Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με AMD drivers γραφικών σε Ryzen 5 3400G (AMD software: Adrenalin Edition)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. έχω ένα σύστημα με ενσωματωμένα γραφικά Ryzen 5 3400G. Δούλευε μια χαρά μέχρι πριν 10 ημέρες περίπου που ξαφνικά αλλάξανε τα εικονίδια (μίκρυναν), χάλασε η ποιότητα της εικόνας και και έβγαζε μήνυμα στους οδηγούς ΑMD για τα γραφικά (AMD software: Adrenalin Edition) που φορτώνει κάτω δεξιά όταν το πάταγα, οτι δεν έχω την συμβατή έκδοση και δεν άνοιγε η σχετική εφαρμογή AMD software: Adrenalin Edition. Επισυνάπτω το σχετικό μήνυμα και τις ρυθμίσεις-έκδοση του λογισμικού. Κατέβασα το εργαλείο της AMD απο την σελίδα τους που βρίσκει αυτόματα τους συμβατούς οδηγούς γραφικών και εγκατέστησα τους προτεινόμενους. Είχε και μία άλλη επιλογή άλλη έκδοση η οποία ήταν προαιρετική. Ολα δουλέψαν μια χαρά και σήμερα ξανά τα ίδια, μάλιστα πάγωσε και η επιφάνεια εργασίας όταν πήγα να κάνω τερματισμό και έκανα hard reset. Μάλιστα στο σχεδιαστικό Autocad όταν ανοίγω βγάζει κάτι άσχετες γραμμές. Ξανα έκανα την ίδια διαδικασία εγκατέστησα τους οδηγούς της AMD με την ιδια διαδικασία και όλα καλά. Πρέπει να βρώ όμως μια οριστική λύση γιατί λογικά θα το ξανακάνει. Έχετε καμία ιδέα τι φταίει και πως θα το διορθώσω μόνιμα? Ευχαριστώ!!!

σδδσ.png

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω! Το παρακατω ειναι απο την εμπειρια φιλου μου που εχει ati 10+ χρονια, w10 απο τη μερα που βγηκανε και κουραστηκε να βλεπει αυτο που δειχνεις και εσυ.

Το χαλι που βλεπεις στην εικονα ειναι επειδη αλλο driver θελει να βαλει (και βαζει) το wu και αλλο περιμενει να δει το adrenalin. Μια λυση ειναι να βγαλεις οτι υπαρχει με το ddu, να κλεισεις τους drivers απο το wu (με οτι συνεπαγεται κατι τετοιο) και μετα να περασεις το σετακι driver+adrenalin που δινει η amd. Ετσι το εχει κανει τα τελευταια 1-2 χρονια και ειναι ευχαριστημενος.

p.s. Δεν επισκεπτομαι το υποφορουμ των drivers,  απλα ετυχε να δω το θεμα σου στην αρχικη σελιδα του φορουμ επειδη το εκανες bump με το ποστ σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, jim_p είπε

Παρακαλω! Το παρακατω ειναι απο την εμπειρια φιλου μου που εχει ati 10+ χρονια, w10 απο τη μερα που βγηκανε και κουραστηκε να βλεπει αυτο που δειχνεις και εσυ.

Το χαλι που βλεπεις στην εικονα ειναι επειδη αλλο driver θελει να βαλει (και βαζει) το wu και αλλο περιμενει να δει το adrenalin. Μια λυση ειναι να βγαλεις οτι υπαρχει με το ddu, να κλεισεις τους drivers απο το wu (με οτι συνεπαγεται κατι τετοιο) και μετα να περασεις το σετακι driver+adrenalin που δινει η amd. Ετσι το εχει κανει τα τελευταια 1-2 χρονια και ειναι ευχαριστημενος.

p.s. Δεν επισκεπτομαι το υποφορουμ των drivers,  απλα ετυχε να δω το θεμα σου στην αρχικη σελιδα του φορουμ επειδη το εκανες bump με το ποστ σου.

καλημέρα και ευχαριστώ. το wu τι ειναι? και τι εννοείς να κλείσω με το wu τους drivers? όταν λές να βγάλω ότι υπάρχει με το ddu τι εννοείς? Τι να αφαιρέσω? ψάχνω κάποια ανώδυνη λύση, κάτι που να είναι ασφαλές. Ετσι όπως το περιγράφεις με τρόμαξες!! 😃

Το θέμα είναι οτι 3 χρόνια που έχω το pc είχα πρόβλημα μια φορά πριν κανα χρόνο. Και τώρα 2 φορές απανωτά. 

υπάρχει περίπτωση η έκδοση του adrenalin που περνάει αυτόματα η εφαρμογή amd-software-adrenalin-edition-22.11.1-minimalsetup-221121_web να είναι ασταθής και να πρέπει να περάσω κάποια πιο συμβατή και σταθερή??

Ευχαριστώ!!

edit: στην σελίδα της AMD βγάζει για τον ryzen 5 3400G 2 επιλογές για drivers. Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL) και Adrenalin 22.11.2 Optional. Εγώ περνάω το 22.5.1. μήπως την επόμενη φορά να δοκιμάσω να περάσω το 22.11.2 μήπως είναι πιο σταθερό??

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wu εινια το windows update και ddu το display driver uninstaller, εφαρμογη που βγαζει τα παντα απο εναν driver για να ειναι το συστημα καθαρο.

Για αυτα στην εικονα, το πρωτο ειναι οι drivers που εβγαλε η amd το Νοεμβριο ενω το δευτερο ειναι οι drivers που εβγαλε τον Μαϊο και (υποτιθεται) εχουν περασει το certification της ms. Αυτους ομως δεν ειχες και πριν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Wu εινια το windows update και ddu το display driver uninstaller, εφαρμογη που βγαζει τα παντα απο εναν driver για να ειναι το συστημα καθαρο.

Για αυτα στην εικονα, το πρωτο ειναι οι drivers που εβγαλε η amd το Νοεμβριο ενω το δευτερο ειναι οι drivers που εβγαλε τον Μαϊο και (υποτιθεται) εχουν περασει το certification της ms. Αυτους ομως δεν ειχες και πριν?

καλησπέρα. Ναι αυτούς είχα και πρίν. Μόλις μου το ξαναέκανε. Και μάλιστα κάνει τον υπολογιστή να κρασσάρει. Τώρα πέρασα την άλλη προαιρετική έκδοση "amd-software-adrenalin-edition-22.11.2-win10-win11-dec1" μήπως πάει καλύτερα. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά, και αναγκάζομαι να κάνω hard reset.... Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου περιγράψεις την διαδικασία που θα ακολουθήσω μήν κάνω κάποιο λάθος και έχω πρόβλημα?

Και πριν που πέρασα την έκδοση " whql-amd-software-adrenalin-edition-22.5.1-win10-win11-may10 [recommended]" και τώρα που πέρασα την  "amd-software-adrenalin-edition-22.11.2-win10-win11-dec1" μόλις γίνει η εγκατάσταση μου βγάζει ένα παράθυρο σαν σφάλμα, το επισυνάπτω παρακάτω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Χωρίς τίτλο.jpg

διάβασα εδώ https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-300 

AMD Software Failed to Launch Because Windows Update Has Replaced the AMD Graphics Driver

Recommendations
While AMD Software package is regularly updated to support new game titles, features, and performance optimizations, UWP and customized Mobile / AIO drivers are designed to provide full compatibility with your system.

For users that prefer to use AMD Software on their system, please follow these steps:

Stop Windows Update from installing drivers for your AMD Radeon graphics using System Properties, refer to the following Microsoft article for instructions. Depending on your Windows version, more advanced methods can be found by searching the Microsoft Online Community.
 
Reinstall the AMD Software using the latest available package from AMD.com. You can find more information on how to install AMD Software here.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/how-can-i-prevent-automatic-updating-a-specific/9967b1cf-dc6f-495d-82be-4ab3f3207ff1

Since the older drivers are working fine, let’s try disabling automatic driver updates and see if that helps.

 Press Windows + S keys together to open Search

Now type Device installation settings

Click on Change Device installation settings and then select the option No (your device might not work as expected)

Now click on Save Changes

 

Τελικά έκανα αυτό που προτείνουν, δεν ξέρω αν όμως; αυτό μου δημιουργήσει άλλα προβλήματα. Επισυνάπτω σε εικόνα την ρύθμιση. Εκανα σωστά λέτε? Ευχαριστώ!!!!

ΒΗΜΑ-2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλη λυση, εφοσον δεν θες κατι απο το adrenalin, ειναι να βγαλεις το πακετο της ati και να αφησεις το wu να κανει τα δικα του. Εκει θα εχεις εναν driver που θα δουλευει σιγουρα καλα, αλλα δεν θα εχεις ενα gui για να ρυθμιζεις τα διαφορα μικροπραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

26 λεπτά πριν, jim_p είπε

Η αλλη λυση, εφοσον δεν θες κατι απο το adrenalin, ειναι να βγαλεις το πακετο της ati και να αφησεις το wu να κανει τα δικα του. Εκει θα εχεις εναν driver που θα δουλευει σιγουρα καλα, αλλα δεν θα εχεις ενα gui για να ρυθμιζεις τα διαφορα μικροπραγματα.

παιχνίδια και τέτοια δεν παίζω. Ποιο είναι το πακέτο της ΑΤΙ? Τι είναι αυτό?? Απο που το κατεβάζω? Πάντως όταν μπλοκάρει το Adrenalin απο το wu και δεν δουλεύει έσω πρόβλημα. Freezaρει ο υπολογιστής και στο autocad τα σχέδια αλλοιώνονται και δεν μπορώ να δουλέψω. επίσης στο άνοιξε-κλείσε παράθυρα Windows παρατηρώ μια μικροκαθυστέρηση. Αρα ίσως χρειάζομαι το Adrenalin για την δουλειά που κάνω, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακετο της ati = το adrenalin που λεει στη σελιδα = ο driver σετ με το utility που δειχνεις στα screenshots. 
Το wu παρεχει μονο τον driver χωρις το utility, οποτε αν δεν το θες για κατι σημαντικο, βγαλτα ολα και ξαναφησε τα win να τον βαλουν.

Το προβλημα που λες στην αρχη οφειλεται στο οτι αλλη εκδοση του driver περιμενει να δει το utility (δεν το λεω adrenalin ξανα για να μην σε μπερδεψω) και αλλη βρισκει εγκατεστημενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Πακετο της ati = το adrenalin που λεει στη σελιδα = ο driver σετ με το utility που δειχνεις στα screenshots. 
Το wu παρεχει μονο τον driver χωρις το utility, οποτε αν δεν το θες για κατι σημαντικο, βγαλτα ολα και ξαναφησε τα win να τον βαλουν.

Το προβλημα που λες στην αρχη οφειλεται στο οτι αλλη εκδοση του driver περιμενει να δει το utility (δεν το λεω adrenalin ξανα για να μην σε μπερδεψω) και αλλη βρισκει εγκατεστημενη.

Τώρα που απενεργοποίησα τις αυτόματες εγκαταστάσεις driver από τα Windows κάνοντας τα βήματα που δειχνω πιο  πάνω, πιστεύεις θα λυθεί οριστικά το πρόβλημα μου?? Αυτό προτείνει όπως βλέπεις και η επίσημη σελίδα της ΑMD. Το θεωρείς κακο για κάποιο λόγο να έχω απενεργοποιημένη την εγκατάσταση drivers από τα Windows? Αν θελήσω να εγκαταστήσω κάποια νέα συσκευή προσωρινά και πριν την εγκατάσταση της συσκευής τα ενεργοποιω για λίγο.

Αν κατάλαβα καλά άλλη λύση που προτείνεις εσύ είναι με το ddu αρχικά να αφαιρέσω το εγκατεστημένο adrenalin, και μετά να αφήσω τα Windows, αφού πρώτα ενεργοποίησω την αυτόματη εγκατάσταση drivers που τώρα έχω απενεργοποιήσει όπως ανέφερα πιο πάνω, να εγκαταστήσουν τους drivers των γραφικών, σωστά? Για να χρησιμοποιήσω το ddu για να απεγκαταστήσω & να καθαρίσω το adrenalin είναι υποχρεωτικό να μπω σε safe mode για να το κάνω?

Ποια λύση από τις 2 είναι καλύτερη?

Ευχαριστώ !!

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσεις τους drivers για απλα υποσυστηματα, πχ καρτα δικτυου, controllers κλπ, θεωρω το wu κακο στην επιλογη drivers για κατι πιο πολυπλοκο, πχ καρτες γραφικων. Προσωπικη αποψη βεβαια, επειδη εχω δει πολλα κουλα.

Πριν συνεχισω παρακατω, πως λεγεται το utility της amd που φαινεται στα screenshots σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν εξαιρεσεις τους drivers για απλα υποσυστηματα, πχ καρτα δικτυου, controllers κλπ, θεωρω το wu κακο στην επιλογη drivers για κατι πιο πολυπλοκο, πχ καρτες γραφικων. Προσωπικη αποψη βεβαια, επειδη εχω δει πολλα κουλα.

Πριν συνεχισω παρακατω, πως λεγεται το utility της amd που φαινεται στα screenshots σου?

καλημέρα και ευχαριστώ!! αυτή την στιγμή έχω περάσει χειροκίνητα την έκδοση Adrenalin 22.11.2 Optional (amd-software-adrenalin-edition-22.11.1-minimalsetup-221121_web) κατεβασμένο απο την σελίδα της AMD αφού πρώτα έχω επιλέξει φυσικά τον επεξεργαστή ryzen 5 3400g. Δεν έχω περάσει κάτι άλλο. Απλά πιο πριν είχα περάσει το Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL)  (whql-amd-software-adrenalin-edition-22.5.1-win10-win11-may10) αυτόματα με το εργαλείο που κατέβασα πάλι απο την σελίδα της AMD το οποίο εντοπίζει και εγκαθιστά το καταλληλότερο πακέτο για τον υπολογιστή. Δεν έχω περάσει κάτι άλλο.

από εδώ τα κατέβασα https://www.amd.com/en/support/apu/amd-ryzen-processors/amd-ryzen-5-desktop-processors-radeon-vega-graphics/amd-ryzen-5-1

(*Auto-Detect and Install είναι το εργαλείο που κατεβάζεις αν θες να τα ψάξει αυτόματα τι ταιριάζει στο σύστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. Πρόβλημα πάλι λίγο διαφορετικό:

Έκανα την ρύθμιση στα windows 10: πίνακας ελέγχου>σύστημα>ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους>υλικό>ρυθμίσεις εγκατάστασης συσκευής
και επέλεξα στην ερώτηση: αν θέλω να κάνω αυτόματη λήψη εφαρμογών και προσαρμοσμένων εικονιδίων κατασκευαστή που διατίθενται για τις συσκευές σας? επέλεξα: ΟΧΙ (η συσκευή σας ενδέχεται να μην λειτουργεί όπως αναμένεται).

Για αρκετές ημέρες δούλεψε ρολόι. Ομως σήμερα και ενώ είχα ανοικτό το Autocad βγήκε Bug του AMD software: Adrenalin edition (22.11.2) που έγραφε αν θυμάμαι καλά οτι δεν φορτώθηκε σωστά ή δεν φορτώθηκε το λογισμικό. Στην μπάρα δεξιά δεν φαινόταν το εικονίδιο του Adrenalin και άρχισε να συμπεριφέρεται περίεργα η εικόνα στην οθόνη, εξαφανίστηκε στην αρχή ο κέρσορας και μαύρισε για λίγο η εικόνα του autocad. Μετά έκανα επανεκκίνηση και φόρτωσε κανονικά το Adrenalin. Κατα βάση μου τα έκανε τα τρελά και τις άλλες φορές όταν δούλευα autocad. 

Εχω περάσει την έκδοση Adrenalin 22.11.2 Optional και όχι την  Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL). Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με αυτό. Πρέπει να βρώ μια μόνιμη λύση και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εχτέ κάποια άλλη ιδέα? Ευχαριστώ!

edit: αυτό το bug της εικόνας έβγαλε αν θυμάμαι καλά "amd software detected that the display driver has failed to load on your system"

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...