Προς το περιεχόμενο

Neobanks (Paypal, Revolut, N26, Viva, Payzy, Paysafe κλπ) - Ποιές προτιμάτε και γιατί;


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω account στις περισσότερες απ'όσες έχω στον τίτλο, χωρίς ακόμα να έχω κάνει ιδιαίτερη χρήση των υπηρεσιών τους. Θεωρώ οτι για τους περισσότερους εξ ημών (μισθωτοί, μεροδούλι-μεροφάι, χωρίς έκθεση σε χρηματοπιστωτικά προϊόντα) είναι μια πολύ καλή εναλλακτική που μας απεμπλέκει από τις δυσκίνητες και μάλλον απαρχαιωμένες 4 συστημικές τράπεζες. Για μένα ο στόχος είναι να καταργήσω τις χρεωστικές των άλλων και απλά να έχω μέσω Google Wallet τις κάρτες αυτών των εταιρειών στο κινητό μου και τέλος. 

Εσείς ποιές χρησιμοποιείτε, ποιά πλεονεκτήματα βρίσκετε, υπάρχει κάτι που σας κάνει να γυρνάτε σε χρήση "συμβατικής" χρεωστικής κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι διαφορα εχει μια συμβατική απαρχαιωμένη καρτα οπως λες με μια αλλη απο αυτες που αναφερεις; Εννοείται για αγορες εντος ελλαδος

Εγω δεν χρησιμοποιω ποτέ χρεωστικες για αγορές μονο ελληνικές πιστωτικές 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τι διαφορα εχει μια συμβατική απαρχαιωμένη καρτα οπως λες με μια αλλη απο αυτες που αναφερεις; Εννοείται για αγορες εντος ελλαδος

Εγω δεν χρησιμοποιω ποτέ χρεωστικες για αγορές μονο ελληνικές πιστωτικές 

Προσωπικά αισθάνομαι οτι όλες αυτές οι virtual (αλλά και φυσικές αν το θέλει κάποιος) κάρτες και πορτοφόλια, μου δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία και περισσότερο έλεγχο. Πχ ακυρώνεις μια κάρτα (που μπορεί να εκτέθηκε από μια κακόβουλη επίθεση) και βγάζεις μια άλλη στο δευτερόλεπτο, χωρίς χρεώσεις χωρίς τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Abudi είπε

. Πχ ακυρώνεις μια κάρτα (που μπορεί να εκτέθηκε από μια κακόβουλη επίθεση) και βγάζεις μια άλλη στο δευτερόλεπτο, χωρίς χρεώσεις χωρίς τίποτα

Ο βασικός λόγος που χρησιμοποιώ την revolut. Έχει κάρτα μιας χρήσης. Ο δεύτερος λόγος είναι λόγο ισοτιμίας συναλλάγματος, για τις αγορές μου σε δολάρια ή τουρκικές λίρες. Για τις υπόλοιπες δεν έχω μπει στον κόπο γιατί είμαι ήδη ικανοποιημένος από την revolut.

PayPal είναι σαν ψηφιακό πορτοφόλι και την έχω πολλά χρόνια, καθώς όπου δέχονται πληρωμές με PayPal ,δεν χρειάζεται να πληκτρολογείς αριθμό κάρτας.

Payzy θα κάνω μόνο αν κάνει καμιά προσφορά και δίνει κάνα σοβαρό πόσο σαν μπόνους εγγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις χρησιμοποιώ και ούτε πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω, αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια έχοντας κάτι χειροπιαστό, όπως μια φυσική κάρτα μιας φυσικά υπαρκτής τράπεζας, παρά με ψηφιακές κάρτες και τράπεζες. Τουλάχιστον αν την χάσω ή την κλέψουν θα το καταλάβω. Εννοείται σε πορτοφόλι με rfid προστασία.

Από τα παραπάνω έχω λογαριασμό μόνο στο PayPal από όσα ανέφερες για να πληρώνω με την χρεωστική μέσω PayPal. Ο PayPal λογαριασμός έχει μηδέν υπόλοιπο. Δεν έχω πιστωτική. Παλιότερα πριν βγάλω χρεωστική και πριν κάνω PayPal είχα χρησιμοποιήσει κάρτες PaySafe από περίπτερα για ένα παιχνίδι που έπαιζα (Darkorbit). Δεν πληρώνω με έξυπνα ρολόγια και βραχιόλια και δεν χρησιμοποιώ ψηφιακά πορτοφόλια Google, Apple κλπ. Και φυσικά δεν έχω κρυπτονομίσματα. 

Δεν ξέρω αν έχεις κάποια σχέση με την cosmote, αλλά η ερώτησή σου μου μοιάζει "πείτε μας τι να βελτιώσουμε στο νέο προϊόν που λανσάραμε", όσο καλά διατυπωμένη και να είναι. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Δεν ξέρω αν έχεις κάποια σχέση με την cosmote, αλλά η ερώτησή σου μου μοιάζει "πείτε μας τι να βελτιώσουμε στο νέο προϊόν που λανσάραμε", όσο καλά διατυπωμένη και να είναι. 

συγνώμη ρε φίλε αλλά πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;

εγώ πιστεύω είναι δάχτυλος του putin ο ts. είναι φως φανάρι. Δε μπορεί να μη το βλέπετε και οι άλλοι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

συγνώμη ρε φίλε αλλά πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;

εγώ πιστεύω είναι δάχτυλος του putin ο ts. είναι φως φανάρι. Δε μπορεί να μη το βλέπετε και οι άλλοι

Καλά εδώ που έχουμε φτάσει τίποτα δεν είναι απίθανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και υπάρχουν μερικά παρόμοια θέματα, για να μη ψάχνω γράφω εδώ τις σκέψεις μου. Μην ανοίξω κι άλλο θέμα. Τα τελευταία χρόνια υπήρχε ένα ξέσπασμα με τέτοιες υπηρεσίες και πολλοί μάλιστα γράφανε σε αυτό το φορουμ πως ο χρόνος θα δείξει ποιες θα παραμείνουν και πως. Δύσκολο να επιβιώσουν όλες αυτές από τη στιγμή μάλιστα που ήταν δωρεάν.

Βλέπω ότι πλέον αλλάζουν τα πράγματα, αρχίζουν χρεώσεις, κόβουν υπηρεσίες, με λίγα λόγια το τζάμπα πέθανε. Είχα και έχω γραφτεί σχεδόν σε όποια τέτοια υπηρεσία -τράπεζα υπήρχε από πολύ παλιά

  1. Mistertango
  2. leupay
  3. revolut
  4. N26
  5. Monese
  6. curve
  7. Tomorrow
  8. vivid
  9. bnc10
  10. zen

Παίζει να ξέχασα και καμία.

Πλέον δεν υπάρχει καμία που μπορείς να κάνεις top up με πιστωτική δωρεαν. Το είχαν μερικές και τώρα ή το κόψαν τελείως ή βάλανε χρέωση. Γενικά για top up με κάρτα πρέπει να πληρώσεις. έστω κι ένα 0,3% (monese). Αν δε κάνω λάθος μόνο στη revolut μπορείς να κάνεις top up με κάρτα. Δε το ξέρω όμως διότι δεν έχω πλεον revolut

Η zen άλλαξε τα προγράμματα. Παρόλο που έβαλε και δωρεάν, έχει ψιλοχρεώσεις και στο κλασικό με τα 0,99€  έχουν προστεθεί χρεώσεις.

Η bnc10 είναι σαν στοιχειωμένο καράβι.

H curve έβαλε χρέωση

H monese αλλάζει από το νέο έτος τις χρεώσεις

H tomorrow έβγαλε το δωρεαν πακέτο

H vivid άλαξε τις χρεώσεις στο δωρεαν, έκοψε και το top up με κάρτα

Μου φαίνεται όλοι θα πάνε σε πακέτα με πληρωμή και όσοι έχουν δωρεαν θα έχουν κομμένες λειτουργίες ή με χρέωση. Αυτό ήταν το ξέσπασμα με τα δωρεαν, τώρα αρχίζουν οι χρεώσεις. Έστω κι έτσι  πάλί έχουν χαμηλότερες χρεώσεις από τις ελληνικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Πλέον δεν υπάρχει καμία που μπορείς να κάνεις top up με πιστωτική δωρεαν

Ποιος το λεει αυτο; 

Απο που σε που να κανεις topup;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ποιος το λεει αυτο; 

Απο που σε που να κανεις topup;

Η αφεντιά μου το λέει.

Εννοώ να φορτώσεις με ρευστό την fintech μέσω πιστωτικής.

Η revolut το έκοψε το καλοκαίρι (ας το επιβεβαιώσει κάποιος, δεν έχω revolut)

Η monese δε το επέτρεπε αλλά αν έκανες top up με την curve που είχε πίσω πιστωτική μέχρι ένα διάστημα περνούσε δωρεάν. Τώρα πάει και επιπλέον έχει 0,3% για τις κάρτες

Η vivid στο επέτρεπε τους τελευταίους μήνες. Τώρα μόνο αν πληρώσεις

Η bnc10 το επέτρεπε αλλά τώρα δεν επιτρέπει καν top up με κάρτα.

Η ζεν το επέτρεπε αλλα τώρα έχουν βάλει χρέωση.

Στην icard υπάρχει χρέωση

Ξέχασα καμία;

Μη κολλάς όμως σε αυτό. Το θέμα είναι ότι σιγά σιγά το τζάμπα πεθαίνει, έστω και με πολύ μικρές χρεώσεις σε κάποιες περιπτώσεις και μεγαλύτερες σε άλλες.

Τώρα μη κάθομαι να γράφω και άλλες αλλάγες. όπως τα 1000€ της vivid...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Monese και πιστωτική;Μονο για debit μου γράφει και λεει 0,3% στο δωρεαν πρόγραμμα.Εχω το classic και δεν έχω τέτοια χρέωση ,βολευει και στα μεγαλύτερα όρια που έχει .Πάντως δεν μου λείπει το topup με κάρτα καθώς οι μεταφορές απο £ σε £ είναι δωρεάν και άμεσες σε όλες όσες έχω .Εξαιρείται η wise για τις χρεώσεις αλλά και αυτή κάτι αλλάζει σε 2 μήνες.

Η revolut φορτώνει και με google pay.

Εχω monese στο  classic plan για βασική που πληρώνομαι.

wise,revolut,monzo,virgin,chase που χρησιμοποιώ Αγγλία για αγορές επειδή έχει 1% επιστροφή για ένα χρόνο,ολες στο δωρεάν πρόγραμμα.Πολλές ακούγονται αλλά έχουν την χρησιμότητα τους.

Monese σε € την έχει η σύζυγος στην Ελλάδα για βασική της κάρτα,αγορές & αναλήψεις. Revolut & wise έχει τις κάρτες σε περίπτωση που συμβεί κάτι με τις άλλες κάρτες,πχ το καλοκαίρι εγώ στην Αγγλία και revolut monese άλλαξαν κάρτες και ακύρωσαν εκείνες που είχα αφήσει στην Ελλάδα,έκανε δουλειά της με την wise.

H monzo μου χρειάζεται γιατί ειναι η μόνη που μπορώ να χρησιμοποιήσω ευκολα για αποδεικτικό κατοικίας.

chase για το cashback .

Είχα και sync αλλά έκλεισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 11:16 ΜΜ, Bitbit είπε

Πλέον δεν υπάρχει καμία που μπορείς να κάνεις top up με πιστωτική δωρεαν. Το είχαν μερικές και τώρα ή το κόψαν τελείως ή βάλανε χρέωση. Γενικά για top up με κάρτα πρέπει να πληρώσεις. έστω κι ένα 0,3% (monese). Αν δε κάνω λάθος μόνο στη revolut μπορείς να κάνεις top up με κάρτα. Δε το ξέρω όμως διότι δεν έχω πλεον revolut

 

Στις 3/12/2022 στις 11:57 ΜΜ, Bitbit είπε

Η αφεντιά μου το λέει.

Εννοώ να φορτώσεις με ρευστό την fintech μέσω πιστωτικής.

Η revolut το έκοψε το καλοκαίρι (ας το επιβεβαιώσει κάποιος, δεν έχω revolut)

https://www.revolut.com/en-GR/legal/standard-fees/

Add money

Add money

  • Free.

However, if you add money with a card that has not been issued within the EEA (e.g. a US-based card) or you add money with a commercial card then we may charge a small fee just to cover our costs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfaeffe είπε

 

https://www.revolut.com/en-GR/legal/standard-fees/

Add money

Add money

  • Free.

However, if you add money with a card that has not been issued within the EEA (e.g. a US-based card) or you add money with a commercial card then we may charge a small fee just to cover our costs.

όπως είπα, revolut δεν έχω. Όταν είχα έπαιρνε τις πιστωτικές μια χαρά.

εδώ, αναφέρει: 

From the 8th July 2022, top-ups from Credit Cards will no longer be accepted. You will still be able to top-up using a Debit Card, or via bank-transfer/faster payment.

άρα πιστωτικές γιοκ. Ότι κάνεις top up με χρεωστική στη revolut το ξέρω, το έγραψα κιολας στο κείμενο.

Άλλο πιστωτική άλλο χρεωστική. 

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Σχολιάζω ότι αρχίζουν σιγά σιγά οι χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Bitbit είπε

όπως είπα, revolut δεν έχω. Όταν είχα έπαιρνε τις πιστωτικές μια χαρά.

εδώ, αναφέρει: 

From the 8th July 2022, top-ups from Credit Cards will no longer be accepted. You will still be able to top-up using a Debit Card, or via bank-transfer/faster payment.

άρα πιστωτικές γιοκ. Ότι κάνεις top up με χρεωστική στη revolut το ξέρω, το έγραψα κιολας στο κείμενο.

Άλλο πιστωτική άλλο χρεωστική. 

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Σχολιάζω ότι αρχίζουν σιγά σιγά οι χρεώσεις.

Στις χρεωσεις αναφερομουν και εγω, οχι στις καρτες. Δεν εχει χρεωση για top-up η Revolut εκτος αν κανεις με καρτα εκτος ΕΟΧ ή με ο,τι οριζει ως "commercial card".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...