Προς το περιεχόμενο

The Game Awards 2022: Όλοι οι νικητές


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, drjohngr2 είπε

Εγω παιδες δεν επαιξα Elden ring.... αλλα επαιξα god of war ragnarok και σας λεω οτι δεν θυμαμαι πιο συγκλονιστικο παιχνιδι στη ζωη μου και εχω παιξει και ολα τα προηγουμενα της σειρας(ισως στο 3 να ηταν παρομοια η αισθηση) καθως και πολλα assasins creed κτλ κτλ . Μιλαμε για αλλο επιπεδο απλα δειτε τα βιντεο making of στο youtube να καταλαβετε τι εχουν κανει ...

Δεν καταλαβαίνω την πρόταση : “δεν θυμάμαι πιο συγκλονιστικό παιχνίδι στη ζωή μου και έχω παίξει και όλα τα προηγούμενα της σειράς καθώς και πολλά assasins creed” 

Προφανώς μετά απο assasins creed όλα μοιάζουν τέλεια :) 

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό η Nintento εχει μείνει 2-3 γενιές πίσω στα γραφικά και στα περισσότερα παιχνίδια δεν έχουν ούτε voice acting. Τα απίστευτα γραφικά και/ή το υπέρογκο μπάτζετ δεν ισούται με το καλό παιχνίδι.

Βλέπε το Horizon Forbidden West για παράδειγμα. Τόσο σπρώξιμο, γραφικάρες κλπ και κανένας δεν ασχολείται μαζί του. 

Το God of War υπερπαραγωγή, απίστευτα λεφτά στο μάρκετινγκ και όλο το hype χάθηκε 1-2 εβδομάδες αργότερα. Δίκαια κέρδισε τα περισσότερα τεχνικά βραδεία και το voice acting αλλά σαν παιχνίδι απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το Elden Ring το οποίο για μήνες ολόκληρους είχε κάνει χαμό.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, psof είπε

Γι αυτό η Nintento εχει μείνει 2-3 γενιές πίσω στα γραφικά και στα περισσότερα παιχνίδια δεν έχουν ούτε voice acting. Τα απίστευτα γραφικά και/ή το υπέρογκο μπάτζετ δεν ισούται με το καλό παιχνίδι.

Βλέπε το Horizon Forbidden West για παράδειγμα. Τόσο σπρώξιμο, γραφικάρες κλπ και κανένας δεν ασχολείται μαζί του. 

Το God of War υπερπαραγωγή, απίστευτα λεφτά στο μάρκετινγκ και όλο το hype χάθηκε 1-2 εβδομάδες αργότερα. Δίκαια κέρδισε τα περισσότερα τεχνικά βραδεία και το voice acting αλλά σαν παιχνίδι απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το Elden Ring το οποίο για μήνες ολόκληρους είχε κάνει χαμό.

Θα συμφωνήσω εν μέρη.Σίγουρα η nintendo τα καταφέρνει καλά.Για την τιμή τον όπλων όμως να πούμε οτι τα παιχνίδια της δεν χρειάζονται όσα περιγράφεις.Έχει επιλέξει να φτιάχνει παιχνίδια που δεν βασίζονται σε ρεαλιστικά γραφικά ή φωνές κλπ.Πράγμα ούτε κακό ούτε καλό για μένα.Τα παιχνίδια της έχουν το κοινό τους(και εμένα προσωπικά) 

Δεν μπορεί όμως να τραβήξει κόσμο απο την άλλη πλευρά.Αυτούς που θέλουν παιχνίδια με απίστευτα γραφικά.Προσωπικά γνωστοί με έχουν δεί να παίζω breath of the wild και να λένε “καλά πως το παίζεις αυτό σαν παιδικό είναι”….Υπάρχουν πολλές κατηγορίες gamer λοιπόν απο  άτομα που παίζουν μόνο αθλητικά ή μόνο cod ή rpg κλπ.Επομένως χρειάζεται να έχεις δυνατή μηχανή για να καλύψεις όλο το εύρος.

Όσο για forbidden west είναι ενα παιχνίδι χωρίς replay value, χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν άτομα που θα το παίξουν και 2η φορά.Αντικειμενικά όμως δεν αλλάζει κάτι στο story ή δεν έχεις πολλαπλές επιλογές.Οπότε μια φορά αρκεί.Θα το πω κιόλας και ας εκνευρίσω , το Zero Dawn ήταν πολύ καλύτερο.Καταρχάς είχες το μυστήριο να ανακαλύψεις τι είχε συμβεί που είναι η μισή απόλαυση.Το west πάτησε πάνω του , έδωσε περισσότερη ελευθερία και καλύτερα γραφικά παντρεμένα με ένα μέτριο story.

Μην περιμένεις δηλαδή ο κόσμος να ασχοληθεί με αυτά τα games όσο το Elden το οποίο έχει πολλαπλά ending , scaling σε κάθε run , δεκάδες builds , πάρα πολλά missable questlines και πάνω απο όλα PvP.Ο κόσμος θα παίζει elden μέχρι να βγει το επόμενο fromsoft game…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται έπαιξα και τα δυο. Ειμαι τρελός φαν των souls games, απο το Demon Souls του PS3 και σαφώς το Elden Ring το θεωρώ ενα απο τα καλυτερα entries της σειράς. Γεμάτο περιεχόμενο, lore, όμορφη αισθητική, ισορροπημένο gameplay και τρομερή ατμόσφαιρα. Ειναι ενα παιχνίδι που το αγοράζεις, το τερματίζεις, ξαναμπαίνεις στο παιχνίδι μετα απο λιγο, το τερματίζεις ξανα και ξέρεις ακουμπώντας το το ράφι, πως στο μέλλον θα ειναι εκει να το επισκεφτείς με την ίδια χαρα ξανα. 
 

Χθες ειχα την χαρα και την τιμη να τερματίσω το Ragnarok. Δεν εχω λόγια. Δεν εχω…. Ενα ΕΠΟΣ. Το συναίσθημα που έβγαζαν οι χαρακτήρες…. Να το βλέπουν οι σημερινές ταινίες και να το παραδειγματιστούν. Μα τί όμορφο παιχνίδι ηταν αυτο… ίσως το μειώνω αναφέροντας το ως παιχνίδι… Μια εμπειρία ειναι. Μια εμπειρία εξέλιξης του χαρακτήρα… σαν τα Ελευσινια μυστήρια. Μπαίνεις στην σπηλιά και βγαίνεις ως ένας καινούργιος άνθρωπος. 
Σαν πατερας συγκινήθηκα βλέποντας την σχέση του Κράτος με τον Ατρέα. Συγχαρητήρια στην ομάδα που έφτιαξε αυτο το αριστούργημα. 
 

το να φτιάχνεις συναισθήματα απο πολύγωνα θελει ταλέντο. ΠΟΛΥ ΤΑΛΕΝΤΟ και τους αξίζουν ολα τα βραβεία και τα χρηματα του κόσμου. 
 

ευγε!!! 
 

και τα 2 games ειναι εξαιρετικα. Αν εχετε τον χρονο απλα αγοράστε και τα δυο…

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν βάζεις το stray στην ίδια κατηγορία-επιπεδο με elden και Gow και τα χελωνονιντζάκια μαζί με call of duty και bayoneta νομίζω κάτι λάθος γινεται στις υποψηφιότητες. 

Από εκεί και πέρα σαν διοργάνωση ήταν σχετικα καλή. Όσον αφορά τα νέα παιχνίδια, θα έλεγα οτι δεν είναι λίγα αυτά που ξεχώρισα. 

Αυτό που θα ήθελα περισσότερο, όχι μόνο σε βραβεία, αλλά να καθιερωθεί γενικα ως εκδήλωση που θα μπορούσε να γίνεται μια φορά στο τέλος του χρόνου, ειναι ένα αφιέρωμα σε παιχνιδια που ξεχώρισαν όπου και η παρουσίαση τους θα γίνεται απο ορχήστρα με χορωδια που θα παίζουν την μουσική τους επένδυση και από πίσω θα έχουμε το τρέιλερ η κάποια αποσπάσματα .

Επεξ/σία από eskimoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα κλικ καλυτερο το ελδεν ring αλλα εγω το παρατησα στη περιοχη με τα κοριακια δεν επρεπε να μπει αυτη ασχημια περιοχη ολο οι ιδιοι εχθροι τοσο grinding που ξεπερασε tales of zestiria και xenoblade... σε gtx970 ετρεξε νερο το παιχνιδι αυτο λεει πολλα για τα γραφικα του και το σχεδιασμο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Θα συμφωνήσω εν μέρη.Σίγουρα η nintendo τα καταφέρνει καλά.Για την τιμή τον όπλων όμως να πούμε οτι τα παιχνίδια της δεν χρειάζονται όσα περιγράφεις.Έχει επιλέξει να φτιάχνει παιχνίδια που δεν βασίζονται σε ρεαλιστικά γραφικά ή φωνές κλπ.Πράγμα ούτε κακό ούτε καλό για μένα.Τα παιχνίδια της έχουν το κοινό τους(και εμένα προσωπικά) 

Δεν μπορεί όμως να τραβήξει κόσμο απο την άλλη πλευρά.Αυτούς που θέλουν παιχνίδια με απίστευτα γραφικά.Προσωπικά γνωστοί με έχουν δεί να παίζω breath of the wild και να λένε “καλά πως το παίζεις αυτό σαν παιδικό είναι”….Υπάρχουν πολλές κατηγορίες gamer λοιπόν απο  άτομα που παίζουν μόνο αθλητικά ή μόνο cod ή rpg κλπ.Επομένως χρειάζεται να έχεις δυνατή μηχανή για να καλύψεις όλο το εύρος.

Όσο για forbidden west είναι ενα παιχνίδι χωρίς replay value, χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν άτομα που θα το παίξουν και 2η φορά.Αντικειμενικά όμως δεν αλλάζει κάτι στο story ή δεν έχεις πολλαπλές επιλογές.Οπότε μια φορά αρκεί.Θα το πω κιόλας και ας εκνευρίσω , το Zero Dawn ήταν πολύ καλύτερο.Καταρχάς είχες το μυστήριο να ανακαλύψεις τι είχε συμβεί που είναι η μισή απόλαυση.Το west πάτησε πάνω του , έδωσε περισσότερη ελευθερία και καλύτερα γραφικά παντρεμένα με ένα μέτριο story.

Μην περιμένεις δηλαδή ο κόσμος να ασχοληθεί με αυτά τα games όσο το Elden το οποίο έχει πολλαπλά ending , scaling σε κάθε run , δεκάδες builds , πάρα πολλά missable questlines και πάνω απο όλα PvP.Ο κόσμος θα παίζει elden μέχρι να βγει το επόμενο fromsoft game…

Αυτο με τα γραφικα ειναι ενα θεμα.
Οι περισσοτεροι gamers χωριζονται σε 2 κατηγοριες :
Aυτοι που θελουν να παιζουν με ρεαλιστικα γραφικα και αυτοι που προτιμουν τα καρτουνιστικα γραφικα.
Πχ οταν βγηκε το WoW και ειδα τα cinematics αρρωστησα, μολις βγηκε το πηρα Day 1 oπως και ο ξαδερφος μου.
Κανουμε Install logαρουν και παραλληλα μιλαμε με headsets.
Μολις βλεπω τα γραφικα του λεω κατσε να μπω στα options γιατι τα εχει βαλει ολα low και μοιαζει με τον Goofy.
Παω στα γραφικα και τα βλεπω ολα High...
Ξενερωσα απο τη ζωη μου, επαιξα 1 μηνα, του εδωσα αλλη μια ευκαιρια μετα απο 2 expansion και το παρατησα παλι.
Αντιθετως χαρηκα να παιζω AION ,Warhammer Online, Guild Wars 2 που ειχαν 100 φορες καλυτερα γραφικα,πιο ρεαλιστικα γραφικα αν και δεν ειχαν το ποιοτικο Gameplay και το PvP του Wow.
Το ιδιο συμβαινει και στον μοντελισμο, βλεπω να βαφουν την ιδια μινιατουρα ο ενας τη βαφει οσο πιο ρεαλιστικα μπορει και ο αλλος την κανει Cartoon.
Δεν υπαρχει καλο και κακο, σωστο και λαθος εξαρταται απο το τι αρεσει στον καθε ενα.

 

Screenshot_35.jpg

 

Screenshot_39.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mAs_81 είπε

INNOVATION IN ACCESSIBILITY?🤔

..δλδ?..extra easy mode για τους game journalists ?lol🤣

Μάλλον για μένα τη βγάλανε την κατηγορία 😂 Πάω να πάρω τα games που λένε να ευχαριστηθώ gaming και εγώ ο καψερός! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...