέσως.

Ακόμα και σε μηχάνημα του 2009 (dell latitude 6400) όλα τα drivers μπήκαν αυτόματα για τα πάντα στα 10 (επίσημα αυτό το λαπτοπ ειναι τοσο παλιό ποθ δεν υποστηρίζει καν να του περάσεις τα 10 😂)

Επεξ/σία από Tol1as
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους! 

Αγόρασα κ εγώ ένα νέο laptop lenovo και θέλω να κάνω clean install τα windows 11 για να βεβαιωθώ πως δεν θα υπάρχει κάποιο bloatware. Σβήνω κανονικά το partition κ αφήνω τα windows να δημιουργήσουν νέο? Το κλειδί που υπάρχει προεγκατεστημένο φαντάζομαι θα περαστεί μόνο του κ θα ενεργοποιηθουν αυτόματα, σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nemesis1288 said:

Καλημέρα σε όλους! 

Αγόρασα κ εγώ ένα νέο laptop lenovo και θέλω να κάνω clean install τα windows 11 για να βεβαιωθώ πως δεν θα υπάρχει κάποιο bloatware. Σβήνω κανονικά το partition κ αφήνω τα windows να δημιουργήσουν νέο? Το κλειδί που υπάρχει προεγκατεστημένο φαντάζομαι θα περαστεί μόνο του κ θα ενεργοποιηθουν αυτόματα, σωστά? 

αν κρατήσεις την ίδια έκδοση λειτουργικού που έρχεται ναι θα περαστεί μόνο του το κλειδί.

κανονικά πρέπει να σβήσεις όλα τα parition και στο setup να επιλέξεις new από πλήρη χωρητικότητα σκληρού, όχι μόνο το system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αν κρατήσεις την ίδια έκδοση λειτουργικού που έρχεται ναι θα περαστεί μόνο του το κλειδί.

κανονικά πρέπει να σβήσεις όλα τα parition και στο setup να επιλέξεις new από πλήρη χωρητικότητα σκληρού, όχι μόνο το system.

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά ίδια έκδοση λειτουργικού εννοείς τα windows 11? Επίσης ήταν windows 11s κ πάτησα να ενεργοποιηθουν σε κανονικα windows 11, παίζει κάποιο ρόλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nemesis1288 είπε

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά ίδια έκδοση λειτουργικού εννοείς τα windows 11? Επίσης ήταν windows 11s κ πάτησα να ενεργοποιηθουν σε κανονικα windows 11, παίζει κάποιο ρόλο? 

For the record εγώ το έκανα τελικά το format και όλα κομπλέ! Καθάρισε από τα λίγα έξτρα που είχε η lenovo.

Και εμένα σε windows 11s ήταν μην σε ανησυχεί αυτό. Θα φτιάξεις ένα στικάκι με τα επίσημα windows 11 που θα κατεβάσεις από το site της Microsoft και ουσιαστικά στην εγκατάσταση θα σου περάσει τα 11 home.

Σχετικά με την εγκατάσταση θα σβήσεις όλα τα partition μέχρι που θα μείνει ένας ενιαίος κενός χώρος και εκεί θα βάλεις να κάνει την εγκατάσταση. Τα windows θα φτιάξουν από μόνα τους ότι partition χρειάζονται χωρίς να ασχοληθείς. Δεν κανένα βιντεάκι clean install windows 11 να πάρεις μια ιδέα αλλά δεν είναι κάτι!

Επεξ/σία από plotolp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, plotolp είπε

For the record εγώ το έκανα τελικά το format και όλα κομπλέ! Καθάρισε από τα λίγα έξτρα που είχε η lenovo.

Και εμένα σε windows 11s ήταν μην σε ανησυχεί αυτό. Θα φτιάξεις ένα στικάκι με τα επίσημα windows 11 που θα κατεβάσεις από το site της Microsoft και ουσιαστικά στην εγκατάσταση θα σου περάσει τα 11 home.

Σχετικά με την εγκατάσταση θα σβήσεις όλα τα partition μέχρι που θα μείνει ένας ενιαίος κενός χώρος και εκεί θα βάλεις να κάνει την εγκατάσταση. Τα windows θα φτιάξουν από μόνα τους ότι partition χρειάζονται χωρίς να ασχοληθείς. Δεν κανένα βιντεάκι clean install windows 11 να πάρεις μια ιδέα αλλά δεν είναι κάτι!

Με drivers κλπ είχες κάποιο θέμα; Πέρασαν μόνοι τους οι τα πέρασες εσύ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nemesis1288 είπε

Με drivers κλπ είχες κάποιο θέμα; Πέρασαν μόνοι τους οι τα πέρασες εσύ? 

Κανένα πρόβλημα. Όλους τους drivers τους βρήκε και τους κατέβασε μέσο του windows update μόνο του. Τώρα αν για κάποιο λόγο σου λείπει κάποιος συγκεκριμένος driver τον κατεβάζεις μεμονωμένα αλλά κατά 99% δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα! Μόλις τελειώσει όλα τα updates θα δουλεύουν τα πάντα ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plotolp είπε

Κανένα πρόβλημα. Όλους τους drivers τους βρήκε και τους κατέβασε μέσο του windows update μόνο του. Τώρα αν για κάποιο λόγο σου λείπει κάποιος συγκεκριμένος driver τον κατεβάζεις μεμονωμένα αλλά κατά 99% δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα! Μόλις τελειώσει όλα τα updates θα δουλεύουν τα πάντα ρολόι.

Σ ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...