Προς το περιεχόμενο

Silent Wings 3 ή Noctua NF-A15


nick_corobos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

Θελω να αγορασω οσο το δυνατον πιο αθορυβους fans για το PC μου. Εχω καταληξει στο silent wings 3 140mm. Ωστοσο διαβαζω τα καλυτερα για NF-A15. Αν δουμε τα τεχνικα χαρακτηριστικα, οι SW3 δινουν περιπου 15db max και κοι NF-A15 περιπου 19.2db

Παρολα αυτα παντου βλεπω να εκθειαζουν το noctua. Εσεις τι πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα be quiet είναι πολύ ποιο ήσυχα από τα noctua , αυτό είναι γεγονός,η δουλειά τών noctua είναι να βγάζουν το αέρα από το κουτί,δεν λέω ότι κάνουν φασαρία αλλά δεν είναι και τα ήσυχα φανακια,τα be quiet είναι πολύ ήσυχα αλλά διώχνουν λιγότερο αέρα έξω από το κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Τα be quiet είναι πολύ ποιο ήσυχα από τα noctua , αυτό είναι γεγονός,η δουλειά τών noctua είναι να βγάζουν το αέρα από το κουτί,δεν λέω ότι κάνουν φασαρία αλλά δεν είναι και τα ήσυχα φανακια,τα be quiet είναι πολύ ήσυχα αλλά διώχνουν λιγότερο αέρα έξω από το κουτί.

Σε ενα datasheet της noctua (επισημο) δινει οτι στα 900rpm τα A15 δινουν 13.8db, ενω η be quiet δεν δινει νουμερα για χαμηλοτερες στροφες, μονο οτι στα 1000rpm εχεις max 15.5db (που ειναι αντιληπτα μεγαλυτερο απο τα 13.8 μιας και η κλιμακα ηχου δεν ειναι γραμμικη).

image.png.43a9d519194aaa6e02f13a961323f1ea.png

Επισης ενας "τρελαμενος" στο amazon λεει αυτα. Δεν ξερω αν μπορω να παρω σοβαρα τα λογια του ομως:

image.png.55eccbd7c4e8e0d373941f79c34d5649.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Σε ενα datasheet της noctua (επισημο) δινει οτι στα 900rpm τα A15 δινουν 13.8db, ενω η be quiet δεν δινει νουμερα για χαμηλοτερες στροφες, μονο οτι στα 1000rpm εχεις max 15.5db (που ειναι αντιληπτα μεγαλυτερο απο τα 13.8 μιας και η κλιμακα ηχου δεν ειναι γραμμικη).

image.png.43a9d519194aaa6e02f13a961323f1ea.png

Επισης ενας "τρελαμενος" στο amazon λεει αυτα. Δεν ξερω αν μπορω να παρω σοβαρα τα λογια του ομως:

image.png.55eccbd7c4e8e0d373941f79c34d5649.png

φίλε μου έχω τα chromax, μόνο στις 650 στροφές δεν ακούγονται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ICE-T είπε

φίλε μου έχω τα chromax, μόνο στις 650 στροφές δεν ακούγονται 

Φοβαμαι οτι μαλλον κυνηγαω την τελειοτητα που ισως δεν υπαρχει αν δεν πας σε κατι super low speed.

Θα δω, ισως παρω τα be quiet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Καλησπερα σας,

Θελω να αγορασω οσο το δυνατον πιο αθορυβους fans για το PC μου. Εχω καταληξει στο silent wings 3 140mm. Ωστοσο διαβαζω τα καλυτερα για NF-A15. Αν δουμε τα τεχνικα χαρακτηριστικα, οι SW3 δινουν περιπου 15db max και κοι NF-A15 περιπου 19.2db

Παρολα αυτα παντου βλεπω να εκθειαζουν το noctua. Εσεις τι πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη?

Τα be quiet επειδή τα έχω ακουσει κι έχω εμπειρία,όποιος τα "ακούει" ή ενοχλείται από αυτά είναι ψυχιατρικό το θέμα και μόνο. 

Καλο είναι να δώσει κάποια χρήματα σε συνεδρίες γιατί χαμηλότερος ήχος δεν γίνεται να παραχθεί από κάτι που γυρίζει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι τα 2 είναι για πέταμα :P 

Για τι χρήση τα θες ακριβώς; Intake / outtake / radiator? 

ευτυχώς που ήρθες εσύ να μας προτείνεις φανακια 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

ευτυχώς που ήρθες εσύ να μας προτείνεις φανακια 😂

E κάποιος πρέπει να τον βοηθήσει τον άνθρωπο. Πληροφορίες του τύπου αυτά διώχνουν περισσότερο αέρα αλλά τα άλλα κάνουν λιγότερο θόρυβο  είναι άχρηστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E κάποιος πρέπει να τον βοηθήσει τον άνθρωπο. Πληροφορίες του τύπου αυτά διώχνουν περισσότερο αέρα αλλά τα άλλα κάνουν λιγότερο θόρυβο  είναι άχρηστες. 

Ο άνθρωπος ησυχία θέλει στο κουτί του, στείλε βιογραφικό στο Guru3D ψάχνει άτομο ο καράφλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Ο άνθρωπος ησυχία θέλει στο κουτί του, στείλε βιογραφικό στο Guru3D ψάχνει άτομο ο καράφλας.

Όλα τα fans στις 300 στροφές ήσυχα είναι. Το θέμα είναι να σπρώχνουν και λίγο άερα, αλλιώς όποιο απτά 2 και να πάρει θα κάνει δουλειά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Όλα τα fans στις 300 στροφές ήσυχα είναι. Το θέμα είναι να σπρώχνουν και λίγο άερα, αλλιώς όποιο απτά 2 και να πάρει θα κάνει δουλειά του. 

δεν χρειάζεται να σπαταλήσει λεφτά με ακριβά φσνακια ειδικά για noctua αφού τα be quiet είναι φτηνότερα και ποίο ήσυχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όλα τα fans στις 300 στροφές ήσυχα είναι. Το θέμα είναι να σπρώχνουν και λίγο άερα, αλλιώς όποιο απτά 2 και να πάρει θα κάνει δουλειά του. 

Αν εισαι noise maniac πίστεψε με οτι δεν ακους ησυχία στα παντα. 

Τα noctua δεν τα έχω ακούσει(θεωρούνται πιο αποδοτικά)αλλά τα be quiet πρέπει να προσπαθησεις αρκετά για να τα ακουσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bonorov είπε

Αν εισαι noise maniac πίστεψε με οτι δεν ακους ησυχία στα παντα. 

Τα noctua δεν τα έχω ακούσει(θεωρούνται πιο αποδοτικά)αλλά τα be quiet πρέπει να προσπαθησεις αρκετά για να τα ακουσεις. 

Εξαρτατε τι be quiet σειρα θες. Αν πας σε pure wings 2 τα ακους μια χαρα. H silent wings ειναι η ναυαρχιδα τους. 

To pure rock 2, που εχει ανεμιστηρι 120mm (pure wings 2) be quiet μια χαρα ακουγεται. Δεν ειναι ενοχλητικο ειναι ομως αισθητος ο ηχος του.

Τα pure wings 2 140mm ειναι λιγοτερο αισθητα στον ηχο. Στα 400 rpm ειναι αθορυβα πραγματικα. Απο εκει και περα στα 700 απλα τα ακους χωρις να ειναι τοσο ενοχλητικα οσο το 120mm.

Τα silent wings που ειναι τα καλυτερα τους (premium οπως τα λενε οι ιδιοι) δινουν το κατι παραπανω με καλυτερο αεροδυναμικο προφιλ και 6 pole motor για ακομα περισσοτερη ησυχια.

Θα δοκιμασω το dark rock 4 που ερχεται με το silent wings 3 και θα δω αν αξιζει η αναβαθμιση των υπολοιπων pure wing που εχω.

1 ώρα πριν, bonorov είπε

Τα be quiet επειδή τα έχω ακουσει κι έχω εμπειρία,όποιος τα "ακούει" ή ενοχλείται από αυτά είναι ψυχιατρικό το θέμα και μόνο. 

Καλο είναι να δώσει κάποια χρήματα σε συνεδρίες γιατί χαμηλότερος ήχος δεν γίνεται να παραχθεί από κάτι που γυρίζει. 

Εξαρταται το μοντελο. Η καλυτερη σειρα τους ειναι silent wings. Προφανως για να βγαζουν 3 σειρες καποιοι το καταλαβαινουν.

Η essential σειρα τους η pure wings ειναι απλα πολυ χαμηλου θορυβου και γινονται αισθητα σε υψηλες στροφες.

1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαι τα 2 είναι για πέταμα :P 

Για τι χρήση τα θες ακριβώς; Intake / outtake / radiator? 

Τα θελω για air flow. Ενα θα μπει μπροστα intake (πισω απο το φιλτρο αερα) και ενα πισω για outtake. Δεν εχω σοβαρα μεγαλες θερμοκρασιες στο κουτι μου, το οποιο εχει γενικα καλο airflow (500dx).

Για το air cooler του CPU αφηνω το stock της ψυκτρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει και τους δύο.Στις ίδιες στροφές, ο NF-A15 είναι καλύτερος ανεμιστήρας απο τον SW3,άλλα και σημαντικά πιο θορυβώδης μετά τις 1000rpm (high pitch noise). Δέν έχω δοκιμάσει του SW4 ακόμα,άλλα απο προσωπική εμπειρία δέν θα άλλαζα τα 14 κομμάτια SW3 που έχω στο κουτί με κάτι άλλο.

Ο θόρυβος όμως,έτσι γενικά και αόριστα,δέν είναι απαραίτητο να αποδοθεί στον ανεμιστήρα ως μοτέρ.Είναι και οι αεροδυναμικοί θόρυβοι που μπορεί να συναντήσει κάποιος με το τάδε και όχι το δείνα κουτί.

1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαι τα 2 είναι για πέταμα :P 

Για τι χρήση τα θες ακριβώς; Intake / outtake / radiator? 

Τώρα ακονίζω την τσουγκράνα,ανάβω δαυλό και σου έρχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...