Προς το περιεχόμενο

Neobanks (Paypal, Revolut, N26, Viva, Payzy, Paysafe κλπ) - Ποιές προτιμάτε και γιατί;


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα να κάνω ανάληψη από optimabank καί καπελάκι 3.95 ευρώ με κάρτα wise.

Δοκιμάσω wirex card το ίδιο.

Υπάρχει ATM στην Ελλάδα χωρίς καπέλο παρακαλώ για ανάληψη?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, freelove είπε

Δοκίμασα να κάνω ανάληψη από optimabank καί καπελάκι 3.95 ευρώ με κάρτα wise.

Δοκιμάσω wirex card το ίδιο.

Υπάρχει ATM στην Ελλάδα χωρίς καπέλο παρακαλώ για ανάληψη?? 

Όχι δεν υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/1/2023 στις 2:43 ΠΜ, freelove είπε

Δοκίμασα να κάνω ανάληψη από optimabank καί καπελάκι 3.95 ευρώ με κάρτα wise.

Δοκιμάσω wirex card το ίδιο.

Υπάρχει ATM στην Ελλάδα χωρίς καπέλο παρακαλώ για ανάληψη?? 

Ανάληψη με wise απο Αlpha bank 2,50€  έξοδα ΑΤΜ.

( η wise έχει και επιπλέον δικά της έξοδα ανάλογα το ποσό και τις φορές που κάνεις ανάληψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/12/2022 στις 10:16 ΜΜ, Bitbit είπε

αν και υπάρχουν μερικά παρόμοια θέματα, για να μη ψάχνω γράφω εδώ τις σκέψεις μου. Μην ανοίξω κι άλλο θέμα. Τα τελευταία χρόνια υπήρχε ένα ξέσπασμα με τέτοιες υπηρεσίες και πολλοί μάλιστα γράφανε σε αυτό το φορουμ πως ο χρόνος θα δείξει ποιες θα παραμείνουν και πως. Δύσκολο να επιβιώσουν όλες αυτές από τη στιγμή μάλιστα που ήταν δωρεάν.

Βλέπω ότι πλέον αλλάζουν τα πράγματα, αρχίζουν χρεώσεις, κόβουν υπηρεσίες, με λίγα λόγια το τζάμπα πέθανε. Είχα και έχω γραφτεί σχεδόν σε όποια τέτοια υπηρεσία -τράπεζα υπήρχε από πολύ παλιά

  1. Mistertango
  2. leupay
  3. revolut
  4. N26
  5. Monese
  6. curve
  7. Tomorrow
  8. vivid
  9. bnc10
  10. zen

Παίζει να ξέχασα και καμία.

Πλέον δεν υπάρχει καμία που μπορείς να κάνεις top up με πιστωτική δωρεαν. Το είχαν μερικές και τώρα ή το κόψαν τελείως ή βάλανε χρέωση. Γενικά για top up με κάρτα πρέπει να πληρώσεις. έστω κι ένα 0,3% (monese). Αν δε κάνω λάθος μόνο στη revolut μπορείς να κάνεις top up με κάρτα. Δε το ξέρω όμως διότι δεν έχω πλεον revolut

Η zen άλλαξε τα προγράμματα. Παρόλο που έβαλε και δωρεάν, έχει ψιλοχρεώσεις και στο κλασικό με τα 0,99€  έχουν προστεθεί χρεώσεις.

Η bnc10 είναι σαν στοιχειωμένο καράβι.

H curve έβαλε χρέωση

H monese αλλάζει από το νέο έτος τις χρεώσεις

H tomorrow έβγαλε το δωρεαν πακέτο

H vivid άλαξε τις χρεώσεις στο δωρεαν, έκοψε και το top up με κάρτα

Μου φαίνεται όλοι θα πάνε σε πακέτα με πληρωμή και όσοι έχουν δωρεαν θα έχουν κομμένες λειτουργίες ή με χρέωση. Αυτό ήταν το ξέσπασμα με τα δωρεαν, τώρα αρχίζουν οι χρεώσεις. Έστω κι έτσι  πάλί έχουν χαμηλότερες χρεώσεις από τις ελληνικές.

Αδερφε μου καλησπερα.

Να σε ρωτησω .. περα απο REVOLUT ποια αλλη παρεχει IBAN? (Και απο αυτες ποια εχει καρτα;)

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, newtech είπε

Αδερφε μου καλησπερα.

Να σε ρωτησω .. περα απο REVOLUT ποια αλλη παρεχει IBAN? (Και απο αυτες ποια εχει καρτα;)

Ευχαριστω.

Ολες οι τράπεζες έχουν ΙΒΑΝ.Monese,wise,N26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...
Στις 22/3/2023 στις 8:20 ΠΜ, jimmysss! είπε

Ρε παιδιά γίνεται να γεμίσεις την payzy με πιστωτική κάρτα άλφα μπανκ ; Και αν ναι έχει προμήθεια ;

Αν και δεν απαντάω ακριβώς στο ερώτημα, με πιστωτική κάρτα της Πειραιώς φορτίζουμε κανονικά λογαριασμό σε Payzy, τα χρήματα φαίνονται άμεσα και δεν υπάρχει καμία προμήθεια. Φαντάζομαι και με πιστωτική της Άλφα θα ισχύει το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 4:30 ΜΜ, mikemart είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει τρόπος να μεταφέρω χρήματα από Paypal σε Revolut ή Payzy?

Σε Revolut γίνεται κανονικά, στο paypal πας και συνδέεις το IBAN της revolut και αφού βάλεις τα ποσά και ολοκληρώσεις την διαδικασία τότε μεταφέρεις τα λεφτά στη revolut. Payzy δεν έχω δοκιμάσει αλλά πιθανόν να έχει προμήθεια δες στο site τους για να είσαι σίγουρος.

Αλλά αν τα έχεις βάλει revolut μπορείς μετά μέσω κάρτας να τα περάσεις payzy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μόλις έφτιαξα payzy, με Ρεβολουτ topup φορτίζει κανονικότατα χωρίς προμήθεια και από Πειραιώς επίσης. Αλλά δεν μου δουλεύει το ΙΒΑΝ, όταν πάω να στείλω έμβασμα απο Ρεβολουτ στο ΙΒΑΝ αυτό, μου λέει μη έγκυρο ΙΒΑΝ. Θέλει ισως κάποιες μέρες γιά να ενεργοποιηθεί;  

Επίσης, έχει ψάξει κανείς τα cashback των Payzy & Viva? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά!

Ενδιαφέρομαι για φόρτιση μιας εκ των καρτών - τραπεζών του τίτλου με μετρητά. Κοιτάω κυρίως για paysafe διότι δίνει αυτή τη δυντότητα.

Έχει κάνει κάποιος paysafe card & account με την ταυτοποίηση? Σου έρχεται φυσική ή ψηφιακή κάρτα?

Γενικά τι θα προτείνατε για φόρτιση κάποιας κάρτας με μετρητά? Να αναφέρω ότι έχω και Revolut λογαριαμό και κάρτα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 3:53 ΜΜ, Titos301 είπε

γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει η physical καρτα payzy; κοστιζει κατι ή ειναι δωρεαν;

Αν θελεις Payzy κάρτα σε φυσική μορφή το  κόστος έκδοσης/αποστολής  ειναι 9 Ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...