Προς το περιεχόμενο

Ερώτημα περί backlight bleed


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ!

Πριν κανένα μήνα αγόρασα την Sony X89J. Βασικά έψαχνα τηλεόραση για το PS5 και καμία ταινία. Ε, λίγο η τιμή, λίγο το ότι κουβαλάει τόσες τεχνολογίες πάνω της (120Hz, VRR κ.λπ.), λέω οκ είναι μία entry level τηλεόραση, που έβγαλε η Sony, για το PS5. Ε, και την πήρα.

Τη χρησιμοποιώ τις τελευταίες μέρες (ναι, καθυστέρησα να ξεπακετάρω) και ένα πράγμα δε μπορώ να χονέψω. Όλα ωραία, όλα καλά, αλλά τι backlight bleed είναι αυτό; Βασικά, η τηλεόραση δεν έχει μαύρο! Οκ, ήξερα ότι δεν πήρα καμιά OLED, αλλά όντως αυτή είναι η σωστή αναπαράσταση του μαύρου, για αυτήν την τηλεόραση; Είναι απαράδεκτο.

Υπάρχει περίπτωση να θεωρείται/είναι ελλατωματική λόγω υπερβολικού backlight bleed ή "καλώς ήλθα στον κόσμο των midrange τηλεοράσεων;"; Sony 10ετίας (τότε ήταν η high-end σειρά, αλλά οκ, μία δεκαετία πίσω), δεν είναι αυτό το κακό χάλι. Αντιθέτως.

Ευχαριστώ πολύ.

IMG_20221217_214818322.jpg

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bahamut zero είπε

νομίζω ότι εδώ δε μιλάμε για backlight bleeding, αλλά για καμμένο ledάκι στην περιοχή της"μαυρίλας". νομίζω πρέπει να μιλήσεις με το service.

Η "περιοχή της μαυρίλας" δεν είναι στατική. Αν κουνήσω την κάμερα, μετατοπίζεται. Είναι λόγω του glossy. Η τηλεόραση είναι παντού "γκρι" στο μαύρο, το οποίο μου φαίνεται τραγικά πολύ (ή απλά είχα μεγαλύτερες προσδοκίες). Οπότε, είναι αυτό το πράγμα στα πλαίσια του "φυσιολογικου";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στο ματι το δικο σου το "γκρι" αυτό είναι ομοιογενές, θεωρώ με βάση αυτά που γνωρίζω ότι είναι αποδεκτό στο πλαίσιο πάντα της led τεχνολογίας. Συνήθως τα προβλήματα εντοπίζονται σε φθηνές τηλεοράσεις, στις οποίες όταν παίζεις μαύρο περιεχόμενο αυτό που βλέπεις είναι εξαιρετικά ανομοιογενές, με φωτεινές και σκοτεινές περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bahamut zero είπε

αν στο ματι το δικο σου το "γκρι" αυτό είναι ομοιογενές, θεωρώ με βάση αυτά που γνωρίζω ότι είναι αποδεκτό στο πλαίσιο πάντα της led τεχνολογίας. Συνήθως τα προβλήματα εντοπίζονται σε φθηνές τηλεοράσεις, στις οποίες όταν παίζεις μαύρο περιεχόμενο αυτό που βλέπεις είναι εξαιρετικά ανομοιογενές, με φωτεινές και σκοτεινές περιοχές.

Αχα. Ναι, είναι ομοιογενές (σταθερό γκρι χρώμα με μικρές, τοπικές, διακυμάνσεις).

Μάλιστα. Οπότε, απλά έπρεπε να μετριάσω λίγο τις προσδοκίες μου.

Θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos147 είπε

Αχα. Ναι, είναι ομοιογενές (σταθερό γκρι χρώμα με μικρές, τοπικές, διακυμάνσεις).

Μάλιστα. Οπότε, απλά έπρεπε να μετριάσω λίγο τις προσδοκίες μου.

Θενκς!

Σε τι διάσταση την πήρες και πόσο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σωστά τα λέει το παιδί παραπάνω. Αυτό βλέπεις σε led. 

Για παράδειγμα όταν ξεκινά το Νέτφλιξ στην εικόνα δηλ που φορτώνει με τον κύκλο που γυρίζει, εκεί θα διαπιστώσεις πόσο γκρι αντί για μαύρο της ολεντ φαίνεται σε μια LED 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φωτογραφία σου χωρίς μέτρο σύγκρισης δε λέει κάτι για το πόσο έντονο είναι παρά μόνο μια ιδέα για την ανομοιομορφία.

κατέβασε το led backlight στο μισό και δοκίμασε να δεις υλικό, αν θα καταλάβεις το bleeding.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ας πω και εγώ τον πόνο μου εδώ να μην ανοίξω νέο θέμα.

Πριν 3 χρόνια αγόρασα samsung qled q60 55 ιντσών από το Πλαίσιο με επέκταση εγγύησης στα 5 έτη. Πρόσφατα τη μετέφερα σε συγγενικό μου σπίτι (ιδιαίτερα προσεκτικά!), επειδή εγώ πήρα άλλη και μόλις την άνοιξα διαπίστωσα ότι φαίνεται το λευκό φως που βλέπετε στις φωτογραφίες. Από την αρχή που την είχα υπήρχε το φαινόμενο, ωστόσο έχω την εντύπωση ότι έγινε πιο έντονο από τη μεταφορά. 

Την πήγα στο Πλαίσιο, την έστειλαν στη samsung, μετά από ατελείωτα τηλέφωνα σε πλαίσιο και samsung, μίλησα με τεχνικό της samsung ο οποιός υποστηρίζει ότι είναι φυσιολογικό και ότι ακόμα και πάνελ να αλλάξουν, επειδή η τεχνολογία δεν είναι oled, πάλι θα φαίνεται έτσι, απλά σε άλλο σημείο.

Εσείς τι γνώμη έχετε; Έχω άλλη τηλεόραση των 100 ευρώ η οποία δεν εμφανίζει το παραμικρό από το συγκεκριμένο φαινόμενο, ναι μεν δεν είναι oled, βλέπεις το φως δηλαδή, αλλά όχι εντοπισμένο σε 3-4 σημεία να ξεφεύγει.

 

 

IMG_2041.jpg

IMG_2043.jpg

IMG_2047.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...