Προς το περιεχόμενο

Silent Wings 3 ή Noctua NF-A15


nick_corobos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/12/2022 στις 12:56 ΠΜ, nick_corobos είπε

Εμενα αυτο που με ενοχλει κυριως, ειναι στην ψυξη του CPU, που οταν του δινω μια διεργασια απο το πουθενα, στροφαρει για ενα δυο δευτερολεπτα και μετα πεφτει παλι στο αθορυβο. Αυτο θελω να εξαλειψω με το dark rock 4.

Κατεβασε το argus monitor και παιξε με τις ρυθμισεις. Στην ουσια σε ενδιαφερει να προσθεσεις offset /on-off hysterisis πχ 4 sec ωστε για 4 sec να ανεβαινει πιο αργα, με αποτελεσμα να πεφτει παλι η θερμοκρασια και αρα να μην ανεβαζει στο τελος τοσο rpm

Εγω παντως θα πηγαινα στα Noctua. Γιατι? Γιατι εχω την επιλογη να τα δουλεψω σε μεγαλυτερα των 1000rpm αν χρειαστει. Εγω θα εβαζα εως 1000 rpm, και 1200 να πηγαινει πριν το limit του cpu (αν τα θες για ψυξη cpu). Ετσι, θα εχει σχεδον τα ιδια db με τα sw3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο ένα καλό προγραμματάκι είναι το FanControl

Free, open source και κάνεις αλλαγές βάση χρόνου (response time).

Πολύ δυνατό πρόγραμμα και το Argus monitor που προτείνει ο SabotazNic, άλλα paid .Το hysteresis παίζει βάση θερμοκρασίας και θέλει λίγο παραπάνω ενασχόληση. Πρέπει να έχω και ένα license key μέχρι Απρίλιο του 23, για όποιον ενδιαφέρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Άλλο ένα καλό προγραμματάκι είναι το FanControl

Free, open source και κάνεις αλλαγές βάση χρόνου (response time).

Πολύ δυνατό πρόγραμμα και το Argus monitor που προτείνει ο SabotazNic, άλλα paid .Το hysteresis παίζει βάση θερμοκρασίας και θέλει λίγο παραπάνω ενασχόληση. Πρέπει να έχω και ένα license key μέχρι Απρίλιο του 23, για όποιον ενδιαφέρεται.

Aυτό έχω και εγώ, πολύ καλό το fancontrol και δεν τρώει τίποτα από resources

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως τα db που δινουν στα specs οι κατασκευαστές μου θυμίζουν τις καταναλώσεις που δίνουν για τις μηχανές και που ποτε δε βλεπεις στην πραγματικότητα. 

Στα του θέματος τώρα, επειδή έχω αλλάξει και 'γώ πολλούς ανεμιστήρες, έχω καταλήξει ότι οι Noctua είναι αυτοί που με ικανοποιούν περισσότερο. Ναι δεν είναι οι πιο αθόρυβοι αλλά έχουν το λιγότερο ενοχλητικό ήχο σε υψηλές στροφές και κάνουν καλύτερα τη δουλειά για την οποία τους αγόρασα. (btw τους έχω πάνω σε ψυγεία)

Νομίζω ότι με το να πάει κανείς μόνο με βάση τους αριθμούς που δίνουν άκρη δε θα βγάλει. Το πιο σωστό θα ήταν να ξέρεις το cfm σε καθε rpm ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα. Η απόσταση σίγουρα παίζει το ρόλο της, όπως επίσης και το ποσό ευαίσθητο αυτί έχει ο καθένας. Η πλειοψηφία των fans που έχω δοκιμάσει μέχρι τις 700-800 στροφές, τουλάχιστον στα δικά μου τα αυτιά είναι αθόρυβοι. Στις 1200-1400 αρχίζουν να ακούγονται αρκετά. Παραπάνω ξεφεύγει το πράγμα. Το sweet spot το δικό μου είναι κοντα στις 1000 στροφές. Εκεί έχω υποφερτο θόρυβο και ικανοποιητική ψύξη. Τώρα αν βγαλεις τα ψυγεία απο την εξίσωση σίγουρα ο θορυβος στις ίδιες στροφές μειώνεται. Εκεί μετά θα παίει ρόλο το arrangement που έχει το κουτί σου. 

Ανάμεσα σε αυτά τα fans που έχουν αναφερθεί, νομίζω πως όποιο και να διαλέξεις θα είσαι οκ και πως οι διαφορές θα είναι μικρές. 

Y.Γ.

Μια πρόταση σχετικά με τα ramp ups που αναφερετε. Δεν είναι πιο βολικο να έχεις εναν temp sensor και να ρυθμίζεις την καμπυλη με βάση τη θερμοκρασία μέσα στο κουτι και όχι βάσει του CPU?  

 

 

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sarpan είπε

Μια πρόταση σχετικά με τα ramp ups που αναφερετε. Δεν είναι πιο βολικο να έχεις εναν temp sensor και να ρυθμίζεις την καμπυλη με βάση τη θερμοκρασία μέσα στο κουτι και όχι βάσει του CPU? 

Ναί και όχι.

Ναί,γιατί έτσι παρακάμπτεται το tctl που είναι υπεύθυνο για τις αυξομειώσεις.Όχι,γιατί η μέτρηση που θα δώσει ο αισθητήρας δέν θα είναι αντιπροσωπευτική και θέλει αρκετό trial and error μέχρι να φτιάξεις την καμπύλη.Θα μπορούσες κάλλιστα να βάλεις έναν άλλο αισθητήρα της μητρικής ως πηγή θερμοκρασιών,με την λογική cpu σε φόρτο = mobo σε φόρτο.Βλέπεις που βρίσκεται το ένα και που το άλλο σε 100% load και κινείσαι αναλόγως.Δέν λέω οτι είναι λάθος  ή οτι δέν γίνεται.Απλά δέν είναι ιδανικό

Όπως δέν είναι ιδανικό να βάζουμε cpu ώς πηγή θερμοκρασιών σε custom loop.Αφενός γιατί το ψυκτικό υγρό βρίσκεται σε ένα κλειστό κύκλωμα,αφετέρου τα υγρά έχουν μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα απο τον αέρα,άρα λιγότερο επιρρεπή σε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tenshi είπε

 

Όπως δέν είναι ιδανικό να βάζουμε cpu ώς πηγή θερμοκρασιών σε custom loop.Αφενός γιατί το ψυκτικό υγρό βρίσκεται σε ένα κλειστό κύκλωμα,αφετέρου τα υγρά έχουν μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα απο τον αέρα,άρα λιγότερο επιρρεπή σε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας.

Ναι με αυτή τη λογική το πρότεινα μιας και 'γώ στη λούπα μου αυτό έχω κάνει. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ σε air cooled σύστημα γι αυτο ρωτησα. Θενξ anyway για την πληροφορια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sarpan είπε

Ναι με αυτή τη λογική το πρότεινα μιας και 'γώ στη λούπα μου αυτό έχω κάνει. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ σε air cooled σύστημα γι αυτο ρωτησα. Θενξ anyway για την πληροφορια. 

Εγώ το έχω με αισθητήρα πάντως όπως λες, αν και έχω all in one για cpu που έχει θερμοκρασία υγρού οπότε ελέγχω και από εκεί. Θέλει λίγο trial and error που λέει και το παιδί πιο πάνω αλλά δεν παίρνει τόσο χρόνο, βάζεις κάνα benchmark/game να ζεσταθεί και βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιας και είναι ενεργό και τρέχον το θέμα να κανω μια ερώτηση. Με ποιο τρόπο μοντάρετε τους ανεμιστήρες στο κουτί; Σας ρωτάω γιατί είχα αγοράσει έναν Arctic F14 και φαγώθηκαν πολύ εύκολα οι βόλτες στην τρύπα της βίδας. Ένας άλλος λόγος που θέλω να αποφεύγω τις βίδες είναι ώστε να μην ταλαιπωρείται το φινίρισμα του κουτιού. Ο τέλειος τρόπος για μένα είναι τα πλαστικά καρφάκια της Bequiet αλλά δυστυχώς μόνο αυτή προσφέρει αυτόν τον τρόπο. Έχω δοκιμάσει και την παρακάτω λύση της akasa αλλά είναι άκρως ακαλαίσθητη. Εσείς ποιο τρόπο προτιμάτε;

 

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-mx003-bkt60-siliconized-rubber-pins-for-fan-mounting-black-60pcs-p-PER.772076

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Psyber είπε

Ρε παιδιά μιας και είναι ενεργό και τρέχον το θέμα να κανω μια ερώτηση. Με ποιο τρόπο μοντάρετε τους ανεμιστήρες στο κουτί; Σας ρωτάω γιατί είχα αγοράσει έναν Arctic F14 και φαγώθηκαν πολύ εύκολα οι βόλτες στην τρύπα της βίδας. Ένας άλλος λόγος που θέλω να αποφεύγω τις βίδες είναι ώστε να μην ταλαιπωρείται το φινίρισμα του κουτιού. Ο τέλειος τρόπος για μένα είναι τα πλαστικά καρφάκια της Bequiet αλλά δυστυχώς μόνο αυτή προσφέρει αυτόν τον τρόπο. Έχω δοκιμάσει και την παρακάτω λύση της akasa αλλά είναι άκρως ακαλαίσθητη. Εσείς ποιο τρόπο προτιμάτε;

 

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-mx003-bkt60-siliconized-rubber-pins-for-fan-mounting-black-60pcs-p-PER.772076

Tα silverstone fhp141 εχουν και αυτα τα πλαστικα καρφακια. Αλλιως zipties 😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Psyber είπε

Ρε παιδιά μιας και είναι ενεργό και τρέχον το θέμα να κανω μια ερώτηση. Με ποιο τρόπο μοντάρετε τους ανεμιστήρες στο κουτί; Σας ρωτάω γιατί είχα αγοράσει έναν Arctic F14 και φαγώθηκαν πολύ εύκολα οι βόλτες στην τρύπα της βίδας. Ένας άλλος λόγος που θέλω να αποφεύγω τις βίδες είναι ώστε να μην ταλαιπωρείται το φινίρισμα του κουτιού. Ο τέλειος τρόπος για μένα είναι τα πλαστικά καρφάκια της Bequiet αλλά δυστυχώς μόνο αυτή προσφέρει αυτόν τον τρόπο. Έχω δοκιμάσει και την παρακάτω λύση της akasa αλλά είναι άκρως ακαλαίσθητη. Εσείς ποιο τρόπο προτιμάτε;

 

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-mx003-bkt60-siliconized-rubber-pins-for-fan-mounting-black-60pcs-p-PER.772076

Έχει στο εμπόριο λαστιχένια στηρίγματα αντί για βίδες 

Ένα παράδειγμα 

https://www.e-shop.gr/noctua-na-sav2-anti-vibrations-set-p-PER.814695

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Psyber είπε

@mcrae13 Νομίζω είναι είναι εξίσου ακαλαίσθητα, και χειρότερα λόγω χρώματος από τα akasa που παρέθεσα.

Δεν ειχα δει το λινκ στο ποστ σου φιλε ,ναι εχεις δίκιο ειναι προφανώς χειρότερα λόγω χρώματος. Όσο για την "καλαισθησία" ,προσωπικά μόνο τέτοια χρησιμοποιώ σε fans που δεν ειναι επάνω σε ψυγεία. Δεν φαίνεται τίποτα περισσότερο από το να ειχες βίδα. Εννοείται πως κόβεις το υπόλοιπο που περισσεύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπροστά 3 T30 της phanteks (τα περιμένω σε λίγες μέρες βασικά). Τι προτείνετε για πίσω;

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...