Προς το περιεχόμενο

Η ηλικία που ξεκινούν να ασχολούνται τα παιδιά με το κινητό δεν συνδέεται με τον ύπνο, τα συμπτώματα κατάθλιψης ή τους βαθμούς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Τρομαξα. Για δες το παρακατω. Δεν νομίζω ότι χρειαζεται να σου παραθεσω ποιος το εχει γραψει>

<<

 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω. Νομίζω όμως ότι δεν κατάλαβες πώς το έθεσε. Δεν εννοεί είναι "δικά του" με τη λογική της ιδιοκτησίας αλλά με τη λογική της ευθύνης αλλά και της δύναμης και της επιρροής που ευτυχώς ή δυστυχώς έχει ένας γονιός σε ένα παιδί.

Ο γονιός είναι πάντα εκεί για το παιδί του. Όχι για του γείτονα. Για το δικό του παιδί. Και όχι για να προστατέψει την ιδιοκτησία του. Αλλά γιατί λατρεύει το παιδί του. Και ό,τι και να συμβαίνει στον ίδιο, δεν θα υπολογίσει τον εαυτό του μπροστά την ανάγκη του παιδιού του.

Και τα παιδιά αντιγράφουν τους γονείς στον υπερθετικό βαθμό. Γι' αυτό το παιδί είναι παιδί των γονιών του. Γιατί από αυτούς αντλεί τα περισσότερα στοιχεία της συμπεριφοράς του. Είναι παιδί του, γιατί από αυτόν έχει πάρει. Θέλοντας και μη, από τους γονείς θα πάρει. Όχι από το γείτονα.

ΥΓ Ωραίο το ποιηματάκι. Αλλά αφορά ένα άλλο πρόβλημα, την προσέγγιση κάποιων γονιών που θεωρούν ότι τα παιδιά τους για κάποιο λόγο τους χρωστάνε και πρέπει να κάνουν ό,τι ακριβώς προστάζει ο γονιός. Μην κολλάς όμως στη λέξη "παιδί του" ή "παιδί μου".  Έχει πολλές ερμηνείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Δεν είναι ψευδαίσθηση. Τα κοινωνικά skills πλέον είναι πολύ λιγότερο χρήσιμα απ ότι ήταν 10 χρόνια πριν.
Δεν χρειάζεται πια να συναναστρέφεσαι με τον κάθε βλαμμενο.
 

Το ίδιο συνέβαινε και πριν 15 χρόνια με τα gameboy/gamegear/megadrive/snes, τι ίδιο συνέβαινε και πριν απο 35 χρόνια με τα walkman, το ίδιο συνέβαινε και πριν από 45 χρόνια με τα ναρκωτικά. 

 

Μπορεί απλά να βαριούνται εσένα τα παιδιά που βλέπεις.
Επίσης πλέον τα παιδιά είναι αρκετά έξυπνα για να καταλάβουν από μόνα τους ότι το να "βγάλουν καλούς βαθμούς στο σχολείο" , δεν έχει καμια σχέση με το πόσα λεφτά θα βγάλουν στο μέλλον (και γενικότερα την επαγγελματική τους αποκατάσταση) .  Άλλωστε έχουμε μια ολόκληρη ομάδα (millennials) , να μας ζαλίζουν κάθε λίγο, πόσο άχρηστα είναι τα πτυχία που πήραν και που δουλεύουν για τον βασικό μισθό. Και καλά κάνουν κι όλας γιατί είναι αλήθεια.  

Οκ ... Να προσθέσω σε αυτά που ανέφερα και τον ξερολισμό καθως και την έλλειψη ικανότητας να συνδιαλέγοναται κάποιοι απο τους νεότερους (εσενα φανταζομαι) με στοιχειώδη σεβασμο  ως ειδικοί μέσω πληκτρόλογίου. Ανεφερα καποια προσωπική μου εμπειρία  και η προσπαθεια σου (ο θεός να την κάνει ) να την αποδομήσεις κατέληξε σε έμμεση (ως και αμεση ) προσβολή προς το ατομο μου ¨οσο το να βάζεις στο ίδιο ζύγι ναρκωτικα με NEs και ......walkman δεν βγαίνει με τίποτα.  Εχει τεράστια διαφορά το ένα  με το άλλο . Δεν είναι δυνατό να έχουν την ίδια διεισδηση στην κοινωνία τα ναρκωτικα με τα κινητα/ ταμπλετ  (Ενα μικρό ,αναλογικα κλασμα της κοινωνιας που ήταν ακόμα μικρότερο τότε που λες με το 99.99% που εχει πλεον καποια συσκευη.)  Αν έχεις να πεις κατι σε αυτα με ΕΥΓΕΝΕΙΑ και χωρίς αμεσες ή έμμεσες προσβολες , όπως εκανα εγώ στον πρώτο μου σχολιασμό  ευχαρίστως να σε διαβάσω καθώς και να σου απαντησω για τα σημερινά έξυπνα όπως λές παιδιά και που θεωρώ ότι χωλαίνουν Αν πάλι οχι ........  καλη συνεχεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ea6gka είπε

εχετε εικονα ποσοι γονεις ασχολουνται ποιοτικα με τα παιδια τους στον ελευθερο χρονο τους?

καλησπέρα

δυστυχώς το πρόβλημα έγκειται στον ΜΗ ελεύθερο χρόνο των γονιών που συμπίπτει με ελεύθερο χρόνο του παιδιού

Εμένα στην ώρα που τον κόβω απο τον ΗΥ όταν γυρνάω, έχει παίξει από μισάωρο ως 45λεπτο,  το πρώτο 5λεπτο μετά το (κάθε) fortnite έχει μούτρα που τον έκοψα κ κάποιες φορές, οι πρώτες του απαντήσεις είναι θυμωμένες, απότομες. Μετά, αφού ελέγξουμε τα μαθήματα, ψιλοπαίξουμε, πάμε βόλτα ή ό,τι κάνουμε που να μην περιλαμβάνει οθόνη, όλα είναι μια χαρά. Την ίδια συμπεριφορά αναφέρουν κ άλλοι γονείς αλλά κ παιδοψυχολόγος που ήρθε στο σχολείο να μας ενημερώσει για τέτοια θέματα.

Εϊναι δύσκολη φάση, θέλει προσοχή κ να καταλάβει το παιδί πως η πρόσβαση θα είναι κ χρονικώς κ στο περιεχόμενο ελεγχόμενη κ περιορισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, burbutsalos είπε

Οκ ... Να προσθέσω σε αυτά που ανέφερα και τον ξερολισμό καθως και την έλλειψη ικανότητας να συνδιαλέγοναται κάποιοι απο τους νεότερους (εσενα φανταζομαι) με στοιχειώδη σεβασμο  ως ειδικοί μέσω πληκτρόλογίου. Ανεφερα καποια προσωπική μου εμπειρία  και η προσπαθεια σου (ο θεός να την κάνει ) να την αποδομήσεις κατέληξε σε έμμεση (ως και αμεση ) προσβολή προς το ατομο μου ¨οσο το να βάζεις στο ίδιο ζύγι ναρκωτικα με NEs και ......walkman δεν βγαίνει με τίποτα.  Εχει τεράστια διαφορά το ένα  με το άλλο . Δεν είναι δυνατό να έχουν την ίδια διεισδηση στην κοινωνία τα ναρκωτικα με τα κινητα/ ταμπλετ  (Ενα μικρό ,αναλογικα κλασμα της κοινωνιας που ήταν ακόμα μικρότερο τότε που λες με το 99.99% που εχει πλεον καποια συσκευη.)  Αν έχεις να πεις κατι σε αυτα με ΕΥΓΕΝΕΙΑ και χωρίς αμεσες ή έμμεσες προσβολες , όπως εκανα εγώ στον πρώτο μου σχολιασμό  ευχαρίστως να σε διαβάσω καθώς και να σου απαντησω για τα σημερινά έξυπνα όπως λές παιδιά και που θεωρώ ότι χωλαίνουν Αν πάλι οχι ........  καλη συνεχεια

Oh, I'm sorry? Did I hurt your feelings??

Όσο για τα ναρκωτικά που λες, προφανώς δεν ξέρεις τι συνέβαινε στα 70s, που κάπνιζαν το χόρτο λες και ήταν τσιγάρο και μπορούσες να το αγοράσεις από το περίπτερο της γειτονιάς σου. 

Επίσης το γεγονός ότι μου απάντησες και με στόμφο μάλιστα (gj you can use big words btw (εάν δεν ξέρες τα ακρωνύμια, μπορείς να τα googlareis))  δείχνει ότι η προσπάθεια μου μάλλον είχε αποτέλεσμα. Δεν θα σου πω την ηλικία μου, εάν θέλεις μπορείς πολύ εύκολα να την βρεις.

Δεν είμαστε όλοι μαθητές σου /, υπάλληλοι σου / παιδιά σου .  Στον πραγματικό κόσμο πρέπει να κερδίσεις τον σεβασμό κάποιου, οπότε ναι εάν βαριουνται και σε γράφουν τα παιδιά που έχεις γύρω σου , τότε είναι ξεκάθαρα δικό σου λάθος, και πολύ πιθανό να συμβαίνει και με τους ενήλικες με τους οποίους συναναστρέφεσαι και δεν έχεις κάτι αξιόλογο να τους προσφέρεις. Οπότε κάνε πρώτα τη δική σου αυτοκριτική και μετά πιάσε την νέα γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kthulhou είπε

θέλει προσοχή κ να καταλάβει το παιδί πως η πρόσβαση θα είναι κ χρονικώς κ στο περιεχόμενο ελεγχόμενη κ περιορισμένη.

Οτι ακριβως εκαναν οι γονεις της ερευνας, οπως λεει το αρθρο στο τελος, αλλα κανεις δεν μπηκε στον κοπο να διαβασει. Κανενας απολυτως απ' οσους βιαστηκαν να σχολιασουν. Ολοι ηθελαν να πεταξουν την κοινοτοπια τους με αφορμη μονο τον τιτλο που διαβασαν.
Oh well, ας απαγορεψουν εντελως στα παιδια τους κινητα, ταμπλετς κοκ η ας τα αφησουν να χαζευουν με τις ωρες και ας συνεχισουν και στις δυο περιπτωσεις να μην ασχολουνται καθολου με αυτα. Και τι εγινε μωρε; Για παιδια μιλαμε, οχι για ασχετες μπουρδολογιες στα σχολια αρθρων, αυτες τις προσεχουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BertaJourdan είπε

Τρομαξα. Για δες το παρακατω. Δεν νομίζω ότι χρειαζεται να σου παραθεσω ποιος το εχει γραψει>

Μου αρεσει η ποιηση κ η φιλοσοφια ειλικρινα. Κ το συγκεκριμενο εχει κατι παραπανω απο πλακα.

Ομως ο νομος ειναι πεντακαθαρος- το παιδι μου ειναι ευθυνη μου, αν διαπραξει εγκλημα εγω παω φυλακη, κ αν καποιος παει να το πειραξει παλι εγω παω φυλακη. Οποτε, κ με σεβασμο στην ποιηση, σου αφιερωνω το ποιηματακι, εισαι ελευθερος στα δικα σου παιδια να το εφαρμοσεις οπως μπορεις κ γω να εφαρμοσω στα δικα μου (ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΚΡΙΘΩ εν ευθετω χρονω) αυτο που θεωρω το καλυτερο για την οικογενεια μου, τον εαυτο μου κ αυτα (οχι υποχρεωτικα με αυτη την σειρα).

Οταν το ειχα πρωτοδιαβασει με ειχε συγκινησει... Ειχα κλαψει τοτε κ ας μην ειχα παιδια ακομα. Παραξενο, μετα απο τοσα χρονια καποιος να μου το ποσταρει... (σε ευχαριστω). Δυστυχως δεν ειμαι οσο ηρωας θα ηθελα. Ουτε τοσο θαραλεος οσο θα επρεπε. Η αληθεια πονα, αλλα αυτη ειναι.

Το ξερεις οτι αυτο το ποιημα ειχα στο μυαλο μου οταν αρχισα να τους εξηγω τον κοσμο κ την κοινωνια γυρω μας? Αυτο τα ηθελα παντα- πυρακτωμενα βελη για τα στηθη των εχθρων!!! Προσπαθησα φιλε. Εχουν αποθηκευμενη πολλη "ενεργεια". Η ζωη θα δειξει ομως. Τον ρολο μου τον επαιξα- ειναι ηδη στον αερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Οτι ακριβως εκαναν οι γονεις της ερευνας, οπως λεει το αρθρο στο τελος, αλλα κανεις δεν μπηκε στον κοπο να διαβασει. Κανενας απολυτως απ' οσους βιαστηκαν να σχολιασουν. Ολοι ηθελαν να πεταξουν την κοινοτοπια τους με αφορμη μονο τον τιτλο που διαβασαν.
Oh well, ας απαγορεψουν εντελως στα παιδια τους κινητα, ταμπλετς κοκ η ας τα αφησουν να χαζευουν με τις ωρες και ας συνεχισουν και στις δυο περιπτωσεις να μην ασχολουνται καθολου με αυτα. Και τι εγινε μωρε; Για παιδια μιλαμε, οχι για ασχετες μπουρδολογιες στα σχολια αρθρων, αυτες τις προσεχουμε.

δεν νομίζω ότι διάβασες τι έγραψα ή δεν το εξέφρασα σωστά. ΗΥ κλπ έχει το 30λεπτο - 45λεπτο που είναι σπίτι μόνος του, όταν σχολάει, μέχρι να γυρίσω. Όταν γυρίσω ασχολούμαι κ με τα διαβάσματα κ με την καλύτερη απασχόλησή του

και αναφέρω πως εκεί -κατ΄εμέ- έγκειται το πρόβλημα, στην ώρα που είναι μόνο τους τα παιδιά

μετά με μένα θα απασχοληθεί με κάτι άλλο, είτε αθλητική δραστηριότητα, είτε άλλο ή στο τσακίρ κέφι να διαβάσουμε κάποιο εξωσχολικό - λογοτεχνικό βιβλίο . Δεν πάμε στα 2 άκρα που αναφέρεις (φουλ ή καθόλου), αλλά στο μέτρο, = < 45λεπτο τη μέρα καθημερινές κ λίγο παραπάνω ΣΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doubleh είπε

Συγγνώμη που παρεμβαίνω. Νομίζω όμως ότι δεν κατάλαβες πώς το έθεσε................  Μην κολλάς όμως στη λέξη "παιδί του" ή "παιδί μου".  Έχει πολλές ερμηνείες.

Σε ευχαριστω για την εξηγηση που δινεις. Καταληξεις εκει που καταληγω κ γω. Ομως ξερω καλα το ποιηματακι που μου εβαλε ο φιλος.... Ειναι "στρατευμενη τεχνη" σε ανωτερες ιδεολογιες, για γονεις που βλεπουν παραπανω απο εναν απλο ρολο σε ενα σπιτι. Γραφτηκε για πραγματικο πολεμο. Απελευθερωση. Επανασταση. Ειναι για ανθρωπους που θυσιαζουν τα παντα στον υπερπαντων αγωνα. Ακομα κ τα παιδια τους. Αν κ θα ηθελα να ειμαι τοσο ιδεολογος, δυστυχως δεν ειμαι. Ουτε θεωρω οτι οι εποχες μας ειναι τοσο "ηρωικες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Όταν γυρίσω ασχολούμαι κ με τα διαβάσματα κ με την καλύτερη απασχόλησή του

Αυτο ειναι το νοημα της μελετης και αυτο ηθελα να τονισω και εγω, με αφορμη το σχολιο σου. Απ' οτι φαινεται πρεπει να εισαι απο τους λιγους γονεις, απο εδω μεσα, που το κανουν.
Παντως μην "φοβασαι" για αυτα τα λιγα λεπτα που μενει μονο του με το pc, γιατι οπως λεει και το αρθρο, ειναι και αυτο μεσα στο πλαισιο της ανατροφης των παιδιων, την οποια φαινεται να τους παρεχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, filip123go είπε

Oh, I'm sorry? Did I hurt your feelings??

Όσο για τα ναρκωτικά που λες, προφανώς δεν ξέρεις τι συνέβαινε στα 70s, που κάπνιζαν το χόρτο λες και ήταν τσιγάρο και μπορούσες να το αγοράσεις από το περίπτερο της γειτονιάς σου. 

Επίσης το γεγονός ότι μου απάντησες και με στόμφο μάλιστα (gj you can use big words btw (εάν δεν ξέρες τα ακρωνύμια, μπορείς να τα googlareis))  δείχνει ότι η προσπάθεια μου μάλλον είχε αποτέλεσμα. Δεν θα σου πω την ηλικία μου, εάν θέλεις μπορείς πολύ εύκολα να την βρεις.

Δεν είμαστε όλοι μαθητές σου /, υπάλληλοι σου / παιδιά σου .  Στον πραγματικό κόσμο πρέπει να κερδίσεις τον σεβασμό κάποιου, οπότε ναι εάν βαριουνται και σε γράφουν τα παιδιά που έχεις γύρω σου , τότε είναι ξεκάθαρα δικό σου λάθος, και πολύ πιθανό να συμβαίνει και με τους ενήλικες με τους οποίους συναναστρέφεσαι και δεν έχεις κάτι αξιόλογο να τους προσφέρεις. Οπότε κάνε πρώτα τη δική σου αυτοκριτική και μετά πιάσε την νέα γενιά.

Αχ μικρε στο μυαλο.... Συνεχισε ξερολα μου την ζωούλα σου ΜΑΘΕ την διαφορά του χορτου με τα σκληρα που παιζουν και την διασπορα του σε σχεση με τωρα (googlare το) Μαθε ότι ο σεβασμός με ατάκες (Oh, I'm sorry? Did I hurt your feelings??)  δεν κερδίζεται.Ούτε με το να συνεχίζεις να μου λες πως πρέπει να γραφω . Λυπάμαι που εχω αλλα πραγματα να κανω απο το να ξερω τα ακρωνύμια ( η Ελληνικη γλώσσα btw σε ειναι δυσκατάληπτη;;;  Ή κουράζονται τα δακτυλακια απο το πλικι πλικι;;)  , Σου ευχομαι και σε 10K να πας τα μυνηματα σου (get a LIFE το λενε) .Να μαθω την σωματική ηλικία σου δεν χρειάζεται .Μου φτάνει ο τρόπος που κρυμμένος πίσω απο ενα πληκτρολόγιο το μόνο που κανεις εναι να συνεχίζεις να κρινεις χωρις καν να ξέρεις με ποιο τρόπο έρχομαι σε έπαφη και βλέπω νεα παιδια. Εσυ ωστοσο παντογνωστη μου πρόλαβες να καταλαβεις οτι μπορεί να με βαριούνται. Θα μπορούσα λοιπον να σε ενταξω σε μια ηλικιακή ομάδα που πιθανότατα θα απέχει παρασαγκας .προς τα κατω , απο την σωματική σου αλλά προτιμώ να μην το κάνω. Από την άλλη εχει την πλάκα του να περιμένω σε πόσα λεπτά θα <<απαντησεις>>  

Επεξ/σία από burbutsalos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν συγκρίνω μόνο παραμέτρους που βάζω ο ίδιος βγάζω και γω το οποιοδήποτε αποτέλεσμα θέλω.Ποιός χρηματοδοτεί την ερεύνα ? εκτός απο σπάνιες περιπτώσεις πραγματικά ανεξάρτητων Ερευνών αυτός που χρηματοδοτεί δίνει οδηγίες στο σε ποιά  αποτελέσματα αποσκοπεί,είναι γνωστό επι Πολλά χρόνια απο τότε που ως καραμπινάτο παράδειγμα πληρώνανε ερεύνες μεγάλες εταιρίες τσιγάρων Σε οργανισμούς που ασχολούνται με την Υγεία,ώστε να βγάζουν ερεύνες πως το κάπνισμα δεν κάνει κακό,μέχρι που δεν μπορούσαν να το κρύψουνε άλλο και δεκαετίες μετά αναγκαστήκανε να το παραδεχτούνε.

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, burbutsalos είπε

Αχ μικρε στο μυαλο.... Συνεχισε ξερολα μου την ζωούλα σου ΜΑΘΕ την διαφορά του χορτου με τα σκληρα που παιζουν και την διασπορα του σε σχεση με τωρα (googlare το) Μαθε ότι ο σεβασμός με ατάκες (Oh, I'm sorry? Did I hurt your feelings??)  δεν κερδίζεται.Ούτε με το να συνεχίζεις να μου λες πως πρέπει να γραφω . Λυπάμαι που εχω αλλα πραγματα να κανω απο το να ξερω τα ακρωνύμια ( η Ελληνικη γλώσσα btw σε ειναι δυσκατάληπτη;;;  Ή κουράζονται τα δακτυλακια απο το πλικι πλικι;;)  , Σου ευχομαι και σε 10K να πας τα μυνηματα σου (get a LIFE το λενε) .Να μαθω την σωματική ηλικία σου δεν χρειάζεται .Μου φτάνει ο τρόπος που κρυμμένος πίσω απο ενα πληκτρολόγιο το μόνο που κανεις εναι να συνεχίζεις να κρινεις χωρις καν να ξέρεις με ποιο τρόπο έρχομαι σε έπαφη και βλέπω νεα παιδια. Εσυ ωστοσο παντογνωστη μου πρόλαβες να καταλαβεις οτι μπορεί να με βαριούνται. Θα μπορούσα λοιπον να σε ενταξω σε μια ηλικιακή ομάδα που πιθανότατα θα απέχει παρασαγκας .προς τα κατω , απο την σωματική σου αλλά προτιμώ να μην το κάνω. Από την άλλη εχει την πλάκα του να περιμένω σε πόσα λεπτά θα <<απαντησεις>>  

Spoiler

Πάντως το nick σου ταιριάζει απόλυτα στα λεγόμενά σου , αυτό στο δίνω. Επίσης σε καμιά περίπτωση δεν επιδιώκω τον σεβασμό σου. Δεν σε θεωρώ αρκετά σημαντικό άλλωστε για κάτι τέτοιο. Εάν δεν σου αρέσει να σου λένε πως πρέπει να γράφεις, τότε ίσως δεν θα έπρεπε να συμμετάσχεις σε δημόσια φόρουμ, που , κοίτα να δεις, υπάρχουν άτομα που actually έχουν διαφορετικές απόψεις από εσένα. 

Sry που άργησα αλλά είχαν μείνει από μπαταρία και τα 8 κινητά μου και δεν είχα charger μαζί μου. Επίσης, μάθε και λίγο spelling, δεν είναι κακό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...