Προς το περιεχόμενο

Η προηγμένη τεχνολογία του sequel του Avatar «κράσαρε» ορισμένους κινηματογραφικούς projectors στην Ιαπωνία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Thresh είπε

To Hobbit ήταν με σταθερά 48 fps σε όλη την διάρκεια της ταινίας, το Avatar νομίζω ότι γυρνάει ανάλογα την σκηνή από 24 σε 48.

Ειναι μονιμα σε 48fps, (δε γινεται να εχει variable framerate) απλα οι "αργες" σκηνες ειναι 48 fps με διπλα frames που το αποτελεσμα ειναι ιδιο με 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Δλδ συγγνωμη μονο μενα μου φαινεται κουλο ολο αυτο;

Παιρνουν οι κινηματογραφοι τις ταινιες και δεν κανουν test screening για να δουν οτι ολα τα τεχνικα ειναι οκ και πρωτη φορα τις παιζουν σε κοινο που εχει πληρωσει εισιτήριο; 

όχι αλλά αν είναι multiplex  και βάζει 5 ταινίες κάνεις δοκιμές?βέβαια σε τέτοιου τύπου γίνονται δοκιμές. όχι όλη η ταινία.

και βέβαια πάντα υπάρχει καΙ το τυχαίο γεγονός να χαλάσει κολλήσει και λοιπά.

ότι έγινε δοκιμή έγινε αλλά όχι όλη η ταινία (θέλω να πιστευω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ που λατρέυω το 3D (και ναι υπάρχουν 3d 4k lg tv του 2015) με κούρασε πολύ η εναλλαγή απο τα 48 στα 24fps. σαν να έβλεπα game σε pc με κάρτα γραφικών την GTX760 και σε κάποιες σκηνές κολλούσε και σε άλλες πέταγε. Δεν έχω καταλάβει την απόφαση αυτή. Θες motion clarity στα 48 καρέ, άσε όλη την ταινία έτσι. Ακόμα και σε σκηνές "μάχης" η εναλλαγή υπήρχε και ενώ εβλεπες εναν πύραυλο στα 48, έβλεπες την έκρηξη στα 24.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

πάντως εγώ που λατρέυω το 3D (και ναι υπάρχουν 3d 4k lg tv του 2015) με κούρασε πολύ η εναλλαγή απο τα 48 στα 24fps. σαν να έβλεπα game σε pc με κάρτα γραφικών την GTX760 και σε κάποιες σκηνές κολλούσε και σε άλλες πέταγε. Δεν έχω καταλάβει την απόφαση αυτή. Θες motion clarity στα 48 καρέ, άσε όλη την ταινία έτσι. Ακόμα και σε σκηνές "μάχης" η εναλλαγή υπήρχε και ενώ εβλεπες εναν πύραυλο στα 48, έβλεπες την έκρηξη στα 24.

εγω που λατρευω το 3D έπαθα ΣΟΚ με την ομαλοτητα των frames στην ταινια χθες το βραδυ

ΧΑΟΤΙΚΑ απίστευτα φτιαγμένη, σε κανενα σημειο της ταινια δεν υπήρχε το παραμικρο κόλλημα, απορώ που το είδες και τολμάς και κάνεις αναφορά σε GTX 760 , απίστευτος είσαι

VMAX Sphere στο Mall Μαρούσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jimguner είπε

Εσύ μιλάς από την τεχνική πλευρά για κάποια θέματα που είχε το 3D, εγώ μιλάω για την κινηματογραφική πλευρά που οτιδήποτε πάνω από τα 24 fps φεύγει από την φυσική θολούρα (motion blur) κάτι που ο εγκέφαλος το βλέπει ως αφύσικο. Οπως και παραγωγές που γυρίστηκαν στα 30 και πάνω fps φαίνονται φτηνές διότι τις συνδέουμε με την συμβατική τηλεόραση που εκπέμπει στα 30 fps.

το αποτέλεσμα ήταν πολύ θετικό, έχω δει το avatar το πρώτο σε 3d, όπως και άλλες ταινίες, και το αποτέλεσμα με το ανεβασμένο framerate αποδίδει σε αρκετά καλύτερη εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουφα της χρονιας ... ο καμερον επικεντρωθηκε τοσο πολυ στις σκηνες κατω απο το νερο που ξεχασε να γυρισει ταινια .. μονο 15-20λ που εχει κατι ωραιες σκηνες κατω απο το νερο αξιζουν ... οι αλλες 2 ωρες και 40λ απλως για ενα καλο υπνο .. σε μερικες φασεις εχει cgi που θυμιζουν ps3 γραφικα κανοντας μπαπ οτι ειναι fake και ολη την ωρα τα μικρα αβαταρ να λενε bro bro bro και cuz .. πολλοι reviewers λενε αμα μας αρεσε το 1ο θα μας αρεσει και αυτο .. καμια σχεση το 1ο τουλαχιστον ειχε και μια τιμια ιστορια με καλο ρυθμο,οχι τοσο κακογραμενα κειμενα αλλα και τα cgi ηταν σταθερα καλα οχι μια απιστευτα κατω απο το νερο και μετα ps3 γραφικα . Ελεος και εχουν και εφτιαξαν και sequel ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thresh είπε

To Hobbit ήταν με σταθερά 48 fps σε όλη την διάρκεια της ταινίας, το Avatar νομίζω ότι γυρνάει ανάλογα την σκηνή από 24 σε 48.

οι περισσοτεροι προτζεκτορες εχουν σταθερο HFR στα 48FPS. οποτε ο Cameron για να εχει τις αργες σκηνες στα 24FPS, διπλασιαζε τα frames τους (κατι παρομοιο με το slow motion) οταν τις γυριζε. oποτε στα 48FPS του προτζεκτορα, αυτες οι σκηνες φαινοντουσαν σαν να τρεχανε στα 24FPS.

https://variety.com/2022/film/news/james-cameron-simple-hack-high-frame-rate-avatar-the-way-of-water-1235394544/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, whiteman7 είπε

εγω που λατρευω το 3D έπαθα ΣΟΚ με την ομαλοτητα των frames στην ταινια χθες το βραδυ

ΧΑΟΤΙΚΑ απίστευτα φτιαγμένη, σε κανενα σημειο της ταινια δεν υπήρχε το παραμικρο κόλλημα, απορώ που το είδες και τολμάς και κάνεις αναφορά σε GTX 760 , απίστευτος είσαι

VMAX Sphere στο Mall Μαρούσι

Greta Thunberg intensifies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnys91 είπε

Η μουφα της χρονιας ... ο καμερον επικεντρωθηκε τοσο πολυ στις σκηνες κατω απο το νερο που ξεχασε να γυρισει ταινια .. μονο 15-20λ που εχει κατι ωραιες σκηνες κατω απο το νερο αξιζουν ... οι αλλες 2 ωρες και 40λ απλως για ενα καλο υπνο .. σε μερικες φασεις εχει cgi που θυμιζουν ps3 γραφικα κανοντας μπαπ οτι ειναι fake και ολη την ωρα τα μικρα αβαταρ να λενε bro bro bro και cuz .. πολλοι reviewers λενε αμα μας αρεσε το 1ο θα μας αρεσει και αυτο .. καμια σχεση το 1ο τουλαχιστον ειχε και μια τιμια ιστορια με καλο ρυθμο,οχι τοσο κακογραμενα κειμενα αλλα και τα cgi ηταν σταθερα καλα οχι μια απιστευτα κατω απο το νερο και μετα ps3 γραφικα . Ελεος και εχουν και εφτιαξαν και sequel ... 

σιγουρα τρολαρεις....ακου ps3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kinitos είπε

όχι αλλά αν είναι multiplex  και βάζει 5 ταινίες κάνεις δοκιμές?βέβαια σε τέτοιου τύπου γίνονται δοκιμές. όχι όλη η ταινία.

και βέβαια πάντα υπάρχει καΙ το τυχαίο γεγονός να χαλάσει κολλήσει και λοιπά.

ότι έγινε δοκιμή έγινε αλλά όχι όλη η ταινία (θέλω να πιστευω)

Μπορεί να έκαναν και σε όλη την ταινία. Αλλά σε πραγματικές συνθήκες μπορεί να έπαιξε 5 συνεχόμενες φορές και να τα έφτυσαν τα μηχανήματα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Μπορεί να έκαναν και σε όλη την ταινία. Αλλά σε πραγματικές συνθήκες μπορεί να έπαιξε 5 συνεχόμενες φορές και να τα έφτυσαν τα μηχανήματα !

δεν παθαινουν κατι. δεν κουράζονται τα μηχανηματα. αβαταρ θα παιζει για μηνες στα σινεμα. βλαβες βγηκαν τωρα γιατι τα 3d καθοντουσαν και σκόνιαζαν για χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Μπορεί να έκαναν και σε όλη την ταινία. Αλλά σε πραγματικές συνθήκες μπορεί να έπαιξε 5 συνεχόμενες φορές και να τα έφτυσαν τα μηχανήματα !

αυτό που είπε ο βασικής από πάνω. κάποιες φορές χαλάνε.καποιες φορές κολλάνε. δεν θέλουν ρισταρτ για να δουλέψουν. είναι επαγγελματικά μηχανήματα. μην μπερδεύομαστε .

αν κάθε φορά που παίζει ταινία (οκ 5-6 συνεχόμενα) θα έπρεπε να κάνεις ρισταρτ άστα βραστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2022 στις 2:41 ΜΜ, whiteman7 είπε

σιγουρα τρολαρεις....ακου ps3 

Οχι δεν τρολαρω ... υπαρχουν μερικες στιγμες που κανει μπαμ οτι ειναι cgi ... λιγες μεν αλλα το παρατηρεις ευκολα και με χαλασε + ολα τα αλλα ενταξει η ταινια ηταν απλως απαραδεκτη ειδικα αν αναλογιστουμε οτι ειχαν τοσο πολυ διαθεσιμο χρονο ωστε να βγαλουν κατι τιμιο .. στους διαλογους και την σκηνοθεσια ανετα και ενα 10χρονο εκανε καλυτερη δουλεια . Το script ηταν το χειροτερο που εχω δει εδω και πολυ καιρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, johnys91 είπε

Οχι δεν τρολαρω ... υπαρχουν μερικες στιγμες που κανει μπαμ οτι ειναι cgi ... λιγες μεν αλλα το παρατηρεις ευκολα και με χαλασε + ολα τα αλλα ενταξει η ταινια ηταν απλως απαραδεκτη ειδικα αν αναλογιστουμε οτι ειχαν τοσο πολυ διαθεσιμο χρονο ωστε να βγαλουν κατι τιμιο .. στους διαλογους και την σκηνοθεσια ανετα και ενα 10χρονο εκανε καλυτερη δουλεια . Το script ηταν το χειροτερο που εχω δει εδω και πολυ καιρο .

οι κριτικες δε σε επιβεβαιωνουν, ειναι το λιγοτερο αποθεωτικές...ελαχιστων περιπτωσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...