Προς το περιεχόμενο

Gaming Ultrabook η Laptop με eGPU


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, ψαχνω λυση σε ερωτημα που με προβληματιζει χρονια. Θελω καποιο λαπτοπ με καλες επιδοσεις σε Gaming αλλα καθε φορα που αγοραζω κατι για τον εναν και τον αλλο λογω καταληγουν πεταμενα λεφτα

-Σε πολυ λιγα χρονια χανουν αμεσως την αξια τους

-Δε θελω να δωσω 3 και 4 χιλιαρικα για να παρω κατι που μοιαζει με τοστιερα

-Τα ομορφα σε look laptop εχουν μετρια Hardware και κανουν πανευκολα thermal throotling.

Πριν 4 χρονια (2018) ειχα παρει με 2 χιλιαρικα το Dell XPS 9570. Πανεμορφο design καλο μεταλικο υλικο, αλλα αφενος ειχε πολυ μετριες επιδοσεις, ενα σωρο προβληματακια και στο τελος απενεργοποιησαν και το Undervolting στο BIOS λογω ενος malware (Plundervolt) Και δε μπορεις τωρα να κανεις με τιποτα undervolt Και να βοηθησεις καπως την κατασταση

Λοιπον TLDR;

Υπαρχει κατι εως 1500 και με Ultrabook Look οπως το 9570 που εχω το οποιο να εχει επιδοσεις σε gaming, χωρις να πρεπει να αγορασω αυτα τα θηρια τυπου ROG/TUF/Alienware?

Η να παρω καποιο ultrabook με καλο CPU και να επενδυσω σε καποιο eGPU Dock?

P.S. Εχω καλο Desktop PC με 1080ti η οποια τυχον αναβαθμιστει σε καποια χρονια, αλλα βαρεθηκα να μεταφερω save απο desktop σε laptop. Αν το ιδιο το λαπτοπ δεν ειναι καλο να μπορω να παιζω εντος-εκτος σπιτιου, σκεφτομουν τη λυση στο σπιτι να εχω το Thunderbolt Dock, Και να παιζω με καλες επιδοσεις και 4K, Και οταν ειμαι On the road να εχω καλες επιδοσεις σε 1080p χωρις να πρεπει να ριχνω τα settings, με το υπαρχον hardware

Ακουω αποψεις μαγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

-Σε πολυ λιγα χρονια χανουν αμεσως την αξια τους

Αυτο δεν το γλυτωνεις. Οταν πηρα το δικο μου το gaming laptop που λιγο πολυ εχει τα ιδια σπεκς με το dell 9570 που εχεις , μεσα σε 1-2 χρονια ηταν πισω σε επιδοσεις. Τι να κανεις ομως ? Ετσι ειναι οι εξελιξεις στους Η/Υ. Εκτος και αν παρεις το τοπ που κυκλοφορει αυτη την στιγμη , ακουμπησεις καναδυο νεφρα δηλ και τα επομενα που θα βγουν , τουλαχιστον μετα απο 1-2 χρονια , δεν θα ειναι ουσιαστικα μεγαλη αναβαθμιση και αρα θα λες στον εαυτο σου οτι δεν υπαρχει λογος να πας σε καινουργιο :)
 

1 ώρα πριν, therock είπε

-Δε θελω να δωσω 3 και 4 χιλιαρικα για να παρω κατι που μοιαζει με τοστιερα

Τα σπεκς , θελουν και τον χωρο τους. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
 

1 ώρα πριν, therock είπε

Υπαρχει κατι εως 1500 και με Ultrabook Look οπως το 9570 που εχω το οποιο να εχει επιδοσεις σε gaming, χωρις να πρεπει να αγορασω αυτα τα θηρια τυπου ROG/TUF/Alienware?

Ρωτα εδω.
 

1 ώρα πριν, therock είπε

Η να παρω καποιο ultrabook με καλο CPU και να επενδυσω σε καποιο eGPU Dock?

Ακυρωνεις την εννοια της φορητοτητας , αν ειναι να κουβαλας μαζι σου dock / καρτα / τροφοδοτικο κλπ.
 

1 ώρα πριν, therock είπε

Εχω καλο Desktop PC με 1080ti η οποια τυχον αναβαθμιστει σε καποια χρονια, αλλα βαρεθηκα να μεταφερω save απο desktop σε laptop. Αν το ιδιο το λαπτοπ δεν ειναι καλο να μπορω να παιζω εντος-εκτος σπιτιου, σκεφτομουν τη λυση στο σπιτι να εχω το Thunderbolt Dock, Και να παιζω με καλες επιδοσεις και 4K, Και οταν ειμαι On the road να εχω καλες επιδοσεις σε 1080p χωρις να πρεπει να ριχνω τα settings, με το υπαρχον hardware

Kαποια στιγμη , ειχα δοκιμασει αυτο. Απαιτει nvidia καρτα και εγκατεστημενο το nvidia geforce experience. Χρησιμοποιει την gamestream τεχνολογια της nvidia.
Ουσιαστικα τρεχεις τον "server" στο δυνατο μηχανημα , στο desktop σου δηλ , και τον "client" σε οποιοδηποτε αλλο μηχανημα (windows , linux , κλπ) που ειναι στο δικτυο σου. Δεν σε ενδιαφερουν τα specs σε αυτο το μηχανημα. Server-client βρισκονται μεταξυ τους και τρεχεις το παιχνιδι της αρεσκειας σου. Το παιχνιδι τρεχει στο server-pc ενω βλεπεις την "εικονα" του στο client pc . Κανει ενα ειδος remote desktop , αν μπορουμε να το πουμε απλοικα.
Το ειχα δοκιμασει μεταξυ windows (server) και linux (client) οπου το client δεν ειχε καν σοβαρη καρτα , παρα μονο μια ενσωματωμενη intel και επαιζα κανονικα , μιας και το παιχνιδι οπως ειπα επαιζε στο δυνατο μηχανημα και απλως γινοταν streaming μεσω δικτυου στο αδυναμο. Ειχε την πλακα του ...
Λογικα δουλευει και απομακρυσμενα , μεσω ιντερνετ , αλλα θα θελει υποπτευομαι καλη γραμμη και καποιες εξτρα ρυθμισεις. Εχει οδηγιες στο σαιτ.

1 ώρα πριν, therock είπε

στο τελος απενεργοποιησαν και το Undervolting στο BIOS λογω ενος malware (Plundervolt) Και δε μπορεις τωρα να κανεις με τιποτα undervolt Και να βοηθησεις καπως την κατασταση

Εχεις δοκιμασει το intel extreme tuning utility ? Εγω με αυτο κανω undervolting τον επεξεργαστη μπας και γλυτωσω κανα βαθμο κελσιου , μιας και το συστημα ψυξης που εχουν φτιαξει στο μηχανημα μου δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming δεν κοιτάς laptop διπλά χρήματα για μισές επιδόσεις με μικρό χρόνο ζωής είναι συνταγή για καταστροφή, πας σε desktop, τώρα αν ταξιδεύεις συχνά και το laptop είναι μονόδρομος κάνεις τις ανωτέρω παραδοχές και προχωράς αλλά ultrabook όπου γράφεις δεν θα βρεις κατάλληλο για gaming γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν τα asus scar που είναι 14αρια αλλά αν και δεν παίζω παιχνίδι σε 14αρα οθόνη;

Εγώ όταν πήγα από σταθερό σε φορητό λόγω αλλαγή διάταξης στο σπίτι και δεν έμεινε χώρος για σταθερό έψαχνα μπας και υπάρχει 18.4 είχαν βγει παλιά και ξέπεσα σε ένα G713QR 17.3

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακριβώς αυτό. Επειδή είμαι 3 μέρες Αθήνα και τις υπόλοιπες επαρχεία ψάχνω κάτι που να χει αξιοπρεπείς επιδόσεις όταν είμαι on the go και το καλύτερο δυνατότητο όταν είμαι σπίτι επαρχια που βρίσκομαι τις περισσότερες μερες

Επειδή όπως είπα μέχρι στιγμής αυτό το κάνα μέχρι τώρα με desktop 1080τti και το 9570 laptop και με κούρασε πολύ, αφενός να μεταφέρω τα save και αφετέρου οι μέτριες επιδόσεις του dell ψαχνω να δω τι καλύτερο να κάνω.

Η λύση του να δώσω 3 και βάλε χιλιάρικα για να χω ένα χοντροκομμένο λάπτοπ που σε 2 χρόνια δε θα κάνει ούτε χιλιάρικο δε παίζει.

Για αυτό όπως είπα σκέφτομαι ιδανικά κάτι που να έχει form factor όπως το 9570.αλλα δεδομένου ότι πέρασαν 4 χρόνια από τότε να χει κάτι καλύτερο από τη 1050ti που χει το dell και να μη τρωωε throttling και επιπροσθέτως μήπως με ένα external dock στο σπίτι να ανεβάζω τις επιδόσεις σε 4k ώστε να μη χρειάζεται να μεταφέρω save στο σταθερό και απλά να συνδέω ένα usbc καλώδιο στο dock όταν γυρνάω...

Τι λετε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2022 στις 6:25 ΜΜ, therock είπε

-Σε πολυ λιγα χρονια χανουν αμεσως την αξια τους

-Δε θελω να δωσω 3 και 4 χιλιαρικα για να παρω κατι που μοιαζει με τοστιερα

-Τα ομορφα σε look laptop εχουν μετρια Hardware και κανουν πανευκολα thermal throotling.

Πρέπει να ξέρεις τι αγοράζεις... Ότι και να πάρεις χάνει την αξία του. Στον 3ο χρόνο το PC έχει μείνει πίσω και στον 4ο δεν τρέχει τις νέες κυκλοφορίες άνετα. 
Ειδικά στα λάπτοπ δεν έχεις το περιθώριο να "πετάξεις" χρήματα σε κακό VFM. 
Το μοναδικό λάπτοπ που τα κάνει όλα είναι το Razer Blade 15 ( από Amazon UK )  και για αυτό το χρεώνουν τόσο. Το αμέσως επόμενο είναι το XMG Neo 15 με custom order από bestware. 

Το eGPU δεν είναι σταθερό ακόμα. Έπρεπε να πέσει πολύ περισσότερη δουλειά και δεν έγινε ποτέ. Ίσως με το TB5 80 Gb/s να βγει και κανένα driver να σώσει την κατάσταση. 

Είναι σημαντικό να αγοράσεις αυτά τα SKU που θα έχουν το μέγιστο value. Δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις την υπερβολή. 
Με βάση τα σημερινά specs αρκεί να πάρεις μία 115-150W GPU και ότι επεξεργαστής κάτσει. Ίσα ίσα να έχεις 6 καλούς πυρήνες και έληξε το θέμα. 
Κοιτάς για ένα blade 14/15 με 12700H και 3060/3070 115+W στα 2000€ 
https://www.amazon.co.uk/Razer-Blade-Base-Model-i7-11800H/dp/B0B1398F7K/

Η διαφορά 11800Η - 12700Η προφανώς είναι αισθητή αλλά ο πρώτος ρυθμίζεται και φτάνει κοντά στον 12700H, αν σε ενδιαφέρει να ψάξεις κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει οθόνη εκεί που πας, μπορείς να φτιάξεις ένα portable desktop , το οποιο θα αντικαταστησει εννοειται και τον σταθερο που εχεις.

 Ξεκινά από το κουτί και όλα τα αλλά τα βλέπουμε 

https://www.silverstonetek.com/en/product/info/computer-chassis/ML08/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, therock είπε

Η λύση του να δώσω 3 και βάλε χιλιάρικα για να χω ένα χοντροκομμένο λάπτοπ που σε 2 χρόνια δε θα κάνει ούτε χιλιάρικο δε παίζει.

 

 

Οτι και να παρεις σε σχεση με υπολογιστη παλι χασουρα θα εχεις μετα απο χρονια.

Να σκεφτεις πριν την κριση με τις καρτες πουλησα και εγω την δικια μου 2070S γιατι μου ελεγαν με τα ιδια λεφτα θα παρω 3060 3070 και αφου εμεινα καιρο χωρις καρτα γιατι ειχαν παει στον Θεο αποφασισα και πουλησα τον υπολοιπο υπολογιστη αφου ειχα βολευτει με φορητο.

Λοιπον σημερα οσο πουλησα τον υπολογιστη μου χωρις καρτα αγοραζω καλυτερο μαζι με καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπαν οι συμφορουμιτες παραπανω, επιπλεον το XPS ειναι εντελως ακαταλληλο για τη χρηση που το θελεις...

δες και τα ακολουθα (σε 15.6" fullHD δεν χρειαζεσαι δυνατοτερη GPU απο RTX 3070...)

https://www.mgmanager.gr/laptops-smartphones/laptops/laptops/gigabyte-gigabyte-aorus-5-se4-73us213sh-i7-12700h-15.6-fhd-144hz-16gb-512gb-ssd-rtx-3070-8gb-webcam-win11-home_254748/

https://exoplizin.gr/φορητοι-υπολογιστες/msi-laptop-katana-gf66-12ug-15-6-fhd-ips-240hz-i7-12700h-16gb-1tb-ssd-nvidia-geforce-rtx-3070-8gb-win-11-home-advanced-2y-black-9s7-158332-809

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι στιγμης.

Απλα να ξεκαθαρισω πως τη φορητητα τη θελω πιο πολυ για να παιζω on the go, και οχι για να εχω κατι δια τις υπολοιπες μερες που λειπω για το εξοχικο. Δηλαδη η λυση sffpc δε μου κανει. Αυτο εκανα τωρα ουτως η αλλως γιατι ειχα φτιαξω ενα Pc me Node 202 Που σε μεγεθος ειναι σαν PS5 και χωραει σε ενα μεγαλο Backpack. Αλλα δε μπορω να κανω πηγαινε ελα με αυτο αφενος και αφετερου το θελω για το δρομο εννοωντας πως επειδη κανω 3+ ωρες διαδρομη τη βδομαδα καραβι, να παιζω κατι στο καραβι να περναει η ωρα. Ο σταθερος θελει οθονη και μπριζες οσο φορητος και αν ειναι σε μεγεθος

Οποτε για αυτο επιμενω στην λυση με το Dock, αλλα συμφωνω πως σαν υλοποιηση δυστυχως ακομα ειναι ανωριμη.

Οποτε ισως να ηταν καλυτερα οπως ειπωθηκε πριν να περιμνω για TB5?

Παντως απο βιντεο που εχω δει παιρνεις καλες επιδοσεις αν εχεις καλο cpu στο λαπτοπ, και συνδεσεις την Οθονη με το Dock, ωστε να μη χρειαζεται να τροφοδειται τα γραφικα πισω στο Laptop και χανεται η ουσια

Απο κει και περα το Blade 15 στα λεφτα πιο πανω θα το παιρνα αν επαιζε ελλαδα. Τωρα Αγγλια με Τελωνεια και τα σχετικα δε το κανω.

Τα Αλαλ 2 που δοθηκαν Aorus Και Katana φαινονται πολυ καλες VFM Λυσεις αλλα με χαλαει αυτο το Look τοστιερας που λεω, ειδικα στο MSI... ενταξει καταλαβαινω ζηταω πολλα, και λογικο κιολας να τα σχεδιαζουν ετσι ωστε να μη θερμαιονται αλλα οπως και να το κανεις 2 χιλιαρικα δεν ειναι και τσαμπα πραγμα για να εχεις απαιτησεις με το τι αγοραζεις. Ασε που οσες φορες εχω δωσε λεφτα για λαπτοπ το χω μετανιωσει. Τα παργαμτικα VFM τα χω παρει μρ 500 ευρω και κατω (βεβαια δεν ηταν ποτε για gaming κα ιβαρια πραγματα αλαλ πληρωνεις οτι επαιρνες)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο... "κομψα" ειναι (εκτος των πανακριβων Razer Blade που αναφερθηκαν) τα Asus Rog Flow X13 (13")

https://www.techstores.gr/el/laptop-asus-134-rog-flow-x13-amd-ryzen-7-6800hs16gbnvidia-rtx-3050-4gbssd-512gbwindows-11-gv301rc-lj060w.html

Για την οθονη τους η gpu πρεπει να ειναι υπεραρκετη, ομως τσεκαρε και τι μπορει να "σηκωσει" σε fullHD απο αυτα που παιζεις...

Αλλα πιο δυνατα (αλλα λιγο μεγαλυτερα) ειναι τα Rog Zephyrus, ομως εκει ξεφευγουν παλι οι τιμες. Ισως με καποιο συμβιβασμο απο μεριας σου να βρεις τη χρυση τομη σε φορητοτητα/ επιδοσεις/ βαρος/ ογκο κτλ...

https://www.techstores.gr/el/1119252398-laptop-asus-156-rog-g15-amd-ryzen7-6800hs16gbssd-1tbnvidia-rtx-3060-6gbwindows-11-90nr0812-m001z0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Rog G14 με 6900HS και 6700 gpu νομίζω είναι η χρυσή τομή φορητότητας, δυναμης και διάρκειας μπαταρίας , δυστυχώς για κάποιο λόγο η τιμή στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλή. Στην Αμερική παίζει έως και 1000ευρώ φτηνότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, therock είπε

Σε σχέση με τη 1080ti που έχω τώρα στο σταθερό, τι είναι εφάμιλλο και πιο δυνατο πλέον από σειρές 20/30/40 και AMD αντίστοιχα σε λάπτοπ καρτα

https://www.videocardbenchmark.net/compare/3699vs4331vs4342/GeForce-GTX-1080-Ti-vs-GeForce-RTX-3070-Laptop-GPU-vs-GeForce-RTX-3060-Laptop-GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλημερα, δεν εχω αποφασισει ακομα, αλλα καιγομαι μηπως βρω κατι μες στα χριστουγεννα και να το χτυπησω. Απλα δεν βρισκω κατι που να συνδυαζει επιδοσεις λοοκ φορητοτητα και να ειναι κατω απο 2κ στην Ελλαδα. Το Razer Blade θα μαι ψηνε αλλα οχι να ρθει απο Αγγλια με τελωνεια, και γενικα οχι απο Ευρωπη να παρω κατι απο Ελλαδα για να κοψω και τιμολογιο να γλιτωσω και ΦΠΑ

Το Asus που αναφερθηκε πιο πανω μου αρεσε, και βρηκα και αλλυ λυση το Z13 που ειναι ταμπλετ, ενα surface pro στην ουσια με i9 και 3050ti! Αλλα και χωρις φπα βγαινει πανω απο 2κ..

Και δεν ξερω επισης ποσο θα θερμενεται και αν θα ριχνει επιδοσεις..

Επισης ιδανικα για να ειναι future proof μου πεταξω λεφτα και χασει αμεσως αξια (οπως στο xps 9570 που σαν gaming δε τα βγαλε ποτε τα λεφτα και πεταξα 2K απλα για να χω κατι ομορφο) ιδανικα θα ταν να εχει 3060 τουλαχιστον...

Αλλα το Ζ13 ειναι ισως οσο πιο κοντα εχω φτασει στο να παρω κατι

Επισης ενας φιλος εφερε απο Κινα το Onexplayer 2 το οποιο ειναι σαν ενα Switch/Steam Deck με Ryzen και παιζει πολυ καλα 3Α τιτλους σε FullHD. Αλλα κανει 1300+300 τελωνειο και δε μπορω να κοψω και τιμολογιο αλλιως μαλλον θα το χα παρει...

Για πειτε ρε παιδια εναν τελικο επιλογο μπας και σκασουμε κατι αυτη τη βδομαδα και κλεισει η χρονια δυναμικα

 

EDIT: Απλα να πω οτι Ελλαδα το Ζ13 δεν εχει καλη τιμη... Ειχε καποτε 2199 σκρουτζ και τωρα εχει ξεμεινει μονο στο πλαισιο στα 2649..

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/2-in-1-laptops/asus-rog-flow-z13-laptop-13-4-wuxga-afis-core-i9-12900h-16-gb-1-tb-rtx-3050-ti-4-gb-windows-11-pro-_3922944

Ενω αμερικη Black Friday ειχε 1300 και τωρα 1500

https://www.amazon.com/ASUS-i7-12700H-Detachable-Keyboard-GZ301ZC-PS73/dp/B09RMPV211?th=1

Μιλαμε για περισσοτερο και απο χιλιαρικο διαφορα χρηματων...

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...