Προς το περιεχόμενο

Proxmox: Ιδέες, ερωτήσεις, σχόλια


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονιά σε όλους, ανοίγω αυτό το τοπικ γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει κανένα γενικό για Proxmox. Έψαχνα να πάρω ένα NAS που το θέλω καιρό αλλά οι τιμές τους λίγο με ξενέρωσαν και είπα να το κάνω custom αφού έχω και κάποια παλιά PC. Οπότε είπα να ξεκινήσω με Proxmox που φαίνεται ενδιαφέρον.

Προς το παρόν έχω βάλει τον έναν δίσκο πάνω, τον οποίον τον κάνω mount σε Alpine LXC container και εκεί τρέχω ένα Samba με συγκεκριμένα permissions. Από τον έναν χρήστη ανεβάζω αρχεία απο το PC μου, και με guest χρήστη βλέπω τα αρχεία απο την TV ή το Smartphone. Περιμένω να έρθει και ένα SATA controller για τον 2ο δίσκο και μετά θα βάλω και έναν 3ο για parity, λογικά μέ mergerfs + snapraid. Όλα αυτά στον server της υπογραφής μου που είναι αρχαίος - αλλά μάλλον καλός για αυτήν την χρήση.

Η ερώτηση είναι αρχικά, επειδή σκάβω πολύ κάθε φορά για να βρω πως θα συνεχίσω, και μέχρι τώρα έχουν γίνει αρκετά λάθη για να φτάσω στο σημείο που είμαι τώρα, το mergerfs + snapraid θα μπει αναγκαστικά στον host? Στην αρχή είχα στήσει NFS στον host και μετά κατάλαβα ότι α) ήταν λάθος να είναι στον host β) το NFS δεν δούλευε με την TV οπότε πήγα σε Samba και όλα καλά.

Και δεύτερη ερώτηση, τι άλλο μπορώ - πρέπει να τρέξω για να έχω πιο ολοκληρωμένη λύση? Θα βάλω και ένα OMV σε VM στο PC μου να πάρω ιδέες και από εκεί, αλλά θα προτιμούσα στο τέλος να τα κάνω όλα μέσω Proxmox για να αποκτήσω και την γνώση για όταν θέλω να τρέξω οτιδήποτε. Σίγουρα θέλω ένα torrent client, και σκέφτομαι και ιδανικά κάτι να με ειδοποιεί με email για errors, ειδικά όσον αφορά τους δίσκους.

Γενικά άνοιξα το τοπικ ώστε να γράφει ο καθένας ότι θέλει για το Proxmox, ώστε να μαθαίνουμε οι καινούριοι και να παίρνουν όλοι ιδέες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά!

Μπορείς να κάνεις αυτό που θες με το ProxMox και VMs αλλά για την χρήση που θες θα σύστηνα TrueNAS. Μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω με πολύ μεγάλη ευκολία, εγκαινώς αλλά και πολλά με docker και kubernetes. Συν ότι μπορείς να σηκώσεις και VMs για κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με τα παραπάνω.

Ξέρω πως το παραπάνω αντιβαίνει στην αρχική σου επιθυμία να τα κάνεις όλα από ProxMox, αλλά δώσε μας μια εικόνα τι άλλο πέραν του Media Share (Plex πχ) θα ήθελες να σηκώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα βάλω και ένα προσωπικό cloud storage σε άλλο container, με διαφορετικά permissions. Αλλά προς το παρόν αυτά, τίποτα το ιδιαίτερο. Ουσιαστικά θέλω να ελευθερώσω τους δίσκους απο το PC απο ταινίες και σειρές. Μπορεί στο μέλλον να hostaρω και κανα προσωπικό project με database.

Η αλήθεια είναι οτι βιάστηκα να βάλω το Proxmox πριν δοκιμάσω τα άλλα σε VM, αλλά νομίζω ότι με βολεύει γενικά, και φαίνεται αρκετά ελαφρύ για τον server μου. Από ότι βλέπω το TrueNAS παίζει με ZFS το οποίο δεν το θέλω, τουλάχιστον για την ώρα. Επίσης δεν έχω σκοπό να σηκώσω VM στον server, όλα μέσα απο containers θα τα κάνω. Θα το βάλω βέβαια σε ένα VM να το δοκιμάσω το TrueNAS, να έχω μια ιδέα πως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω ένα DietPi σε ένα φτηνό refubrished celleron. Τρέχει NFS για μοίρασμα καθώς και ένα Nextcloud. Μεταξύ άλλων τρέχει ένα Jellyfin για μοίρασμα με την τηλεόραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, asfodelus said:

Προσωπικά έχω ένα DietPi σε ένα φτηνό refubrished celleron. Τρέχει NFS για μοίρασμα καθώς και ένα Nextcloud. Μεταξύ άλλων τρέχει ένα Jellyfin για μοίρασμα με την τηλεόραση.

Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Jellyfin μάλλον θα χρειαστώ και εγώ γιατί βλέπω με τα πολλά αρχεία να γίνεται χάος στην TV 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Luciddream είπε

Επίσης δεν έχω σκοπό να σηκώσω VM στον server, όλα μέσα απο containers θα τα κάνω.

Καθείς με τα γούστα του , αλλά μου κάνει αρκετά "πλουραλιστικό" να στήσεις ένα hypervisor όπως ο proxmox και να παίζεις μετά μόνο με lxc , αν ο σκοπός σου είναι να έχεις και το περιθώριο να σηκώνεις και vm's για να δείς και διάφορα λειτουργικά η γενικά να μάθεις , κανένα πρόβλημα , αλλά για ένα απλό media machine με χαμηλές απαιτήσεις(και επιδόσεις) θα το κρατούσα όσο πιο simple και stable γίνεται χωρίς να το μπλέξω πολύ , και θα χρησιμοποιούσα άλλο μηχάνημα για "lab bench" 

Για να το κάνω πιο λιανά το μηχάνημα που τρέχει πχ ο @asfodelus βασίζεται στην πιο πάνω λογική -keep it simple and lean καθώς και οικονομία στο ρεύμα.

p.s. πιο πάνω αναφέρθηκε το kubernetes , τι να κάνει τον ενορχηστρωτή ο άνθρωπος ΟΕΟ ;;; θα στήσει high availability συστοιχία ; 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, catmaster said:

Για να το κάνω πιο λιανά το μηχάνημα που τρέχει πχ ο @asfodelus βασίζεται στην πιο πάνω λογική -keep it simple and lean καθώς και οικονομία στο ρεύμα.

Ναι και φαίνεται ωραίο project, αλλά θέλω κάτι που να το τρέξω με mergerfs + snapraid + 2 δίσκους με XFS πάνω + 1 για parity και προς το παρόν δεν μπορώ να δω αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

Το VM θέλω να το αποφύγω για να μην μπλέκω με passthrough και άλλα overhead. Με LXC προς το παρόν φαίνεται πολύ απλό. Απο την άλλη βλέπω ότι με το Proxmox πρέπει να τα στήνω όλα απο την αρχή μόνος, χτές έβαλα ένα image με Arch Linux και ήθελε 20-30 λεπτά στήσιμο, και δεν κατάφερα και να βάλω το Jellyfin πάνω του τελικά. Έχω υπομονή γενικά αλλά δεν ξέρω πόση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλη χρονιά!
Και γω παίζω με proxmox στο σπίτι σε ένα nuc, του έχω βάλει pfsense vm για να κάνει την δουλειά του router, φυσικά με 2 nic (η μία πάει στο zte bridge).
Για nas πριν πάρω synology DS220+ έτρεχα truenas αλλά αυτό θέλει 16GB RAM για να παίξει σωστά, ναι παίζει και με 8gb αλλά όχι τόσο καλά. Ειδικά με ZFS που το είχα.

Γενικά το proxmox τα σπάει! Στο δικό μου setup στο σπίτι, του τρέχω LXC με pi-hole και ένα VM με ubuntu server για lancache.
Μια συσκευή με 15w max τα κάνει όλα στο δίκτυο μου -πέραν του nas-
Πριν από αυτό, είχα στο 2ο pc μου με τον 5600G το unraid, δεν είναι δωρεάν πέραν των 30 δοκιμαστικών ημερών, αλλά και αυτό ήταν πολύ καλό!
Για το proxmox αν κάνεις VM θα έλεγα να δεις στην CPU να αλλάζεις το αρχικό σε "HOST" αν δεν έχεις σκοπό να τα μεταφέρεις σε άλλα μηχανήματα, καθώς περνάει όλα τα CPU flags στα VM. Εγώ με αυτή την αλλαγή είδα βελτίωση στην απόδοση.

Επίσης κάνε τα VM με cloud images όπως το λέει εδώ για να είναι όσο πιο αποδοτικά γίνεται.
Καλό είναι να κάνεις setup και τα alerts όπως λέει και εδώ αν και σε μένα δεν πέτυχε. Έχω αλλάξει από το gui του proxmox το ποιο όνομα θα στέλνει τα alerts αλλά πάλι από το mail.log βλέπω ότι προσπαθεί ο root@local...

Καλό θα ήταν να δεις και για backups με το proxmox backup server ή αν έχεις σε άλλο pc smb/cifs. Εμένα αυτό με έχει σώσει και στο homelab αλλά και στον dedicated που έχω στην hetzner. Είναι παιχνίδι το πως κάνει backup και restore

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αυτό με το pfsense, είναι κάτι που θέλω και εγώ να το κάνω κάποια στιγμή αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Τι NIC έχεις βάλει? To Synology πολύ χρήσιμο αλλά με 2 δίσκους σε περιορίζει, και με 4 ξεφεύγουν πολύ σε τιμή. Θα τα κοιτάξω και τα υπόλοιπα που έγραψες, φαίνονται ενδιαφέρον. Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ωραίο αυτό με το pfsense, είναι κάτι που θέλω και εγώ να το κάνω κάποια στιγμή αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Τι NIC έχεις βάλει? To Synology πολύ χρήσιμο αλλά με 2 δίσκους σε περιορίζει, και με 4 ξεφεύγουν πολύ σε τιμή. Θα τα κοιτάξω και τα υπόλοιπα που έγραψες, φαίνονται ενδιαφέρον. Thanks

του έβαλα μια usb type c to ethernet 2.5gbps  η οποία και έχει το proxmox interface αλλά και το lan. Τα bridges τα κάνεις από το proxmox και όχι passthrough στο pfsense.
αν και βλέπω ότι δεν μου κάνει NAT οπότε ίσως πρέπει την intel ethernet που έχει onboard και την έχω για να μιλάει με το ZTE για PPPoE να την περάσω στο pfsense για να μην την βλέπει το proxmox

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/01/2023 at 12:05, comfuzio said:

Να δώσω και ένα ακόμα link με πολλά και χρήσιμα scripts για το proxmox 

https://tteck.github.io/Proxmox/

Φαίνεται ενδιαφέρον θα δοκιμάσω σήμερα το Jellyfin απο εκεί. Δυστυχώς ακόμα περιμένω να έρθει ο SATA controller οπότε δεν έχω ασχοληθεί καθόλου όλη την βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα λίγο χρόνο σήμερα και ασχολήθηκα, έβαλα mergerfs στον host για τους δύο δίσκους (παράδειγμα στο /etc/fstab)

PARTUUID=xxx /mnt/sdb1 xfs defaults 0 0
PARTUUID=xxx /mnt/sdc1 xfs defaults 0 0
/mnt/sd* /mnt/storage fuse.mergerfs allow_other,use_ino,cache.files=partial,dropcacheonclose=true,category.create=mfs

και σήκωσα ένα syncthing σε LXC container (από τα helper scripts που έστειλε ο comfuzio). Για να το κάνω να παίζει έφτιαξα χρήστη στον container και δήλωσα το uid/gid να ματσάρει με αυτό του φακέλου που θέλω στον host όπως φαίνεται και στις οδηγίες. Μετά άλλαξα τον χρήστη του service για το syncthing στο systemd. Δεν ξέρω ακόμα αν θα το κρατήσω έτσι αλλά μάλλον αυτή είναι η πιο απλή λύση, ώστε να μην έχει πρόσβαση το κάθε service σε όλον τον δίσκο. Βέβαια θα πρέπει να δω τι γίνεται με τα updates σε αυτήν την περίπτωση.

drwxr-xr-x 3 root root 20 Dec 31 23:02 .
drwxr-xr-x 5 root root 45 Jan 15 00:05 ..
drwxrwx--- 3 1005 1005 68 Jan 15 04:43 cloud
drwxrwx--- 2 1006 1006 62 Jan  1 03:35 movies
root@proxmox:/mnt/storage# 

edit: Το φοβήθηκα λίγο αυτό με τα uid / gid αλλά έκανα δοκιμές και δεν βλέπω να έχει πρόσβαση το container ακόμα και με τον χρήστη στον οποίο φαίνεται να ανοίκει το directory. Παρόλα αυτά άλλαξα τα mount points σε κάτι πιο συγκεκριμένο.

nobody@syncthing:/storage$ ls -alh
drwxrwx---  3 syncthing syncthing   68 Jan 15 02:43 cloud
drwxrwx---  2 nobody    nogroup     62 Jan  1 01:35 movies
nobody@syncthing:/storage$ cd movies/
bash: cd: movies/: Permission denied

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και το Jellyfin με τον ίδιο τρόπο, mountpoint στο /storage/media οπότε τα τρέχω όλα unprivileged. Συνδέθηκε κανονικά και με την Sony TV στο σαλόνι, η CPU πάνω απο 20-30% δεν έχω δει να πηγαίνει. Επόμενο βήμα (ίσως την επόμενη βδομάδα) να ψάξω πως θα κάνω backup τον Proxmox για να μην τα στήνω όλα απτην αρχή, αν και πλέον είναι πανεύκολο νομίζω μπορώ να τα στήσω όλα απο την αρχή σε μισή - μία ώρα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Luciddream είπε

Μπήκε και το Jellyfin με τον ίδιο τρόπο, mountpoint στο /storage/media οπότε τα τρέχω όλα unprivileged. Συνδέθηκε κανονικά και με την Sony TV στο σαλόνι, η CPU πάνω απο 20-30% δεν έχω δει να πηγαίνει. Επόμενο βήμα (ίσως την επόμενη βδομάδα) να ψάξω πως θα κάνω backup τον Proxmox για να μην τα στήνω όλα απτην αρχή, αν και πλέον είναι πανεύκολο νομίζω μπορώ να τα στήσω όλα απο την αρχή σε μισή - μία ώρα 😛

Backup μπορείς να περάσεις SMB/CIFS και να στα κάνει όλα backup με schedule, είναι πολύ εύκολο!
Εγώ μιας που έχω synology του έχω κάνει δικό του χρήστη και φάκελο και κάθε πρωί στης 5 τα παίρνει όλα backup.
Μόνο το pfsense θέλει λίγη manual δουλειά μετά από restore για να παίξει, αλλιώς όλα τα άλλα τα γυρνάει και γρήγορα και με τα πάντα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...