Προς το περιεχόμενο

Silent Wings 3 ή Noctua NF-A15


nick_corobos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Έχω δοκιμάσει και τους δύο.Στις ίδιες στροφές, ο NF-A15 είναι καλύτερος ανεμιστήρας απο τον SW3,άλλα και σημαντικά πιο θορυβώδης μετά τις 1000rpm (high pitch noise). Δέν έχω δοκιμάσει του SW4 ακόμα,άλλα απο προσωπική εμπειρία δέν θα άλλαζα τα 14 κομμάτια SW3 που έχω στο κουτί με κάτι άλλο.

Ο θόρυβος όμως,έτσι γενικά και αόριστα,δέν είναι απαραίτητο να αποδοθεί στον ανεμιστήρα ως μοτέρ.Είναι και οι αεροδυναμικοί θόρυβοι που μπορεί να συναντήσει κάποιος με το τάδε και όχι το δείνα κουτί.

Τώρα ακονίζω την τσουγκράνα,ανάβω δαυλό και σου έρχομαι!

Ξερεις τι γινεται. Για να πουλανε τους SW3 και τους PW2 σιγουρα θα εχει διαφορα. Οπως ειπα, 5db ειναι τεραστια διαφορα.

Για παραδειγμα, στην καρτα μου XFΧ 6700xt, οταν παει με 1400rpm ειναι αθορυβη ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.

Εμενα αυτο που με ενοχλει κυριως, ειναι στην ψυξη του CPU, που οταν του δινω μια διεργασια απο το πουθενα, στροφαρει για ενα δυο δευτερολεπτα και μετα πεφτει παλι στο αθορυβο. Αυτο θελω να εξαλειψω με το dark rock 4.

Απο τη στιγμη ομως που μπαινω στη διαδικασια αυτη, σκεφτομαι αν αξιζει να αλλαξω τα fans που εχω για intake και outtake στο airflow.

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Τα θελω για air flow. Ενα θα μπει μπροστα intake (πισω απο το φιλτρο αερα) και ενα πισω για outtake. Δεν εχω σοβαρα μεγαλες θερμοκρασιες στο κουτι μου, το οποιο εχει γενικα καλο airflow (500dx).

Για το air cooler του CPU αφηνω το stock της ψυκτρας.

Για intake δεν κάνουν οι SW3. Για πίσω exhaust είναι κομπλέ. 

140αρηδες θες δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Ξερεις τι γινεται. Για να πουλανε τους SW3 και τους PW2 σιγουρα θα εχει διαφορα. Οπως ειπα, 5db ειναι τεραστια διαφορα.

Για παραδειγμα, στην καρτα μου XFΧ 6700xt, οταν παει με 1400rpm ειναι αθορυβη ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.

Εμενα αυτο που με ενοχλει κυριως, ειναι στην ψυξη του CPU, που οταν του δινω μια διεργασια απο το πουθενα, στροφαρει για ενα δυο δευτερολεπτα και μετα πεφτει παλι στο αθορυβο. Αυτο θελω να απαλειψω με το dark rock 4.

Απο τη στιγμη ομως που μπαινω στη διαδικασια αυτη, σκεφτομαι αν αξιζει να αλλαξω τα fans που εχω για intake και outtake στο airflow.

Αν το πρόβλημά είναι τα ramp up/down σε στιγμιαία loads,προσπαθείς να δώσεις λύση με λάθος τρόπο και το λέω με περίσσια σιγουριά... γιατί έκανα το ίδιο λάθος.

Η Dark rock 4 δέν είναι λύση,σίγουρα όμως θα έχεις μια πιο ήπια χροιά.Αυτό που χρειάζεσαι είναι μια custom καμπύλη και μια χρονική καθυστέρηση που θα λειτουργήσει ως buffer σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι ανεμιστήρες θα γίνουν πιο αναίσθητοι στις διακυμάνσεις και αυτό είναι όλο. Επίσης,αν υφίσταται η δυνατότητα, οι λοιποί ανεμιστήρες (intake/exhaust), να έχουν σάν πηγή κάτι διαφορετικό απο την θερμοκρασία της cpu.Ανάλογα με την μητρική και τους αισθητήρες που φέρει,μπορείς να βάλεις για παράδειγμα το pch.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Για intake δεν κάνουν οι SW3. Για πίσω exhaust είναι κομπλέ. 

140αρηδες θες δηλαδή; 

140 θελω ναι. Το κουτι ηρθε με εγκατεστημενο 140mm Pure Wing 2. Δεν θελω το τελειο airflow και δεν πιστευω οτι δεν κανουν για intake. Ισως δεν ειναι optimal, αλλα δεν σημαινει αυτο οτι δεν θα υπαρχει ροη.

4 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Αν το πρόβλημά είναι τα ramp up/down σε στιγμιαία loads,προσπαθείς να δώσεις λύση με λάθος τρόπο και το λέω με περίσσια σιγουριά... γιατί έκανα το ίδιο λάθος.

Η Dark rock 4 δέν είναι λύση,σίγουρα όμως θα έχεις μια πιο ήπια χροιά.Αυτό που χρειάζεσαι μια custom καμπύλη και μια χρονική καθυστέρηση που θα λειτουργήσει ως buffer σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι ανεμιστήρες θα γίνουν πιο αναίσθητοι στις διακυμάνσεις και αυτό είναι όλο. Επίσης,αν υφίσταται η δυνατότητα, οι λοιποί ανεμιστήρες να έχουν σάν πηγή κάτι διαφορετικό απο την θερμοκρασία της cpu.Ανάλογα με την μητρική και τους αισθητήρες που φέρει,μπορείς να βάλεις για παράδειγμα το pch.

 

Τι μητρικη εχεις? Εχω μια msi b550 mpg gaming edge wifi.

Μιλας για bios ρυθμιση ή απο software? Χρησιμοποιω το msi dragon center και εχω ηδη βαλει δικες μου καμπυλες. Ωστοσο αυτο για το ramp up και down δεν ξερω πως γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

140 θελω ναι. Το κουτι ηρθε με εγκατεστημενο 140mm Pure Wing 2. Δεν θελω το τελειο airflow και δεν πιστευω οτι δεν κανουν για intake. Ισως δεν ειναι optimal, αλλα δεν σημαινει αυτο οτι δεν θα υπαρχει ροη.

Όταν λέω ότι δεν κάνουν για intake εννοώ ότι για να έχουν το ίδιο airflow με άλλα ανεμιστήρια θα κάνουν περισσότερο θόρυβο, ή στον ίδιο θόρυβο θα έχουν λιγότερο airflow. Γιαυτό στους ανεμιστήρες σημασία έχει το airflow σε ένα συγκεκριμένο noise level

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όταν λέω ότι δεν κάνουν για intake εννοώ ότι για να έχουν το ίδιο airflow με άλλα ανεμιστήρια θα κάνουν περισσότερο θόρυβο, ή στον ίδιο θόρυβο θα έχουν λιγότερο airflow. Γιαυτό στους ανεμιστήρες σημασία έχει το airflow σε ένα συγκεκριμένο noise level

δεν με απασχολει αυτο, εχω βαλει curves και δεν κανουν θορυβο. Απλα με το SW3 εψαχνα την τελειοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Τι μητρικη εχεις? Εχω μια msi b550 mpg gaming edge wifi.

Μιλας για bios ρυθμιση ή απο software? Χρησιμοποιω το msi dragon center και εχω ηδη βαλει δικες μου καμπυλες. Ωστοσο αυτο για το ramp up και down δεν ξερω πως γινεται.

ASUS CH7 X470 άλλα υπάρχει κάτι ανάλογο σε όλες τις μητρικές, στο κομμάτι του hardware monitor.Στην MSI θα το βρείς ως step up/down time.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tenshi είπε

ASUS CH7 X470 άλλα υπάρχει κάτι ανάλογο σε όλες τις μητρικές, στο κομμάτι του hardware monitor.Στην MSI θα το βρείς ως step up/down time.

 

 

Πραγματι, στο bios υπαρχουν επιλογες για το step up time και step down time. Το step up ειναι στα 0.1 δευτερολεπτα και μπορει να παει μεχρι 0.7

Κατα την αποψη σου ποια ειναι μια καλη τιμη?

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Πραγματι, στο bios υπαρχουν επιλογες για το step up time και step down time. Το step up ειναι στα 0.1 δευτερολεπτα και μπορει να παει μεχρι 0.7

Κατα την αποψη σου ποια ειναι μια καλη τιμη?

Για το step up, θα έλεγα η μέγιστη μου μπορείς.Βέβαια αν το στιγμιαίο load διαρκέσει πάνω απο 0,7 δεύτερα (συμπαρασύροντας την θερμοκρασία του επεξεργαστή), οι ανεμιστήρες θα δώσουν στροφές και θα κάνουν ότι έχεις ορίσει στην καμπύλη τους.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Για το step up, θα έλεγα η μέγιστη μου μπορείς.Βέβαια αν το στιγμιαίο load διαρκέσει πάνω απο 0,7 δεύτερα (συμπαρασύροντας την θερμοκρασία του επεξεργαστή), οι ανεμιστήρες θα δώσουν στροφές και θα κάνουν ότι έχεις ορίσει στην καμπύλη τους.

Εκανε μια μικρη διαφορα, αλλα παλι το 0,7 ειναι λιγο. Ισως με το dark rock 4 να λυθει το προβλημα γιατι αν στο 70% ειναι αθορυβο το fan θα βαλω μονιμα το curve απο τους 0 βαθμους μεχρι τους 70 βαθμους στο 70% της ταχυτητας και απο εκει και περα να ανεβαινει. Τουλαχιστον θα ειναι στατικος ο ηχος.

 

Κατι σαν αυτο

image.png.b2cdc737d423f761f61a6328febab406.png

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου μπας και βοηθήσω. Καταρχάς να πω ότι οι προτάσεις για ψυχιατρική εκτίμηση για όποιον δεν έχει βαρέσει τατουάζ με το λογκο της bequiet είναι το λιγότερο άκομψες. Τώρα στο δικό μου κουτί, το fractal define 7, έχω intake τον bq sw3 των 1600 στροφών και outtake τον 1000άρη. Επάνω στην d15 έχω έναν a15. ο 1600αρης bq που έχω μπροστά στο κουτί από τις 850 στροφές και πάνω ακούγεται κανονικά και δεν θα τον χαρακτήριζα τον πλέον ευχάριστο. ο 1000αρης που είναι πισω για outtake ακουγεται στις φουλ στροφές αλλά δεν είναι ενοχλητικός. Σημειώνεται εδώ ότι το κουτί έχει περιορισμένο airflow λογω πόρτας στην πρόσοψη και είναι σχεδιασμένο με ηχομονωτικά υλικά, οπότε ο παραγόμενος θόρυβος ίσως έχει να κάνει και με αυτό. Ο νοκτουα  a15 που είναι πάνω στην ψύκτρα έχει "καλό" θόρυβο ακόμα και στις φουλ στροφές. Δεν λεω ότι δεν ακουγεται. Ακουγεται κανονικά αλλά στα δικά μου αυτιά αυτό το pitch δεν ειναι ενοχλητικό. 

 

Μια δευτερη υποσημειωση που θα βάλω είναι ότι τα δικά μου silent wings 3 είναι αγορασμένα το 2017, οπότε δε θα μπορούσα να αποκλείσω ενδεχόμενες βελτιώσεις αν αγοράσεις πιο πρόσφατο batch. Αυτό που είναι ανυπέρβλητο για εμένα στους bequiet, είναι η ποιότητα κατασκευής τους και το γεγονός ότι μπορείς να τους τοποθετήσεις με τη δική της πατέντα, χωρίς βίδες, σύστημα που προσωπικά με διευκολύνει απίστευτα. Συμπερασματικά θα σου πρότεινα και τους δυο και h καλύτερη επιλογή θα φανεί από το ποιο κουτι θα τους στεγάσει και σε ποιο σημείο. Είμαι και εγώ σε παρόμοια αναζήτηση γιατί θέλω να βελτιώσω το airflow του κουτιού οπότε θα επανέλθω με νεότερα. Θα ήθελα ακόμα @nick_corobos να μου πεις γιατί προτιμάς τον α15 από τον α14. Σε ρωτάω γιατί παιζουν σοβαρά και οι δυο σαν επιλογή για εμένα.

 

Όσο αφορά στους Silent Wings 4, τους έχω σχεδόν απορρίψει γιατί τραβάνε πολύ περισσότερο ρεύμα από τους Noctua.

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tenshi είπε

Τώρα ακονίζω την τσουγκράνα,ανάβω δαυλό και σου έρχομαι!

Ελά ρε μην παίρνεις personally, όλα τα 140αρια ανεμιστήρια είναι mediocre. 

2 ώρες πριν, Psyber είπε

. Είμαι και εγώ σε παρόμοια αναζήτηση γιατί θέλω να βελτιώσω το airflow του κουτιού οπότε θα επανέλθω με νεότερα

FHP 141 ή t30 120. 

Αλλιώς περιμένεις λίγο / βγάζει η noctua και η phanteks τα 140αρια a12x25 και τα t30. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psyber είπε

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου μπας και βοηθήσω. Καταρχάς να πω ότι οι προτάσεις για ψυχιατρική εκτίμηση για όποιον δεν έχει βαρέσει τατουάζ με το λογκο της bequiet είναι το λιγότερο άκομψες. Τώρα στο δικό μου κουτί, το fractal define 7, έχω intake τον bq sw3 των 1600 στροφών και outtake τον 1000άρη. Επάνω στην d15 έχω έναν a15. ο 1600αρης bq που έχω μπροστά στο κουτί από τις 850 στροφές και πάνω ακούγεται κανονικά και δεν θα τον χαρακτήριζα τον πλέον ευχάριστο. ο 1000αρης που είναι πισω για outtake ακουγεται στις φουλ στροφές αλλά δεν είναι ενοχλητικός. Σημειώνεται εδώ ότι το κουτί έχει περιορισμένο airflow λογω πόρτας στην πρόσοψη και είναι σχεδιασμένο με ηχομονωτικά υλικά, οπότε ο παραγόμενος θόρυβος ίσως έχει να κάνει και με αυτό. Ο νοκτουα  a15 που είναι πάνω στην ψύκτρα έχει "καλό" θόρυβο ακόμα και στις φουλ στροφές. Δεν λεω ότι δεν ακουγεται. Ακουγεται κανονικά αλλά στα δικά μου αυτιά αυτό το pitch δεν ειναι ενοχλητικό. 

 

Μια δευτερη υποσημειωση που θα βάλω είναι ότι τα δικά μου silent wings 3 είναι αγορασμένα το 2017, οπότε δε θα μπορούσα να αποκλείσω ενδεχόμενες βελτιώσεις αν αγοράσεις πιο πρόσφατο batch. Αυτό που είναι ανυπέρβλητο για εμένα στους bequiet, είναι η ποιότητα κατασκευής τους και το γεγονός ότι μπορείς να τους τοποθετήσεις με τη δική της πατέντα, χωρίς βίδες, σύστημα που προσωπικά με διευκολύνει απίστευτα. Συμπερασματικά θα σου πρότεινα και τους δυο και h καλύτερη επιλογή θα φανεί από το ποιο κουτι θα τους στεγάσει και σε ποιο σημείο. Είμαι και εγώ σε παρόμοια αναζήτηση γιατί θέλω να βελτιώσω το airflow του κουτιού οπότε θα επανέλθω με νεότερα. Θα ήθελα ακόμα @nick_corobos να μου πεις γιατί προτιμάς τον α15 από τον α14. Σε ρωτάω γιατί παιζουν σοβαρά και οι δυο σαν επιλογή για εμένα.

 

Όσο αφορά στους Silent Wings 4, τους έχω σχεδόν απορρίψει γιατί τραβάνε πολύ περισσότερο ρεύμα από τους Noctua.

Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που θελω τον A15 εναντι του Α14. Απο οσο βλεπω ο Α15 ειναι πιο αθορυβος.

 

Αυτο που σκεφτομαι, ειναι τους τρεις ανεμιστηρες pure wing 2 που ηρθε το κουτι να τους βαλω για intake μπροστα σε χαμηλες στροφες ωστε να ειναι αθορυβοι. Ξερω οτι λενε οτι δεν κανουν καλη δουλεια για intake, αλλα αν εχεις τρεις μαζι τοτε το airflow σιγουρα δεν θα ειναι αμελητεο. Και να βαλω ενα silent wing 3 για exhaust πισω απο την ψυκτρα του cpu.

Με αυτο τον τροπο, ισως επιτυχω αθορυβη λειτουργια.

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου λίγο για ποιο κουτί μιλάμε γιατί το έχασα. Η λογική σου νομίζω ότι είναι σωστή. Πάρε ένα Silent Wings 3/4 για outtake και δε θα βγεις χαμένος. Εγώ έχω τον 1000αρη sw3 χωρίς pwm πίσω. Για να μην τον ακούω τον ρίχνω στις 800 στροφές και είναι κομπλέ. Δοκιμάζεις το σεταπ αυτό με τους τρεις του κουτιού μπροστά και κρίνεις αν πρέπει να επενδύσεις και για intake.

1 hour ago, Herald said:

Ελά ρε μην παίρνεις personally, όλα τα 140αρια ανεμιστήρια είναι mediocre. 

FHP 141 ή t30 120. 

Αλλιώς περιμένεις λίγο / βγάζει η noctua και η phanteks τα 140αρια a12x25 και τα t30. 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Χαζεύω τώρα το review του techpowerup για τους silverstone. Τι εννοείς όταν λες 140άρια a12x25; Τα a14 δεν είναι αυτά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psyber είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Χαζεύω τώρα το review του techpowerup για τους silverstone. Τι εννοείς όταν λες 140άρια a12x25; Τα a14 δεν είναι αυτά;

Όχι, τα A14 είναι αρχαίο design και είναι για "πέταμα". Θα βγαίναν τέλος του 22 τα a14x25 αλλά κλασσική noctua στα παπάρια της. Προσωπικά αν ήθελα ΤΩΡΑ fans θα έβαζα παντού τα t30 120, στέλουνε στο πυρ το εξώτερο τα πάντα σε noise normalized - και ας είναι 120mm. 

Τα silverstone μαμάνε αλλά προφανώς - πάνω από 20-25% κάνουν θόρυβο. Αλλά στο 20-25% τους επίσης στέλνουν αδιάβαστο οτιδήποτε άλλο εκεί εξώ σαν intake fans. 

Tα SW3 είναι κομπλέ για outtake εφόσον το κουτί δεν έχει restrictions πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...