Προς το περιεχόμενο

Οδηγος για ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S σε pixel 6/7


Antretng

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν noob friendly οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδή ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

Επειδή μόλις σήμερα τον έγραψα, για όποιες παρατηρήσεις για βελτιώσεις ευχαρίστως να τις ακούσω :)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν noob friendly οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδή ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

Επειδή μόλις σήμερα τον έγραψα, για όποιες παρατηρήσεις για βελτιώσεις ευχαρίστως να τις ακούσω :)

Google wallet αλλά και τραπεζικές εφαρμογές θα λειτουργούν μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Google wallet αλλά και τραπεζικές εφαρμογές θα λειτουργούν μετά;

Ναι αν ακολουθήσεις το βήμα που λέω για safety net. Είναι το τελευταίο βήμα στο δεύτερο στάδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ναι αν ακολουθήσεις το βήμα που λέω για safety net. Είναι το τελευταίο βήμα στο δεύτερο στάδιο. 

Ωραία θα το δοκιμάσω 

3 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ναι αν ακολουθήσεις το βήμα που λέω για safety net. Είναι το τελευταίο βήμα στο δεύτερο στάδιο. 

Δουλευει και σε 6α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ωραία θα το δοκιμάσω 

Δουλευει και σε 6α?

Από όσο ξέρω ναι. Τα ίδια αρχεία είναι πάντως. Απλά εγώ το δοκίμασα σε 6 Pro και εκει επιβεβαιώνω ότι δουλεύει άψογα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερώσεις OTA παίρνει όμως; Γιατί αν κόβονται οι ενημερώσεις και πρέπει να τις κάνεις χειροκίνητα, τι να το κάνεις.

Επεξ/σία από BadBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Ενημερώσεις OTA παίρνει όμως; Γιατί αν κόβονται οι ενημερώσεις και πρέπει να τις κάνεις χειροκίνητα, τι να το κάνεις.

OTA, όπως σε οποιοδήποτε κινητό με ρουτ, το ξεχνάς. Παίρνει όμως όπως λες με δική σου παρέμβαση/κατέβασμα.

Δεν ειναι όμως τόσο ταλαιπωρία όσο λες. Ίσα ισα που ολοκληρώνεται μέσα σε λιγα λεπτα. Αντίθετα, με ΟΤΑ στα πιξελς μπορει να παρει και ώρα. 

Θεωρώ πως αν κάποιος κάνει τα βήματα του ρουτ μετά ειναι αστείο το update. Θα συμπεριλάβω και τα βήματα στον οδηγό μέσα στη μέρα.

Κατα τα άλλα εγώ επιλογές έδωσα. Δεν ειμαι η google :) 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antretng είπε

OTA, όπως σε οποιοδήποτε κινητό με ρουτ, το ξεχνάς. Παίρνει όμως όπως λες με δική σου παρέμβαση/κατέβασμα.

Δεν ειναι όμως τόσο ταλαιπωρία όσο λες. Ίσα ισα που ολοκληρώνεται μέσα σε λιγα λεπτα. Αντίθετα, με ΟΤΑ στα πιξελς μπορει να παρει και ώρα. 

Θεωρώ πως αν κάποιος κάνει τα βήματα του ρουτ μετά ειναι αστείο το update. Θα συμπεριλάβω και τα βήματα στον οδηγό μέσα στη μέρα.

Κατα τα άλλα εγώ επιλογές έδωσα. Δεν ειμαι η google :) 

Μαζί σου, απλώς όταν φτιάχνεις έναν οδηγό που απευθύνεται στο ευρύ κοινό, καλό είναι να αναφέρονται και τα αρνητικά γιατί ο κόσμος δεν θα τα γνωρίζει και πρέπει να ξέρει πριν πειράξει το κινητό του.

Ένα άλλο ζήτημα αφορά την εγγύηση, όπου δεν υπάρχει ξεκάθαρη γραμμή. Αν ψάξει κάποιος στο internet θα βρει όλο το φάσμα, ότι ισχύει κανονικά, ότι δεν ισχύει, ότι ισχύει αν το επαναφέρεις και το ξανακλειδώσεις κλπ. Βέβαια στη χώρα μας δεν υπάρχει επίσημη εγγύηση ούτως ή άλλως, αλλά είναι σημαντικό θέμα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Μαζί σου, απλώς όταν φτιάχνεις έναν οδηγό που απευθύνεται στο ευρύ κοινό, καλό είναι να αναφέρονται και τα αρνητικά γιατί ο κόσμος δεν θα τα γνωρίζει και πρέπει να ξέρει πριν πειράξει το κινητό του.

Ένα άλλο ζήτημα αφορά την εγγύηση, όπου δεν υπάρχει ξεκάθαρη γραμμή. Αν ψάξει κάποιος στο internet θα βρει όλο το φάσμα, ότι ισχύει κανονικά, ότι δεν ισχύει, ότι ισχύει αν το επαναφέρεις και το ξανακλειδώσεις κλπ. Βέβαια στη χώρα μας δεν υπάρχει επίσημη εγγύηση ούτως ή άλλως, αλλά είναι σημαντικό θέμα.

Η αλήθεια είναι ότι είχα να γράψω τόσα πολλά που ακόμα συμπληρώνω. Τώρα θα βάλω για τα updates. 

Τώρα για την εγγύηση από όσο ξέρω δεν έχει κάποιο counter. Το επαναφέρεις και είσαι κομπλέ. Κατά τα άλλα εγγύηση καταστήματος έχεις συνήθως που ούτως ή άλλως είναι απίθανο να ασχοληθούν/δουν/γνωρίζουν αν είχε ποτέ στο παρελθόν ξεκλειδωθει (εννοείται ότι θα τους το πας μαμά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/1/2023 στις 4:01 ΜΜ, Antretng είπε

Ενημερώθηκε ο οδηγός με module του 5g.

Πλέον ειναι πιο απλό ως προς αυτό το βήμα (δεν χρειάζεται το network signal guru).

Abort abort!

Το module αφαιρέθηκε γιατί σε αρκετούς (κυρίως cosmote) έκανε θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/1/2023 στις 11:27 ΜΜ, Antretng είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν noob friendly οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδή ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

Επειδή μόλις σήμερα τον έγραψα, για όποιες παρατηρήσεις για βελτιώσεις ευχαρίστως να τις ακούσω :)

Παιδια δεν εχω προσβαση πια σε αυτη τη σελίδα. Συντομα θα ξανανεβουν νεα links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...