Προς το περιεχόμενο

Proxmox: Ιδέες, ερωτήσεις, σχόλια


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για resolve των host σε ip πως το δουλεύετε? Προς το παρόν το έχω αφήσει με DHCP αλλά επειδή κάθε μέρα αλλάζουν IP ψάχνω λύσεις. Το samba επειδή το έχω σε alpine το έβαλα με avahi και mDNS. Στα υπόλοιπα δεν ξέρω τι θα κάνω, ίσως το ίδιο. Στην χειρότερη θα βάλω static ip αλλά ας ακούσω και καμια άλλη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ανεβάσει pfsense vm και τα VM τα βάζω στο vmbr1 όπου δίνει IP το pfsense, βασικά το έχω βάλει και σαν main router οπότε όλο το σπίτι είτε physical είτε vm, παίρνουν ip από το pfsense.
Εκεί έχω βάλει τις mac από τις πιο σημαντικές συσκευές μου να δίνει στατικές το pfsense

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα έτοιμα του https://tteck.github.io/Proxmox/ βρήκα το whoogle, για να πω την αλήθεια δεν το ήξερα το project, φαίνεται ενδιαφέρων.
Το έστησα προχθές το βράδυ στον dedicated που έχω, το έβαλα πίσω από npm και τρέχει στο https://whoogle.gr για όποιον θέλει να το δει :)
Άσχετο γενικά με το proxmox, δεν ξέρω από προγραμματισμό, βλέπω ότι τουλάχιστον το project αυτό είναι σε python όταν μιλάμε για το CT του proxmox και βλέπω μερικά προβληματάκια:
1)ότι αναζήτηση και να κάνεις βγάζει αποτελέσματα από την Γερμανία πρώτα, ακόμα και αν κάνεις δικό σου config και βάλεις σαν χώρα την Ελλάδα.
2)Αν αλλάξεις και την γλώσσα σε Ελληνικά, ακόμα λέει search αντί για αναζήτηση.
3)τα αποτελέσματα των αναζητήσεων πιο πολύ σε duckduckgo φέρνουν παρά σε google search (είναι δλδ κουκουρούκου)
 

Το έχω κάνει fork εδώ και λέω να παίξω λίγο με τον κώδικα και να ζητήσω upstream μετά, όποιος θέλει ας κάνει contrib ^^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτές έβαλα και το snapraid στον proxmox host στον 3ο δίσκο που πήρα. Πήρε καμια ώρα για το πρώτο sync για όσα αρχεία είχα μέσα. Ταχύτητα 330MB/s σχεδόν σταθερά πάνω στο ίδιο sata controller. Γενικά με όσα τρέχω τώρα είδα να φτάνει και 70% η CPU. Το βλέπω σε κανα 6μηνο να βάζω τον 5900x σε proxmox και να παίρνω άλλο PC :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και το nuc που έχω σπίτι και ο 3600 που έχω στην hetzner με zfs και τα 2, τα βλέπω και πάνε πολύ καλά από CPU usage, η RAM έχει βελάξει λίιιιιιγο μιας που είναι στο 96~98% συνέχεια αλλά αναμενόμενο με το zfs και τα πόσα CT/VM τρέχω.
Του έχεις περάσει kernel 6.1;
Αν όχι, κάνε το post install script του ttek για να σου περάσει τα repos και μετά: apt install pve-kernel-6.1 και φυσικά reboot.
Μετά κάνε και το kernel cleaner από ttek πάλι.

Για το σπίτι τώρα και γω θέλω να στήσω κάτι ακόμα, το nuc έχει μια wifi 6e κάρτα και κάθεται, έλεγα να βάλω κάποιο wifi router o/s, να παίρνει δίκτυο από το bridge-lan δίκτυο του pfsense και να του κάνω passthrough την wifi nic.
Κάποια καλή πρόταση; OpenWRT;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, comfuzio said:

Αν όχι, κάνε το post install script του ttek για να σου περάσει τα repos και μετά: apt install pve-kernel-6.1 και φυσικά reboot.
Μετά κάνε και το kernel cleaner από ttek πάλι.

Χμμ... θα το κοιτάξω thanks. Δεν έχω θέμα με την CPU μάλλον κάτι έκανε με το snapraid για να φτάσει 70% κάποια στιγμή. Αλλά κάθε μέρα προσθέτω και από ένα container είναι λίγο addictive η φάση :D Είναι και η πρώτη φορά που στήνω κάτι με raid έστω και software και νιώθω μια μικρή ασφάλεια να κάνω το κάτι παραπάνω.

Σήμερα - Αύριο θα βάλω τα σχετικά για τορρεντς και θα τελειώσω και το setup του wireguard για να κάνει forward τα πακέτα στο σχετικό network interface (η τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι πρέπει να κάνω) ώστε να είμαι συνδεδεμένος απο δουλειά και απο κινητό όταν λείπω.

Quote

Κάποια καλή πρόταση; OpenWRT; 

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ (είχα στήσει κάποτε πειραματικά για το awmn) αλλά σίγουρα είναι μια καλή λυση.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, λοιπόν έσβησα το CT του whoogle καθώς δεν μπορούσα με την καμία να το κάνω configure, σε μερικά pc μπορούσα να κάνω αλλαγή τοπικά το από που θα δουν αποτελέσματα (default γερμανία/γερμανικά για άγνωστο λόγο) και το πήγα σε docker μέσα σε vm που κάνω host docker images, τώρα παίζει όπως θα έπρεπε https://whoogle.gr :)
Βέβαια θα ήθελα να δω αν παίζει κάποιο tool για να βλέπω επισκεψιμότητα όχι μόνο για το Whoogle αλλά και για τις άλλες σελίδες που έχω εκεί.
Πιο πριν που τα είχα στο myvestacp είχε stat tool που έδειχνε πολλές πληροφορίες, δεν με νοιάζει τι browser έχει αυτός που θα μπει αλλά να βλέπω ότι έχει traffic ^^

Κατά τ'άλλα ο dev ttek έχει ένα καλό topic στο github όπου μπορούμε να ζητήσουμε τι θέλουμε και να το κάνει σε script για CT.
Του είπα μερικά όπως zammad και mailcow.

Για το openwrt, οκ το πέρασα στο local prox, τρέχει αλλά ενώ του έχω περάσει την wifi κάρτα, το openwrt δεν την βλέπει καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, comfuzio said:

Κατά τ'άλλα ο dev ttek έχει ένα καλό topic στο github όπου μπορούμε να ζητήσουμε τι θέλουμε και να το κάνει σε script για CT.
Του είπα μερικά όπως zammad και mailcow.

Εγώ έβαλα το plugin του Jellyfin για να κατεβάζει υπότιτλους αλλά κάπου σκάει και δεν τρέχει. Σκέφτομαι να φτιάξω δικό μου app η plugin για αυτήν την δουλειά αν δεν βγάλω άκρη. Ενεργοποίησα το backup από τον proxmox για όλα τα containers αλλά μάλλον δεν κάνει για αυτά που θέλω. Υποθέτω πρέπει να τρέξω τον backup server που μου είχε πει ο comfuzio το οποίο μάλλον θα είναι πιο ολοκληρωμένο. Επίσης παρατήρησα ότι ενώ έχω δηλώσει το mail μου στα notifications δεν έρχεται κάποιο mail, θα πρέπει να δω τι ρυθμίσεις θέλει γενικότερα. Γενικά θέλει χρόνο, και χρόνο έχω μια στο τόσο :D Αλλά θα την βρω την άκρη σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ έβαλα το plugin του Jellyfin για να κατεβάζει υπότιτλους αλλά κάπου σκάει και δεν τρέχει. Σκέφτομαι να φτιάξω δικό μου app η plugin για αυτήν την δουλειά αν δεν βγάλω άκρη. Ενεργοποίησα το backup από τον proxmox για όλα τα containers αλλά μάλλον δεν κάνει για αυτά που θέλω. Υποθέτω πρέπει να τρέξω τον backup server που μου είχε πει ο comfuzio το οποίο μάλλον θα είναι πιο ολοκληρωμένο. Επίσης παρατήρησα ότι ενώ έχω δηλώσει το mail μου στα notifications δεν έρχεται κάποιο mail, θα πρέπει να δω τι ρυθμίσεις θέλει γενικότερα. Γενικά θέλει χρόνο, και χρόνο έχω μια στο τόσο :D Αλλά θα την βρω την άκρη σιγά σιγά.

Δες εδώ για τα alerts https://docs.technotim.live/posts/proxmox-alerts/ εμένα δεν μου πέτυχε βέβαια ούτε στον production/dedicated αλλά ούτε και στο σπίτι

Και για το backup που λες παίζει μπάλα σε μένα και local (αλλά δεν το προτείνω) και στο Synology NAS που έχω που το πέρασα ως SMB/CIFS και έχει πολύ δυνατό scheduler!
Φυσικά παίζει αρκετά καλά και με το δικό τους backup server αλλά μπορείς να το αποφύγεις με το SMB/CIFS 

image.png.ca9dd1214d5cc4c35752971624102ec1.png

image.png.47a79cc696e564c62c0a9458ad90bff3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2023 at 19:00, comfuzio said:

Φυσικά παίζει αρκετά καλά και με το δικό τους backup server αλλά μπορείς να το αποφύγεις με το SMB/CIFS

Μάλλον θα βάλω τον PBS σε container, αλλά ακόμα δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ. Θα ψάξω γενικά να βρω λύση άμεσα γιατί το φοβάμαι έτσι. Προς το παρόν κρατάω τα backups στο snapraid, αλλά δεν έχει και πολύ νόημα αυτό. Οι υπότιτλοι του Jellyfin τελικά δουλεύουν (πρέπει να ενεργοποιήσεις το αυτόματο download για κάθε συλλογή). Τελικά έβαλα static ips σε όλα τα containers εκτός απτο samba. Στο samba που παίζει με mDNS χτες σε μια φάση δεν έμπαινε για κανα 5λεπτο, μετά έφτιαξε μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βγήκε Proxmox update 7.4

Εγώ ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ, πάμε για επόμενη βδομάδα 😛 τόσο καιρό πάντως παίζουν μια χαρά τα containers και έχω φτιάξει μεγάλο library στο Jellyfin, απλά έχω μείνει πίσω με updates και backups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...