Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα ESENT σε SSD


Undertaker25
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Undertaker25,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έκανα αναβάθμιση στο σύστημα της υπογραφής μου. Λόγω προβλημάτων στο προηγούμενο pc είχε προηγηθεί πλήθος hard reset και αναγκαστικό (διπλό) format σε έναν ssd ADATA 128GB σχεδόν τετραετίας. Τώρα μου έχει εμφανίσει κάποια προβλήματα όπως μικρο-κολλήματα των Windows 10 για περίπου 10 δευτερόλεπτα όπου το ποντίκι κουνιέται αλλά εμφανίζεται το κυκλάκι φόρτωσης των Windows (το κλασσικό "η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται") και όλες οι εφαρμογές, φόρτωμα ιστοσελίδων κτλ σταματούν. Μετά ξεκολλάει και συνεχίζει τη λειτουργία του κανονικά.

Τσέκαρα το event viewer και είδα ότι μου γράφει αυτό

Αναφορά σε κείμενο

taskhostw (2952,D,0) WebCacheLocal: A request to write to the file "C:\Users\Undertaker13\AppData\Local\Microsoft\Windows\WebCache\WebCacheV01.jfm" at offset 0 (0x0000000000000000) for 8192 (0x00002000) bytes succeeded, but took an abnormally long time (24 seconds) to be serviced by the OS. This problem is likely due to faulty hardware. Please contact your hardware vendor for further assistance diagnosing the problem.

 

Το συγκεκριμένο σφάλμα το βγάζει πολύ συχνα μαζί με το παρακάτω σφάλμα "disk"

 

Αναφορά σε κείμενο

"Έγινε επανάληψη της λειτουργίας I/O στη διεύθυνση λογικού μπλοκ 0x52cd628 για το δίσκο 2 (Όνομα PDO: \Device\00000038)."

 

Και αυτό storahci
 

Αναφορά σε κείμενο

"Εκδόθηκε επαναφορά στη συσκευή, \Device\RaidPort0."

 

Άλλαξα καλώδια sata χωρίς αποτέλεσμα. Το chkdsk μου το βγάζει οκ. Το ADATA Toolbox λέει ότι είναι οκ μετά από διαγνωστικό τεστ.  Πιστεύετε ότι είναι 100% ζήτημα δίσκου ή οφείλεται και κάπου αλλού?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει, το πρόβλημα λύθηκε (?) αλλάζοντας στις ρυθμίσεις ενέργειας το AHCI Power Link Management σε Active. Μέχρι τώρα δεν έχει ξαναεμφανίσει κόλλημα ή άλλο θέμα, ούτε σφάλμα στο event viewer. Να δούμε αν θα μεινει έτσι.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...