Προς το περιεχόμενο

Raid 0 σε ΑΜ4


cpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, cpgr είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως γίνεται Raid 0 σε AM4 (Msi B550 A-PRO) ? Έψαξα για κάποιο tutorial απο την Msi αλλά δε βρήκα κάτι επίσημο.

sata ή pci-e;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pci-e 2xNvme 3.0x 256gb γιατι παιζει καποιο ρολο? Απο αυτα που βρηκα πρεπει να βαλω τον driver για raid της msi σε bootable flash με windows και να κανω απο εκει εγκατασταση μαζι με νεα εγκατ. των windows... Δε γινεται να κανεις απλα raid 2 δισκους χωρις να μπλεξεις τα windows απο το bios? Επισης δοκιμασα να αλλαξω το sata mode στο bios απο ahci σε raid αλλα μετα δεν ανοιγει καν το bios θελει reset η μητρικη.. Δε ξερω γιατι τοση πολυπλοκοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cpgr είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως γίνεται Raid 0 σε AM4 (Msi B550 A-PRO) ? Έψαξα για κάποιο tutorial απο την Msi αλλά δε βρήκα κάτι επίσημο.

δες αυτό μήπως είναι αυτό που ψάχνεις:
https://youtu.be/wJWpxGWH-pk

 

1 ώρα πριν, cpgr είπε

Pci-e 2xNvme 3.0x 256gb γιατι παιζει καποιο ρολο? Απο αυτα που βρηκα πρεπει να βαλω τον driver για raid της msi σε bootable flash με windows και να κανω απο εκει εγκατασταση μαζι με νεα εγκατ. των windows... Δε γινεται να κανεις απλα raid 2 δισκους χωρις να μπλεξεις τα windows απο το bios? Επισης δοκιμασα να αλλαξω το sata mode στο bios απο ahci σε raid αλλα μετα δεν ανοιγει καν το bios θελει reset η μητρικη.. Δε ξερω γιατι τοση πολυπλοκοτητα..


από όσο καταλαβαίνω η επιλογή raid (στο boot drive) δεν μπορεί να γίνει μετά την εγκατάσταση των windows αφού αν τα windows δεν έχουν ήδη ανιχνεύσει το raid από πριν δεν μπορούν να εγκατασταθούν σε αυτό
όμως τα windows χρειάζονται driver για να ανιχνεύσουν οτιδήποτε, εν προκειμένω raid driver
το bootable των windows δεν έρχεται με τον συγκεκριμένο raid driver και άρα πρέπει να προστεθεί ξεχωριστά ο raid driver στο bootable των windows

ως προς την αλλαγή του sata mode δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα αλλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις πιο πρόσφατο bios (αν υπάρχει) που να μην παρουσιάζει το πρόβλημα

πάντως boot raid σε amd ουσιαστικά δεν υπάρχει, απλά το γράφουν στα χαραχτηριστικά των amd μητρικών για να μην φαίνεται ότι έχουν λιγότερα features από τις intel
συνιστώ να το αποφύγεις γιατί θα συναντήσεις προβλήματα και μάλιστα πιο πολύπλοκα από τη διαδικασία εγκατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cpgr είπε

Pci-e 2xNvme 3.0x 256gb γιατι παιζει καποιο ρολο? Απο αυτα που βρηκα πρεπει να βαλω τον driver για raid της msi σε bootable flash με windows και να κανω απο εκει εγκατασταση μαζι με νεα εγκατ. των windows... Δε γινεται να κανεις απλα raid 2 δισκους χωρις να μπλεξεις τα windows απο το bios? Επισης δοκιμασα να αλλαξω το sata mode στο bios απο ahci σε raid αλλα μετα δεν ανοιγει καν το bios θελει reset η μητρικη.. Δε ξερω γιατι τοση πολυπλοκοτητα..

Αν θες να το κάνεις απλά και μόνο για την δοκιμή οκ, δεκτόν.

Από εκεί και πέρα με τις ταχύτητες που λειτουργούν πλέον οι nvme η χρήση του ούτως ή άλλως πάντα προβληματικού raid-0 είναι εντελώς περιττή.
Μιλάμε για διαφορές επιπέδου nanosecond στο φόρτωμα των εφαρμογών ενώ παράλληλα διπλασιάζεις την πιθανότητα να χάσεις τα πάντα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με τον ένα δίσκο.

Επίσης, η έλλειψη dedicated raid controller πάνω στην μητρική σημαίνει ότι την δουλειά του θα την επιβαρύνεται μόνιμα ο επεξεργαστής και ένα κομμάτι από την μνήμη RAM του συστήματος.

Κοινώς, δεν κερδίζεις κάτι το ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, dpolal είπε

Αν θες να το κάνεις απλά και μόνο για την δοκιμή οκ, δεκτόν.

Από εκεί και πέρα με τις ταχύτητες που λειτουργούν πλέον οι nvme η χρήση του ούτως ή άλλως πάντα προβληματικού raid-0 είναι εντελώς περιττή.
Μιλάμε για διαφορές επιπέδου nanosecond στο φόρτωμα των εφαρμογών ενώ παράλληλα διπλασιάζεις την πιθανότητα να χάσεις τα πάντα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με τον ένα δίσκο.

Επίσης, η έλλειψη dedicated raid controller πάνω στην μητρική σημαίνει ότι την δουλειά του θα την επιβαρύνεται μόνιμα ο επεξεργαστής και ένα κομμάτι από την μνήμη RAM του συστήματος.

Κοινώς, δεν κερδίζεις κάτι το ιδιαίτερο.

Ναι σωστα ολα αυτα αλλα διπλασιαζω και ταχυτητες αναγωσης/εγγραφης.. και πιαμω ταχυτητες που βρισκεις σε 2χ κ 3χ ποιο ακριβους δισκους. Απαραιτητο δεν ειναι οκ αλλα εφοσον υπαρχει γιατι μην το εκμεταλευτω..επισης εχω αλλους δισκους για αποθηκευση σημαντικων δεδομενων και το os τρεχει επισης σε αλλον ssd οποτε δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα αν παει κατι στραβα, που στη πραξη δεν χαλανε τοσο ευκολα οι δισκοι.

Τελικα αποσυνδεσα ολους τους υπολοιπους δισκους απο τη μητρικη εκανα raid0 απο το bios τους nvme αλλα δεν μπορω να κανω boot στα windows πεταει μπλε οθονη "inaccessible boot drive"...καπου σκαλωνει με το uefi δεν διαβαζει σωστα τον boot δισκο. Τα εκλεισα ολα, ξαναεβαλα ahci το sata mode μπηκε στα windows και τους εκανα raid απο το disk manager.. φαινεται να παει καλα προς το παρον θα δουμε...

Πριν και μετα το raid στο txt + συγκριτικα με εναν 970 evo που κανει διπλασια τιμη απο τον δικο μου...

 

Screenshot_20221206_094542_com.skype.raider_edit_64287678507377.jpg

Screenshot_20221206_094624.jpg

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνώ με την άποψη ότι οι σύγχρονοι nvme είναι τόσο γρήγοροι τώρα πια που οι όποιες βελτιώσεις είναι μηδαμινές και άρα δεν έχει νόημα το raid 0
πιστεύω πως θα είχε νόημα αν λειτουργούσε σωστά αλλά από όσο γνωρίζω δεν λειτουργεί σωστά σε amd

2 ώρες πριν, cpgr είπε

Ναι σωστα ολα αυτα αλλα διπλασιαζω και ταχυτητες αναγωσης/εγγραφης.. και πιαμω ταχυτητες που βρισκεις σε 2χ κ 3χ ποιο ακριβους δισκους. Απαραιτητο δεν ειναι οκ αλλα εφοσον υπαρχει γιατι μην το εκμεταλευτω..

γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι μετά από λίγο καιρό το raid θα είναι πιο αργό και από μηχανικό δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, teoepi2 είπε

γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι μετά από λίγο καιρό το raid θα είναι πιο αργό και από μηχανικό δίσκο

Τι εννοείς? Έχω raid 0 δυο sata ssd ένα χρόνο τώρα και δεν έχω δει τέτοιο πραγμα ακόμα.

Τέλος πάντων…στο θέμα μας τώρα η λύση που χρησιμοποίησα εγώ για να μπουταρω από το raid ήταν να εγκαταστησω όλους τους απαραίτητους drivers για raid στα windows όταν βρίσκονταν στον ένα σκληρό και μετά πήρα backup του συστήματος με ease us . Έφτιαξα το raid από το bios και μετά έκανα restore το backup και τέλος. Το σύστημα bootare κανονικά και δουλεύει απρόσκοπτα. Βέβαια έχω Intel μητρική και δεν ξέρω κατά ποσό αυτό επηρεάζει την όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, atheatos είπε

Τι εννοείς? Έχω raid 0 δυο sata ssd ένα χρόνο τώρα και δεν έχω δει τέτοιο πραγμα ακόμα.

λογικό να μην έχεις δει τέτοιο πράγμα αφού εσύ μιλάς για sata boot raid σε intel ενώ εμείς μιλάμε για πρόβλημα που βρίσκεται συγκεκριμένα σε pci-e boot raid σε amd, το έχω αναφέρει δυο φορές πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...