Προς το περιεχόμενο

ΚΛΟΠΗ iPHONE στο εξωτερικό


mizbrownstone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, πριν περίπου 2 εβδομάδες μου έκλεψαν το κινητό μέσα από τα χέρια στο Μιλάνο. Μέσα από τα χέρια σε έναν άδειο δρόμο, ειλικρινά ό,τι χειρότερο. Για να συνεχίσω με την ιστορία, μετά το τεράστιο σοκ πήγα στην αστυνομία, έκανα report of theft, λογικά τους ένοιαξε πάρα πολύ. Γύριζα ελλάδα την ίδια μέρα, οπότε από εκεί και πέρα συνέχισα με την καταγγελία σε ελληνικό αστυνομικό τμήμα (που λογικά εκεί τους ένοιαξε ακόμη πιο πολύ), όπως μου είχαν υποδείξει από τις ιταλικές αρχές, για να συμπληρωθεί στη δήλωση το ΙΜΕΙ. Προφανώς δεν μπορούσαν να κάνουν κοινή δήλωση. Το κινητό το είχα κλειδώσει σχετικά άμεσα, εντός μισής ώρας νομίζω περίπου από τη στιγμή που εκλάπη, οπότε θεωρητικά δεν μπορούσε να είναι χρήσιμο. Και έκλεισε αμέσως μόλις το έκλεψαν. 'Εχω κάνει τα πάντα, έχω πάρει 100 φορές τηλ στην ιταλική αστυνομία, μου το κλείνουν στα μούτρα, μου λενε παρε 112, παίρνω 112 μου λενε πάρε πρεσβεία και αστυνομία, παίρνω πρεσβεία μου λένε καταλαβαίνετε που έχετε καλέσει; Δεν επιλαμβανόμαστε εμείς ενός τέτοιου περιστατικού. Δεν είναι emergency, συμβαίνει κατά κόρον και μόνο με δικηγόρο μπορεί κάποιος να βοηθηθεί (καταλαβαίνουμε λοιπόν όλοι οτι η κλοπή δεν είναι αυταπάγγελτο έγκλημα στην Ιταλία και ουσιαστικά έχει αποποινικοποιηθεί! Τέλειο!). Το μωράκι μου άνοιξε μετά από λίγες ώρες σε ένα δρόμο που τυχαία έβαλα στο μαπς, και είναι τύπου Ομόνοια με 100 μαγαζιά στη σειρά που πουλάνε κινητά. 
Δύο ερωτήσεις έχω: Πρώτον, το κινητό υπάρχει πιθανότητα να έχει "ξεκλειδωθεί"; Και να είναι χρήσιμο;
Γνωρίζει κάποιος; Δεύτερον μπορώ να κάνω κάτι εγώ ; Πήρα μέχρι και στα καταστήματα στο μιλάνο και τους εξήγησα τι έχει συμβεί γιατί είμαι πολύ ηλίθια και περίμενα να μου πουν ναι είμαστε κλεπταποδόχοι, εδώ είναι το κινητό ελάτε με την αστυνομία να σας το δώσουμε.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mizbrownstone είπε

Παιδιά καλησπέρα, πριν περίπου 2 εβδομάδες μου έκλεψαν το κινητό μέσα από τα χέρια στο Μιλάνο. Μέσα από τα χέρια σε έναν άδειο δρόμο, ειλικρινά ό,τι χειρότερο. Για να συνεχίσω με την ιστορία, μετά το τεράστιο σοκ πήγα στην αστυνομία, έκανα report of theft, λογικά τους ένοιαξε πάρα πολύ. Γύριζα ελλάδα την ίδια μέρα, οπότε από εκεί και πέρα συνέχισα με την καταγγελία σε ελληνικό αστυνομικό τμήμα (που λογικά εκεί τους ένοιαξε ακόμη πιο πολύ), όπως μου είχαν υποδείξει από τις ιταλικές αρχές, για να συμπληρωθεί στη δήλωση το ΙΜΕΙ. Προφανώς δεν μπορούσαν να κάνουν κοινή δήλωση. Το κινητό το είχα κλειδώσει σχετικά άμεσα, εντός μισής ώρας νομίζω περίπου από τη στιγμή που εκλάπη, οπότε θεωρητικά δεν μπορούσε να είναι χρήσιμο. Και έκλεισε αμέσως μόλις το έκλεψαν. 'Εχω κάνει τα πάντα, έχω πάρει 100 φορές τηλ στην ιταλική αστυνομία, μου το κλείνουν στα μούτρα, μου λενε παρε 112, παίρνω 112 μου λενε πάρε πρεσβεία και αστυνομία, παίρνω πρεσβεία μου λένε καταλαβαίνετε που έχετε καλέσει; Δεν επιλαμβανόμαστε εμείς ενός τέτοιου περιστατικού. Δεν είναι emergency, συμβαίνει κατά κόρον και μόνο με δικηγόρο μπορεί κάποιος να βοηθηθεί (καταλαβαίνουμε λοιπόν όλοι οτι η κλοπή δεν είναι αυταπάγγελτο έγκλημα στην Ιταλία και ουσιαστικά έχει αποποινικοποιηθεί! Τέλειο!). Το μωράκι μου άνοιξε μετά από λίγες ώρες σε ένα δρόμο που τυχαία έβαλα στο μαπς, και είναι τύπου Ομόνοια με 100 μαγαζιά στη σειρά που πουλάνε κινητά. 
Δύο ερωτήσεις έχω: Πρώτον, το κινητό υπάρχει πιθανότητα να έχει "ξεκλειδωθεί"; Και να είναι χρήσιμο;
Γνωρίζει κάποιος; Δεύτερον μπορώ να κάνω κάτι εγώ ; Πήρα μέχρι και στα καταστήματα στο μιλάνο και τους εξήγησα τι έχει συμβεί γιατί είμαι πολύ ηλίθια και περίμενα να μου πουν ναι είμαστε κλεπταποδόχοι, εδώ είναι το κινητό ελάτε με την αστυνομία να σας το δώσουμε.

Φίλη μου καταλαβαίνω ότι έιναι πολύ δυσάρεστο όλο αυτό αλλά τι ακριβώς περιμένεις να κάνει η αστυνομία και τους καλείς συνέχεια ? Εφόσον όπως λες το κλέιδωσες και δήλωσες το ΙΜΕΙ σαν κλεμένο δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Λογικά τα iphone δεν ξεκλειδώνουν και θα το πουλήσουν για ανταλλακτικά. Μην περιμένεις φυσικά να στο βρούν ή οτιδήποτε τέτοιο...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορεί κανένας σχεδόν να σε βοηθήσει ούτε η αστυνομία ούτε κανένας πιο ανώτερος 

Ειναι ένα ασήμαντο συμβάν για όλους αυτούς 

Δεν θα ασχοληθούν και δεν είναι πιθανόν στην αρμοδιότητα τους 

 

Δεν μπορεί κανένας να ξεκλειδώσει την συσκευή σου και να την χρησιμοποιήσει μην ανησυχείς 

 

Το μόνο που μπορείς να κανείς αν στην Εύρεση σου δείχνει που είναι, να πάρεις 1-2 δικούς σου, να πάτε Ιταλία στο σημείο που το βλέπεις και να ψάξεις τα μαγαζιά ενεργοποιώντας την Αναπαραγωγή ήχου 


Αποψη μου δεν θα καταφέρεις τίποτα, απλά προσπάθησε να το ξεχάσεις και να πας παρακάτω 

Δυστυχως συμβαίνουν αυτά. Ήσουν άτυχη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που κανουν αυτη τη δουλεια, εχουν ατομα μεσα στην εταιρια που τους τα ξεκλειδωνουν για εξτρα μεροκαματο.

Εδω 2 φορες που αλλαξα φλασ δισκο χαλασμενο σε iphone, βρηκα σε φορουμ ινδο της apple που μου εδωσε τον σειριακο για το συγκεκριμενο μοντελο. 

Οτι κλειδωνει, ξεκλειδωνει...

Μην ελπιζεις αδικα δλδ να βρεθει η να σου επιστραφει το κινητο. Στην Ιταλια ειδικα, ειναι εθνικο σπορ αυτο με τις κλοπες κινητων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Giorgos85thess είπε

Αυτοι που κανουν αυτη τη δουλεια, εχουν ατομα μεσα στην εταιρια που τους τα ξεκλειδωνουν για εξτρα μεροκαματο.

Εδω 2 φορες που αλλαξα φλασ δισκο χαλασμενο σε iphone, βρηκα σε φορουμ ινδο της apple που μου εδωσε τον σειριακο για το συγκεκριμενο μοντελο. 

Οτι κλειδωνει, ξεκλειδωνει...

Μην ελπιζεις αδικα δλδ να βρεθει η να σου επιστραφει το κινητο. Στην Ιταλια ειδικα, ειναι εθνικο σπορ αυτο με τις κλοπες κινητων...

Δεν ξεκλειδώνει καμία συσκευή είτε έχεις Ινδό είτε έχεις τον επικεφαλή της apple 

Υπάρχει τρόπος να ξεκολλήσει κάποιος 3 τσιπ επάνω από την συσκευή, να τα αλλάξει και να γίνει νέα συσκευή 

Αυτα τα κάνουν οι ίδιοι οι Ινδοί όπως είπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο λεω φιλος, ολα ξεκλειδωνουν. Ακομη και ενα MSI ακριβο λαπτοπ που μου εφερε ενας με το προσχημα οτι δηθεν ο γιος του ειχε ξεχασει τον κωδικο και δεν ηθελε να το στειλει στην MSI, εστειλα 2 τσιπ ινδια και μου το εφτιαξαν με 150ε...

Τωρα, αν στα καινουργια iphone γινεται νεα συσκευη με καθαρο λειτουργικο η θα ξεκλειδωσει και θα εχει προσβαση στα πραγματα της, δεν εχω ιδεα. Παντως θα το φτιαξουν και θα το πουλησουν το πιο πιθανο σαν καινουργιο.

Επεξ/σία από Giorgos85thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos19s είπε

Δεν ξεκλειδώνει καμία συσκευή είτε έχεις Ινδό είτε έχεις τον επικεφαλή της apple 

Υπάρχει τρόπος να ξεκολλήσει κάποιος 3 τσιπ επάνω από την συσκευή, να τα αλλάξει και να γίνει νέα συσκευή 

Αυτα τα κάνουν οι ίδιοι οι Ινδοί όπως είπες 

Αν το κινητο ειναι σε lost mode ,και δεν εχει γινει επαναφορα [ειναι στο σημειο που ζηταει τον κωδικο],αν βαλει ο αλλος μια καρτα με δεδομενα χωρις pin ua anoijei to lost mode οπου θα αναγραφει το κινητο του ανθρωπου που το εει χαμανο[πχ this phone has beed stolen ,or lost ,please call me στο ταδε].

Αν εμφανισει αυτο το νουμερο [η αν το εει στο medical info],το κινητο ξεκλειδωνει με λιγοτερα απο 100 ευρω σε 2-3 μερες μαξ ,και ειναι παλι λειτουργικο[χωρις βεβαια τα αρχεια του προηγουμενου]

 Οποτε ναι,ξεκλειδωνουν τα iphone και με ευρεση ανοιχτη ,υπο προυποθεσεις ομως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανά λέω 

Δεν ξεκλειδώνει 

Ότι θέλετε πείτε 

 

Ο μόνος τρόπος είναι να επέμβει κάποιος στην μητρική πλακέτα με ειδικά εργαλεία και τεχνική, να αλλάξει κάποια τσιπ κάτι που δεν το κάνει ο καθένας 

Και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι ξεκλείδωσε 

Απλά αλλάζει τις μνήμες, συνεχίζει να χρησιμοποιεί την ίδια μητρική την ίδια οθόνη τα ίδια όλα τα υπόλοιπα 

 

Ειναι σαν να λέμε το πουλάει ανταλλακτικά 

Δεν έχει πρόσβαση κανένας στα δεδομένα του προηγούμενου χρήστη 

 

3 ώρες πριν, Giorgos85thess είπε

Αυτο λεω φιλος, ολα ξεκλειδωνουν. Ακομη και ενα MSI ακριβο λαπτοπ που μου εφερε ενας με το προσχημα οτι δηθεν ο γιος του ειχε ξεχασει τον κωδικο και δεν ηθελε να το στειλει στην MSI, εστειλα 2 τσιπ ινδια και μου το εφτιαξαν με 150ε...

Τωρα, αν στα καινουργια iphone γινεται νεα συσκευη με καθαρο λειτουργικο η θα ξεκλειδωσει και θα εχει προσβαση στα πραγματα της, δεν εχω ιδεα. Παντως θα το φτιαξουν και θα το πουλησουν το πιο πιθανο σαν καινουργιο.

Τι συγκρίνεις; 
Δεν έχουν κλειδώματα αυτά τα μηχανήματα 

Αλλαζεις ένα σκληρό δίσκο και ξεμπερδεύεις δεν χρειάζεται να το στείλεις στην Ινδία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα , απλα αποδεξου το . Εχεις 0% πιθανοτητες να το βρεις.

Ναι το κινητο γινεται να ξεκλειδωσει ακομα και αν εχεις icloud αλλα δεν νομιζω καποιος στο δρομο να εχει τα σκιλλς να το κανει ή τις γνωριμιες . Το κινητο θα παει για ανταλακτικα ή θα πουληθει σε κανεναν ατυχο ως ξεκλειδοτο .

 

Αποδεξου το και μοβε ον. Με αγαπη.

Επεξ/σία από YellowGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 hours ago, koutsis said:

τι ακριβώς περιμένεις να κάνει η αστυνομία και τους καλείς συνέχεια ?

Να ασκήσει τα καθήκοντα της για τη διατήρηση της έννομης τάξης και τη δίωξη ενός αυτεπάγγελτου εγκλήματος, που εμπεριέχει βία, εφόσον το κινητό εκλάπη μέσα από τα χέρια μου 03:30 η ώρα το βράδυ, σε έναν άδειο δρόμο. Σημειωτέον είμαι κοπέλα και είχα παραλύσει από το φόβο μου τη στιγμή που έγινε αυτό, σε περίπτωση που δεν μπορείς να το κάνεις εικόνα από μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mizbrownstone είπε

Το αν έχω ή όχι να το αντικαταστήσω είναι ό,τι πιο ηλίθιο και άσχετο θα μπορούσες να προσθέσεις στη συζήτηση. Η απαξία ενός εγκλήματος δεν καθορίζεται από τη δυνατότητα που έχει το θύμα να αναπληρώσει τις ζημιές. Ούτε χρωστάω σε κανέναν επίδοξο κλέφτη το κινητό μου, με τον οποίο από ότι αντιλαμβάνομαι συμμερίζεσαι το ίδιο μενταλιτέ. 
Λογικά αν έρθω και σου κάψω το σπίτι να έχεις λεφτά να το ξαναχτίσεις αλλιώς να μην το αγόραζες in the first place.
Έχετε γαλουχηθεί με πολύ ωραίες αξίες από τους γονείς σας διαπιστώνω, πολλοί εδώ μέσα. Και έχετε και πολύ  ελεύθερο χρόνο, τον οποίο θα συνιστούσα να τον διαχειριστείτε πιο δημιουργικά, από το να επιτίθεστε σε έναν άνθρωπο που έχει χάσει το κινητό του και ρωτάει δημοσίως για βοήθεια.

Άρα φταίει το θύμα, που είχε κατέβει να φορτώσει το αμάξι για να πάει στο αεροδρόμιο. Ο θύτης καλά έκανε εφόσον ήμουν στο δρόμο μόνη μου. Καλά να πάθω.

Καλά να πάθω και που είμαι κοπέλα και σαφώς πιο εύκολος στόχος. 
Φαλλοκρατικό παραλήρημα on fire to insomnia.

Να σου ευχηθώ με τη σειρά μου να μην βρεθείς στη θέση μου. Και αν βρεθείς να μην σε ειρωνεύονται αχρείαστα άγνωστοι στο Ίντερνετ από τους οποίους ζήτησες βοήθεια.

Και βρήκα αντίστοιχα θέματα κάτω από αυτή την ενότητα, εξ' ου και το άνοιξα εδώ! Σοβαρή η επισήμανσή σου.

Τώρα μας έγραψες και λεπτομέρειες στο τι έγινε. Κοίτα να δεις, δεν μας ενδιαφέρει γενικά πως την έπαθες. Μας ενδιαφέρει πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε τεχνολογικά (σε ένα τεχνολογικό φόρουμ) το οποίο και κάναμε απαντώντας. Τους χαρακτηρισμούς κράτα τους για εσένα δεν με απασχολούν, άσε που τους έβαλες όλους σε ένα καζάνι "Φαλλοκρατικό παραλήρημα on fire to insomnia". Δεν χρειάζομαι ευχές κράτα τες για σένα. Καλή τύχη. Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο σε παρακαλώ. Πότε περιμένεις να έρχεται το 14 που έχεις παραγγείλει τελικά πριν σε κλέψουν? Η ανάρτηση σου εδω

 

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 1000 δικιά αλλά το κακό είναι ότι δεν μπορείς να βρεις άκρη 

Οι περισσότεροι αυτό που σου είπανε είναι ότι από τεχνολογικής πλευράς το πιο πιθανό είναι να μην το ξανά βρεις αλλά και μια παρά πολύ ελάχιστη πιθανότητα να το επιδιορθώσει κάποιος με ειδικές τεχνικές και να το πουλήσει 

Δυστυχως πρέπει ή να πας εκεί όπως σου είπα να το ψάξεις, ή να το ξεχάσεις και να πας παρακάτω 

 

Το θέμα της ασφαλείας σου και το συμβάν πέρα από το τεχνολογικό κομμάτι ίσως μπορείς να το ψάξεις κάπου άλλου, πχ σε δικηγόρο γιατί εμείς εδώ μέσα πολύ δύσκολο να μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Tasos19s said:

Το θέμα της ασφαλείας σου και το συμβάν πέρα από το τεχνολογικό κομμάτι ίσως μπορείς να το ψάξεις κάπου άλλου, πχ σε δικηγόρο γιατί εμείς εδώ μέσα πολύ δύσκολο να μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε αυτό 

Εξ αρχής ήταν πολύ σαφές αυτό που ρώτησα, αν το κινητό γίνεται να βρεθεί και αν μπορεί να σπάσει το lost mode. Δεν κατάλαβα το backlash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mizbrownstone είπε

Να δώσουμε ένα ραντεβού βράδυ να έρθεις να το κλέψεις;

Τρολ από τα λίγα. Από την αρχή σε κατάλαβα ούτως η άλλως. Κάνε και στο fb καμία ανάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...